Şimdi Ara

Keşfedilen yeni nötron yıldızı, fizik kurallarına meydan okuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
4.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ABD'li bilim insanlarından oluşan bir grup astronom, evrenin bilinen en yüksek kütleli nötron yıldızını keşfetti. Şu an için J0740+6620 ismiyle anılan nötron yıldızı, Güneş'in 2,17 katı oranında bir kütleye sahip olmasına rağmen sadece 24 kilometre genişliğinde bir çap uzunluğuna sahip. Bilim insanları yeni nötron yıldızının bu inanılmaz yoğun kütlesi nedeniyle neredeyse fizik kurallarına meydan okuduğunu söyledi.

Nötron yıldızları, dev yıldızların yaşamlarının sona erebileceği biçimlerden birisi. Bir süpernova patlamasının ardından arta kalan kısmın kendi içine çökmesiyle nötron yıldızları oluşuyor. Evrenin en küçük ve en yoğun yıldızları (kara delikler hariç) olan nötron yıldızları, gizemli özellikleri nedeniyle astronomların da en çok ilgi duyduğu gök cisimlerinden birisi.

Nötron yıldızlarıyla ilgili konuşan araştırma lideri Thankful Cromartie,"Nötron yıldızları evrenin en gizemli ve en büyüleyici cisimlerinden birisi. Güneş'in iki katı kadar bir kütleye sahip olmalarına rağmen boyutları yalnızca küçük bir şehir büyüklüğünde. Aslında bu cisimleri devasa bir atom çekirdeği olarak nitelendirebiliriz." şeklinde konuştu.

Fizik sınırlarını zorluyor

Yeni keşfedilen J0740+6620 nötron yıldızı Dünya'dan yaklaşık 4600 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Güneş'in 2,17 katı oranında inanılmaz bir kütleye sahip olan yıldız, bilim insanlarının ifadelerine kompakt bir cismin kara deliğe dönüşmeden önce ihtiva edebileceği maksimum kütle sınırlarını zorlayan bir yapıya sahip.

Konuyla ilgili konuşan Thankful Cromartie, J0740+6620 yıldızının sadece bir küp şeker boyutundaki küçük bir kısmında bile yaklaşık 200 milyon ton kadar bir kütle bulundurduğunu belirtti.

Yeni nötron yıldızı, ABD'nin Batı Virginia eyaletinde yer alan Green Bank Teleskobu'yla keşfedilmiş. Astronomların kütleçekimsel dalga araştırmaları yaparken biraz da tesadüf eseri J0740+6620'yi keşfettikleri belirtiliyor. Nature dergisinde yayınlanan makaleye buradan ulaşabilirsiniz. 

• ışık yılı dendiğinde genelde insanların aklına zaman ölçüsü gelir ama ışık yılı bir mesafe ölçü birimidir. 1 ışın demetinin 1 yılda katettiği mesafeyi esas almaktadır. Işık saniyede 300.000 kilometre yol kat eder 1 ışık yılı tam olarak 9.500.000.000.000 km dir. daha detaylı bir bilgi için ilgilihttps://evrimagaci.org/isik-yili-nedir-1698 bu makaleyi okumanı tavsiye ederim

bu bizim için geçerli bir ölçü birimidir ve ışık için geçerli değildir ışık için geçen süre 0 mesafe sonsuzdur. yani ışık dünyaya anında ulaşmış olur. ama bizim onu görme süremiz kütle çekim kanunlarından kaynaklı olarak güneşi temel alırsak 8 dakika kadar süremektedir yani bir birini etkileyen farklı evren kanunlarından dolayı ışık yılını bir zaman kavramı olarak algılanabilir. ışık hem dalga hem tanecik olarak hareket etme özelliği gösterdiği için çok farklı bir kavramdır. ilerde bunuda çözeriz ama şuan bildiğimiz şeyler sınırlı.
    Bilimden uzaktan yakından alakası olmayan çomar kısmı iş başında.
    Yok allah işine karışma falan... Kardeşim, bilim araştırma yaptıkça bizi yaratanın ne yüce olduğunu anlayabiliyorsun. Bilim insanı inançsızlaştırmak için araştırmaz. Cühela cühela konuşup insanlara kendi
    bilgisizliğini belli etme bukadar. Kuranda ne der ? "OKU"
    Buranın konusu değil fakat, nötron yıldızları karadeliklerin oluşumunun temel maddesi olabilir. Karadelikleri nötron yıldızının dahada dar alana sıkışmış ve devasa büyüklük formundaki hali olarak görüyorum. Bu konu beni çok rahatsız ediyor. Sanki ortada gerçekten delik varmış gibi varsayımlar yürütenlerin saçmaladığına inanıyorum. Bana göre karadelik devasa kütleçekim gücüne sahip sıkışmış madde topluluğundan başka bir şey değildir ve son olarak belirteyim ki ortada delik falan yok.
  • Uzaktan bir cismin yoğunluğunu, kütlesini nasıl ölçüyorlar acaba? Ellerindeki veri görsel değil mi sadece?

• Küp şeker boyutunda 200 milyon ton ağırlığı var çok fantastik değil mi insanın aklı almıyor

• Angel of the Lord kullanıcısına yanıt
    İlkokul öğretmenimiz şöyle derdi: "Öyleyse ödev olarak araştır, yarın bize de anlat"
    O günler bir kenara, ne şanslısınız ki şu an elinizin altında telefon, araştırma yapabileceğiniz internet ve öğrendiklerinizi yazabileceğiniz DH forum var :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otemiz -- 17 Eylül 2019; 2:13:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben şunu anlamıyorum anlayan varsa aydınlatsın. 4600 ışık yılı demek, nötron yıldızının 4600 yıl önceki hali demek değil mi? Işık hızı denildiği zaman sıfır noktasına gelindiğinde yani ışık hızında zaman duruyor. Bize de uzaydaki o cismin 4600 yıl önce ki görüntüsü geliyor. Şimdi 4600 yıl önce olmuş bir olayı biz şimdi gözlemlemiş oluyoruz değil mi ? Yani o olay oldu bitti ve 4600 yıl geçti mi oluyor?

• _murattopal kullanıcısına yanıt
    ışık yılı dendiğinde genelde insanların aklına zaman ölçüsü gelir ama ışık yılı bir mesafe ölçü birimidir. 1 ışın demetinin 1 yılda katettiği mesafeyi esas almaktadır. Işık saniyede 300.000 kilometre yol kat eder 1 ışık yılı tam olarak 9.500.000.000.000 km dir. daha detaylı bir bilgi için ilgilihttps://evrimagaci.org/isik-yili-nedir-1698 bu makaleyi okumanı tavsiye ederim

bu bizim için geçerli bir ölçü birimidir ve ışık için geçerli değildir ışık için geçen süre 0 mesafe sonsuzdur. yani ışık dünyaya anında ulaşmış olur. ama bizim onu görme süremiz kütle çekim kanunlarından kaynaklı olarak güneşi temel alırsak 8 dakika kadar süremektedir yani bir birini etkileyen farklı evren kanunlarından dolayı ışık yılını bir zaman kavramı olarak algılanabilir. ışık hem dalga hem tanecik olarak hareket etme özelliği gösterdiği için çok farklı bir kavramdır. ilerde bunuda çözeriz ama şuan bildiğimiz şeyler sınırlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jem991 -- 17 Eylül 2019; 5:40:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _murattopal

Ben şunu anlamıyorum anlayan varsa aydınlatsın. 4600 ışık yılı demek, nötron yıldızının 4600 yıl önceki hali demek değil mi? Işık hızı denildiği zaman sıfır noktasına gelindiğinde yani ışık hızında zaman duruyor. Bize de uzaydaki o cismin 4600 yıl önce ki görüntüsü geliyor. Şimdi 4600 yıl önce olmuş bir olayı biz şimdi gözlemlemiş oluyoruz değil mi ? Yani o olay oldu bitti ve 4600 yıl geçti mi oluyor?
    Aynen 4600 yıl önceki halini görüyoruz

• Bilimden uzaktan yakından alakası olmayan çomar kısmı iş başında.
    Yok allah işine karışma falan... Kardeşim, bilim araştırma yaptıkça bizi yaratanın ne yüce olduğunu anlayabiliyorsun. Bilim insanı inançsızlaştırmak için araştırmaz. Cühela cühela konuşup insanlara kendi
    bilgisizliğini belli etme bukadar. Kuranda ne der ? "OKU"

• “Neredeyse” ve “fizik” aynı cümle içinde kullanıldıysa yazıyı ciddiye almayın. Yabancı kaynaklara bakın. Rezillik resmen.

• jem991 kullanıcısına yanıt
    aşırı alakasız bir yorum olmuş. adam demiş ki biz 4600 yıl önceki halini mi görürüz. sen de demişsin ki ışık yılı zaman değil mesafe birimi. evet ışık yılı zaman değil mesafe ölçer ama adam haklı 4600 yıl önceki halini görürüz. yani burada adama verilecek cevap evet 4600 yıl önceki halini görürüz olmalı iken sen saçma sapan şeyler yazmışsın.

• _murattopal kullanıcısına yanıt
    hocam haklısın 4600 ışık yılı mesefa olduğundan dolayı ışığın bize gelmesi o kadar sürüyor. haliyle 4600 yıl önceki halini görmüş oluyoruz. misal güneş ile dünya arasında ışık 8 dk'da geliyor. o yüzden biz aslında güneşin 8 dk önceki halini görüyoruz her zaman.

• Samanyolu Galaksisi. Güneş Sistemi'ni de barındıran gökada (galaksi). 100.000 ışık yılı çapı 1.000 ışık yılı kalınlığında. Haliyle; J0740+6620 nötron yıldızı bizim galaksimizde bulunuyor. Buralara yolu düşmez umarım.

• Buranın konusu değil fakat, nötron yıldızları karadeliklerin oluşumunun temel maddesi olabilir. Karadelikleri nötron yıldızının dahada dar alana sıkışmış ve devasa büyüklük formundaki hali olarak görüyorum. Bu konu beni çok rahatsız ediyor. Sanki ortada gerçekten delik varmış gibi varsayımlar yürütenlerin saçmaladığına inanıyorum. Bana göre karadelik devasa kütleçekim gücüne sahip sıkışmış madde topluluğundan başka bir şey değildir ve son olarak belirteyim ki ortada delik falan yok.

• Yabancı kaynak (CNN): Most massive neutron star ever detected strains the limits of physics

• otemiz O kullanıcısına yanıt
    İlkokul öğretmeniniz yanlış yapıyormuş. Öğrenci soru sorduğunda sana ödev dersen o öğrenci sana birdaha soru sormaya çekinir yine ödev verecek diye.

• o küp şeker boyutundaki küpleri çayıma koysam ne olur acaba :D
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.