Şimdi Ara

Yerli otomobilin nerede üretileceği ve verilen devlet destekleri belli oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
6.313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yerli otomobilin nerede üretileceği ve verilen devlet destekleri belli oldu

Yerli otomobilin tanıtımına saatler kala, aracın üretimiyle ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, yerli otomobilin üretim tesisi Bursa’da kurulacak. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Gemlik'teki 4 milyon m2'lik arazisinin 1 milyon m2'lik kısmı yerli otomobilin üretileceği tesis için tahsis edilecek.

Kararda yer alan bilgilere göre, Bursa’da kurulacak elektrikli otomobil üretim tesisine proje bazlı devlet yardımı verilecek. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin ön görülen sabit yatırım tutarı 22 milyar TL olarak açıklandı.

Yılda 175 bin adet otomobil üretilecek

Yerli otomobilin üretimi için yapılacak yatırımın süresi, başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Yatırımın ön görülen sürede gerçekleştirilememesi halinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek. Yerli otomobilin üretim tesisinde 4.323 kişinin istihdam edilmesi ön görülüyor.

Yerli otomobilin nerede üretileceği ve verilen devlet destekleri belli oldu

Yerli otomobil projesi kapsamında 5 ayrı modelin karşımıza çıkacağı zaten daha önce de söyleniyordu. Bugün yayımlanan karara göre de elektrikli otomobil üretim tesisinde 5 ayrı model üretileceği ifade edildi. Söz konusu üretim tesisinde yılda 175 bin adet otomobil üretilecek.

Yerli otomobilin üretimi için verilen devlet destekleri

Yerli otomobilin üretimi için verilen devlet destekleri arasında alım garantisi, Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360 milyon TL’lik nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ile yatırım yeri tahsisi yer alıyor.

Söz konusu alım garantisi, 31.12.2035’e kadar devlet kurumlarına alınacak 30 bin adet yerli otomobili kapsıyor. Yerli otomobilin ön gösterimi bugün saat 14.30’da Gebze’de yapılacak. Tüm detayları siz değerli okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak:https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191227-2.pdf

• Sen bu dedigine gercekten inaniyor musun? O Maybach'ler falan, o kiralik arac filolari falan olmayacak yani hepsi yerli ve milli olacak oyle mi?

Olacagi soyleyeyim; araclar alinir depolarda bekletilir. Kimse kullanmaz. Devlet garantorlugunu yerine getirmis olur. Babayigitlerin cebine para girmis olur. Itibardan verilmeyen taviz verilmemeye devam eder. Luks arac filolarina dunyalarca para verilmeye devam edilir. Sen ben de burada yazariz o gun gelince kendi dusuncelerimizi.
    Milyarları böyle şeylere harcasınlar kimse laf etmez ama istanbula bir kanal daha açmaya 100 milyarlar harcanması berbat. Bizim böyle fabrikalara ihtiyacımız var, araba, uçak, robot, telefon bunlarla ilgili fabrikalar açılsın zaten boğazı olan bir şehre bir kanal daha açana kadar. İstihdam artsın, üretim artsın. İthalat azalsın, ihracat artsın ki, devlet sadece vergi üstüne vergi ile geçinmekten vazgeçsin.
    Tesla model 3 siparişe açıldığında Tesla'nın araç fabrikasıda pil fabrikası da vardı. Borsada işlem gören milyar dolarlık şirketti. Ayrıca ABD'den bahsediyorsun. Orada müşteriye yamuk yapan yakarlar.

Gelelim ülkemize, fabrika var mı? Yok. Parayı vereceğin şirket kim ise mali gücü var mı? Bağımsız denetleniyor mu? Yok. Paranı alamazsan adam gibi çalışan hukuk sistemi var mı? O da yok. 5000 ile fabrika kurulmaz. 5000 dolardan 30000 TL desen, o parayı kim verir? ben vermem.

Ön ödeme işi bizde olmaz.
  • fiyatı ne kadar olacak
  • Allah reyisimizden razı olsun. Yerli ve milli otomobilimizle dünyaya rakip olacağız. Vosvagen gelmesin ülkemize. Yerli otomobille vosvagen satışlarını düşürelimde görsünler Türklerle uğraşmak neymiş. Bakın 4.300 kişi istihdam edilecekmiş. İnşallah Müslüman Suriyeli kardeşlerimizde iş imkanından yararlanırlar da rahata refaha kavuşurlar.

Selam ve dua ile ...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ...Devlet destekleri arasında alım garantisi...

Gecmedigimiz koprunun parasini oduyorduk.
    Gecmedigimiz tunelin parasini oduyorduk.
    Simdi de binmedigimiz arabanin parasini odeyecegiz...

Bu talan bir harika dostum
  • Sıfırdan kurulan bir otomobil firmasının, iç piyasa da diğer köklü firmalarla rekabet edebilmesi için verilen devlet desteği normal de, 13+6.5 sene benim kafamı karıştırmıyor değil.

• Leipold kullanıcısına yanıt
    Saçmalık! Devlet kendi resmi araçlarını değiştirir işte paran ülkende kalır, dışarıya gitmez. Boş yorum yapmak için çabalıyor musunuz merak ediyorum...

• tamam büyük bir proje, devlet istedi diye yapılıyor, önemli vs ama bi bana destek vermedikleri kalmış.. yani 20 yıl destek vermek, harbi babayiğitlik.

umarım tüm hedefler tutar, destekler boşa gitmez.

• Fiat fastback i makyajlamışlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Türkiye’de nerdeyse 12 milyon işsiz Türk vatandaşı var.Adam “Suriyeli kardeşlerimize iş olacağı” diyor.Allah ıslah eylesin.Diyecek söz yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mütercim Bey

Saçmalık! Devlet kendi resmi araçlarını değiştirir işte paran ülkende kalır, dışarıya gitmez. Boş yorum yapmak için çabalıyor musunuz merak ediyorum...
    Sen bu dedigine gercekten inaniyor musun? O Maybach'ler falan, o kiralik arac filolari falan olmayacak yani hepsi yerli ve milli olacak oyle mi?

Olacagi soyleyeyim; araclar alinir depolarda bekletilir. Kimse kullanmaz. Devlet garantorlugunu yerine getirmis olur. Babayigitlerin cebine para girmis olur. Itibardan verilmeyen taviz verilmemeye devam eder. Luks arac filolarina dunyalarca para verilmeye devam edilir. Sen ben de burada yazariz o gun gelince kendi dusuncelerimizi.

• Bu kadar vergiden muaf kalıp bir de 30 bin satın alım garantisi verilmiş.Fiyatı ucuz olsa iyi olur yoksa yine almadığımız araçın parasını ödeyeceğiz.

• Alım garantisi de 2035 yılına kadar 30 bin.30 bin satamayacağını mı düşünüyorsunuz gerçekten?

Nyse boşverin şimdiye kadar yapılamaz, becerilemez denen herşey yapıldı ,başarıldı bunu biliyorum ben sizin ne dediğinizin ve düşündüğünüzün da açıkçası zerre kadar önemi yok şu an benim için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 27 Aralık 2019; 11:22:36 >
  • Yılbaşı zamları konuşulurken kanal istanbul ve yerli otomobil haberleri hortladı.

• Milyarları böyle şeylere harcasınlar kimse laf etmez ama istanbula bir kanal daha açmaya 100 milyarlar harcanması berbat. Bizim böyle fabrikalara ihtiyacımız var, araba, uçak, robot, telefon bunlarla ilgili fabrikalar açılsın zaten boğazı olan bir şehre bir kanal daha açana kadar. İstihdam artsın, üretim artsın. İthalat azalsın, ihracat artsın ki, devlet sadece vergi üstüne vergi ile geçinmekten vazgeçsin.

Devlet büyüklerinin araçlarını değiştireceğini sanmıyorum ama genel hizmet araçları değiştirilebilir ki sayı olarak en fazla bu araçlar bulunuyor. Fiyat olarak bi Maybach etmez tabii ki ama sayıdan kazanılır ve para ülke içinde kalır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Leipold

Sen bu dedigine gercekten inaniyor musun? O Maybach'ler falan, o kiralik arac filolari falan olmayacak yani hepsi yerli ve milli olacak oyle mi?

Alıntıları Göster
    Merak etme bir çok devlet binasında kapalı otopark mevcut. Şarj olayı çok kolay. Araç alımlarını sadece lüks makam araçları olarak düşünmeyin.

• Yurt dışını bilmiyorum. Ancak yurt içinde iyi satış rakamlarına ulaşacağını düşünüyorum.

• Kaderini fiyatı belirleyecek.

• Bir de asgari ücret var.
    Bir oku istersen. Devlet kendi ihtiyacı olan araçları alacak. Zaten para ülkede kalacak. Eleştirirken sapla samanı karıştırmayın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.