Şimdi Ara

Intel Elkhart Lake işlemcileri Gen11 GPU ile geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Mavi ekip Ryzen işlemcilerin piyasaya sürülmesiyle yıllardır sürdürdüğü hakimiyetini korumak için çekirdek artışlarıyla kullanıcıları yeniden memnun ederken giriş seviyesini de ihmal etmiyor.

Şimdilik Goldmont Plus'a devam 

Donanım dünyası düşük güç tüketimli işlemci kulvarında Goldmont Plus mimarisiyle gelecek Gemini Lake Refresh’i bekleyedursun Intel’in bir sonraki adımı Elkhart Lake gün yüzüne çıkmaya başladı. Bugzilla’ya göre yeni modeller 8 EU’dan 32 EU’ya kadar ölçeklenen Gen11 GPU birimiyle birlikte gelecek.

Bilindiği üzere Gemini Lake’te 18 EU içeren Gen9 birimlerine yer verilmişti. Grafik biriminin Saat hızlarının da artması beklenirken işlemci tarafında 10 nm üretim sürecinden bahsediliyor. Gemini Lake Refresh’in 2020’nin başlarında geleceğini göz önünde bulundurursak Elkhart Lake’in 3. çeyrekten sonra duyurulacağını söyleyebiliriz.

• Bende anlamadım ki, liderlik falan da denmiş, sunucu işlemcileri falan mı diye bir an şaşırdım. Bunlar ciddi ciddi normal işlemci piyasasından mı bahsediyor? Yani eğer öyleyse liderlik falan kalmadı. amd vs intel market share durumu ortaya koyuyor. Şu an açık ara ryzen 3xxx ler satılıyor. 3xxx ler varken pek 9xxx leri alanlar yok. Ben bile bugün tırım tırım 3700x aradım sistem kuruyordum. Piyasada kalmamış. 25 senedir intel pc toplarım ilk kez hiç şüphe bırakmayacak şekilde amd'ye geçiyorum. Ki intelin yeni gelecek nesili bile eski pcie-3 ile gelecekmiş :D yani liderlik falan yok ortada. Zaten bunlar yeni işlemci çıkarana kadar amd de ryzen 4xxx leri çıkartacak.
    Soket değişimi ile gelecekmiş zaten forumda konusu vardı.. Amd'e yarar bu durum, umarım amd kullanıcı dostu olmayı sürdürür ve pazar payında İntele aşırı sağlam bi darbeyi koyarda hem adam gibi ürünler hemde doğru düzgün fiyatlarla alırız.. Avrupada bacak kadar bebeler 3 kuruşa her sene High-End sistem yeniliyor, bizim gençlerde bilmem kaç senelik sistemlere ram takayımda hizlansin diye uğraşıyor.
  • Ddr5 ram lerden hiç haber var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • haber de yalışlık yok mu.

10nm diyor

intel 2050 den önce 14nm terketmez diyorduk..
  • Bende anlamadım ki, liderlik falan da denmiş, sunucu işlemcileri falan mı diye bir an şaşırdım. Bunlar ciddi ciddi normal işlemci piyasasından mı bahsediyor? Yani eğer öyleyse liderlik falan kalmadı. amd vs intel market share durumu ortaya koyuyor. Şu an açık ara ryzen 3xxx ler satılıyor. 3xxx ler varken pek 9xxx leri alanlar yok. Ben bile bugün tırım tırım 3700x aradım sistem kuruyordum. Piyasada kalmamış. 25 senedir intel pc toplarım ilk kez hiç şüphe bırakmayacak şekilde amd'ye geçiyorum. Ki intelin yeni gelecek nesili bile eski pcie-3 ile gelecekmiş :D yani liderlik falan yok ortada. Zaten bunlar yeni işlemci çıkarana kadar amd de ryzen 4xxx leri çıkartacak.

• İsterse 0,00000000000001 nm üretsin, o bilinen ve bilinmeyen açıklardan dolayı her gün söveceğim Intel'e.

• şu 3nm quantum çatallaması bir yerlerine girecekmiş ya bende onu bekliyorum !

aynı amiga500 gibi aldığımız sistem 10 yıl boyunca silikonun sınırında kaldığı için quantuma geçene kadar tüm piyasa böyle takılacağız işte :D

işte o zaman sınırların başladığı yerde insan ruhunun sınır tanımayan tasarımları bu basit çiplerde daha sanatsal çalışmalar içinde bir yer ediniyor !

uzun bir süre insanlar tamam artık uzun bir süre bundan daha iyisi çıkmayacak diye düşündükleri dönem gerçekten yaratıcılıkları artıyor !

• Şu seo'ya silikon ne demek diye sorsanıza biliyormuymuş merak ediyorum.

• İpin ucu kaçtı artık İntel'ciğim, siz bunları yaparken AMD'nin eli armut toplamayacak tabi ki :) Birde yeniden soket değişimi ile gelirse millet artık İntel'e isyan bayrağını çeker(ki yüksek ihtimal gelir diye düşünüyorum).

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

şu 3nm quantum çatallaması bir yerlerine girecekmiş ya bende onu bekliyorum !

aynı amiga500 gibi aldığımız sistem 10 yıl boyunca silikonun sınırında kaldığı için quantuma geçene kadar tüm piyasa böyle takılacağız işte :D

işte o zaman sınırların başladığı yerde insan ruhunun sınır tanımayan tasarımları bu basit çiplerde daha sanatsal çalışmalar içinde bir yer ediniyor !

uzun bir süre insanlar tamam artık uzun bir süre bundan daha iyisi çıkmayacak diye düşündükleri dönem gerçekten yaratıcılıkları artıyor !
    Kuantumu geleneksel elektronik sistemlerin devamı zannediyorsunuz heralde. O sınırlar silikon elementi için geçerli. Silikonun sınırlarına dayanınca grafen gibi başka malzemelerle üretilecek. Yatayda yer sıkıntısı olursa dikey kat çıkılacak. Elektronlar sınıra dayanırsa fotonlar devreye girecek. Bunların hepsinin örneği yapıldı. 3nm den sonra teknoloji durmayacak yani merak etmeyin.

• The white warrior kullanıcısına yanıt
    İntel ddr5 hamlesiyle gelmezse işi yaş.
    Hala hiç ddr5 haberi yok ortada.

• quote:

Orijinalden alıntı: TROHNET

İpin ucu kaçtı artık İntel'ciğim, siz bunları yaparken AMD'nin eli armut toplamayacak tabi ki :) Birde yeniden soket değişimi ile gelirse millet artık İntel'e isyan bayrağını çeker(ki yüksek ihtimal gelir diye düşünüyorum).
    Soket değişimi ile gelecekmiş zaten forumda konusu vardı.. Amd'e yarar bu durum, umarım amd kullanıcı dostu olmayı sürdürür ve pazar payında İntele aşırı sağlam bi darbeyi koyarda hem adam gibi ürünler hemde doğru düzgün fiyatlarla alırız.. Avrupada bacak kadar bebeler 3 kuruşa her sene High-End sistem yeniliyor, bizim gençlerde bilmem kaç senelik sistemlere ram takayımda hizlansin diye uğraşıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sedat. -- 1 Eylül 2019; 1:23:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sedat. kullanıcısına yanıt
    Öyle hocam öyle millet nesil başı anakart değişmekten bıktı İntel soket değiştirmekten bıkmadı. Hal böyle olunca da bayağı masraflı oluyor sonra sizin dediğiniz gibi millet eski sistemini 2. Elden upgrade yapmaya çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TROHNET -- 1 Eylül 2019; 1:21:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TROHNET

Öyle hocam öyle millet nesil başı anakart değişmekten bıktı İntel soket değiştirmekten bıkmadı. Hal böyle olunca da bayağı masraflı oluyor sonra sizin dediğiniz gibi millet eski sistemini 2. Elden upgrade yapmaya çalışıyor.
    Bak mesela ben.. Şuan kullandiğim sistemi Komple 2012'de vatan indirimlerinden toplamiştim, bu zamana kadar ekran karti Ram ve SSD takviyeleriyle ite kaka kullandim.. Son 2 senedir Tam sistemi yenileyeceğim bekle şu geliyo onu alirsin, bu geliyo bunu alirsin, o geliyo onu alirsin diye diye sistemi bi türlü güncelleyemedim.. ee hazirdada para durmuyo illa ki sağa sola harcanmak zorunda kalinca ben eski sistemle idare etmek zorunda kaliyodum.. Şimdi Anakartimda su koyuverince mecbur sistem toplamak zorundayim, Bütçeyide ayarladim acimicam paraya Beni 5 sene çook rahat idare edecek Anakart+İşlemci+16GB Ram alip işime gücüme bakayim diyorum ama bugun bi zıkkımın fiyati 2500, haftasi oluyo bi bakiyorum 2800.. Yaw biraz düşte alayim seni diyorum 3600.. Yani bombok bi durum var şuan hem ülkede hemde ekonomide.. 3900X alayim dedim baktım ki herkes saçma sapan şekilde işlemciye ram ve voltaj beğendirme derdine düşmüş.. Bu ne lan ? İntel zaten bi daha almayi düşünmüyorum bu güvenlik açiklari ve performans düşüren yamalardan dolayi öyle kalakaldim..

Şimdi buraya şu yüzden geldim, Yabancinin bu derdi yok.. Edeyim işin içine diyo gidiyo aliyo, bişiy mi oldu çokta tiinnnn diyo gidiyo 3 5 kuruşa seneye yenisini aliyo, hatta senesini bile beklemiyo.. O mu olmuş şu mu olmuş yamami gelmiş performansi mi düşmüş v.b.v.b.vb. gibi bizlere has sorunlari yaşamadan keyfine bakiyo.. Biz Malesef bi boka para vereceksek 5 sene sonrasini düşünerek hareket etmek zorunda kaliyoruz.. Lanet olsun böyle işe... Yurtdişindaydim son bi kaç dönemde, İnsan olmanin bi değeri olduğunu 32 yaşinda anladim, onuda kendi vatanımdayken değil yurtdişina çikip sözüm ona Gavur ülkelerde gavur memleketlerde anladim, Buna sebep olanlara küfür etsem ne yazar beddua etsem ne yazar..

• Gemini lake refresh yapmadan direk Elkhart çıksa iyi olurdu. Gen 11 gpu Gen 9 a göre oldukça daha iyi performansa sahip. 2020 3.çeyrek demiş Intel ama biz ona 2021 başı diyelim kabaca. Bu aralar bir mini pc alacağım. Şu an makul seçenekler Gemini Lake işlemcileri sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 1 Eylül 2019; 10:7:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • EmuDev E kullanıcısına yanıt
    yeni materyaller ile yeni olasılıklar mümkün !

var olan teknolojinin sınırına gelmekten bahsesiyorum.

piyasa direk üst teknolojiye geçmeyeceğinin de farkındayım !

arada en az bi 10 yıl bekleme olur.

ama insan ömrü sınırlı !
  • Doğrudur hocam biz bu kadar isyan ediyoruz fiyatlar yüksek diye de, elin gavuru bizi mi düşünecek hocam?

• Spider_hip kullanıcısına yanıt
    ben amd r7 3700x sistem kurdum valla çok memnunum kesinlikle haklısın intel işizor bu zamandan sonra

• huseyincarnege kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun, bende buldum 3700x, x570 anakart verdim siparişi. Muhtemelen Salı ya da Çarşamba kullanmaya başlayacağım hayırlısıyla.
  • Spider_hip kullanıcısına yanıt
    sağolasın teşekkür ederim.
  • O değil de aga bu nedir?

Intel Elkhart Lake işlemcileri Gen11 GPU ile geliyor

"Çok çekirdekli işlemci alıyorsunuz ve çok iş parçacığı söz konusu olunca rakipten fark yiyoruz, kabul. Ama tek çekirdek kullanılınca %5 falan öndeyiz. O yüzden daha iyiyiz taam mı!!" der gibi. Bu ne la!!

Intel'in bu kadar düşmesi artık güldürdü. Yok yani elleri o kadar güçsüz de değil ama olduğundan daha güçsüz imajı veriyorlar resmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 2 Eylül 2019; 15:59:10 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.