Şimdi Ara

Rekabet Kurumu'ndan kargoculara ceza!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
1
Favori
8.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kargo ve posta taşımacılığı pazarında faaliyet gösteren bazı firmaların müşteri paylaşımı yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak Rekabet Kurumu tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı

Soruşturma sonucunda bazı firmaların 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal ettiğine karar verildi. Kanundaki maddeye göre bu firmalar, adil rekabet ortamını engellemek amacıyla müşteri paylaşımı yaptı.

Soruşturma sonucunda para cezası verilmesine karar verilen firmalar ve ceza miktarları şöyle:

• Yurtiçi Kargo Servisi A.Ş.’nin: 10.384.054,73 TL

• UPS Hızlı Kargo Taşımacılığı A.Ş.: 16.347.149,29 TL

• TNT International Express Taşımacılık Ticaret Ltd. Şti.: 15.341.376,57 TL

• DHL Worldwide Express Taşımacılık ve Ticaret A.Ş.: 19.328.140,14 TL

Ayrıca Bkz.Bu yıl Google Stadia'ya 120'den fazla oyun eklenecek

Bu firmalara ise para cezası verilmesine gerek olmadığına karar verildi:

1. Airexpress Kargo Lojistik Dış Ticaret Ltd. Şti.

2. Antrepo Lojistik Taşımacılık Kargo ve Kurye Hiz. Tic. ve San. Ltd. Şti.

3. Aras Kargo Yurtiçi Yurtdışı Taşımacılık A.Ş.

4. ASE Asya Afrika Hızlı Kargo ve Dağıtım A.Ş.

5. Asilkar Lojistik Dağ. Hiz. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

6. Aslansoy Yuba Lojistik İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti.

7. Asset Lojistik A.Ş.

8. Cemal BOZASLAN

9.  CLG Express Uluslararası Taşımacılık A.Ş.

10. Demirtaş Nakliye Tur. İnş. Gıda Canlı Hayvan Tic. Ltd. Şti.

11. DFN Lojistik Hiz. San. ve Tic. A.Ş.

12. DHL Lojistik Hizmetleri A.Ş.

13. DRN Lojistik A.Ş.

14. Ekol Lojistik A.Ş.

15. Eli Ulus. Taşımacılık ve Tur. Ltd. Şti.

16. Gama Kombine Taşımacılık A.Ş.

17. Gonca Palanduz UDT Loj. Taş. İth. İhr. Taşımacılık

18. Hipex Dış Ticaret Halil İbrahim Palalı

19. İnter Global Kargo Ticaret Ltd. Şti.

20. Kargo Dünya Uluslararası Taşımacılık ve Dış Ticaret Ltd. Şti.

21. MNG Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı Taşımacılık A.Ş.

22. On Ekspres Hava Kurye ve Kargo Uluslararası Taşımacılık Hizmetleri Ltd. Şti.

23. Öykü Lojistik A.Ş.

24. Paket Taşımacılık Sistemleri ve Turizm Bilgisayar Ticaret A.Ş.

25. Serkan Çınar Çınartaş Grup

26. Solmaz Nakliyat ve Ticaret A.Ş.

27. STF Kargo Nakliyat Ticaret Ltd. Şti.

28. Sürat Kargo Lojistik Dağıtım Hizmetleri A.Ş.

29. Tuncay Işıklı GSP Uluslararası Taşımacılık ve Dış. Tic. A.Ş.

30. Turimex Global Lojistik Gümrükleme İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

31. UKGS Uluslararası Kargo Gönderim Servisleri ve Tic. A.Ş. ve

32. Yurtiçi Lojistik Tedarik Zinciri Yönetim ve Dağıtım A.Ş.

Kaynak:https://www.rekabet.gov.tr/Dosya/geneldosya/1-kargo-pdf

• lan arkadaş yazsana 4. maddeyi neymiş öğrenelim. HasbinAllahh yaa

• Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.
    Bu haller, özellikle şunlardır:
    a) Mal veya hizmetlerin alım ya da satım fiyatının, fiyatı oluşturan maliyet, kâr gibi unsurlar ile her türlü alım yahut satım şartlarının tespit edilmesi,
    b) Mal veya hizmet piyasalarının bölüşülmesi ile her türlü piyasa kaynaklarının veya unsurlarının paylaşılması ya da kontrolü,
    c) Mal veya hizmetin arz ya da talep miktarının kontrolü veya bunların piyasa dışında belirlenmesi,
    d) Rakip teşebbüslerin faaliyetlerinin zorlaştırılması, kısıtlanması veya piyasada faaliyet gösteren teşebbüslerin boykot ya da diğer davranışlarla piyasa dışına çıkartılması yahut piyasaya yeni gireceklerin engellenmesi,
    e) Münhasır bayilik hariç olmak üzere, eşit hak, yükümlülük ve edimler için eşit durumdaki kişilere farklı şartların uygulanması,
    f) Anlaşmanın niteliği veya ticarî teamüllere aykırı olarak, bir mal veya hizmet ile birlikte diğer mal veya hizmetin satın alınmasının zorunlu kılınması veya aracı teşebbüs durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın ya da hizmetin diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da arz edilen bir mal veya hizmetin tekrar arzına ilişkin şartların ileri sürülmesi,
    Bir anlaşmanın varlığının ispatlanamadığı durumlarda piyasadaki fiyat değişmelerinin veya arz ve talep dengesinin ya da teşebbüslerin faaliyet bölgelerinin, rekabetin engellendiği, bozulduğu veya kısıtlandığı piyasalardakine benzerlik göstermesi, teşebbüslerin uyumlu eylem içinde olduklarına karine teşkil eder.

Ekonomik ve rasyonel gerçeklere dayanmak koşuluyla taraflardan her biri uyumlu eylemde bulunmadığını ispatlayarak sorumluluktan kurtulabilir.

• Bu kargo şirketlerini hangi yasalar bağlıyorsa, o yasalarda değişim şart. En az 3 ayda bir sıkı denetim şart bunlara. İnsanlar ürünlerini, dolayısıyla paralarını emanet ediyor bunlara. Sadece Türk kargo şirketleri değil, yabancı kargo firmaları dahi Türkiye pazarına giriş yaptığı an, işleri savsaklamaya başlıyor. Çünkü bu firmalarda bizim iş bilmez, iş ahlakı olmayan insanlarımız çalışıyor. Bu şirketler; Türkiye'nin en büyük sorunlarından biridir.
  • kargoları kimlik göstermeden sadece isim beyan edenlere teslim etme cezası nerede peki? insanların binlerce liralık ürünleri sırf "isim soyisim" beyan ettiği için ilgi alakasız kişilere veriliyor. yazık.

• Ulan yurtiçi kargo yine en az cezayı almış keşke daha fazla alsaydı,

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • MNG nin ceza yememesine şaşırdık mı?

• Hepsiexpress asıl cezayı almalıydı.

• UPS Kargo çok sıkıntılı. Bizden alt tarafı hafif bir modem alıp, ASUS servisine yollayacaklardı. 26 Gün geciktiler. Neredeyse 1 ay.

• Yurtiçi Kargo Serefsizliginden, UPS ve DHL asiri profesyonelliginden ceza almis bence
  • Aynı sorunu yaşadım 21 gün gelmediler ben kendim gittim verdim

• Hepsi express de olmalıydı.

• Frost05 kullanıcısına yanıt
    Bu tür yorumları,konuları ve deneyimleri dh olmasa duyamayacağım niye diye sorarsan hocam yurt içi ve aras kargo en iyisi denebilir seviyede diğer kargo firmalarına göre burada ve ilk defa duyuyorum "isim soyisim ile alınabilen kargo"
    yu kargo geldiğin de veya kargomuzu şubeye almaya gittiğimiz de ilk önce kimlik istiyorlar ona göre veriyorlar kargoyu hatta eve gelen kargocu kimlikte fotoğrafım olmadığı için kargoyu vermemişti(şuan resim var) annem kimliğini göstermesi ile alabilmiştim kargomu

• Bu arkadaş yeni galiba

• Aha yurt içi fiyatlarına zam gelecek halbuki en iyi sistem onlarda

• Kolpaçino Özgür kullanıcısına yanıt
    Yeni derken hocam kayseri de genel olarak böyle beredeyse istanbul-ankara vb. İllerin durumunu bilmiyorum

• oh oh yarasın yarasın devamını bekliyoruz adam olurlar belki darısı işini kötü yapan ve haksız rekabet elde eden diğer firmalara.

• Su an abd deyim burda kargoyu kapının önüne bırakıp gidiyorlar. Ne çalan var ne alan. Tr de olsa 1 dakika kalmaz orda :))

• Vurunca cezası yok ondandır

• Eskiden kimlik istiyorlardı şimdi ne yurtiçi ne mng ne de aras kimlik istemiyor. Tc no istiyor o kadar, bir tek kimlik isteyen ups
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.