Şimdi Ara

OLED ekranlı sıvı soğutucu?? 'Asus ROG Ryujin 240 incelemesi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
2.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ryujin, Japon mitolojisinde bir tür deniz tanrısının adı. Ryou da “Ejderha kral” anlamına gelen bir kelime, aynı zamanda Japon satrancı dediğimiz Shogi adlı oyunun yıllık turnuvası ve onu kazanana verilen bir ad. Japoncayı seven biri olarak adlandırmaları hoş buldum ben, fonetik anlamda da akılda kalıcı olacaklarını düşünüyorum. İkisi de üzerinde ekranı bulunan, üst segment, kapalı devre sıvı soğutmalar arasında lüks ürünler, şimdi Ryujin’in kutusundan incelemeye başlayalım.

Siyah-kırmızı, özetle ROG temalı diyebileceğimiz, gayet detaylı bir kutusu var. İçerisinden sıvı soğutucunun kendisi, 2 adet fan, gerekli vidalar, braketler ve alışılageldik dökümantasyonlar çıkıyor, ürün 3 yıl garantili, AIO’larda pek gördüğümüz bir şey değil, önemli bir avantaj.

Tasarım. Kapalı haline şöyle bir baktığımda, radyatör siyah, fanlar siyah, boruları, soğutucu kafa, farklı bir rengin olduğu tek yer soğutucu kafanın üzerindeki parlak kısım, en azından ilk etapta böyle görünüyor. 240mm’lik alüminyum radyatörün kalınlığı 2.7CM, misal veriyorum Corsair Hydro H100i ile aynı. Diğer çoğu marka gibi Asus da Asetek işbirliğiyle Ryujin’i üretmiş, Asetek’in 6. nesil pompa ve radyatör teknolojileriyle ortaya çıkmış güncel bir ürün.

Fanlar ise Noctua’nın, evet çoğumuzun kahverengi ve ten rengi renkleriyle tanıdığımız fanların üreticisi. Bir kasa donanımında gerçekten uyumsuz ve çirkin bulduğum renkler, neyseki bu kurulumda siyah renkliler. Şöyle bir şey de var, haklarını yememek lazım, 2000 devire kadar çıkabilen, burası normal, lakin ürettiği hava akımına göre çıkardığı sesi kıyasla çok daha düşük fanlar bunlar. Ömür anlamında endüstriyel sınıf, görünümleri yanıltmasın. Maglev değiller olmayabilirler, bilyalılar ama Noctua’nın fanları sonuçta.

Hortumları sıkı bir malzemeyle kaplı ve çoğu rakibine göre ince, kalın olması tutunca, sonrasında görselde güven hissini güçlendiriyor belki ama Ryujin’deki hortumları da yönlendirmek çok daha kolay, pratikte daha avantajlı. Kafa ile birleştiği noktada açılanabiliyor oluşu önemli bir detay.

Kafanın işlemciyle buluştuğu nokta elbette bakır malzemeden. Kutudan termal macunlu çıkıyor ama ben güvendiğim macunlardan biri, Arctic Silver 5’i kullanacağım. Uyumluluk tarafında güncel Intel ve AMD soketleri desteklediğini belirteyim, dediğim gibi kutusundan gerekli ekipmanlar çıkıyor zaten.

Bize bakan tarafının tasarımı yine biraz robotik. Bir kısmı fırçalı metal, bir kısmı parlak bir malzeme, yalnız dikkatli olun, parlak kısım çok çok kolay çiziliyor, taktıktan sonra ellememek lazım, silmek icap ederse de temizliğine güvendiğiniz bir bezle silmek gerek. Neyse ki çizikler şu an gördüğünüz gibi belli olmuyor kasada.

Ortada bir şerit halinde adreslenebilir LED şerit var ve şimdi ROG Ryujin’i farklı yapan şeye geliyoruz, bu parlak yüzeyin altında da 1.77 inç boyutunda OLED bir ekran var, yanlış duymadınız, bildiğiniz bir ekran ve AIO’larda bir ilk olma özelliği taşıyor. Kurduktan sonra neler yapabildiğini detaylandıracağım.

Görünmeyen bir detaydan daha bahsetmek istiyorum, bu kafanın altında 60mm’lik bir fan da bulunuyor. Hava soğutmalarda VRM de etraftaki bileşenler de o hava akışından olumlu bir biçimde nasibini alır ama sıvı soğutmalarda o akışı oluşturacak bir fan olmuyor. Bu fan da CPU VRM’lerine ve yakındaki M.2 yuvasına hava akışı sağlaması için, bu olumsuzluğu telafi etmek için orada. Asus %30 daha serin çalışmalarını sağlar demiş ama deneyeceğiz tabii.

Kurulumunda ekstra bir şey yok. Fanları radyatöre, radyatörü de kasada uygun bir yere takıyorsunuz, Corsair Crystal 570X’de önü ya da üstü fark etmedi açıkçası. RAM’ler oldukça yakın kaldı bu kasada ama değmiyorlar, en azından bu kurulumda bir sorun yok. 

Arkadan braketi tak, kafayı uygun vidalarla, benim senaryomda Intel için gerekli vidalar, sabitle, bu taraf da böyle bitti. Bundan sonra güç kablosunu, kontrolü için de anakartın üzerindeki USB çıkışlarına diğer kablosunu bağlıyorsunuz, bu kadar.

Test sistemimde Asus Maximus X Hero anakartı üzerinde Intel’in 6 çekirdek 12 izlekli i7 8700K’sını kullandım, normalde tüm çekirdekler için 4.3GHz’de çalışıyor ama ben işlemciyi 1.2V ile 4.8GHz’e hızaşırttım. Ekran kartı yine Asus’un ROG Strix GTX1080Ti’ı, performansından, özellikle de sessizliğinden memnun kaldığım bir kart. Bellekler ise toplamda 32GB, 3000MHz hızında çalışan XPG Spectrix D40 kiti. Tüm sisteme Corsair RM1000i PSU güç veriyor ve Corsair 570X kasa ev sahipliği yapıyor.

Oyun testlerini fanları %60 devire ayarlayıp yaptım zira %60’a kadar kasada ekstra bir ses oluşturmuyorlar, gerçekten sessiz fanlar. Apex Legends’da en fazla 66 dereceyi gördü, genelde 60 derece civarında gezdi. CS:GO’da ise 60 derecenin altında kaldı, ortalama 57 derece diyebilirim.

Overwatch’ta da aynı şekilde 66 derecenin üzerine çıkmadı işlemci. Bu oyunlarda çekirdekler ortalama %50-60 yüke girdiler, Assassins Creed Odyssey’de durumlar biraz daha değişik, %70-%80’lere kadar çıktı çekirdek başına yük, dolayısıyla 70 derece sularına kadar çıktı.

Benim üretkenlik yazılımlarıyla işim yok, sadece oyun oynuyorum derseniz durum gayet parlak görünüyor, sonuçta hız aşırtılmış, Intel bir işlemci.

AIDA ile stress testine de soktum, Prime95 kullanmıyorum zira hiçbir oyun, hiçbir gerçek iş yükü Prime95 kadar işlemciyi zorlamıyor. AIDA’da da yine %60 fan devriyle işlemci 87 dereceyi gördü ama bu spike dediğimiz anlık, ani çıkışlardan biriydi, genel olarak 70 ila 82 derece arasında gezdi işlemci. Intel işlemcilerin üzerindeki IHS, yani kapak AMD işlemcilerde olduğu gibi lehimli olmadığından ısı değerleri sürekli hareket halinde, onu geçtim bir yerden sonra nasıl bir soğutucu kullanırsanız kullanın ısıyı kontrol altına alamıyorsunuz, fanları %100 devire getirmeme rağmen maksimum ısı sadece 3 derece fark etti. Bunda bendeki işlemcinin i7 8700K’lar arasında da şanssızlardan biri olmasının çok büyük etkisi var.

Peki ya pompadaki fan? Açıkçası ben olsam devrini %35’in üzerine çıkarmazdım zira küçük fan büyük ses demek aslında. %35’ten sonra kasada ekstra ses üretmeye başlıyor. VRM’ler için kesinlikle bir artı, ömürleri için bir artı, yakında hava akışı oluşturacak hiçbir şey olmamasından çok daha iyi. Fanın hemen altında Toshiba OCZ RD400 NVMe bir SSD’im var.

Fan %35’deyken ki bu noktadan sonra ses üretiyor, 70 dereceye çıktı SSD, %50’ye aldığımda 67 dereceye çıktı, %100’e aldığımda ise 54 derecenin üzerine çıkmadı. %100’de çok iyi iş çıkarıyor ama küçük bir saç kurutma makinesine dönüyor fan, kullanılacak bir devir, çekilecek bir ses değil, kasa masanın üzerinde değilse belki %50’lere kadar kullanılabilir. %35’te ise kapalı haline göre 2 derece daha serin tutuyor SSD’yi. Özetle, dediğim gibi hava akışı oluşturması VRM’ler için SSD için iyi ama %35’deyken de pek bir artısı yok.

Ryujin’in asıl meselesi OLED ekran. LiveDash arayüzünden işlemci hızı, sıcaklığı, voltajı gibi değerleri gösterebilirsiniz ama bunlar bu ekran için basit şeyler. 160x128 boyutunda JPEG veya GIF görseller göstermesini sağlayabiliyorsunuz.

Asus da suyunu çıkarmış artık farklılaşmak için diyebilirsiniz ama gerçekten eğlenceli bir hale getirebiliyorsunuz bu ekranı. “OLED bu, yanabilir” diyebilirsiniz, haklısınız, Asus bir güncellemeyle dakikada bir kez yarım saniyeliğine kapatıyor ekranı ve Ryujin’i yaklaşık 3 aydır kullanan biri olarak OLED’in sabit görsellerde dahi yanmadığını, iz kalmadığını söyleyebilirim, uzun kullanım yapma sebeplerimden biri de buydu çünkü Ryujin’in en büyük meselesi bu.

Asus ROG Ryujin. Soğutma performansı anlamında açıkçası bir diğer 240mm radyatörlü soğutucudan iyi veya kötü değil, benzer başarım gösteriyor ama Noctua fanlar gerçekten çok sessiz, buna bir artı puan veriyorum. Bir RGB sever olarak RGB fanlar isterdim ben ama Noctua’nın da RGB bir fanı yok maalesef. OLED ekran ayrıştırıcı bir özellik, gerekli mi peki, bence hayır, bu lüks bir özellik, güzel mi peki, güzel evet.

Eleştirebileceğim şeyler ise şunlar, fan için ayrı, OLED için ayrı program gerekiyor, pompanın üzerindeki fanın devir ayarı var ama pompa hızının kontrolü yok. Ekranın üzerindeki kapak da inanılmaz kolay çiziliyor, bir defa takıp daha dokunmayacaksınız belki ama kurulumda tekrarlıyorum çok dikkatli olun. Özetle, Asus ROG Ryujin, maksimum sessizlik ve ekran gibi lüks ama güzel bir şeyi önceliğe alanlar için tercih edilebilecek iyi ama doğal olarak 1400 liralık fiyatıyla da lüks sınıfta bir AIO çözümü.

• Değer tabi ki ,daha iyi soğutuyor.

• İyi hoş da Keşke bunu alabilecek paramiz olsaydi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1800 tl en ucuz yerde, bu parayı verene allah akıl versin ne diyeyim, custom loop kurarsınız bu paralara
  • 360mm lik alıyorum güzel bir fiyattan umarım sırıtmaz kronik hatası varsa yandık
  • TaymekHoldem kullanıcısına yanıt
    2 gün önce amazon com tr deki amazon satıcısı olarak son ürünlerini aldım 1930tl den. şu an 2400tl leri geçti.

sistemi kurdum bir sorun yok. noctua fanlar o statik basınca o sessizlik efsane. noctua fanlar, pompa içindeki fan ve pompa hızları ayrı ayrı yönetilebiliyor sorun yok

asus yazılım konusunda corsair den çok geride. şu an sistemde ufak 2 sorun var. birincisi Asus Aura ile Asus Livedash birlikte çalışmıyor. Pompa üzerindeki ekran yönetilemiyor iki yazılım kurulu ise. çakışma var

ikinci sorun sistemde su sıcaklığı ölçen sensör yok. yani fanlarınızı su sıcaklığına göre ayarlayamıyorsunuz. veya var da ben mi bulamadım bilmiyorum ama water temp sensor aida64 te hwinfo dahil görünmüyor. anakartın t sensör pinleri boş ama bir sensör alıp hortumu söküp araya takılması lazım

bu konuda fikri olan sistemi kullanıp su sıcaklığını gösterebilen var mı

• Xigmatek Aurora 240mm çok daha iyi bundan tam f/p ürünü.
    Ne yaparsam yapayım işlemci sıcaklığını 45 derece üstüne çıkaramadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 19 Mart 2020; 2:10:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lonely warrior

2 gün önce amazon com tr deki amazon satıcısı olarak son ürünlerini aldım 1930tl den. şu an 2400tl leri geçti.

sistemi kurdum bir sorun yok. noctua fanlar o statik basınca o sessizlik efsane. noctua fanlar, pompa içindeki fan ve pompa hızları ayrı ayrı yönetilebiliyor sorun yok

asus yazılım konusunda corsair den çok geride. şu an sistemde ufak 2 sorun var. birincisi Asus Aura ile Asus Livedash birlikte çalışmıyor. Pompa üzerindeki ekran yönetilemiyor iki yazılım kurulu ise. çakışma var

ikinci sorun sistemde su sıcaklığı ölçen sensör yok. yani fanlarınızı su sıcaklığına göre ayarlayamıyorsunuz. veya var da ben mi bulamadım bilmiyorum ama water temp sensor aida64 te hwinfo dahil görünmüyor. anakartın t sensör pinleri boş ama bir sensör alıp hortumu söküp araya takılması lazım

bu konuda fikri olan sistemi kullanıp su sıcaklığını gösterebilen var mı
    aynı sorundan müzdaripim... driver sıkıntısı var ama performans konusunda süper. 5.2 ghz 8700k fanlar mükemmel sonuçta noctua takılı 360mm. kutusu çok hoşuma gitti. sırf kutusu için inceleme yapılır. fiyatı baya uıygun aldım ben penta bilgisayarın ibanına gönderdim. bu arada su sıcaklığını hiç kontrol etmedim. driverlarında sorun var diye saldım. daha önce x61 kraken kullanıyordum o baya detaylı bilgi veriyordu.. bunda öyle birşey göremedim

Armory Crate kurdum Asus Aura yerine.

Yine aynı. Live Dash ile birlikte çalışmıyor.

Asus'un yazılım konusunda bu kadar kötü olması ve bu konuda hiç birşey yapmamaları ilginç.

Ama sensör işine bir el atacağım. Dışarıdan manuel sensör takarak anakartın T-1 sensör çıkışına bunu da radyatöre dışarıdan taktım mı tamamdır. Radyatör iyi ısı ilettiği için dışarıdan direk ısı anlaşılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lonely warrior -- 8 Mart 2020; 14:19:53 >
  • lonely warrior kullanıcısına yanıt
    hala driver sorunu yaşıyorum. siz çözebildiniz mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TaymekHoldem -- 27 Nisan 2020; 11:5:32 >
    Asus live dash yazılımına başlangıçta çalışması için bir windows görev girdim. Her başlangıçta açılmadıkça çalışmıyor.

Fanların hepsini de Fan xpert 4 ten yönetiyorum. Pompa hızını da.

Asus aura ve armory crate kaldırdım.

Tek sorun sıvı sıcaklığını göstermiyor livedash. Ürün özelliklerinde açıklama var göstermesi lazım ama yok. İade edesim geldi ama noctua kalitesi efsane olduğundan etmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: lonely warrior

Asus live dash yazılımına başlangıçta çalışması için bir windows görev girdim. Her başlangıçta açılmadıkça çalışmıyor.

Fanların hepsini de Fan xpert 4 ten yönetiyorum. Pompa hızını da.

Asus aura ve armory crate kaldırdım.

Tek sorun sıvı sıcaklığını göstermiyor livedash. Ürün özelliklerinde açıklama var göstermesi lazım ama yok. İade edesim geldi ama noctua kalitesi efsane olduğundan etmiyorum
    Merhaba tekrar .Bilgileriniz için teşekkürler.Siz öyle yazdıktan sonra tekrar kurdum armory, heralde düzeltmişler baya update geldi.Az sonra test edeceğim tekrar. Fan konusunda çok haklısınız hep şikayetçi idim önceki sıvı soğutmalardaki fan sesleri hakkında.Daha öncedende level 10 gt kasasının fan sesleri rahatsız ediyor diye gidip noctua almıştım. Geçende bi bakayım dedim tanesi 200 küsür liraymış bence hakediyor.Bu arada asus ta genel bi driver sorunu var mesela bu sene çıkan ürüne önümüzdeki sene kolay kolay program güncellemesi getirtmiyorlar yeni ürünlere odaklanıyorlar... bi tek bu huyunu sevmiyorum asus firmasının

• Soğutucu yapıp yazılım yazmayan Asus well played bro.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1400 liraymış zamanında. Şimdi 6000'i geçmiş durumda fiyatı.

• Merhabalar arkadaşlar rog ryuo 240 vardı oled yanmasından dolayı penta değişim iade verdi bende yerine ryujin ıı 240 aldım sistem kurdum güzel çalışıyor ama özel animasyon yükleyemiyorum bu şekilde kalıyor her şeyi denedim sebebi nedir bilen var mı veya çözüm önerisi olan

• Apple_M1 kullanıcısına yanıt

Ne abarttınız arkadaş niye alınmasın?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.