Şimdi Ara

Intel’e kök söktürecek AMD Rzyen 4000 serisi resmiyet kazandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
2.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel’e kök söktürecek AMD Rzyen 4000 serisi resmiyet kazandı

AMD’nin 7nm sürecindeki Zen 2 çekirdekleri ve Vega grafik birimleri ile harmanladığı en iddialı APU serisi Ryzen 4000, CES 2020 fuarında resmiyet kazandı. AMD dizüstünde en iyi performansı vadediyor.

AMD Ryzen 4000 özellikleri

AMD Ryzen 4000 APU ailesinde iki farklı seri görüyoruz. 15W ısıl tasarım gücüne sahip Ryzen 4000U serisi ince dizüstü bilgisayarları hedefliyor. 45W ısıl tasarım gücüne sahip olan Ryzen 4000H serisi ise performans sınıfı bilgisayarları hedefliyor.

Ayrıca Bkz.MSI insan-makine ara yüzünü oyun sistemlerine getiriyor

AMD Ryzen 4000U serisinde 4, 6 ve 8 çekirdekli 5 farklı işlemci bulunuyor. Tepe seviyesinde Ryzen 7 4800U yer alıyor. 8 çekirdekli ve 16 izlek birimli olan işlemci 4.2GHz seviyesine kadar çıkıyor. Seviye 3 ön bellek ise 8MB boyutunda. 8 kümeli Vega grafik birimi 1750MHz hızında çalışıyor.

Ryzen 7 4800U işlemcisi Cinebench r20 testlerinde Intel Core i7-1065G7 işlemcisini yüzde 90 civarında geride bırakmış. Oyun tarafında ise Rocket League ve GTA V gibi oyunlarda 30 kare/saniye fark atıyor.

AMD Ryzen 4000H serisinde 6 ve 8 çekirdekli 3 işlemci yer alıyor. Ryzen 4800H modeli 8 çekirdekli ve 16 izlek birimli. Turbo hız 4.2GHz seviyesine çıkarken 7 işlem kümeli Vega birimi de 1600MHz hızında çalışıyor.

AMD Ryzen 4800H işlemcisi 3DMark FireStrike Physics testlerinde Intel Core i7-9750H işlemcisinden yüzde 39 daha hızlı. Core i7-9700K işlemcisini de yine aynı testlerde geride bırakıyor.

Ryzen 4000H serisi işlemciler harici AMD grafik kartları ile birlikte gelecek ve SmartShift özelliği sayesinde grafik birimleri arasında akıllı bir güç yönetimi sağlayacak. Pek çok oyunda yüzde 10 civarında performans artışı vadediliyor. Ryzen 4000 serisi için 100 civarında dizüstü modeli bu yıl piyasaya çıkacak.

Kaynak:https://www.engadget.com/2020-01-06-amd-ryzen-4000-laptop-chips.html

• Eğer sunumda iddia ettikleri gibi "dizüstünde masaüstü performansı" verirse şayet, taşınabilir bilgisayar pazarı şenlenir.

AMD gösterdiği sunumda i7-9700K ile arasında %10 civarında fark olduğunu belirtmiş.

• 4700U' nun 7 CU' e sahip olup nasıl 8 çekirdek olduğuna anlam veremedim.

• BekirHan kullanıcısına yanıt
    7 cu dediği şey grefik birimiyle ilgili kısım

• bu mobil 4000 serisi ryzen2 tabanlı hani rakamı görünce yeni çıkacak mimari ile karışmasın.masaüstü ryzen3 4000 serisi de bu ay içinde duyurulur.
  • 3550H/1650 laptop kullandım modifiye yazılım yapmadan cs gibi oyunlarda çoook başarısız.
  • arkadaşlarım ryzen notebooklara temkinli yaklaşıyorlardı. biriki tane u ve h serisi ryzen notebook gördüm. gayet performanslı ve serin çalışıyorlardı. stabilite problemide yoktu. amd masaüstü işlemcilerde 65w tdp ile 8/16 işlemci çıkardığından beri notebookta atak bekliyordum. ryzen 1700 ile notebook bile çıkarıldı. bu durum intelin kayıtsız şartsız üstün olduğu notebook alanında dengeleri değiştirecek. belkide intele en büyük darbe olacak.
  • ek olarak, amd worstation performansı ile işlemcinin harmanyeri amerikada en çok satan mertebesine eriştiği için oyun gibi konulara çokda fazla ihtiyacı yok.
  • AMD Ryzen 4800H cok sey vaad etmis.

AMD Ryzen 4800H 8/16 gelecekse ve uzerinde en azindan rx 5600 ekran olacaksa ve 900 euro civarindan cikacaksa ... bence cok satis yakalar. gerci yeni xbox da cikacak. ps4 u satip, ustune da para eklemem lazim. 1 sene kafa dinliyeyim diye isten de ciktim. issizliz maasi 1250 euro aylik, 500 euru kira yardimi, 370 euro cocuk parasi... arttiririm rahat rahat. Zengin ulkede yasamak cok baska.
  • tokatli6061 T kullanıcısına yanıt
    Hmmm, CU dediği için yanılgıya düştüm. Bilgilendirme için teşekkürler.
  • Bu sefer komple fatality yapacak.
  • Abi 8 çekirdek 16 izlek 15w apu🙄🙄😁 ortalık fena karışacak 1 2 sene içinde çok şey görürüz, mobilde pazar şenlenecek inşallah
    Bu tip Bi apuyu ultrabok pc kere koyup çok hoş performans elde edilecektir ve tam aradığım şeu🙏 neyse benim pc biraz daha yaşlanır değiştiririm

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Intel’e kök söktürecek AMD Rzyen 4000 serisi resmiyet kazandı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

bu mobil 4000 serisi ryzen2 tabanlı hani rakamı görünce yeni çıkacak mimari ile karışmasın.masaüstü ryzen3 4000 serisi de bu ay içinde duyurulur.
    Duyurulduktan ne kadar süre sonra piyasa çıkar hocam tarih belli mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

3550H/1650 laptop kullandım modifiye yazılım yapmadan cs gibi oyunlarda çoook başarısız.
    Cs go gibi AMD CPU kullanımı özürlüsü oyunlarda masaüstü sistemde bile performans sıkıntısı var.Oyun olarak dikkate alınmaması gerekiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • intel 10nm ye geldiğinde yeni mimari bla bla bla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 7 Ocak 2020; 16:38:40 >

• Oh be nihayet mobil piyasasına el attılar. Masaüstünde gösterdiği başarıyı mobilde gösteremiyordu. Görünen o ki AMD’yi rahatlıkla mobilde tercih edebileceğiz dahası fiyatlar da daha makûl olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 7 Ocak 2020; 16:55:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başlığı görünce masaüstü için olan ryzen 4000 serisi tanıtıldı zannettim.

• amd ryzen 4000 demiş ama bu zen 2 insanlar zen 3 beklerken bu sene dizüstüne zen 2 işlemci çıkarması

herhalde ticari bir hamle zaten amd işlemcili dizüstüler daha ucuza satılıyor biz zen 2 çıkarsak da satar demişlerdir haklı olabilir ama burada kaybeden tüketicidir

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.