Şimdi Ara

Elektronik sigara ile ilişkili akciğer hasarı vakası 2000'i aştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
1.426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Elektronik sigara ile ilişkili akciğer hasarı vakası 2000'i aştı

The Center for Disease Control ( CDC ) kurumunun yaptığı açıklamalarına göre elektronik sigara tüketimi ile ilişkili akciğer rahatsızlıklarındaki vaka sayısı 2,051'e yükseldi.

Sağlık yetkilileri elektronik sigara ilişkili akciğer hasarına ve bu rahatsızlıkların geneline yeni bir isim verdi. Elektronik sigara ilişkili akciğer hasarının yeni ismi ''EVALI'' ( e-cigarette or vaping product use associated lung injury ) olarak belirlendi. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 49 eyalette EVALI vakaları belirtilmekle birlikte toplamda kayda geçmiş EVALI ilişkili 39 ölüm bildiriliyor.

EVALI'nn nedeni araştırılıyor

Eylül ayında CDC; elektronik sigara kullanıcılarını EVALI tehdidine karşı uyarmıştı. FDA kurumu da EVALI'nın nedeninin belirlenmesi için soruşturma ve inceleme başlatmıştı.

EVALI'ye sebep olan durumlar hala net olmamakla birlikte yetkililer aromalı ve THC içeren elektronik sigara ürünlerinin hastalık patogenezinde rol aldığını düşünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde farklı eyaletler elektronik sigara karşıtı çalışmalara imza attı. Massachusetts elektronik sigara ürünlerini geçici olarak yasakladı. New York ve Michigan da elektronik sigara ürünlerini yasaklayan bölgeler arasında yer alıyor. San Francisco ise geçtiğimiz yaz bu ürünleri yasaklamıştı.

Ayrıca Bkz.Amerika Birleşik Devletleri'ndeki öğrencilerinin sınıf izin süreleri denetlenecek

Ayrıca yetkililer elektronik sigara kullanıcılarının öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, bulantı ve ateş gibi semptomlara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Kaynak:https://www.engadget.com/2019-11-07-cdc-confirms-vaping-lung-injury.html

• insanları geri zekalı yerine koymaktan bıkmadınız ama şnsanlar sizden bıktı 5-6 senedir kullanan insanları biliyorum hiçbir rahatsızlıkları yok tam tersine rahatladılar hatta thc dediğiniz madde bile akciher kanserinde vape formatlı kullananlar mevcut

bütün olay lobilerin tekellerini öylebir rahatsız edecek düzeye gelmeye başladıki bu işler ne yapacaklarını şaşırdılar kenevir gibi mucizevi bir bitkiyi 3-5 şirket bütün dünyayı geri zekalı yerine koyarak dünyaya yasaklattı neredeyse milli tohumlarımız kaybolmak üzereydi be
  • Normal sigara yasalken sözde zararlı olduğundan dolayı elektronik sigarayı yasaklamak nedir arkadaşım, Edward Bernays mezarında ters döndü.

• Geçin bunları o zaman ilk normal sigarayı kaldırım. Elektronik olana sıra gelene kadar oho....

• Ölmek istiyorum 3 senedir iciyorum devam edicem.
    Bu salak fake haberleri anca cahiller inanir
    Hergun birinden icme su topluyomus cumlesi duymaktan biktim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 4 yıldır elektronik sigara kullanmaktayım her yıl çalıştığım kurum check up a gönderiyor 4 senedirde ciğerlerim tertemiz hiç bi sıkıntı yok

• vjdrsjejv kullanıcısına yanıt
    Haber fasa fiso da, burada bir PR’cıya rastlamış olmak mutluluk verici. 😊

• thc nln cigerlere zarari oldugunuda ilk defa duyuyorum yillardir icenler var yurtdisinda

• nerde geri kalmış ülke varsa yasak neden acaba?!!!

• Sek n base ile yola devam. Pg vg candır. 50 pg 50 vg, Gerisi heyecan. 3 Merc. 6 mg nic ile yola devam.

• Kesinlikle %500 vergi koyulmali devletimiz nasıl böyle bir hataya düşmüş yasaklamayacaksin. Vergiyi bastırıp hadi al diyeceksin.

• 3 yıldır kullanıyorum nefesim daha da açıldı ciğer çekimi yaptığımdan beri

• insanları geri zekalı yerine koymaktan bıkmadınız ama şnsanlar sizden bıktı 5-6 senedir kullanan insanları biliyorum hiçbir rahatsızlıkları yok tam tersine rahatladılar hatta thc dediğiniz madde bile akciher kanserinde vape formatlı kullananlar mevcut

bütün olay lobilerin tekellerini öylebir rahatsız edecek düzeye gelmeye başladıki bu işler ne yapacaklarını şaşırdılar kenevir gibi mucizevi bir bitkiyi 3-5 şirket bütün dünyayı geri zekalı yerine koyarak dünyaya yasaklattı neredeyse milli tohumlarımız kaybolmak üzereydi be

• siz bari yapmayın şu haberleri...neyse yapmak zorundasınız sanırım tıpkı herkes gibi.

• Ulan milletin ıspanaktan zehirlendiği memlekette, elektronik cigara dan amerika da ölenler milletin çok da mikeneydi.

• Elektronik sıgaranın yasaklanma nedeni tütün üreticilerinin milyar dolarlık pazarı kaybetme korkusu. 2004 yılın da sadece Türkiye'de 11.2 milyar liralık sıgara satışı gerçekleştirilmiş.

Dünya da sıgara yüzünden yılda 7 milyon insan ölüyor ama elektronik sıgaradan ölen 2.000 kişi kadar haber olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sounderland -- 8 Kasım 2019; 23:7:22 >
  • Sigara hangi eyaletlerde yasaklandı acaba? Ayrıca hastalığa isim bulmak için uğraşmalarına da gerek yok direk akciğer kanseri

• Adamlar istedikleri haberi nasıl çıkartıyorlar. Helal olsun valla. Bütün haber kaynakları da kuzu kuzu yayınlıyor.

• Bırakın içip ölmek için yalvarsınlar.

• Baktılar normal sigara satışları düştü, philip morris elektronik sigaraya savaş açtı. sigaranın zararsızı olmaz da, normalini bırakıp elektronik ile uğraşmaları sarı taksi, uber kavgasını andırıyor.

• Ben bir kişi görmedim ki sigaradan sonra e-sigara geçtikten sonra ''nefesim tıkanıyor'' ''erken yoruluyorum'' gibi şikayetler tırnak sararması ciğerden öksürük vb. e-sigara ile hiç bir negatif şeyler olmuyorken ve görülmuyorken (kişişel alerjil durumlar hariç pg alerjisinden burun akıntısı ve astım gibi şeyler) nasıl oluyor'da e-sigara daha zararlıymış gibi algı yapılıyor ? Bakın daha zararlı dahada bir şey demeye gerek yok hepsi ısmarla haberler geçin bunları kanıtlarlarla gelin yok tahmin ediliyor yok belki yok küçük ihtimal yok mehmette öyle oldu Allah aşkına bunlar nasıl terimler ya koskoca şirketlerin kullandığı terimlere,açıklayamadığı için girdiği durumlara bakın gülüp geçmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sawgiray -- 9 Kasım 2019; 9:7:33 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.