Şimdi Ara

Çin komünist partisinin uygulaması 100 milyon kişiyi takip ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Çin’de kullanıma sunulan uygulamaların mutlaka hükümet kontrolünden geçtiği ve hatta erişim izni verdiği de bir gerçek. Vatandaşların verilerini tutan sunucuların mutlaka ülke içerisinde olması ve istendiği zaman erişim sağlanması da mecburi.

Tam teslimiyet

Bununla ilgili son haber Çin komünist partisinin resmi propaganda uygulaması hakkında oldu. Study The Great Nation adındaki uygulama hem kullanıcılarını adım adım takip ediyor hem de bir arka kapı barındırıyor.

Alman Cure53 güvenlik firması tarafından yayınlanan bir rapora göre uygulama 100 milyondan fazla Android cihazına süper kullanıcı yetkisi ile erişiyor ve böylece hemen her türlü işlemi izin almadan yerine getirebiliyor.

Ayrıca Bkz.PUBG geliştiricilerinden sosyalleşme odaklı oyun

Araştırmacılar uygulamanın depolamada özel bir alan ayırarak dosyaları burada sakladığını ve diğer uygulamaların erişimine açık tuttuğunu tespit etmiş. Özellikle hükümet kaynaklı diğer uygulamaların rahat bir şekilde bu alana erişebileceği tahmin ediliyor.

Daha kötüsü kodlar arasında arka kapıya benzer bir komut satırının olması. Herhangi bir izin istemeden uygulama telefonun verilerine erişerek konum, ses kaydı, arama kaydı gibi verileri topluyor hatta belirli numaralara da arama yapabiliyor. Yani kısaca telefonu hükümete teslim etmek ile aynı anlama geliyor.

Uygulama parti üyelerine zorunlu ve sosyal medyadan da yoğun bir şekilde kampanya yapılıyor. Bu bakımdan 100 milyondan fazla indirmeye sahip. Bu tür haberlerden sonra uygulama ile ilgili bir tepki olur mu bilinmiyor.

• dunya tarihi sayisiz baskici, despot rejimlere sahit olmustur ama hic biri tum vatandaslarini evlerine, ozellerine, en mahrem yerlerine kadar bu sekilde takip edebilme, kontrol edebilme gucune sahip olmamistir. artan teknoloji ve yapay zeka ile yakin gelecekde orson welles'in 1984 kitabini bile utopya sinifina sokacak seylere sahit olabiliriz.
  • aynısından isteriz :)

• dunya tarihi sayisiz baskici, despot rejimlere sahit olmustur ama hic biri tum vatandaslarini evlerine, ozellerine, en mahrem yerlerine kadar bu sekilde takip edebilme, kontrol edebilme gucune sahip olmamistir. artan teknoloji ve yapay zeka ile yakin gelecekde orson welles'in 1984 kitabini bile utopya sinifina sokacak seylere sahit olabiliriz.

• Sil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Apple_M1 -- 23 Aralık 2020; 16:13:51 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • batiya isteyerek veriyoruz dogu da zorla aliyor. valla isimiz zor.
  • İki ay önce bu haberde :https://forum.donanimhaber.com/huawei-mate-30-pro-da-google-olmayacak-mobilite--139865562

Çinin uygulamaları karşısında Amerika melek kalır demiştim . Tepki gösteren birkaç kişi vardı bu haberi okutun onlara .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çin 1984.

• Süper kullanıcı yetkisi nedir arkadaş? Ben ilk defa görüyorum. Ayrıca bu sayılan şeylerin çoğunu Facebook yapmıyor mu sanıyorsunuz? Ha şantaj amaçlı bunu kim yapıyorsa Allah hepsinin belasını versin ama dönüp de Batı günlük yaparken Doğu yapınca tü kaka demeleri şerefsizlikten başka bir şey değil...

• Yaşasın Komünizm ?

• Çin li kız arkadaşım çin e geri döndü wechat i çin hükümeti takip ediyormuş birbirimize resim bile gönderemiyoruz sadece yazışma

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Roman_Gladius kullanıcısına yanıt
    Çin'deki arkadaşımla wechat üzerinden resim gönderebiliyoruz. Sizin gönderememe sebebiniz nedir?

• alaz1903 kullanıcısına yanıt
    Normal resim gönderiyoruz benim dediğim farklı 🙂

• addidas_85 kullanıcısına yanıt
    Root bilmeyen süper kullanıcı ve saire anlamaz tabii...

• Mahremiyet diye birşey kalmamış be

• quote:

Orijinalden alıntı: Bay Robot

Root bilmeyen süper kullanıcı ve saire anlamaz tabii...
    Haklısın hocam cahilliğime ver magisk durmuştur Super userı kim ne yapsın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşte PayPal Çin'e gelince sunucuları Çin toprakları içine taşıyor ama Türkiye'ye gelince rererö.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.