Şimdi Ara

Yeni idrar testi ile prostat kanseri erken teşhis edilebilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Erken teşhis tüm kanser tedavileri için birincil olsa da, bazı kanserler son evrelerinde kendilerini gösteriyor. Prostat kanseri daha agresif aşamalara gelmeden kendini belli etmeyen bir kanser türü olduğu için, erken teşhisi sağlayacak araçlar ve belirteçler oldukça büyük önem arz ediyor. İngiltere'deki East Anglia University kurumu tarafından geliştirilen bir idrar testi, prostat kanserini erken teşhis ederek, tedavi için zaman kazandırabilecek gibi görünüyor.

Sağlıklı prostatı ve kanserli prostatı ayırt etmekte karşılaşılan zorluklardan birini de iki prostatın da zaman zaman aynı sonuçları göstermesi oluşturuyor.

Bunlar prostat-spesifik anijenler (PSA) olarak da biliniyor ve normalde vücutta küçük miktarlarda üretiliyor. PSA miktarları yükseldiğinde, hekimler doku örneği alarak dokuda herhangi bir atipi veya displazi olup olmadığını araştırıyorlar.

Fakat bu yükselmeler prostat enfeksiyonu ya da hiç tedaviye gerek duymayan masum tümörleri de işaret edebiliyor. Erkeklerde PSA yükselmelerinin % 75’i , biyopsiler eşliğinde negatif kanser sonucu ile sonuçlanıyor. Yani sonuçlar negatif çıkıyor.

Araştırma ekibi Prostat Ürin Risk Testi (PUR) adını verdikleri bir test geliştirdi. Yeni test; aynı standart testler gibi olsa da, buradaki teknoloji idrar örneklerindeki gen ifadesini analiz ederek risk hastalarını tanıyor.

5 Yıla Kadar Erken Teşhis Edebiliyor

Diğer geliştirilen idrar biyo-işaret testlerini bir adım ileriye taşıyan yenş test, farklı kademedeki prostat kanserlerinin biyo imzalarını tanımlayabiliyor. Bu sayede kanserin agresiflik derecesi değerlendirilerek; kanser türü düşük,orta veya yüksek risk olarak kategorize ediliyor. Bu yılın başlarında yayınlanan araştırma ile  PUR testinin , prostat kanserini 5 yıla kadar erken tahmin edebileceği gösterilmiş bulunuyor.

PUR örnekleri biyo belirteçlerin en yüksek ve en stabil olduğu idrar örneğinden yani hastanın ilk idrarından alınıyor.

Araştırma ekibi testi bir adım ileri taşıyıp yeni testi ev kullanım kitine dönüştürdü.

İdrar ile prostat kanseri tayini büyük gelişmelerin kapısını aralamakla birlikte, hastaların testi evlerinde yapabilmeleri de maliyet açısından oldukça büyük avantaj sağlıyor. Bu sebeple hastaların sürekli hastane kontrolüne gitmesine gerek kalmıyor ve biyopsi sürecindeki hasta kaygıları en aza iniyor.

Ayrıca Bkz.Eklemlerdeki yüklenmeyi tespit eden akıllı bandaj geliştirildi

Araştırma BioTechniques dergisinde yayımlandı.

• Utanmıyor musunuz anasayfada böyle görsellerle bunu paylaşmaya?

• Şakadır bu. Kesin şakadır...

• Foruma girdiğimde prostatını sıvazlıyordu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu fotoğraflar idrarımı getirdi dur bir lavaboya geçeyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kadar detaylı resimler paylaşmasaydınız keşke!

• Sağlığın ayıbı mı olur ?

O sizin bir parçanız. İnsan vücudu, Allah nasıl el ayak vermişse penisi de vermiş erkeğe, kadına da vajina.

Konu da çok önemli, erkeklerin çok büyük kısmı bu kansere yakalanıyor. Bilim dünyasını tebrik ederim.

Ek olarak bu kansere yakalanmanızı düşürmek için ayakta çişinizi yapmamanızı öneririm.

Tamam belki DH'ye teknoloji forumu olarak bakıyorsunuz ama artık başta otomobil olmak üzere bir çok önemli gelişmeleri sunmaya başladı.

• Rektuma parmak gorselini internetten Google fotograflardan arattim karsima dilim varmaz misali bir ibare cikti yuh oha diyorum. Editor arkadas !

Inanmayanlar direk DH fotografi olani Google gorsel aramalardan adresi olarak girin aratin SOK olacaksiniz...

https://www.donanimhaber.com/images/images/haber/116562/src/yeni-idrar-testi-ile-prostat-kanseri-erken-teshis-edilebilecek116562_1.jpg

Yukardaki kalin puntolu sh editorun sectigi keyfi niyeti vs nedir supheli gorseli asagidaki Google Gorsel aramalardan yapin ! :
    https://www.google.com.tr/imghp

URL adresini yapistir deyip aratin gorsel aramadan haberde bahsedilen akademik makale vs hic yok!

Saka makam diye genel duyar tepki vs kasanlar ve hemfikir olanlar veya olacaklar isin asli boyle ...

Karar sizindir ...

• mesut gibi bir şaka var dh de buna mı şaşırıyorsunuz?

• Zencimi bu ?

• Aynı haberi yabancı sitede okuduğumda dijital rektal muayene yaptırmaya insanların çekinmesinden bahsediyordu. Bu yüzden bu test ile drm yaptırmaya çekinen insanlarda evde girişimsiz bir şekilde tarama yapılabileceği yazıyordu. Resmi bu yüzden koymuş olabilirler. Bu arada Google'a dijital rektal muayene yazınca ilk çıkan resimlerden birisi bu, boşuna saçma sapan şeyler yazmışsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sorusoran12 -- 4 Aralık 2019; 21:27:8 >
  • Buraya yazdığım yorum neden silindi? Silen editör/mod her kimse şayet elinden geliyorsa (hiç sanmıyorum) bana nedenini söyleyebilir mi? Söyleyemiyorsa ne yaptığı hakkında hiçbir fikri olmayan boş bir insandır.

Yaptığım yorumda bu tür görselllerin sağlık haberleri açısından son derece normal olduğu belirtiliyordu.
  • Prostat muayenesinde hem doktor hem hasta mağdur arkadaş.Doktorun illa makattan parmak atması gerekiyormuş.Valla arkandan parmak yemek delikanlılığı bozar hacı.

• Buna bilimsel araştırma derler.Sen hangi maksatla baktın resimlere ???

• Bilimde cinsellik olmaz.Sen hangi maksatla inceledin resimleri ?

• Yorumları okurken vallahi şaştım kaldım.Bilimsel bir araştırma haberinde sunulan resimlerden rahatsız olmuş millet.Bilimsel amaçla sunulan resimlere siz hangi fantezilerle baktınız aceba ???

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.