Şimdi Ara

cep telefonunun ilk şarjı kaç saat olmalı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
0
Favori
152.524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    samsung u600 aldım bugün.cep telefonumun ilk şarjı acaba ne kadar yapılmalı onu bilmiyorum.
    bu doğru mu?
    PİLİNİZİ TANIYIN: LİTYUM PİLLER İLE NİKEL PİLLER ARASINDAKİ FARKLAR

Günümüzde cep telefonlarında nikel pillere oranla lityum piller daha yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk kullanımdan önce nikel pillerin 10 saat şarj edilmesi gerekirken, şarj süreci lityum pillerde cep telefonu pilin dolduğunu belirtene kadar devam eder.
    http://bekchur.blogcu.com/rss.php?u=bekchur
    teşekkür eder,iyi surfler dilerim

• bence kapalı şekilde 8 saat yeterli
  • Bir süre önce dizüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında ''Nikel Kadmiyum'' piller kullanılıyordu. Telefonu ilk aldığımızda pili en azından 9 ile 16 saat arası şarj etmek ve pil tam olarak boşalmadan şarj etmemek zorundaydık. Eğer pili uzun şarj etmezsek ya da telefonun şarjı bitmeden pili şarj edersek ''Bellek Etkisi'' denen bir olay gerçekleşiyordu. Böylece pil şarj tutma kapasitesini yitiriyor, bekleme süresi zamanla ciddi oranda azalıyordu.

Günümüzde telefonlar ''Lityum Polimer'' ya da ''Lityum İyon'' piller kullanıyor. Nikel kadmiyum pillerde yaşanan tüm problemler bu pillerde büyük ölçüde aşılmış bir durumdadır. Telefonu ilk aldığınızda şarjı tamamen bitirip telefonu şarj edebilirsiniz. Telefonun şarjı dolunca da telefonu şarj cihazından çıkarabilirsiniz. Pil dolar dolmaz şarj aleti düşük akım göndermeye başlar. Kısacası pil dolduktan sonra telefonu hala şarj cihazında tutmanın herhangi bir anlamı bulunmuyor. Ancak pil çok uzun süre şarjda kalırsa bu sefer ''sürşarj'' dediğimiz bir olay gerçekleşir ki bu da pile zararlıdır. Pilin esas performansı göstermesi için ilk 4-5 şarjı pili tam boşaltıp yapmanızı tavsiye ederim.
  • Bence Telefon Kapalı 8 İla 12 SAAT Arası Şarj Edilmeli Bu Şekilde 2 3 Gün Yapılmalı İlk Şarj İçin Geçerli .
  • 12 saat felan şarj olması lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: elsen_gasimov

Li İon pillerde bildiğim kadarıyla uzun süreli şarjların pek bir anlamı yok...

bildiğin şey doğru olmakla beraber,samsunglar için bir istisna sözkonusu..

çünkü samsunglar (ben de bir samsung kullanıcısıyım..ve buradan başka forumlarda da gözlemlediğim

sorunlarda hep bu konu gündemdeydi..) ilk şarjlarda tam performanslarını bulmuyorlar..

bi kaç tane 12-16 saatlik şarjdan sonra(tel.kapalı bi şekilde..) samsungların pili açılıyor..

ben de bu pil sorununu bizzat yaşadığım için tecrübeyle sabittir.. ama şimdi iyi çok şükür..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luc Skywalker -- 10 Mayıs 2007; 22:29:45 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Luc Skywalker

quote:

çünkü samsunglar (ben de bir samsung kullanıcısıyım..ve buradan başka forumlarda da gözlemlediğim

sorunlarda hep bu konu gündemdeydi..) ilk şarjlarda tam performanslarını bulmuyorlar..

bi kaç tane 12-16 saatlik şarjdan sonra(tel.kapalı bi şekilde..) samsungların pili açılıyor..

ben de bu pil sorununu bizzat yaşadığım için tecrübeyle sabittir.. ama şimdi iyi çok şükür..

Lityum iyon bataryalar esas performansını bir kaç şarj sonrası gösterir. Ancak telefonun bataryasını 9-16 saat arası şarj etmek gerekmiyor.
  • o uzun süre şarj işi eskidendi artık öyle birşey yok yeni batarlar içinde elektrikle geliyor normal şarj süresi yeterli
  • quote:

Orjinalden alıntı: ..Knight..

quote:

Orjinalden alıntı: Luc Skywalker

quote:

Lityum iyon bataryalar esas performansını bir kaç şarj sonrası gösterir. Ancak telefonun bataryasını 9-16 saat arası şarj etmek gerekmiyor.

ben de biliyorum bunu.. ama dedim ya.. bizzat ben de bu şarj problemini yaşadım..samsungta..

ve yaptığım kapalı şarjlar sonrasında bu sorunu hallettim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luc Skywalker -- 10 Mayıs 2007; 22:37:37 >
  • lityum piller sabit akım ve gerilimle şarj edilir ve şarj tamamlanınca pile akım kesilir.
    bellek etkisi olmadığından tam şarj - deşarj etmek, ilk kullanımda 15-20 saat şarjda bırakmak anlamsız olur.
    eski cadmiyum pillerden kalma alışkanlıklarınızı tatmin etmiş olursunuz sadece,
    hatta lityum pilleri uzun süre kullanmayacaksanız yarı dolu şekilde saklamanız önerilir!
  • merhaba,
    değerli fikirleriniz için teşekkür ederim. dün teknik servise mail atmıştım. bana şu cevabı yazmışlar. ama ben dün 8 saat kapalı bir şeklide şarj ettim. bugün yine bitti pili. ama dün bluetooth,kamera,video, vs telefonun altını üstüne getirdim.
    maili sizinle de paylaşayım.
    selametle.

Değerli müşterimiz;
    Cihazınızın ilk şarjı 16 saat olmalıdır.
    Saygılarımızla,
    Başarı Teknik Servis A.Ş.
  • ben D900 ümü yeni aldığımda ilk başta kullandım pil bitti.sonra taktım şarja 3-4 saatte pil dolu uyarısını aldım.
    ilk şarjda 1 gün anca gitti.iki hafta oldu şimdilerde 3-4 güne çıktı.
    belki çok kurcaladım ondan bitti dicem ama hala kurcalıyorum.
    demek ki belli bir şarjdan sonra pil ömrü artıyor.
  • RAHAT 12 SAAT ŞARJDA BIRAKICAKSIN KAPALI OLARAK SONRA NORMAL ŞEKİLDE ŞARJ EDİCEKSİN
  • li-on pillerde 3-4 saat yeterli bence
  • ilk şarj süresi 16 saat olmalı
  • lityum piller için İLK ŞARJ diye birşey yoktur.
    Cihazınızı ilk aldığınızda hiç şarj etmeden pil bitene kadar kullanabilirsiniz.
    "teknik servis dahi olsalar" ilk şarjı şu kadar bu kadar gibi söylemler, sadece kişilerin eskiden kalma bilgilerini update etmemelerinden kaynaklanır!

quote:

Orjinalden alıntı: febahadir

merhaba,
    değerli fikirleriniz için teşekkür ederim. dün teknik servise mail atmıştım. bana şu cevabı yazmışlar. ama ben dün 8 saat kapalı bir şeklide şarj ettim. bugün yine bitti pili. ama dün bluetooth,kamera,video, vs telefonun altını üstüne getirdim.
    maili sizinle de paylaşayım.
    selametle.

Değerli müşterimiz;
    Cihazınızın ilk şarjı 16 saat olmalıdır.
    Saygılarımızla,
    Başarı Teknik Servis A.Ş.

• Lityum pil ilk olarak Gilbert N. Lewis tarafından 1912 yılında keşfedilmiştir. İlk yeniden doldurulamayan pil hücreleri ise 1970 lerin ilk yıllarında ortaya çıkmışlardır. Yeniden doldurulabilir lityum iyon pillerin piyasaya sürülebilmeleri yaklaşık 20 yıllık bir çalışmadan sonra mümkün olmuştur. İlk ticari versiyon 1991 yılında John B. Goodnogh yönetimindeki çalışma grubu Sony tarafından bulunmuştur.
    -------------------
    Avantajlar :
    Li ion piller diğer diğer kimyasallarla hazırlanan denklerine oranla sıklıkla çok daha hafiftirler. Bunun sebebi lityum iyon pillerin en üst seviyede doldurulabilme yoğunluklarıdır. Li ion piller küçük ve taşınabilirdir. Li ion piller için hafıza etkisi sorunu yoktur, dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez, yine aynı nedenden dolayı şarjı yarıda kesmek pil için olumsuz bir etki yaratmaz.Ayrıca Li ion pilleri ilk şarj edildiğinde uzun süre şarj edilmesi gerekmez.
    -------------------
    Dezavantajlar :
    Li ion pillerin en belirgin kusuru kullanım ömürlerinin üretim tarihlerinden itibaren başlamasıdır. Üretildiklerinden sonra şarj edilseler de edilmeseler de ömürleri üretim tarihinden itibaren azalmaya başlamaktadır. Ancak bu kusur muhtemel müşterilere (topluma) pek duyurulmaz.
    %100 Şarj seviyesindeki ve çoğunlukla 25°C derece sıcaklıkta bulunan tam dolu tipik bir dizüstü bilgisayar pili, geri dönüşü olmayacak şekilde her yıl kapasitesinin %20 sini kaybeder. Bu kapasite kaybı ürünün üretim tarihinden itibaren başlar ve pil hiç kullanılmasa bile devam eder. Değişik depolama/saklama dereceleri değişik pil ömrü kayıplarına yol açmaktadır. 0°C derecede %6, 25°C derecede %20 ve 40°C derecede %35 kayıpla karşılaşılabilir.
    Eğer lityum iyon pil %40 dolu olarak depolanırsa/saklanırsa pil kapasitesindeki kayıp değerleri düşer. Bu değerler %40 dolu pilde 0°C derecede %2'ye, 25°C derecede %4'e, 40°C derecede ise %15'e düşer.
    Eğer pil %0 a kadar boşaltılırsa bu durum "tam boşaltma" olarak adlandırılır ve bu durum pilin kapasitesini düşürür. Yaklaşık olarak 100 tam boşaltma pilin kapasitesinde %75 ten %80'e kadar bir kapasite kaybına yol açar. Dizüstü bilgisayarlarda ya da cep telefonlarında kullanıldığında bu kayıpların anlamı üç-beş yıllık bir kullanımın ardından pilin kapasitesinin kullanılamayacak kadar düşecek olmasıdır.
    Li-ion piller hafıza etkisinden etkilenmezler ancak nikel metal hidrür ya da nikel kadmiyum piller kadar uzun ömürlü değildirler. Hatalı kullanıldıklarında çok tehlikeli olabilirler. İleri kimya bilgisi ve gelişmiş çalışmalar gerektirdiklerinden çoğunlukla daha pahalıdırlar.

knk:tr.wikipedia.org
  • merhaba arkadaşlar,
    bu konuya son noktayı koyalım.telpa,başarı ve diğer teknik servislerden aradılar.yeni telin bataryası 0 arabaların motorunun açılması gibiymiş. pili takıp bitene kadar kullanıyoruz. ondan sonra ilk şarj 12 saat, bitince 10 saat ve 3. 10 saat de bittikten sonra piller kullanıma açılmış oluyor ve ilk gün 1 gün giden piller 3-4 günlük bir performans göstermeye başlıyorlar.
    değerli fikirleriniz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür eder,iyi surfler dilerim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MrKutlu

"teknik servis dahi olsalar" ilk şarjı şu kadar bu kadar gibi söylemler, sadece kişilerin eskiden kalma bilgilerini update etmemelerinden kaynaklanır!

Katılıyorum.
  • tam olarak 2 defa şarj 2 defa deşarj olması gereklidir. şarj süresi 8 saat ve kapalı
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.