Şimdi Ara

Google'dan akıllı telefon üreticilerine Android 10 zorunluluğu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Google'dan akıllı telefon üreticilerine Android 10 zorunluluğu

XDA Developers web sitesinin haberine göre, 2020'nin Şubat ayı itibarıyla piyasaya sürülecek tüm yeni telefonlarda Android 10 işletim sisteminin yüklü olması zorunlu olacak. Bu gereksinimi karşılamayan firmaların cihazları onaylanmayacak.

Ayrıca Bkz.PlayStation 5 çıkış tarihi resmen açıklandı
    Arama devi Google söz konusu tarihten sonra yalnızca Android 10 tabanlı cihazların mobil hizmetlerini kullanabileceğini açıkladı. Yeni kural 31 Ocak 2020 tarihinden sonra piyasaya sürülecek akıllı telefonlar için geçerli olacak.

Google'dan akıllı telefon üreticilerine Android 10 zorunluluğu

Uymayan şirketlerin GMS linansı yenilenmeyecek

Bu tarihe kadar, Android 9 işletim sistemine sahip cihazların piyasaya sürülmesine izin verilecek. Ancak daha sonra üreticiler sadece Android 10 ile çalışan telefon çıkarabilecekler. Buna uymayanların ise GMS (Google Mobile Services) lisansı yenilenmeyecek.

Google, güvenlik yamaları ve diğer yazılım güncellemelerinin zamanında yayınlanabilmesi için Android 10’un mümkün olduğunca çok sayıda cihazda kullanılmasını istiyor. Zira şirket Android 10'da kritik güncellemelerin, üreticileri veya mobil operatörleri beklemek yerine doğrudan Play Store’dan indirilmesini sağlayan "Project Mainline" özelliği sunuyor.

• Aslında iş görecek cihazların, iş göremeyecek hale getirilmesini hızlandırmak için yapılmış bir hamle.. Bir tv box düşünün zamanında android 4 ile çıkmış,, bu cihaz sıkıntısız çalışırken bir güncelleme ile youtube vb. uygulamalar çalışmaz hale geliyor.. Dikkat edin bu cihaz bozulmadı, eskimedi yavaşlamadı.. sadece güncelleme ile bu hale geldi.. Bizde bunu aşmak için farklı apklar yüklüyoruz eskisi gibi çalışmaya devam ediyor..
  • Bazı telefon üreticileri bilerek eski sürüm ile telefonları gönderip daha sonra güncelleme verdik diyebilmek için sonradan güncel sürüme geçiriyorlar. O açıdan iyi olmuş.

• Mi 8 Lite kullanıyorum. Kutudan 8 ile çıktı. 9 verdiler daha sonra. Şu an Mi 8 Lite, Xiaomi'nin Android 10 listesinde gözükmüyor. Ama umarım bir güzellik yapıp verirler.

• Yerli firmalarimiz HAPI yuttular :) ... Bu vesile ile guncel cihazlar satisla beraber gorebilecegiz :) ... Google tuketicinin de yaninda :) ...

• Google android i baya toparladı. Bunun bir neticesi aslında bu zorunlu tutma hamlesi. Eski hantal sürümlerin hepsini en kısa zamanda çöpe göndermek istiyor. Olması gereken, iyi bir adım.

Not: Bundan kullanıcılarda ekmek yemiş olacak. Bir tek üreticiler uyuz olmuştur.. onlarada oh olsun :)

• Google direkt olarak ben size dosyaları verdim bundan sonra bu sürüm ile çıkacak demesi lazım. Şubata kadar bir sürü telefon çıkaracak Xiaomi şimdi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Böyle bir hamle yapması gerekiyordu çünkü iOS kadar hızlı geçiş olmuyor yeni sürümlere.
  • güzel olmuş firmalar uyanıklık yapmasın.

• Güvenlik güncellemelerini Google PLay üzerinden verecek olması çok önemli. En azından Android One kapsamında olmayan cihazlar bile güvenlik güncellemelerini tüm dünyayla aynı anda alabilecekler.
  • Bir şeyler değişse neyse, ne bu milletteki güncelleme fetişi anlamıyorum.

• Umarım 2020'den sonra Android 10'dan eski sürümleri play store'den koparmaz :/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amaç genel olarak güvenlik

• sadrag S kullanıcısına yanıt
    Üreticiler niye uyuz olacak ki, artan maliyeti fiyata yansıtırlar olur biter. Şimdi de tüketiciler uyuz olsun :)

• Olsun ne güzel

• Android 10 zorunlu hale gelip hizla yayildiginda benim gibi eski cihaz kullanan kisilerin telefonlarida daha hizli eskiyecek sonuc itibariyla cogunlukla yazilimlar android 10 a gore cikacak 9 bir nebze guncel kalsada dah eski surumler cope gomulecek bakalim note 3 android 5.0 la nereye kadar is yerinde kablosuz aga guvenlik gerksinimlerini karsilayamadigim icin giremiyorum

• Çok mantıklı bir hamle. Böylede Google Android son sürümlerinin kullanımını istatislik olarak arttıracak...
  • mpolat35 kullanıcısına yanıt
    Tamam da bunun google'a kârı ne? Bence 10'da bir iş var ki zorunlu

• Aslında iş görecek cihazların, iş göremeyecek hale getirilmesini hızlandırmak için yapılmış bir hamle.. Bir tv box düşünün zamanında android 4 ile çıkmış,, bu cihaz sıkıntısız çalışırken bir güncelleme ile youtube vb. uygulamalar çalışmaz hale geliyor.. Dikkat edin bu cihaz bozulmadı, eskimedi yavaşlamadı.. sadece güncelleme ile bu hale geldi.. Bizde bunu aşmak için farklı apklar yüklüyoruz eskisi gibi çalışmaya devam ediyor..

• renega kullanıcısına yanıt
    google a artisi android in de ios kadar guvenilir oldugu algisini yaymak ve güvenlik sebebiyle apple alanlarin aklini celmek.cunku ios ta yeni surum cikinca hemen hemen tum cihazlar (modeli eski olanlar haric) yeni surume geciyor.ancak android te 9.0 kullanan cihaz sayisi en fazla %20 dir. hala 4.0 li surumleri kullanan bir suru cihaz var.bu eski surumler hantal ve guvenlik olarak zayif.bu da musterileri apple a yonlendiriyor.

• Ambarad kullanıcısına yanıt
    Mi 8 youth olarak geçiyor mu tekrar bakın.(mi8 lite -mi 8 youth) aynı telefon

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.