Şimdi Ara

100 milyon kullanıcıya ulaşan CamScanner uygulaması zararlı yazılım barındırıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
9.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Son dönemde birbiri ardına Google Play mağazasında zararlı yazılım barındıran Android uygulamaları gündeme geliyor. Google sıkı tedbirler uygulasa da bu zararlı uygulamalar bir şekilde gözden kaçmayı başarıyor. Şimdi ise daha endişe verici bir durum söz konusu.

Popüler bir uygulamaydı

Gelen bilgilere göre Google Play mağazasında PDF dökümanları tarayarak metne aktarabilen uygulamaların en popülerlerinden CamScanner, zararlı yazılım barındırıyor. 2010 yılında indirmeye sunulan uygulama 100 milyon civarında kullanıcıya sahipti.

Ayrıca Bkz.Bulldozer çekirdek sayısı davasında AMD tazminat ödeyecek

Aslında CamScanner güvenilir olarak kabul edilen bir uygulamaydı ve toplam 1.8 milyon olumlu yorum almayı başarmıştı. Bununla birlikte son dönemde artmaya başlayan olumsuz yorumlar sonrasında Kaspersky Labs uygulamayı incelemeye başladı.

İnceleme sonunda uygulamanın bir reklam kütüphanesi üzerinden zararlı kodlar dağıttığı anlaşılmış. Bu kodlar sahte reklam tıklamalarına sebep oluyor ve kullanıcıları ücretli aboneliklere yönlendiriyor. Ayrıca uzak sunuculara bağlanarak yeni kodlar da indirebiliyor.

Zararlı yazılım bilinçli bir şekilde geliştiriciler tarafından mı dahil edildi yoksa üçüncü taraf hacker grupları da kodlara müdahil oldu bilinmiyor. Uygulamanın son güncellemesi ile zararlı kodların kaldırıldığı ifade ediliyor ancak mağazadan kaldırılmış durumda.

• Ben pdf dokümanları metne taramak için uygulama indirmek yerine web üzerinden hallederdim şimdiye kadar. Bu uygulamayı ise ilk defa duydum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sunucuya bağlı her uygulama sonunda böyle üç kağıtçılık için kullanılabiliyor, hiç hacker vs demeyin adamlar ara ara uzaktan kod değiştirip milyarlar kazanabiliyor. Birde kasper sky ile avira tavsiye ettiğim güvenlik yazılımlarından.

• Cam scanner ne ki ? Ilk defa duyuyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Telefonda iki tane pdf tarayıcı var, bir tane de Fotoğraf tarayıcı var. Bir an dedim bende ki uygulamalardan bir mi diye ama değilmiş, yine de içime kurt düştü. apk yüklemeyi geçtim mağazadan indirilen uygulamada böyle riskler varsa vah bize.

• Bu uygulama ile unide az para kazanmadım :) :) .

• Yüklediğiniz uygulamaları kullanmadığımız zaman durdurun.sistemle birlikte yuklenmesin...İşiniz yoksa kaldırın...

• Çok sık kullandığım bir uygulama. Umarım düzeltilir.

• Bir de derler ki güvenlik için uygulama mağazasını kullanın kaçak göçek uygulama kurmayın yoksa virüs girer vs diyerek kullanıcıları da tedirgin ediyorlar hadi bakalım buna ne demek gerek? Hem mağazada hem de yüksek indirme oranı var, demek ki isteyen mağazada bile olsa yapabiliyor, ve bunun önüne geçecek bir çözüm de henüz yok.

• g70g G kullanıcısına yanıt
    google'da arasana bize niye soruyosun

• quote:

Orijinalden alıntı: McLaren64

Çok sık kullandığım bir uygulama. Umarım düzeltilir.
    Haber zaten "Uygulamanın son güncellemesi ile zararlı kodların kaldırıldığı ifade ediliyor." diyor.

Bu uygulamayı 5 yıldır ekseriyetle kullanıyordum. Hatta full sürümünü satın da aldım. Bakalım ne olacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • S3 zamanında (2012) kampanyadan 25 kuruşa almıştım ve lisanslı kullanıyordum. Sonra iPhone (2015), S6 Edge (2015) ve şimdiki OnePlus5 (2017) telefonlarımda eski lisansımı tanımayınca canım sıkılmıştı ve tarama işlerini MS Office Lens ile görmeye başlamıştım. Daha sade kullanımı, kullanım çeşitliliğindeki azlığın önünde iş görmeye başlamıştı. Yalnız 20 sayfanın üzerindeki pdf üretimlerinde CamScanner kullanmaya devam ediyordum.
    .
    Demek ki firmada çok da etik olmayan yanlar sadece lisans iptalleriyle kalmıyormuş.
    .
    Bu arada, CamScanner ve benzeri yaygın ve kullanışlı uygulamaları bilmeyenler telefonu sosyal medya dışında pek kullanmayan kitleler sanırdım ama Donanımhaber taraflarında bile olabiliyorlarmış. Bu da bana ders ola!

• Forumda kullanan varsa onun yorumunu merak etmiştim ondan sordum.

• iOS cihazımda kullanıyordum, kaldırdım.
  • adobe scan gayet başarılı bence, document cloud, ve acrobat ile beraber de çalışıyor tavsiye ederim. kullanışlı

• sadece şunu söyleyeyim
    müthiş dehşet mükemmel bir uygulama
    eşi benzeri yok

• İos'da uzun süredir kullanıyorum orası içinde aynı tehlike mevcut mu ?
    Haberde İos'a hiç değinilmemiş.

• 100000000'da yokuz, iyi hadi.

• Mikisoft 'un Office Lens'ini kullanin. MS'un ender guzel yaptigi programlardan. :)

• Google extra güvenlik lisansı vermeli filtre ettiği ve garanti verdiği uygulama havuzu oluşturulmalı. Tabiki bu hizmeti de fiyatlandırması gerekir. İsteyen istediği havuzdan alsın sonra herkes riske girip girmediğini bilsin en azından.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.