Şimdi Ara

## Yeni AMİGA'nın Teknik Özellikleri Açıklandı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
4.309
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Yeni AMİGA'nın Teknik Özellikleri Açıklandı ##

Döneminin efsanelerinden Commodore AMİGA 500

Özellikle yaşı belli bir seviyenin üzerinde olan kullanıcıların büyük bir bölümü AMİGA kullanmış yada en azından duymuş ve sahip olmak istemiştir. 90'lı yılların başına kadar fırtına gibi esen AMİGA takip eden süreçte hızlı gelişim göstermeye başlayan PC dünyasının genel gelişimine ayak uyduramadı ve sadık bir kitlenin dışında unutulup gitti. Her ne kadar ara ara AMİGA'yı yeniden diriltme çalışmaları yapılmış olsa bile bunların büyük bir çoğunluğu malesef başarısızlık ile sonuçlandı.

Fakt bir süredir Amiga Inc. yeni bir çalışma içerisine girdiği biliniyordu. Firma yaklaşık bir yıldır ACK Software Controls şirketi ile ortak bir çalışma yaparak yeni bir AMİGA PC'si üzerinde çalışıyordu. Bir süre önce haberleri çıkmaya başlayan AMİGA'nın yeni bilgisayarının sahip olacağı merakla beklenen teknik özellikler de açıklandı,

* Flex-ATX formunda hazırlanan anakart ve Freescale MPC8349E SoC işlemcisi (İşlemci hızı 400MHz ile 667MHz arasında modele göre değişmekte)
    * 1GB bellek desteği verebilen 1 adet DDR2 DIMM slotu
    * 1 adet 66MHz PCI slotu * Ekran kartı kullanımı için öneriliyor
    * 2 adet 33MHz PCI slotu genişleme yetenekleri için koyulmuşlar
    * 2 adet 10/100/1Gb Ethernet Portu
    * 4 adet Hi Speed USB portu
    * 2 adet serial portu
    * Silicon Image'ın Sil3114 kontrolorcüsü üzerinden 4 adet SATA portu
    * Onboard ses desteği - C-Media CMI8738 yongası üzerinden
    * U-Boot firmware için Socketed EEPROM
    * Atmel ATC2408A serial EEPROM
    * Batarya için Dallas DS1339 RTC
    * Standart ATX güç kaynağı konnektörü

AMİGA'nın yeni bilgisayarının temel konfigürasyona sahip olan modelinin yaklaşık 500$, daha güçlü olacak olan modelin ise 1500$'lık fiyat etiketi ile satılması bekleniyor.

Editörün Notu: AMİGA yine bugün haberlerimizden takip ettiğiniz üzere yeniden yapılanma ve markalaşma sürecine giren ve zamanında iflas etmiş olan Commodore firması tarafından hazırlanıyordu. Bu arada AMİGA İspanyolca'da Kız Arakadaş anlamına gelmekte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 3 Mayıs 2007; 6:44:52 >

• ilk yorum benden olsun
    ddr2 ram slotu az bence 2 adet olsa daha iyi olurmuş.
  • şimdi adamlar oyun konsolumu çıkaracaklar ?
  • ben anlamadı işlemci ram sff pc mi olacak bu yeni amiga yada unix,linux türevi bişi çalıştırıp üstünde özel bi platform mu olacak yada ne bilim üstüne emülatör yükleyip amiga os mu kuracaklar. NErden bulcaz biz şimdi dd 1.44 disketi cık cık
  • fiyatı uygun olursa tutar, fanatiklerini düşündüğümüzde tabi...
  • vah amiga ah amiga sensible soccerlı günlerin hatrına seni alırım fakat beklentilerim PS3 gibi olması inşallah öyle bir konsol çıkartırda en azında eski günleri iade ederiz
  • Efsaneleri yaşatalımdan çok eski hayranların cebine göz dikmiş bunlar anlaşılan...Artık ne işe yarıyacaksa bu makine...
  • Ahh Canım Amiga ! Bende en son Pegasos PPC G4 1.0 Ghz vardı.
    İyide bu işlemci hızı neden bu kadar düşük anlamadım.
  • benim 500+ hala evde duruyo..kıyamam kendisine
  • quote:

Orjinalden alıntı: s.s.s

ben anlamadı işlemci ram sff pc mi olacak bu yeni amiga yada unix,linux türevi bişi çalıştırıp üstünde özel bi platform mu olacak yada ne bilim üstüne emülatör yükleyip amiga os mu kuracaklar. NErden bulcaz biz şimdi dd 1.44 disketi cık cık

hdd slotlarından bahsediliyor disket dönemi bitmiştir artık dvd olacaktır muhtemelen, bu kadar uğraşıpta disket kullanılırsa zaten tam bir fiyasko olur, bence bir OS uygulaması ile hard diske oyun yüklenebilecek ve buradan çalışacaktır.
  • Ne farkeder 3 sene öncede Amiga-One lar çıkmıştı ne oldu kocaman bir hiç Amiga Öldü Anıları Bizimdir
  • bencede öldü amiga yaşasın yenı kral
  • quote:

Orjinalden alıntı: 307_Aslan

benim 500+ hala evde duruyo..kıyamam kendisine

aynen hiç kimseye vermem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0924579C4 -- 3 Mayıs 2007; 14:51:46 >
  • Bana eski oyunları oynatsın ve saçma sapan fiyatta olmasın kesin alırım ya nasıl unutulabilir o günler, şu anda oynadığım oyunlardan daha fazla zevk aldığım oyunlar vardı ya! Disket sürücüm bozulunca ne kadar üzülmüştüm yedek parça bulamayınca 2 taşınmanın ardından nerede olduğu bilinmiyor Oyunları hala duruyor ama 1 tane bulursam amiga almayı düşünüyorum
  • Çok güçlü rakipler karşısında bu donanım özellikleriyle özel bir şey beklemiyorum ... Jübilesini yapmıştı şimdi Rocky 6 gibi ringlere çıkmaya ne gerek vardı ;) ...
  • [Deleted by Admins]
  • saçmasapan bir iş yapmışlar.zamanının en güçlü makinasıydı Amiga...şu özellklere bakınca keşke yapmasalardı diyor insan...
    iyi bir bilgisayar yapıp üstüne Amiga markası koysalardı daha iyi olurdu.
    geçenlerde çıkan Commodore makinalar gibi mesela...
  • amiga ' yı bi zamanlar konuşturuyordum hey gidi günler
  • Amiga 500 efsaneydi ya, kıvranmıştım Amiga sahibi olabilmek için , çook sonraları olmuştu bir Amiga'm.
  • Piyasada satılan güncel donanım platformu bulunmayan, sürüme hazır bekleyen AmigaOS4 (Hyperion firmasına ait) için donanım seçeneği olması açısından önemli bir proje bu. Lightweight bir OS olan AmigaOS4 için çok da zayıf sayılmaz yani. Ama günümüzün oyun ve CPU gereksinimleri (video encoding vb) için yetersiz kalacağı da aşikar.

Sonuçta, piyasada satılan donanım seçeneği olmadığı için öksüz kalan AmigaOS4 (Amiga Inc için Hyperion Entertainment tarafından üretilen, Amiga Inc'in üzerinde pek bir söz hakkı bulunmayan OS) için güzel bir donanım platformu bu. Mainstream amaçlı değil, Amiga fanatikleri için anlam taşıyacak yani.

Tasarım aşamasındaki (belki de balon olacak) AmigaOS5 (Amiga Inc tarafından üretilecek) için de platform olur mu bilinmez.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.