Şimdi Ara

Apple sonrası Shazam’ın şansı döndü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
345
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Geçtiğimiz yıl Apple tarafından sürpriz bir hamle ile satın alınan müzik bulma uygulaması Shazam kötü günleri geride bırakmış durumda. Satın alımdan bu yana platform gelirlerini arttırmayı başardı.

Şansı döndü

1999 yılında kurulan Shazam o dönem çağrı üzerinden dinlediği melodilerin hangi şarkıya ait olduğunu SMS üzerinden kullanıcıya iletiyordu. Sonrasında iOS, macOS ve Android uygulamaları geldi. Yapay zekayı da harmanlayan sistem hızlı bir şekilde şarkı tanımlaması yapmaya başladı.

2017 Aralık ayında ilk kez Apple’ın Shazam’ı satın almak istediği iddiaları gündeme gelmeye başlamıştı. Sonrasında ise 400 milyon dolar karşılığında Apple’ın platformu satın aldığı açıklanmıştı.

Ayrıca Bkz.Apple yakın zamanda zengin gerçeklik gözlüklerinin üretimine başlayabilir

Satın alım ile birlikte Shazam pek çok ülkede Top 50 Keşifler listesi sunmaya başladı ve günlük 20 milyon istek aldı. Bu hamle Shazam’ın kullanıcı sayısını da önemli ölçüde arttırdı. Elbette Apple Music ile olan entegrasyon da unutulmamalı.

Shazam’ın 2018 mali raporuna göre platform 478 milyon kullanıcı kazandı. Bir önceki yıl bu sayı 400 milyon civarındaydı. Ayrıca 2017 yılında 20 milyon dolar civarında olan kayıpları çevirerek 158 milyon dolarlık bir kar elde etmeyi başardı. Yani Apple’ın saflarına katılmak platformun uğuru oldu diyebiliriz.

İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde de Shazam beklentilerini yükseltmiş durumda. Gerek kullanıcı sayısı olsun gerekse de gelir anlamında olsun platform yükselişin devam edeceğini düşünüyor.

• Mucize değil yönetim başarısı.

• Alternatif olarak Sound Hound'u da deneyin derim. Shazam'in bulamadığı şarkıları da bulmayı başarıyor.

• Eskiden bulduğu parçayı Apple Music, Spotify veya Youtube içinden bulup dinletme özelliği vardı diye hatırlıyorum.
    Artık sadece Apple Music önermesi hoş değil.

• Gelmis gecmis en iyi app lerden biri

• Siri'ye çalan şarkıyı bul dediğinizde direk 5-10 saniye içerisinde çalan şarkıyı shazam entegrasyonuyla direk buluyor, memnunum.

• Soundhound’dan kat kat iyi, entegrasyonla kullanıcılar için de daha işlevsel oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmehcik_71 -- 11 Ekim 2019; 22:38:49 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Shazam ile çalan şarkı ismini bulup google dan indiren bir tek benmiyim merak ettim şimdi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: atisaca

Shazam ile çalan şarkı ismini bulup google dan indiren bir tek benmiyim merak ettim şimdi.
    ne alaka ? ücretli platformlarda üyeliği bulunmayan hemen hemen dünyanın yarısı senin yaptığını yapıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.