Şimdi Ara

İki Android uygulamasında daha zararlı yazılım ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.090
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Son dönemde Google’ın en çok başını ağrıtan konulardan birisi Android uygulamalardaki zararlı yazılımlar oldu. Bir şekilde Google Play denetimlerinden geçen bu uygulamalar kullanıcıları zora sokacak işler yapıyor.

Fotoğraf odaklı

Zararlı yazılım kavramı aslında sisteme zarar veren, kullanıcıyı gizlice izleyen veya kullanıcı verilerini çalan kodlar için kullanılıyor ancak izinsiz reklam gösterimleri yapan kodlar da artık bu kavramın içerisine dahil edilmiş durumda zira bir süre sonra sisteme zarar vermeye başlıyor.

Ayrıca Bkz.ADATA taşınabilir yeni SSD modelini duyurdu

Wandera güvenlik platformu tarafından fark edilen iki uygulama 1 milyon kez indirilen Sun Pro Beauty Camera ve 500 bin kez indirilen Funny Sweet Beauty Selfie Camera. İlk uygulama kapatsanız dahi belirli aralıklarla tam ekran reklam gösterimi yapıyor. İkinci uygulama ise efekt indirdiğinizde ekranı kaplayan reklamlar gösteriyor. Bu nedenle kullanıcıların işlemleri bölünüyor ve zaman kaybı oluyor.

Kurulduğunda ikonu olmayan uygulamalar sadece ana ekranda kısa yol olarak görünüyor. Bunu silerseniz de gizli kaldığı için reklam gösterimleri yapmaya devam ediyor. Haksız kazanç elde eden uygulamalar ayrıca batarya performansını da olumsuz etkiliyor ve uç durumlarda telefonun donmasına neden oluyor.

Uygulamaların yorumlarında da zaten kullanıcıların bu davranışlardan şikâyet ettiği görülmüş. Bunun üzerine iki uygulama araştırma kapsamına alınmış. Google bu iki uygulamayı kaldırdı ancak halen 1.5 milyon cihazda kurulu olabileceği düşünülüyor.

• Buu iki mikroplu app dan dolayı stres çarkı alacağım demek isterdim ama maalesef almayacağım. Android e devam

İki Android uygulamasında daha zararlı yazılım ortaya çıktımi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torabi -- 21 Eylül 2019; 17:35:34 >
  • 😜😂 Virüsroid gururla sunar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İnsanların fotoğraf düzenleme aşkını geçtim, her uygulamayı indirip denemeleri; hatta bazen beğenmeseler bile silmemelerinin risklerinden birisi bu da. Uygulama mağazalarına fazla güvenmemek lazım, bir aralar "uygulama sayısı" iyi reklam olduğu için sıkı denetimler olmadan çok fazla uygulama aldılar, her birinin güncellemelerini detaylı bir şekilde inceleme gibi imkanları da olamaz zaten. Başta zararsız gibi mağazaya girip bir-iki güncelleme ile bu zararlıları kazanıyor genelde bu tip uygulamalar. Bir aralar AppStore içerisinde kendini not alma uygulaması gibi gösteren ve ücretli uygulamaların ücretsiz yüklenmesini sağlayan sahte bir uygulama yer alıyordu. Adam bunu AppStore'a sokabildiyse daha neler girebilir, neler..

• Aynısı ios da olsa kıyamet kopmuştu şu an.

Bu nasıl bir denetimsizlik ey google...

Xiaomi nin telefonlara reklam koymasını destekleyen kitle bunu da destekler gerçi...

• Ekrem71 olmasa asla iPhone sahibi olamazdım.

• Bana bir kez boyle bir app denk gelmisti, google chrome popupi seklinde reklam cikmisti, chrome ikonuna basili tutup appe git dedigimde yeni indirdigim applerden birine gitmisti, ben de silmistim.

Bunu bile yapamayan, app silmeyi akil edemeyen insanlar android kullanmasin bir zahmet, oyle advanced denilecek bilgi gerektirmiyor, annem babamdan bile bekledigim bir sey.

Kaldi ki virus gibi sistem dosyalarina bile ulasmiyor bunlar, baya acarken soruyor tam ekran ve ekran ustune pencere koymama izin veriyor musun diye, evet diyorsun, o da notication gibi reklam cikartiyor onune.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Bana bir kez boyle bir app denk gelmisti, google chrome popupi seklinde reklam cikmisti, chrome ikonuna basili tutup appe git dedigimde yeni indirdigim applerden birine gitmisti, ben de silmistim.

Bunu bile yapamayan, app silmeyi akil edemeyen insanlar android kullanmasin bir zahmet, oyle advanced denilecek bilgi gerektirmiyor, annem babamdan bile bekledigim bir sey.

Kaldi ki virus gibi sistem dosyalarina bile ulasmiyor bunlar, baya acarken soruyor tam ekran ve ekran ustune pencere koymama izin veriyor musun diye, evet diyorsun, o da notication gibi reklam cikartiyor onune.
    Şşş, anlamaz onlar bırak, böbreklerini satıp yeni ayfonu alırlar artık ekrem reyizleriyle.

• Zamanında ios harici telefonlarla neden bluetooth ağı kurulamıyor diye Apple a giydirenler ortalığı ayağa kaldıranlar okusun bu haberi..

Android in kontrolsuz ne kadar dandik bir os olduğunu ve sadece Google ın reklam ile veri toplama projesi olduğunu anlasınlar..

10 sene sonra bile olsa Apple ne kadar doğru hamle yaptığını android in düştüğü zavallı durumundan anlarlar umarım..

Yazılımların içinde zararlı kodlar var ve Google mühendisleri farkında bile değiller !

• Bence normal denetimsiz bir Store sonuçta. Android den adam olmaz malesef.

• İnsanların sanal güzellik bedeli.

• aptallar iosa bişi indiremiyorsunuz herşey kısıtlı tabiiki böyle şeyler olmaz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.