Şimdi Ara

Japonya’da yaşlılar, giyilebilir iskeletlerle çalışmaya devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
2.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Japonlar çalışkanlıkları ile bilenen bir millet. Ancak ülkenin gittikçe yaşlanan nüfusu, iş yaşamını olumsuz etkileme potansiyeline sahip. Bu durumun farkında olan şirketler, iş hayatına devam etmek isteyen yaşlı nüfusu da gözeterek teknolojiden yardım almaya başlamışlar.

Felçli insanlar, askerler ya da ağır sanayide görev yapan insanların kullandığı giyilebilir iskelet olarak dilimize çevirebileceğimiz eksoskeletonlar, bu anlamda ülkenin yaşlıları için kullanılmaya başlamış durumda.

Ayrıca Bkz.Bilim insanları, güneş pillerine delik açarak şeffaf hale getirmeyi başardı

Nüfusunun %26’sı 65 yaş ve üstü insanlardan oluşan Japonya’da Innophys isimli bir şirket, ürettiği giyilebilir iskeletlerle yaşlıların imdadına yetişiyor. Şirketin ürettiği söz konusu giysiler bir adet el pompasıyla çalışıyor ve pompa yaklaşık 30 kere sıkıldığında oluşan hava, havayla işleyen kaslara yönlendiriliyor. Şirket daha önceleri de ürettiği mekanik giyilebilir iskeletlerle gündeme gelmişti.

Sırt çantası gibi giyilen ve yaklaşık 1.300 dolara satılan iskeletler, kullanıcısına 24 kg. ağırlığında bir yükü rahatlıkla kaldırma imkânı tanıyor.

Innophys sözcüsü Daigo Orihara geliştirdikleri iskelet kapsamında yaptığı açıklamada, “Müşterilerimizden biri, turp turşusu üretip satan bir aile şirketi. Emeklilik yaşı çoktan geçen ve 70’lerini devirmiş olana baba halen bizim ürettiğimiz giysi ile çalışmaya devam ediyor.” ifadelerini kullanmış.

• 6 yıldır hemşireyim ve 6 yıldır hiç yurt içi ve yurt dışı tatil yapmadım( 3 yaz abilerin ayvalıktaki evlerine gittim 2 hafta ve 2 kere de mersinde ailemin yanına gittim) geçenlerde takip ettiğim bir youtuber arkadaşın 13 yıllık japon bir hemşire ile yapmış olduğu röportajımsı videoda o hemşire 2si Türkiye olmak üzere 17 Yurtdışı Seyehati gerçekleştirdiğini söylemişti. Dünyanın en kötü şartlarda olan ülkesi değiliz ama ortalama şartlardaki bir ülkesi de değiliz. Yalnız yaşayan biri olarak sadece bu son 6 yılda alım gücümün ne denli azaldığını en iyi ben bilirim. Yurt dışında japonya olsun Almanya abd gibi alım gücü yüksek ülkelere imrendiğim doğrudur, oralarda türlü katakullilerle memur kesiminin alım gücü baltalanamıyor çünkü. Burada en ufak hak arama işlemi sözde Müslüman olan yöneticiler tarafından engelleniyor. Eylem hakkı yok yürüyüş izni yok, yöneticiler eleştirilemiyor, geçenlerde demişlerdi ya yazar kasa atılmıyor diye atılmıyor değil korkuyor millet soyunu sopunu terörist diye süründürürler diye.
    Japonların çalışkan olduğu doğrudur ama sanki bunu gönülden isteyerek yapıyorlar sanısından kurtarmak lazım bizim insanımızı. Çalışma şartları son derece ağır özellikle Tokio gibi büyük yerlerde. Barınmayı zaten söylemeye gerek yok, 6 metre kare evlere fahiş kiralar ödemek zorunda kalıyorlar, çoğu mavi yakalının evi zaten şehrin dışında, haftasonları gidip geliyor yalnızca. Ülke içi ulaşım çok pahalı. Japonyanın bir mucize gibi sunulan ekonomik gelişmesi sosyal devletin neredeyse ortadan kaldırılıp, ekonominin bütünüyle büyük şirketlerin kontrolüne verilmesi ile sağlandı. Zamanında işçilere sabahları şirket marşları okutup iş başı yaptırılması gibi bir gerçek bile var. Japonya bugün parmakla gösterilen ekonomik gelişkinliğini belki de 70 yıldır çok uzun çalışma saaterine, tatilsizliğe mahkum bırakılmış işçi sınıfının sayesinde elde etti. Bir Japonla konuşma şansınız olursa sorun, size uzun uzun anlatsın. Artık uyanın şu Japonya çok güzel ülke rüyasından, dünyada öyle bir ülke yok ki kendi insanını delice sömürmeden "gelişmiş ekonomi" olsun.
  • Japonyanın EYT lileri yok mu ya. Adamlar 69 yaşında emekli oluyor. Burdan gönderelim hemen bizim EYT'lileri.

• Biz o kadar yaşayamıyoruz bile nüfusumuzun %8’i yaşlılardan oluşuyor...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Umarım gelişmez. Yoksa bizim devlet ücretsiz verip emeklilik yaşını 80 yapar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jowiyaga

Umarım gelişmez. Yoksa bizim devlet ücretsiz verip emeklilik yaşını 80 yapar.
    Ücretsiz vermez. Maaşından kesinti yaparak tahsil eder. Üstüne de 'iskelet vergisi' ekler.

• quote:

Orijinalden alıntı: xAdli

Japonyanın EYT lileri yok mu ya. Adamlar 69 yaşında emekli oluyor. Burdan gönderelim hemen bizim EYT'lileri.
    Eyt'nin ne olduğu hakkında bilgisizsin.

• Japonların çalışkan olduğu doğrudur ama sanki bunu gönülden isteyerek yapıyorlar sanısından kurtarmak lazım bizim insanımızı. Çalışma şartları son derece ağır özellikle Tokio gibi büyük yerlerde. Barınmayı zaten söylemeye gerek yok, 6 metre kare evlere fahiş kiralar ödemek zorunda kalıyorlar, çoğu mavi yakalının evi zaten şehrin dışında, haftasonları gidip geliyor yalnızca. Ülke içi ulaşım çok pahalı. Japonyanın bir mucize gibi sunulan ekonomik gelişmesi sosyal devletin neredeyse ortadan kaldırılıp, ekonominin bütünüyle büyük şirketlerin kontrolüne verilmesi ile sağlandı. Zamanında işçilere sabahları şirket marşları okutup iş başı yaptırılması gibi bir gerçek bile var. Japonya bugün parmakla gösterilen ekonomik gelişkinliğini belki de 70 yıldır çok uzun çalışma saaterine, tatilsizliğe mahkum bırakılmış işçi sınıfının sayesinde elde etti. Bir Japonla konuşma şansınız olursa sorun, size uzun uzun anlatsın. Artık uyanın şu Japonya çok güzel ülke rüyasından, dünyada öyle bir ülke yok ki kendi insanını delice sömürmeden "gelişmiş ekonomi" olsun.

• EYT nedir?

• Söylediklerinize ilaveten Japonların zamanında Korelilere ve Kısmen Çinlilere çektirdiklerini de bilmek lazım. Abartılıyorlar. Kesinlikle abartıldıkları kadar makbul bir toplum değiller.

• Yaşlı Japonların giyilen iskeletleri varsa, bizim yaslilarinda gürgen ağacından bastonlarimiz var....🤪🤪🤪

• "dünyada öyle bir ülke yok ki kendi insanını delice sömürmeden "gelişmiş ekonomi" olsun."
    Sonunda forumda insaflı bir yorum okudum.

• quote:

Orijinalden alıntı: TabldotLife

EYT nedir?
    EYT: Emeklilikte yaşa takılanlar. Prim gününü doldurmuş fakat emekli olmak için yaş şartını bekleyenler.
  • DoubleDragon D kullanıcısına yanıt
    Yani emekli olmayı hakedecek kadar çalışan ama yeterince yaşlı olmadığı için emekli olmasına izin verilmeyenler. Çok saçmaymış herkesin babasından arazi tarla dükkan kalmıyor ki yaşı tamamladıktan sonra oradan gelir elde etsin. En azından bir düzenleme ile yaş tamamlanana kadar daha düşük maaş ile asıl yaş beklenebilirmiş. Ben 64-65 yaşındaki bir hemşirenin bana bakmasını istemem mesela elleri titrerken. Veyahut o statüdeki bir yaşlının nüfus müdürlüğünde çalışmasını istemem. İşler ağır ilerler ve kalitesi düşer.

• 6 yıldır hemşireyim ve 6 yıldır hiç yurt içi ve yurt dışı tatil yapmadım( 3 yaz abilerin ayvalıktaki evlerine gittim 2 hafta ve 2 kere de mersinde ailemin yanına gittim) geçenlerde takip ettiğim bir youtuber arkadaşın 13 yıllık japon bir hemşire ile yapmış olduğu röportajımsı videoda o hemşire 2si Türkiye olmak üzere 17 Yurtdışı Seyehati gerçekleştirdiğini söylemişti. Dünyanın en kötü şartlarda olan ülkesi değiliz ama ortalama şartlardaki bir ülkesi de değiliz. Yalnız yaşayan biri olarak sadece bu son 6 yılda alım gücümün ne denli azaldığını en iyi ben bilirim. Yurt dışında japonya olsun Almanya abd gibi alım gücü yüksek ülkelere imrendiğim doğrudur, oralarda türlü katakullilerle memur kesiminin alım gücü baltalanamıyor çünkü. Burada en ufak hak arama işlemi sözde Müslüman olan yöneticiler tarafından engelleniyor. Eylem hakkı yok yürüyüş izni yok, yöneticiler eleştirilemiyor, geçenlerde demişlerdi ya yazar kasa atılmıyor diye atılmıyor değil korkuyor millet soyunu sopunu terörist diye süründürürler diye.

• Adamlar çalışmayı seviyor
  • TabldotLife kullanıcısına yanıt
    Görece avantajlar elbette var, alım gücünün bize göre daha iyi olması gayet normal. Biz Japonya ayarında bir ülke değiliz kesinlikle. Siyasi ve kültürel meseleler başka bir tartışmanın konusu. Şunu anlatmaya çalıştım, nerede olursa olsun insanlar eşek gibi çalışıyor ve hak ettiklerinden çok daha azını kazanıyorlar. Bu söylediğim yeni bir şey değil tabi, bildiğimiz kapitalizm işte, formül bu. Sıkıntı şu ki Japonya bizim ülkemizde sanki herkesin keyif için çok çalıştığı, refah dolu hayatları olduğu bir ülke gibi anlatılıyor ama hiç de öyle değil, burada ne kadar sömürü varsa orada da o kadar var. Bahsettiğiniz videoyu biliyorum, 17 ülke gezdiği doğrudur biz o seviyeden çok uzaktayız zaten fakat Japonya'da ülke içi ulaşımın çok pahalı olduğu ve hemen hemen yurtdışı seyahati ile aynı paraya denk geldiği, bu yüzden dışarı çıkmayı tercih ettikleri de söyleniyor mesela. Hiç bir yer cennet değil, ekonomik mantık aynı olduğu sürece görece farklar dışında her yerde istemeyerek çok çalışmaya mahkumuz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.