Şimdi Ara

AMD yakın zamanda çekirdek artışına gitmeyebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
1.316
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD 2017 yılında piyasaya sürdüğü ilk Ryzen modelleriyle birlikte Intel’in uzun yıllardır 4/8’den öteye geçemediği çekirdek konfigürasyonunu aşarak donanım dünyasına yeni bir heyecan getirdi. Zen 2 mimarisiyle birlikte son kullanıcı segmentini Intel’in iş istasyonlarına ancak sunduğu 16 çekirdek 32 izlekli modeliyle tanıştıran firma görünüşe göre bir süre şartların olgunlaşmasını bekleyecek.

Yakın zamanda çekirdek sayısı artmayabilir

Mark Papermaster’la yapılan röportajda alınan cevaplara göre AMD çekirdek sayısı konusunda herhangi bir engel görmüyor. Yine de eklenen çekirdeklerden faydalanılması için yazılım kanadının da olgunlaşması gerektiğine dikkat çeken Papermaster ikisi arasındaki dengenin sağlanması için bir süre bekleneceğinin sinyalini verdi. Bu durum en azından Zen 3'te geçerli olacağa benziyor.

Ayrıca frekans artışlarının bir zamanlar olduğu kadar önemli olmadığını belirten isim, performans artışını daha efektif bir yolla getirmenin gerekliliğini vurguladı. Bu doğrultuda çekirdek sayısı ve I/O bant genişliğinde artışlar kilit nokta olarak görülüyor.

Ayrıca Bkz.AMD yanlışlıkla Radeon Boost özelliğini gün yüzüne çıkardı

Son olarak Papermaster donanım dünyasında bir süredir dolaşan çekirdek başına 4 izleğe yönelik soruya hali hazırda bazı kullanıcıların işlemcilerini SMT kapalı bir şekilde kullandığını hatırlatarak cevap verdi. Aynı çekirdek sayısındaki artışta olduğu gibi yazılım dünyasında daha fazla izleği kullanacak yazılımların henüz azınlıkta olması nedeniyle SMT 4 için biraz daha vakit var görünüyor.

• olayı sadece oyun gözü ile görürseniz oyununuz desreklemiyorsa yapacak bir şey yok, ancak olay sadece oyun değil..

işletim sisteminiz arka planda kaç process, kaç thread çalıştırıyor bir bakın.. şu an benim bilgisayarda gereksiz servisler vs her şey kapalı olduğu halde 1400 tane thread çalışıyor.

simetrik multiprocessing (SMP), asimetric multiprocessing (AMP) nedir bir araştırın..

gidip bir toolchain derleyin bakın ne kadar sürede derleniyor.. über grafik kartı da gerekmiyor bu iş için..

bu işlemciler ile oyun oynamak dışında işler de yapılıyor..
    olaya sadece oyun gözü ile bakarsanız yanlış değerlendirirsiniz..
    İyi hoş güzel de SMT16 gelse ne olacak? Yazılım tarafından desteklenmediği sürece bir espirisi yok ki. Özel kullanımı olan yazılımları hariç tutarak, son kullanıcıya hitap eden yazılımların kaçı 16 fiziksel çekirdek desteğine sahip?

Sun Microsystems düne kadar kendi işletim sistemini yazan bir firmaydı. Yani teorik olarak yazılım desteğini kendi veriyordu. Ayrıca OpenSPARK işlemcisine yazılımsal destek verilmeseydi yine bir espirisi olmayacaktı.

AMD'yi savunmuyorum ama yaptıları hareketi mantıklı buluyorum. Donanım geliştiriciler çok ilerden giderse, yazılım desteği gelsin diye beklemekle geçer hayatımız.

Mevcut koşullarda piyasa biraz daha çok çekirdeğe adapte olsun (özellikle yüksek sayıdaki çekirdeklere), donanım geliştiriciler de farklı alanlardaki eksiklerine odaklansınlar ki arada denge korunsun.

Ayrıca şuraya bakarsanız, SMT açık kapalı farkları göreceksiniz. Destek verildiğinde ne oluyor verilmediğinde nasıl sonuç alınıyor onlar da var.

Ryzen 9 3900X - SMT On vs Off

Olay sadece AMD ya da Intel'in yapması değil, olay destek görmesi.
    Günümüzün en büyük sorunsalı daha bir kaç sene öncesine kadar 4/8 işlemci kullanan oyuncuların şimdi neredeyse 8/16 işlemcileri yetersiz bulacak yorumlar yapması. Hayır arkadaş sen oyun oynamak dışında ne yapıyorsun ki? Render mı alıyorsun 3Dmax, solid, maya mı kullanıyorsun? Anlamıyorum.
    AMD intelin X99 ve X299 Platformunu ana akım PC olarak sundu. Ne mutlu ki en çokta oyundan ziyade render alan adama yaradı bütün bu gelişmeler.
  • 2021 ve sonrasında belki olur. Diğer türlü ondan öncesi sadece Threadripper veya EPYC için artış olur. 2020 daha çok 7 nm'nin güncellemesi olacak. IPC ve güç gereksinimi azaltıması gibi. SMT4 ilginç bir konsept, gelirse güzel olur doğrusu. Gereksiz olsa bile AMD için bir artı olur. Tabi işlemci dar boğaz olmadan yapılır emin değilim.
    SMT4 ve SMT8 sadece IBM'de var diye biliyorum, daha çok süper bilgisayar işlemcilerinde.

• AMD nin de Intel den farkı olmadığını her konuda görüyoruz..

Sun Microsystems in 2005 de (14 yıl önce) çıkardığı "UltraSPARC T1" işlemcisinin 4, 6 ve 8 core versiyonları vardı ve her bir core 4 thread çalıştırabiliyordu. Hardware Crypto bile vardı..

wikipedia dan UltraSPARC T1 ve T2 modellerinin özelliklerine bakabilirsiniz..
    quote:

UltraSPARC T1 is its first microprocessor that is both multicore and multithreaded. Security was built-in from the very first release on silicon, with hardware cryptographic units in the T1, unlike contemporary general purpose processor from competing vendors. The processor is available with four, six or eight CPU cores, each core able to handle four threads concurrently. Thus the processor is capable of processing up to 32 threads concurrently.

Sonrasında Oracle, Sun ı satın alıp işlemci kısmını kapatınca T1 ve T2 işlemcileri OpenSource yaptılar..

UltraSPARC T1 -> OpenSPARC T1,
    UltraSPARC T2 -> OpenSPARC T2 oldu

Verilog HDL bilen varsa işlemciler OpenSource, kaynak kodunu inceleyebilirsiniz
    https://www.oracle.com/technetwork/systems/opensparc/opensparc-t1-page-1444609.html
    https://www.oracle.com/technetwork/systems/opensparc/opensparc-t2-page-1446157.html

Rus lar bunları bir çok yerde kullanıyorlar. çinliler de bayaa bir yerlerde kullandılar zamanında

Avrupa Uzay Ajansı bile buradan devşirilme Soft Core LEON processor ü uzay projelerinde kullanıyor
    https://www.esa.int/Enabling_Support/Space_Engineering_Technology/Onboard_Computer_and_Data_Handling/Microprocessors

Neyse lafı uzatmayalım,

AMD de 14 yıl önce kullanıma geçmiş teknolojiyi vermekte cimrilik yapıyor, intel den farkları yok bu anlamda..

Hatta teknolojinin kullanıma geçmesini geçtik, açık kaynak olarak yayınlanmış teknoloji..

14 yıl geçmiş, 6 yıl daha geçince 20 yıl olunca AMD ve Intel SMT4 ü ucundan verir artık..

• İşlemcide yeni zarlar için yer kalmadı ki! nm düşüşünde yonga küçülürse yeni yongalar eklenecektir. Ayrıca soket tipi değiştitinde de işlemci alanı biraz daha büyüyecektir. Buda çekirdek artışına fayda.

• İyi hoş güzel de SMT16 gelse ne olacak? Yazılım tarafından desteklenmediği sürece bir espirisi yok ki. Özel kullanımı olan yazılımları hariç tutarak, son kullanıcıya hitap eden yazılımların kaçı 16 fiziksel çekirdek desteğine sahip?

Sun Microsystems düne kadar kendi işletim sistemini yazan bir firmaydı. Yani teorik olarak yazılım desteğini kendi veriyordu. Ayrıca OpenSPARK işlemcisine yazılımsal destek verilmeseydi yine bir espirisi olmayacaktı.

AMD'yi savunmuyorum ama yaptıları hareketi mantıklı buluyorum. Donanım geliştiriciler çok ilerden giderse, yazılım desteği gelsin diye beklemekle geçer hayatımız.

Mevcut koşullarda piyasa biraz daha çok çekirdeğe adapte olsun (özellikle yüksek sayıdaki çekirdeklere), donanım geliştiriciler de farklı alanlardaki eksiklerine odaklansınlar ki arada denge korunsun.

Ayrıca şuraya bakarsanız, SMT açık kapalı farkları göreceksiniz. Destek verildiğinde ne oluyor verilmediğinde nasıl sonuç alınıyor onlar da var.

Ryzen 9 3900X - SMT On vs Off

Olay sadece AMD ya da Intel'in yapması değil, olay destek görmesi.

• zunerall kullanıcısına yanıt
    olayı sadece oyun gözü ile görürseniz oyununuz desreklemiyorsa yapacak bir şey yok, ancak olay sadece oyun değil..

işletim sisteminiz arka planda kaç process, kaç thread çalıştırıyor bir bakın.. şu an benim bilgisayarda gereksiz servisler vs her şey kapalı olduğu halde 1400 tane thread çalışıyor.

simetrik multiprocessing (SMP), asimetric multiprocessing (AMP) nedir bir araştırın..

gidip bir toolchain derleyin bakın ne kadar sürede derleniyor.. über grafik kartı da gerekmiyor bu iş için..

bu işlemciler ile oyun oynamak dışında işler de yapılıyor..
    olaya sadece oyun gözü ile bakarsanız yanlış değerlendirirsiniz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: baybay17

AMD nin de Intel den farkı olmadığını her konuda görüyoruz..

Sun Microsystems in 2005 de (14 yıl önce) çıkardığı "UltraSPARC T1" işlemcisinin 4, 6 ve 8 core versiyonları vardı ve her bir core 4 thread çalıştırabiliyordu. Hardware Crypto bile vardı..

wikipedia dan UltraSPARC T1 ve T2 modellerinin özelliklerine bakabilirsiniz..
    quote:

UltraSPARC T1 is its first microprocessor that is both multicore and multithreaded. Security was built-in from the very first release on silicon, with hardware cryptographic units in the T1, unlike contemporary general purpose processor from competing vendors. The processor is available with four, six or eight CPU cores, each core able to handle four threads concurrently. Thus the processor is capable of processing up to 32 threads concurrently.

Sonrasında Oracle, Sun ı satın alıp işlemci kısmını kapatınca T1 ve T2 işlemcileri OpenSource yaptılar..

UltraSPARC T1 -> OpenSPARC T1,
    UltraSPARC T2 -> OpenSPARC T2 oldu

Verilog HDL bilen varsa işlemciler OpenSource, kaynak kodunu inceleyebilirsiniz
    https://www.oracle.com/technetwork/systems/opensparc/opensparc-t1-page-1444609.html
    https://www.oracle.com/technetwork/systems/opensparc/opensparc-t2-page-1446157.html

Rus lar bunları bir çok yerde kullanıyorlar. çinliler de bayaa bir yerlerde kullandılar zamanında

Avrupa Uzay Ajansı bile buradan devşirilme Soft Core LEON processor ü uzay projelerinde kullanıyor
    https://www.esa.int/Enabling_Support/Space_Engineering_Technology/Onboard_Computer_and_Data_Handling/Microprocessors

Neyse lafı uzatmayalım,

AMD de 14 yıl önce kullanıma geçmiş teknolojiyi vermekte cimrilik yapıyor, intel den farkları yok bu anlamda..

Hatta teknolojinin kullanıma geçmesini geçtik, açık kaynak olarak yayınlanmış teknoloji..

14 yıl geçmiş, 6 yıl daha geçince 20 yıl olunca AMD ve Intel SMT4 ü ucundan verir artık..
    Yetmez ya bedava islemci dagitsin

2 yil gibi cok kisa bir surede islemci piyasasini degistirdi adamlar. 2 core islemcilere, SMT dahi olmayan orta seviye 4 core i5 lere mahkum degilsin, yetmez mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Belki daha fazla çekirdek sunarlar diye 3950x'i es geçip Zen 3'ü bekliyordum. Sanırım 3950x ile yetinmek zorunda kalacağım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • RAIZEN kullanıcısına yanıt
    16 çekirdek 32 thread zaten muazzam. Bence şimdilik daha çekirdek artışına gitmemeleri normal karşılanmalı. Adamlar zaten level atlattırdı işlemci dünyasına. Rakibi +++++++ diye giderken kendisine daha 1 adet + hakkı tanınmalı.

• I/O bant genişliği nedir arkadaşlar?

• doğru olayı sadece oyun gözü ile görmemek lazım ama kaç kişi işlem gücü gerektiren uygulama çalıştırıyor. %80 kullanıcı için mevcut işlemciler fazlasıyla yeterli. SMT4 kaç kişinin umurunda. gereksiz yere maliyet yükselmenin anlamı yok. ayrıca işlemcideki thread sayısı fazla olması yazılım uyumluluğunu göstermez.
    birde bilemediğim için soruyorum, mevcut derleyiciler toolchain derlerken SMT4 dün nimetlerinden faydalanacak mı?

• Günümüzün en büyük sorunsalı daha bir kaç sene öncesine kadar 4/8 işlemci kullanan oyuncuların şimdi neredeyse 8/16 işlemcileri yetersiz bulacak yorumlar yapması. Hayır arkadaş sen oyun oynamak dışında ne yapıyorsun ki? Render mı alıyorsun 3Dmax, solid, maya mı kullanıyorsun? Anlamıyorum.
    AMD intelin X99 ve X299 Platformunu ana akım PC olarak sundu. Ne mutlu ki en çokta oyundan ziyade render alan adama yaradı bütün bu gelişmeler.
  • herzaman bikac cekirdegin bosta kalmasi iyidir .islemci kullanimi yuzde 90 lara dayandigi zaman her actigin uygulama dc steam arkaplandakiler vs. kasma donma birinden digetine geciste islemci onceligi degistirilirken hissediliyor.windows bu konuda biraz hantal tek cekirdek performansi ekran kartinizin belli bir sinirina kadar fps verir ondan sonra aldiginiz extra fpsler grafik yogunlugu az olan yerlerdir ki buralarda yuksek fps almanizin size getirisi fps sayacinizin yuksek gozukmesinin tatminidir.asil mesele ekran kartinizin kullanimi yuzde 99 seviyesin altina dustugunde yediginiz fps droplar yuzde 1 ve yuzde 0.1 fpsleri bunlar beklenilen karenin gecikme suresidir bos alanda 180 fps alip yogun yerde 80 fpsye duserse anlik drop yersiniz bu aralik genisledikce anlik gecikmeler oyununuza daha cok etki eder radeon bu gereksiz fpslerin onune gecmek icin bi kac teknoloji sundu ama herkes radeon kullanmiyor.hersey fps degildir sadece fps e bakarak oyun performansi ölcemezsiniz.genelde az cekirdek destekleyen oyunlarda islemci kullanimi yuzde 40 seviyesinde kaliyor fakat 4 cekirdegin dordunune kullanan oyunlarda islemci kullanimi yuzde yuz olursa oyun icindeki her hareketinizde islemci biyerden sonrasina yetisemiyor ornek 9100f vs ryzen 5 1600

• SMT4 AMD ve Intel'in üzerinde çalıştığı söyleniyor. Hatta AMD için ZEN3 ile birlikte gelebilir deniyor.
    (Bana kalırsa 2 nesil sonra gelebilir.)

• bakiniz amd ryzen 3500x cikacak fiyat olarak 9400f e rakip oyun performansinda geciyor izlek ve cekirdek sayisinda geciyor tuketim degerlerini soylemeye gerek yok 7nm sonucta e fiyat bandi ayni belki ucuzda olur daha cikmadi fakat intelcilerin soyle bi algisi vardi cok cekirdegi napicaz oyun performansi farki var e oda yok hatta geciyor 3500x .anakartin soketini devamliligini ram destegini flan anlatmicam savunacak hic bisi kalmadi forumlarda bu isten cok iyi anlayanlarin yazdigini goruyorum tektuk onlarda cok detaya inip ucundan kosesinden kusur bulmaya calisiyor okadar bilgiliki sanirsin intelde calisiyor .yoksa calisiyormu okadar bilgim olsa intelde calisirdim :)diyorum yani intelcilerde hah bisiler biliyor savunalim anladigindan da degil ha bilgili ya uydursada kandirsada arkasindan giderler.turkiyedeki asilsiz haberler gbi islerine geldimi arkasindan giderler.uzun lafin kisasi amd cok uzun yol katetdi onunde yinede engeller var hersey intele optimize bunlari degistirmek zor her uygulama icin öncelikle windowsun el atmasi lazim amd okadar ilerlediki kullanici artik amd den degil uygulama gelistiricilerinden bisi beklemeye basladi nedeni zaten islemcisi guclu sorun neden hep amd olsun fx le cok geriledi dediniz amd icin amd o kadar sene coklu cekirdek optimizasyonu bekledi cok cekirdek furyasina erken giris yapmak istediler ama kimse hazir olmayinca buna amd gelistirdigi soket yapisini mimariyi degistirmek icin imkanda bulamadi cok zararli cikacakti dx12 vulkan destegi atagi hem hali hazirdaki saticilarin ellerinde kalan fx islemcileri sattiracakti ki o sene stoklar komple tukendi 8370 cayir cayir satti miss gbi fiyatlara bi knight online oynayamadilar o ayri mesele ama cok cekirdek desteklehen vulkanli dx12 li oyunlar cs go dota gbi oyunlara coklu cekirdek desteginin gelmesi flan ryzenin kapilarini araladilar ve gum yoksa size intel nvdia ne dx12 yi gosterirdi nede vulkana destek verirdi ardjndan gum freesync gysnc monitorlere ek masrafti ama freesync masrafsizdi nvidia bu sefer freeshnce destek vermeye basladi bide amd ye kiyak yapti diye haber yaptilar amd ye niye kiyak yapsinlar zaten beles ne kazancak amd kendisi kaybediyordu mecbur destek verdi rtx cikti amd suan erken dedi harbiden erken fpsmi yariya dusurecek bi teknolojiyi napiyim ben ryzenler oyle bi satmaya basladiki intel fiyatlari dibe cekti kar marji azaldi e tabi bu uretime yansidi masaustu pazari artti diye haber yaptilar ne hikmetse intelde guya laptop satislari artmis islemci yetistiremiyormus asus bilmemne yetisemiyormus intel sikinti yasiyormus laptop satamiyorlarmis amd pazar payindan alip(editorler buna caliyor diyor)senin talebe yetismeni kolaylastiriyor ne hikmetse laptop pazarinda genisleme yokken sen yetisemiyorsun yetisemiyormusun gerilemeden dolayi uretimden mi kaciniyorsun sirf talebi yuksek tutmak icin uretimi azalt cunku o laptop ureticileri boardlarini senin islemcine gore yaptiya mecbur birak kendine demi hakediyorsun suan amd laptop piyasasindada ureticilerin destegini aldimi bak biz yetisemedik amd caldi deme tamam mi bebegim yada parali edotorlerine yalan haber yaptirma onlara pra harcayana kadar bi 7nm ye gecis yap o pesine taktigin intelcilerinde parasini somurmeyi birak

• Linke bakarsanız size oyun benchmarkları vermediğimi görürsünüz. Oyunlar kullanım amacının bir parçası ama tamamı değil. Bu nedenle size verdiğim link oyunların değil uygulamaların benchmark skorları.

Buyrun bu da C++ için yapılan benchmark;
    quote:

Software Development — Visual Studio C++
    Microsoft Visual C++ is probably the most popular programming language for creating professional Windows applications. It's part of Microsoft's Visual Studio development suite, which has a long history and is widely accepted as the "gold standard" when it comes to IDEs. Compiling software is a relatively lengthy process that turns program code into the final executable, and programmers hate waiting for it to complete. We run a medium-sized application through the C++ compiler and linker, and execute the resource compiler, too. The build is executed in "release" mode with all optimizations turned on and multi-processor compilation enabled.
    AMD yakın zamanda çekirdek artışına gitmeyebilir

Yani anlatmak istediğim SMT2 açık/kapalı ayrımında uçurum fark yok. Yazılım desteği doğru düzgün verilmediği sürece de ciddi bir fark olmayacak. Ki SMT'nin dezavanjatı olan durumlar da var.

Konuya dönecek olursak;
    quote:

Hâlâ dar bir kullanıcı grubu aralığına hitap eden örnekler veriyorsunuz. Bahsettiğiniz işlemleri yapan kullanıcı sayısı genel ortalamada %60-70 civarında mı? Yoksa çok daha düşük bir aralıkta mı? Kullanıcılar arasında yüzde kaçlık kısım "ToolChain" derliyor?

SMP ve AMP konularına siz de bir göz atsanız fena olmayacak bence. Hatta SMT ile ilgili de biraz araştırma yapsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Mevzu iki teknik terimi yanyana getirip olaya bilimsel yaklaşıyor gibi görünmek değil. Burada işlemci üreten bir firma var ve sadece özel bir kullanıcı grubuna hitap etmiyor. Genele hitap etmek zorunda. Yani konu genel kullanıcı kitlesi ve burada AMD'nin yaptığı bana göre mantıklı.

• Çekirdek yerine azda hıza oyna Amd işlemci çıkarıyorsun 4ghz ye çıkaran öpüpde başına koyuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: wolferto

bakiniz amd ryzen 3500x cikacak fiyat olarak 9400f e rakip oyun performansinda geciyor izlek ve cekirdek sayisinda geciyor tuketim degerlerini soylemeye gerek yok 7nm sonucta e fiyat bandi ayni belki ucuzda olur daha cikmadi fakat intelcilerin soyle bi algisi vardi cok cekirdegi napicaz oyun performansi farki var e oda yok hatta geciyor 3500x .anakartin soketini devamliligini ram destegini flan anlatmicam savunacak hic bisi kalmadi forumlarda bu isten cok iyi anlayanlarin yazdigini goruyorum tektuk onlarda cok detaya inip ucundan kosesinden kusur bulmaya calisiyor okadar bilgiliki sanirsin intelde calisiyor .yoksa calisiyormu okadar bilgim olsa intelde calisirdim :)diyorum yani intelcilerde hah bisiler biliyor savunalim anladigindan da degil ha bilgili ya uydursada kandirsada arkasindan giderler.turkiyedeki asilsiz haberler gbi islerine geldimi arkasindan giderler.uzun lafin kisasi amd cok uzun yol katetdi onunde yinede engeller var hersey intele optimize bunlari degistirmek zor her uygulama icin öncelikle windowsun el atmasi lazim amd okadar ilerlediki kullanici artik amd den degil uygulama gelistiricilerinden bisi beklemeye basladi nedeni zaten islemcisi guclu sorun neden hep amd olsun fx le cok geriledi dediniz amd icin amd o kadar sene coklu cekirdek optimizasyonu bekledi cok cekirdek furyasina erken giris yapmak istediler ama kimse hazir olmayinca buna amd gelistirdigi soket yapisini mimariyi degistirmek icin imkanda bulamadi cok zararli cikacakti dx12 vulkan destegi atagi hem hali hazirdaki saticilarin ellerinde kalan fx islemcileri sattiracakti ki o sene stoklar komple tukendi 8370 cayir cayir satti miss gbi fiyatlara bi knight online oynayamadilar o ayri mesele ama cok cekirdek desteklehen vulkanli dx12 li oyunlar cs go dota gbi oyunlara coklu cekirdek desteginin gelmesi flan ryzenin kapilarini araladilar ve gum yoksa size intel nvdia ne dx12 yi gosterirdi nede vulkana destek verirdi ardjndan gum freesync gysnc monitorlere ek masrafti ama freesync masrafsizdi nvidia bu sefer freeshnce destek vermeye basladi bide amd ye kiyak yapti diye haber yaptilar amd ye niye kiyak yapsinlar zaten beles ne kazancak amd kendisi kaybediyordu mecbur destek verdi rtx cikti amd suan erken dedi harbiden erken fpsmi yariya dusurecek bi teknolojiyi napiyim ben ryzenler oyle bi satmaya basladiki intel fiyatlari dibe cekti kar marji azaldi e tabi bu uretime yansidi masaustu pazari artti diye haber yaptilar ne hikmetse intelde guya laptop satislari artmis islemci yetistiremiyormus asus bilmemne yetisemiyormus intel sikinti yasiyormus laptop satamiyorlarmis amd pazar payindan alip(editorler buna caliyor diyor)senin talebe yetismeni kolaylastiriyor ne hikmetse laptop pazarinda genisleme yokken sen yetisemiyorsun yetisemiyormusun gerilemeden dolayi uretimden mi kaciniyorsun sirf talebi yuksek tutmak icin uretimi azalt cunku o laptop ureticileri boardlarini senin islemcine gore yaptiya mecbur birak kendine demi hakediyorsun suan amd laptop piyasasindada ureticilerin destegini aldimi bak biz yetisemedik amd caldi deme tamam mi bebegim yada parali edotorlerine yalan haber yaptirma onlara pra harcayana kadar bi 7nm ye gecis yap o pesine taktigin intelcilerinde parasini somurmeyi birak
    10 sayfa yazmışsın bir tane virgül yok. Okunur mu bu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• çekirdek artmayacak demek enteresan geçenlerde bunu kim demişti acaba?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.