Şimdi Ara

Kuantum karmaşıklığından yararlanan yeni radar geliştirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kuantum karmaşıklığından yararlanan yeni radar geliştirildi 

Bilim insanları, eski radarlardan farklı olarak yeni bir kuantum radar cihazı geliştirdi. Yeni geliştirilen radar sistemi eski sistemlerden farklı olarak, mikrodalga enerjisinden yararlanıyor.

Institute of Science and Technology Austria kurumundan bir grup bilim insanının geliştirdiği radar sisteminin, daha düşük sıcaklıktaki nesneleri daha net bir biçimde tespit edebileceği iddia ediliyor. Yeni radarın, invaziv olmayan tıbbi görüntüleme yöntemlerinde ve çeşitli askeri teknolojilerde kullanılması planlanıyor.

Yeni radar kuantum karmaşıklığını kullanıyor

Kuantum karmaşıklığından yararlanan yeni radar geliştirildi 

Yeni geliştirilen radar, sıradan radarlarda kullanılan radyo dalgaları yerine; kuantum karmaşıklığı adı verilen teoriden yararlanıyor. Bu sayede de radar, yakındaki nesneleri, sıradan radarlara oranla çok daha az enerji kullanarak tespit edebiliyor.

Yapılan deneyler sonucunda kuantum radarı; bir odanın içerisinde aynı oda sıcaklığında bulunan nesneleri yani ortamla ve birbirleriyle aynı sıcaklıklarda olan nesneleri başarıyla tespit etti. Yeni sistemin geleneksel yüksek enerjili radar sistemlerine rakip olacağı düşünülüyor.

Ayrıca Bkz.E. coli'nin enfeksiyon mekanizması aydınlatılıyor

Yeni araştırma ArXiv dergisinde yayımlandı.

• kuantum ile alakasi dolaniklikda. burdaki haber aciklayici olmamis, orjinal kaynagina gidip arastirdim. yukarki grafige bakinca normal bir radar sinyali gozukuyor. sinyal objeye carpip geri yansiyor ve alici tarafindan tespit ediliyor. buraya kadar olan kisim klasik radarin calisma mantigi. quantum kismi ise asagidaki cizginden giden ikinci sinyalde. radar sinyali gonderilmeden once birbiri ile dolanik halde iki foton demeti olusturuluyor, bir demet radar sinyali olarak gonderilirken oteki demet saklaniyor, sinyal geri dondugunde filtreden gecirilerek dolanik oldugu ikinci huzme ile karsilastirilarak dolanik olan orjinal fotonlar tespit ediliyor. bu sistemin avantaji su, alici yakaladigi fotonlarin hangisinin sinyal olarak gonderilen foton, hangisinin arkaplan parazitinden gelen foton oldugunu ayirabiliyor. arkaplan parazitini bu sekilde temizleyebildigi icin cok daha dusuk kuvvetlede calisabiliyor.

bunun askeri acidan avantaji calisan radarin dusman tarafindan tespiti cok zor olur. klasik radarlar arka plan parazitini asmak icin cok daha yuksek guclerde calimak zorunda kaliyor, buda dusmanin radar sinyalini cok uzakdan tespit edip ona gore onlem almasina yada karsi saldirida bulunmasina imkan taniyor. bu tip bir teknoloji ozellikle hayalet ucaklar icin buyuk tehdit olusturur. keza hayalet ucaklar tamamen gorunmez degildirler ama radarlarin onlari tespit edebilcegi uzakligin cok daha otesinden radarlari gorup onlardan sakinabiliyorlar yada vurabiliyorlar. tespit edilemiyen bir radar hayalet ucakgin hic farkinda olmadan radar aginin en guclu bolgesine girip kolay hedef olmasina neden olabilir. tabi bu teknoloji henuz cok yeni, cok kisa mesafelerde uygulanabiliyor.
  • Cehalet akan bir yazı olmuş. Ancak yeni konseptlerin en azından adının bilinmesi için hoş bir yazı. Bir sonraki benzer çalışmalarınızda dersinizi daha iyi çalışmanızı temenni ediyorum.

• Kuantumla yakından uzaktan alakası olmayan bir şey.Pazarlama için kullanıldını düşünüyorum.
    Şemaya bak allah aşkına ışın bi yerden atıldı araca çarptı.Ötesinden yansıması yakalandı.
    Şimdi soruyorum quantum bunun neresinde?

• kuantum karmasikligi nedir? sakin o kuantum dolanikligi olmasin. terminolojiyi bilmeden ceviri haber yapinca boyle hatalar kacilinmaz. profesyonel bir site iseniz ceviride olsa haberi o alanda bilgisi tercihen uzmanligi olan kisinin yapmasi beklenir.

• quote:

Orijinalden alıntı: YüksekFrekans

Kuantumla yakından uzaktan alakası olmayan bir şey.Pazarlama için kullanıldını düşünüyorum.
    Şemaya bak allah aşkına ışın bi yerden atıldı araca çarptı.Ötesinden yansıması yakalandı.
    Şimdi soruyorum quantum bunun neresinde?
    kuantum ile alakasi dolaniklikda. burdaki haber aciklayici olmamis, orjinal kaynagina gidip arastirdim. yukarki grafige bakinca normal bir radar sinyali gozukuyor. sinyal objeye carpip geri yansiyor ve alici tarafindan tespit ediliyor. buraya kadar olan kisim klasik radarin calisma mantigi. quantum kismi ise asagidaki cizginden giden ikinci sinyalde. radar sinyali gonderilmeden once birbiri ile dolanik halde iki foton demeti olusturuluyor, bir demet radar sinyali olarak gonderilirken oteki demet saklaniyor, sinyal geri dondugunde filtreden gecirilerek dolanik oldugu ikinci huzme ile karsilastirilarak dolanik olan orjinal fotonlar tespit ediliyor. bu sistemin avantaji su, alici yakaladigi fotonlarin hangisinin sinyal olarak gonderilen foton, hangisinin arkaplan parazitinden gelen foton oldugunu ayirabiliyor. arkaplan parazitini bu sekilde temizleyebildigi icin cok daha dusuk kuvvetlede calisabiliyor.

bunun askeri acidan avantaji calisan radarin dusman tarafindan tespiti cok zor olur. klasik radarlar arka plan parazitini asmak icin cok daha yuksek guclerde calimak zorunda kaliyor, buda dusmanin radar sinyalini cok uzakdan tespit edip ona gore onlem almasina yada karsi saldirida bulunmasina imkan taniyor. bu tip bir teknoloji ozellikle hayalet ucaklar icin buyuk tehdit olusturur. keza hayalet ucaklar tamamen gorunmez degildirler ama radarlarin onlari tespit edebilcegi uzakligin cok daha otesinden radarlari gorup onlardan sakinabiliyorlar yada vurabiliyorlar. tespit edilemiyen bir radar hayalet ucakgin hic farkinda olmadan radar aginin en guclu bolgesine girip kolay hedef olmasina neden olabilir. tabi bu teknoloji henuz cok yeni, cok kisa mesafelerde uygulanabiliyor.

• Adını doğru öğretseler bari, "kuantum dolanıklık" doğrusu(fizik bölümü okumayan birisiyim bu arada). Madem bilim haberi yapacaksınız birazcık bilgili, bilgisi yoksa kılı kırk yararak doğrusunu bulan birisi yapsın! En ufak bir yanlış gelecek nesillere büyüye büyüye aktarılıyor.

• darkaura kullanıcısına yanıt
    Bunun bir sonraki aşaması fotonlardan birisi hedef araca çarptığında üzerinde oluşan etkinin radardaki diğer eşleniğinde mesafe farketmeksizin gözlenmesi ile çalışanlar olacaktır. ToF/2 değil doğrudan ToF da (sadece giden ışının) mesafeyi verecektir. Kuantum dolanıkıkta eşlenmiş iki fotondan birine uygulanan etki mesafe bağımsız diğeri üzerinde de gözlenmektedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi raxetul -- 26 Ağustos 2019; 9:51:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: raxetul

Bunun bir sonraki aşaması fotonlardan birisi hedef araca çarptığında üzerinde oluşan etkinin radardaki diğer eşleniğinde mesafe farketmeksizin gözlenmesi ile çalışanlar olacaktır. ToF/2 değil doğrudan ToF da (sadece giden ışının) mesafeyi verecektir. Kuantum dolanıkıkta eşlenmiş iki fotondan birine uygulanan etki mesafe bağımsız diğeri üzerinde de gözlenmektedir.
    eger dediginiz sekilde yapilabilirse hayalet ucaklar icin dahada etkili hale gelir. stealth teknolojisi ozel geometrisiyle uzerine carpan radar sinyalini radar alicisindan farkli yone yansitarak tespit edilmeyi engelliyor. quantum dolanikligi ile carpma suresi tespit edilebilirse hayalet ucagin radar sinyalini hangi yone yansittiginin cok bir onemli yok. hatta radari emen boyasininda cok bir anlami kalmaz, radar sinyalini emdigi anda dolanik oldugu fotonuda etkilecektir. tabi burda dolanik fotonlari uzak mesefaye aktarmanin zorlugundan bahsetmek gerekir. teoride mumkun seyler ama pratikde uygulayabilmesi onlarca yil hatta daha uzun yillar alabilir.

• darkaura kullanıcısına yanıt
    Hayalet uçaklarının tespiti önceden de mümkündü. Sadece farklı yöne yansıtmalar değil aynı zamanda dalga emici boyalar da kullanılıyor. Buradaki sıkıntı şu: bir resme baktığınızı düşünün. Güzel güzel devam ediyor ve bir bakıyorsunuz resmin ortasında sadece bir karanlık var. Buradan bir çıkarım yapmanız mümkün hale geliyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.