Şimdi Ara

AMD: Hedefimiz endüstrideki yıllık ortalama %7’lik IPC geliştirmesinden fazlasını vermek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Zen mimarisiyle işlemci pazarına yeni bir soluk getiren AMD Zen 2 ile donanımseverlerin heyecanını bir kat daha arttırmayı başardı. Son yayınlanan röportaja göre firma rekabetçi stratejisini sürdürmeyi planlıyor.

AMD’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Mark Papermaster’la yapılan röportaj ileriye dönük güzel haberler var. Cevaplara göre 12-18 aylık yeni işlemci periyotunu koruyacak olan AMD Tick-Tock konusunda da eldeki işlemci mimarisiyle uyumlu olacak üretim nodu hangisiyse onu tercih edecek.

Burada firmanın CTO koltuğunda oturan isim pek net bir cevap vermese de görünüşe göre AMD Tick adımında yeni mimarinin yanı sıra yeni üretim tekniğine geçiş yaparken Tock’ta ise aynı olgunlaşmış nodda yeni mimari sunacak.

Haliyle Zen 3’le gelecek 4. nesil Ryzen işlemcileri tam manasıyla atılan ilk Tock adımı olacak. Burada 2. nesil Ryzen modellerinin de kısmi olarak Tock’u temsil ettiğini söyleyebiliriz.

Yıllık %7'den fazla IPC artışına devam

IPC başlığında ise Papermaster’a göre kırmızı ekip, yarıiletken dünyasının izlediği yıllık %7’lik IPC artışını yavaş buluyor. Röportaja göre AMD önümüzdeki dönemde Zen-Zen 2 geçişinde sunduğu %15’lik IPC artışına benzer güzel haberler vermeye devam edecek.

Ayrıca Bkz.48 çekirdekli Ryzen Threadripper 3980X gün yüzüne çıktı

Son olarak Zen 2’den sonra Zen 3 öncesi Zen 2+ gibi bir ara rafinasyon adımının gelip gelmeyeceği sorusuna verilen cevaba göre firma yol haritasında kararlı görünüyor. Ek olarak AMD’nin hem düşük maliyetle üretim yapmasını sağlayan hem de yüksek çekirdekli yongalar üretebilmesini sağlayan ancak aynı zamanda özellikle de ilk nesilde başını ağrıtan Infinity fabric sistemini görmeye devam edeceğimizi de aktaralım.

• bir bilgisi olan varmı 4xxx serisi amd işlemciler AM4 soket mi olacak yine uyumluluk devam edicekmi bir seri daha 2020 ye kadar demişlerdi değişecekmi acaba soket ona göre işlemci değiştirmeyi düşünüyorum :)

• H34RTL3SS kullanıcısına yanıt
    Ryzen 4000 serisi (Zen 3) AM4 olacak. Kesinleşti. Ama bir sonra ki nesil (Zen 4) yeni chipset ve DDR5 ile gelecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ee intel taş mı yiyecek o zaman.

• Spider_hip kullanıcısına yanıt
    amd masa üstü kullanıcıları cezbedebiliyor ama business server kısmında amd'yi seçenek olarak bile görmeyen tomarla insan var.intel bugün bırakıyorum masa üstünü dese yine amd'den çok kazanır.
  • O bence şu saatten sonra değişir.
  • AMD: Hedefimiz endüstrideki yıllık ortalama %7’lik IPC geliştirmesinden fazlasını vermek
  • AWS, Google Stadia ve sayısız servis şirketleri, konsollar, gelecek olan dizüstü bilgisayarlar.

O dediğiniz şeye TR ailesi oturuyor. Sayısız küçük çaplı projeleri desteklemek amacıyla ortaya çıktı. Adam sana bakkaldan alır gibi 64 çekirdek veriyor ve bunu çok daha ucuza veriyor. Bir kere yatırım yap kurtul.

• ben demiştim benimle hep dalga geçtiniz " o kadar ipc ilerlemez 10 yılda bu kadar ilerleyebildi eheheh" diye. hepsi intelin marifetiydi. alın şimdi marifetinizi başınıza çatın.

ryzen 2600 8400 8700k... hiçbirinin ipcsi ac odyssey gibi garabet bi oyunda stabil 60 fps vermeye yetemiyor. 9900k ve 3600 "ancak" yetiyor

şu an bile kimi oyunlarda 60 fpsyi bile stabil cıkarmayan bu işlemcilerin üzerine elbette büyük ipc ilerlemeleri gelecek. gelecek ki gelecekteki oyunlar adam akilli çalişsin

jaguar ipcli 1.8 ghz çekirdekler karşısında minimum gereksinimler ortada. ryzen 3 ipcli 3 ghz 8/16 işlemci karşısında artık pc tarafındaki işlemciler nasıl maymuna döner orası muamma

pc platformu her zaman konsoldaki işlemcilerin 2-3 katı işlemci gücüne gerek duydu aynı performans için. şu an piyasada 3 ghz 8/16lık bi konsol ryzen işlemcisini 3e katlayabilecek bir tek ryzen 9 3900x var. hesabı siz yapın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 31 Aralık 2019; 20:16:27 >

• Yeni gelen işlemcileri 4.5 ghz de bu ipc ile çalışsın ortada intel falan kalmaz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bildiğim kadarıyla netflix serverlarının bir kısmını amd alt yapısına geçirmeye başladı.
    dell ve hpe serverlarda amd tercih edilebiliyor.
    devlet ve özel şirketlere server,storage,network cihazları satan bir kaç kişiyle bu konuyu konuştuğumda türkiyede amd server satın alanların olduğunu söylediler.
    zamanlar serverlarda amd kullanımı artabilir. Intel işlemcileri biraz pahalı
    Oyun konsollarında PS4 ve Xbox'ta bildiğim kadarıyla amd alt yapısı var.
    Taşınabilir bilgisayarlarda amd şuan yükselişte. hem son kullanıcı ürünleri için hem de kurumsal çözümler için yeni çıkan çoğu üründe hem intel hem amd seçeneği var.

Bizler son kullanıcıyız işimize yarayan en uygun ürünü tercih etmeliyiz ki firmalar rekabete girip daha verimli ve daha ucuz teknolojiler üretsin.

• 3 ghz 8/16lık bi konsol ryzen işlemcisini 3e katlayabilecek bir tek ryzen 9 3900x var. hesabı siz yapın.

bu dediğin nasıl oluyor nasıl neye göre hesapladın

benim hesabıma görede 12nm ryzen 1600 6c 12t ye denk geliyor ps5 işlemcisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavikıs -- 31 Aralık 2019; 21:19:11 >
  • Alper# kullanıcısına yanıt
    Sanal Dilenci S kullanıcısına yanıt
    söyle ikinize de rakamlarla anlatmaya çalışayım.intelin sadece i7 i9 satarak para kazandığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.amd 64 çekirdek işlemci yaptı iki yerle anlaştı diye intel'in ekmeğini kesemez.

Intel revenue for the twelve months ending September 30, 2019 was $70.413B, a 1.69% increase year-over-year.
    Intel annual revenue for 2018 was $70.848B, a 12.89% increase from 2017.
    Intel annual revenue for 2017 was $62.761B, a 5.68% increase from 2016.
    Intel annual revenue for 2016 was $59.387B, a 7.28% increase from 2015.
    https://www.macrotrends.net/stocks/charts/INTC/intel/revenue

AMD revenue for the twelve months ending September 30, 2019 was $6.023B, a 5.83% decline year-over-year.
    AMD annual revenue for 2018 was $6.475B, a 23.26% increase from 2017.
    AMD annual revenue for 2017 was $5.253B, a 21.63% increase from 2016.
    AMD annual revenue for 2016 was $4.319B, a 8.22% increase from 2015.

https://www.macrotrends.net/stocks/charts/AMD/amd/revenue

Bu B dedikleri milyar dolar.amd'nin daha çok ekmek yemesi lazım daha nvidia var onunla da kapışıyor bu iki kuruş bütçeyle.

• Şuan ki rakamlar ciddi anlamda fark yaratır. Doğrudur.

Sadece Google 2.5 milyondan fazla sunucuya sahip. Bunun Amazon kısmı var. Yetmiyor gelecek konsollar var. Buda yetmiyor dizüstü ve ekran kartı bölümü var.

İlk nesil Ryzen pek çok anlamda iyisi ama yeterli görülmedi. Şuan yeterli ve iyi. o yüzden bu nesil daha hızlı gelişim gösterecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: mavikıs

3 ghz 8/16lık bi konsol ryzen işlemcisini 3e katlayabilecek bir tek ryzen 9 3900x var. hesabı siz yapın.

bu dediğin nasıl oluyor nasıl neye göre hesapladın

benim hesabıma görede 12nm ryzen 1600 6c 12t ye denk geliyor ps5 işlemcisi.
    üstteki analojime dikkat edin

1.8 ghz 8 jaguar çekirdeği bf5 conquest modda 60 fps verebiliyor.

pc tarafında aynı modda 60 fps vermek için gerekli minimum işlemci = i7 7700

i7 7700 toplam güç olarak ps4 işlemcisinden 2.5-3 kat güçlüdür (çok basit bir hesap, bir kere i7 7700 4 ghz falan çalişir. ayrıca i7 7700 iki katı ipcye sahiptir. aslında 4 kata bile varıyor güç farkı)

3 ghz 8/16 ryzen işlemcinin 60 fps verdiği yerde aynı 60 fps'yi anca 2 kat güçlü işlemcilerle alırsın diyorum sana kısacası. salt güç olarak konsol işlemcileri şu güne kadar çok dandik olmasoına rağmen PC tarafında kök söktürüldü.

şimdi ps5 ve xbox canavar gibi bir işlemciyle geliyor.

şu ana kadar hiçbir konsol böylesi güçlü ve modern bir işlemciyle gelmemişti.

absürt cell mimari işlemcisi iyiydi ama yine pc işlemcilere göre hesaplama gücü kötüydü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 31 Aralık 2019; 21:37:16 >

• H34RTL3SS kullanıcısına yanıt
    Merhaba, AM4 soket kullanacak. Bende x570 anakartımı ilerde 4*** serisinin amiral gemisine geçerim diye almıştım.Şu an 3600 kullanıyorum. Gerçi idarelik almıştım ama 3600 bile rahat rahat götürüyor.

• harikaymış ta bu karakterler acaba normalde ne programı ? Garaj programı falan mı tipler ya araç yapımcısı yada harleycilere benziyor ama program başarılıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-74F84D677

harikaymış ta bu karakterler acaba normalde ne programı ? Garaj programı falan mı tipler ya araç yapımcısı yada harleycilere benziyor ama program başarılıdır
    American chopper yazın Youtube'a çıkıyorlar.

• Alper# kullanıcısına yanıt
    Zen 3 ile beraber yeni chipset duyurabilirler diye tahmin ediyorum. Mevcut x570 chipseti gerçekten çok verimsiz. Kendine ait ayrı bir aktif soğutucuya ihtiyaç duyması bunu kanıtlıyor. Muhtemelen yine 5xx isimlendirmesi ile çıkar. Mevcut 11 watt lık güç tüketimini 7 watt seviyelerine çekip x590 gibi bir isimle gelebilir. (Tamamen kendi tahminim hiçbir kaynağı yok)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Virinom -- 2 Ocak 2020; 2:25:25 >
  • amd server kısmında bitik test ettik

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.