Şimdi Ara

Çin'in devasa roketi 'Long March 5', sahalara geri döndü (VİDEO)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çin'in devasa roketi 'Long March 5', sahalara geri döndü (VİDEO)

Uzay araştırmalarının yükselen yıldızı Çin, devasa roketi Long March 5'i uzun bir sürenin ardından ilk kez uzaya fırlattı. Dünya üzerindeki en güçlü aktif roketlerden birisi olan Long March 5, Çin'in Mars ve Ay'a düzenlemeyi planladığı insansız uzay görevleri için büyük bir öneme sahip.

Long March 5 roketi geçtiğimiz Cuma günü, yerel saatle 20.45'te Pekin'de bulunan bir uzay üssünden fırlatıldı. Roketin Shijian 20 isimli bir iletişim uydusunu yer eşzamanlı yörüngeye taşıdığı belirtiliyor. 8 ton ağırlığında olan Shijian 20'nin, Çin'in bugüne kadar geliştirdiği en ağır ve en gelişmiş uydusu olduğu ifade edilmiş. 

Kalkış görüntüleri:

Çin, bir ağır yük roketi olan Long March 5'in geliştirme sürecine 2007 yılında başlamıştı. Roketin ilk resmi uçuşu 2016 yılında gerçekleşti. Sonrasında 2017'de ise roket ikinci görevine çıkmış ancak yaşanan bir arıza nedeniyle görev büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Çin Ulusal Uzay Dairesi, bu hayal kırıklığının ardından roketin tasarımında bazı değişikliklere gitti. Long March 5 şimdi yenilenmiş haliyle yaklaşık iki buçuk yılın ardından sahalara geri dönmüş durumda.

Ayrıca Bkz.Çin'in Mars'a göndereceği dev uzay aracı ortaya çıktı

57 metre uzunluğunda olan Long March 5; alçak Dünya yörüngesine 25 ton, yer eşzamanlı yörüngeye ise 14 ton yük taşıyabiliyor. Dünyanın en güçlü ikinci roketi olan Delta IV Heavy ile benzer özelliklere sahip. En güçlü roket unvanın sahibi Falcon Heavy'nin ise epey bir gerisinde bulunuyor.

Çin, Long March 5 roketini önümüzdeki yıl Chang'e 5 ve Mars 2020 gibi iki önemli görevde kullanacak. Uzak doğu ülkesi, Chang'e 5 misyonunda Ay'dan örnek maddeler toplayıp Dünya'ya getirmeyi planlıyor. Mars 2020'de ise Çin, tarihinde ilk kez Kızıl Gezegen'e bir gözlem aracı indirmeye çalışacak.

Çin'in son olarak 2022-2024 gibi Dünya yörüngesine bir uzay istasyonu yerleştirme planı da var. Ülkenin uzay programında kısa vadedeki en büyük hedefi bu. Tiangong 3 (Gök Sarayı 3) isimli bu uzay istasyonun birçok parçası yine Long March 5 roketiyle taşınacak.

Kaynak:http://www.xinhuanet.com/english/2019-12/27/c_138662139.htm

• Elin adamı nelerle uğraşıyor, biz deki gündem de Yılbaşı, Noel Baba ve geyikleri.

• orjinali cince olan bir ismi neden ingilizce long march olarak yaziyorsunuz. falcon heavy i anlarim ozel ismi bu, ozel isimler aynen aktarilabilir ama uzun yuruyus 5 roketinin ozel ismi cince, ingilizce long march sadece onun baska bir cevirisi.

• Changzheng - 5

• quote:

Orijinalden alıntı: alito

Elin adamı nelerle uğraşıyor, biz deki gündem de Yılbaşı, Noel Baba ve geyikleri.
    yaw ne boş beleş insanlarsınız. bırakın şu cehaletinizi ve aşağılık kompleksini de ülkede neler yapılıyor biraz farkında olun. her haberin altına aynı zırvalar. Şu an hem Delta V firmamızın hem de Roketsan'ın alt yörünge uydu fırlatma roketleri geliştirme projeleri devam ediyor. zahmet edip sitelerine girersen projelerin detaylarını görebilirsin.

Çin'in devasa roketi 'Long March 5', sahalara geri döndü (VİDEO)Çin'in devasa roketi 'Long March 5', sahalara geri döndü (VİDEO)Çin'in devasa roketi 'Long March 5', sahalara geri döndü (VİDEO)

• alito kullanıcısına yanıt
    kendi gündemini yazmışsın :D

• quote:

Orijinalden alıntı: hollowman_

yaw ne boş beleş insanlarsınız. bırakın şu cehaletinizi ve aşağılık kompleksini de ülkede neler yapılıyor biraz farkında olun. her haberin altına aynı zırvalar. Şu an hem Delta V firmamızın hem de Roketsan'ın alt yörünge uydu fırlatma roketleri geliştirme projeleri devam ediyor. zahmet edip sitelerine girersen projelerin detaylarını görebilirsin.

Alıntıları Göster
    Daha yerli arabanın fabrikası yok, tutmuş 3-5 görsel atıp uydu fırlatma roketi yapıyoruz diyorsun. Senin şu yazdığına kargalar bile güler. Sanki biz istemiyoruz yapılmasını. Türkiye, Kanal İstanbul denen Amerika misyonlu işlerle uğraşırken, 75 milyar liramız saçma sapan projelerle heba olacakken biz o roketleri ancak rüyamızda görürüz.

• taklitçiliğin geldiği nokta korkutuyor :) adamlar tersine mühendislikle marsa gidecekler.Biz de birbirimizi yemeyi bırakınca gideceğiz inşallah

• fotifoti kullanıcısına yanıt
    Müslüman yılbaşı kutlamaz diye bir söylem varken, beyinler daha bu noktadayken mümkün mü be kardeşim? Türkiye nelerle uğraşıyor görüyorsun işte. Bu kafanın değişmesi lazım önce.
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C2560DDFD -- 9 Ocak 2021; 21:50:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • alito kullanıcısına yanıt
    Yılbaşı konusunda kafaların karışık olduğuna katılıyorum. Yılbaşı ile Noel’i karıştıran bir kesim yanında yılbaşını dağıtmak için bahane bir kesim de var. Yani yılbaşını kutluyorum ama eski TRT tadında :) biz maalesef dinimizi yaşama konusunda zayıfız. Hatırlatınca da yobaz oluyoruz :p milli piyango da, alkol de haram. İsteyen oynar, içer ona kalmış. Ama içenler rahatsız olmasın diye de “sevap” olacak değildir. Dilerim bir gün anlaşılır :) ben kimsenin ne dejenere olmasından ne yobazlığından rahatsız olmuyorum. İşime bakıyorum :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

Daha yerli arabanın fabrikası yok, tutmuş 3-5 görsel atıp uydu fırlatma roketi yapıyoruz diyorsun. Senin şu yazdığına kargalar bile güler. Sanki biz istemiyoruz yapılmasını. Türkiye, Kanal İstanbul denen Amerika misyonlu işlerle uğraşırken, 75 milyar liramız saçma sapan projelerle heba olacakken biz o roketleri ancak rüyamızda görürüz.

Alıntıları Göster
    Sen fazla Facebook saçmalarına maruz kalmışsın :) yıllardır senin gibi cahil tipleri bu tür haberlerin altında görürüm. Geçmişte de bugün hayata geçen onlarca projenin altında "yapamazlar, edemezler" yalan, fabrikası yok, şurası yerli değil" yazan tiplerden birisin sadece. Ben adama kurumsal firmalarımızın ciddi test görsellerini, proje görsellerini atıyorum adam iki dakka google'dan bile araçtırmadan "yalan yazıyor". yalan değil seninki wishful thinking işte kardeşim. bırakın, sizin ezik kompleksli kafanız böyle, tamir olmazsınız malesef.
    Otomobilin prototipi yeni tanıtılmış, fabrika nerde yazıyor utanmadan. Biraz takip ediyor olsan Devletin gemlikte 1 milyon metre kare alanı fabrikaya tahsis ettiğini, 2 yılda fabrikanın tamamlanacağını görürdün. Ülkenin büyük girişimcileri laf olsun diye giriyor zaten bu işe.

• hollowman_ kullanıcısına yanıt
    Hocam roketsan.com.tr sitesine girdim
    http://www.roketsan.com.tr/urun/mikro-uydu-firlatma-sistemi/

Göremedim ürünleri siz nereden buldunuz görseli?
  • ulusal egemenliğe sahip olmak, ulusal bir üretim gücüne sahip olmak, başka ülkelerin içişlerine karışmamak, topraklarında askeri üsler kurarak gizli-politik baskılar kurmamak ve yağmalamaya çalışıyor olmamanın getirisi.

• quote:

Orijinalden alıntı: hollowman_

Sen fazla Facebook saçmalarına maruz kalmışsın :) yıllardır senin gibi cahil tipleri bu tür haberlerin altında görürüm. Geçmişte de bugün hayata geçen onlarca projenin altında "yapamazlar, edemezler" yalan, fabrikası yok, şurası yerli değil" yazan tiplerden birisin sadece. Ben adama kurumsal firmalarımızın ciddi test görsellerini, proje görsellerini atıyorum adam iki dakka google'dan bile araçtırmadan "yalan yazıyor". yalan değil seninki wishful thinking işte kardeşim. bırakın, sizin ezik kompleksli kafanız böyle, tamir olmazsınız malesef.
    Otomobilin prototipi yeni tanıtılmış, fabrika nerde yazıyor utanmadan. Biraz takip ediyor olsan Devletin gemlikte 1 milyon metre kare alanı fabrikaya tahsis ettiğini, 2 yılda fabrikanın tamamlanacağını görürdün. Ülkenin büyük girişimcileri laf olsun diye giriyor zaten bu işe.

Alıntıları Göster

şöyle çok konuyla ilgili gibi bilirkişi olarak yazıyorlar ya bitiyorum, aynen en iyi sen biliyorsun biz bu fabrikaların organizasyon süreci, tedarik zinciri, personel eğitimi vs süreçleri bilmiyoruz o yüzden bir 5 iq gibi birkaç yıl içinde seri üretime geçeceğine inanmamız lazım. şu insanlara bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz ya ne çok boş zamanımız var diyorum..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.