Şimdi Ara

Türk araştırma ekibi, Mersin Anamur’da iki yeni canlı türü keşfetti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.243
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türk araştırma ekibi, Mersin Anamur’da iki yeni canlı türü keşfetti

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İç Sular Biyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Özbek ve ekibi, Türkiye'nin en derin mağarası olarak da bilinen Mersin Anamur'daki Peynirlikönü Mağarası'nda iki yeni canlı türü keşfettiler.

1.429 metre derinliğe sahip mağarada keşfedilen canlıların bir santimetre boyunda ve karideslerin uzak akrabası olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca Bkz.Havacılık devi Airbus, üç boyutlu baskı yöntemiyle dron ve otonom araç üretecek

Araştırma grubu, keşfedilen canlı türlerinden bir tanesine 2001 yılında Peynirlikönü Mağarası'nda inceleme yaparken sele kapılarak hayatını kaybeden Mehmet Ali Özel ve aynı ekipte çalışırken trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeden Evren Günay isimli kişilerin isimlerinin baş harflerini vermiş. Dünya literatürüne “Egmao” olarak geçen canlı türünün diğerine ise Özbek’in eşinin ismi olan "Derya" uygun görülmüş.

Türk araştırma ekibi, Mersin Anamur’da iki yeni canlı türü keşfetti

2018 ve 2019 yıllarında çıkan uluslararası dergilerdeki bilimsel makalelerle dünyaya duyurulan canlıların ismi, bilimsel literatürde "Gammarus egmao" ve "Gammarus Deryae" olarak geçiyor.

Keşfedilen türlerin ülkenin doğal zenginliği olduğuna ve korunması gerektiğine işaret eden Özbek yaptığı açıklamada, "Bir foka ya da carettaya nasıl önem veriyorsak buna da vermeliyiz. Hepsi canlı türü. Her iki canlı türü sadece Türkiye'de değil, dünyada ilk kez görülüyor ve tanımlanıyor.” ifadelerini kullanmış.

Kaynak:https://www.ntv.com.tr/teknoloji/turk-bilim-insanlari-iki-yeni-canli-turu-kesfetti,iRXouQalD0OCVOtM6d2FUQ?_ref=infinite

• Keşfettiği canlı türüne eşinin adını vermek mi?

Bundan kral çok az hareket gördüm

• quote:

Orijinalden alıntı: theJuDGe_41

Keşfettiği canlı türüne eşinin adını vermek mi?

Bundan kral çok az hareket gördüm
    Kadın açısından belki de öyle değildir. (Bulunan canlının tipine bakınca)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni canlı türlerinin Mersin den çıkmasına hiç şaşırmadım :D

• Gammarus a yeni canlı türü demek nedir yaw. Her suda yaşayan bir böcek. Gamarus un yeni bi alt türü keşif edildi diyin bari...
  • Bilimsel makaleler dışında duyurulmazsa başlarına hiçbir iş gelmez aksine çoğalırlar bile ama bu haberi hürriyet falan görüp paylaşsın işte o zaman sıkıntı.

• Anamur'dan selamlar.

Egmao biraz garip bir isim olmuş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eşinin adını vermesi iyi mi olmuş kötü mü anlayamadım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Daha keşfedilemeyen çok canlı çeşitleri vardır. Bize hayat çevremizden ibaret gibi geliyor.

• Böceğe karısının adını koyuyorsa ya karısını çok seviyor ya da nefret ediyor. hahahahaah

• Yav ben ANAMUR'luyum ama ilk defa duydum mağrayı ama çoğu yeri bilirim

• bunuda öldürmesinlerde dikkat etsin kendine.

• YILDIZLARA verin adlari... Gerci parayla pekala yapilabiliyor :) ... Tehlikeli isimler de var bocek turlerine ama neyse :)

• Güzel 🤔

• Anumurun muzu meşhurdur. muzunun eşi benzeri yoktur anamur muzu yiyen başka ülkeden gelmiş muzu artık yiyemez.

• Ülkemde böyle şeyler görmek çok güzel. Bu araştırmaların artması dileğiyle.

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Aynen ben de ilk defa duyuyorum. Bu yer Anamur'un tam olarak neresinde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 15 Ekim 2019; 15:39:41 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeraltı canavarı bekliyoruz.

• dugers kullanıcısına yanıt
    Aynen, ortası olsa müfit koyardı kesin.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.