Şimdi Ara

SMIC 14 nm FinFET nodunda üretime başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • SMIC 14 nm FinFET nodunda üretime başladı 
    Çin’in en büyük yarı iletken üreticisi konumundaki SMIC planladığı üzere 14 nm nodlarında üretime başladı. Her ne kadar bu yılın ilk yarısı hedeflendiyse de gecikme kabul edilebilir düzeyde. Dünyadaki yarıiletken devlerinin Çin’de jeopolitik nedenlerle Çin’de FinFET teknolojisi alanında yatırım yapmadığnıı düşünürsek yeni gelişme ülke adına bir hayli önemli.

14 nm üretim tesisleri çalışmaya başladı 

14 nm FinFET süreci sayesinde firmanın şu anki 28 nm bantlarına göre daha yüksek transistör yoğunluğuna ulaşılmasının yanı sıra daha düşük güç tüketimine kapı aralanacak. Diğer taraftan yeni üretim tekniğinin yıl sonuna kadar kaydadeğer gelir getirmesi beklense de firmanın hali hazırda 300 mm'lik zarlar üreten fabrikalarının çoğunlukla 28-65 nm aralığında yaptığı üretimin net gelirin %40-49’una tekabül ettiğini göz önünde bulundurursak hedefin biraz uzakta olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yılın başlarında 10 milyar dolara mal olan SMIC South FinFET fabrikasında gerçekleşecek üretimin yerini daha sonraları 12 nm FinFET noduna bırakması bekleniyor. Uzun vadedeki planlara baktığımızda ise SMIC’in 10 nm ve 7 nm tekniklerini görmekteyiz. EUV litografisinin kullanılacağı bantlar için firma ASML’den 120 milyon dolar karşılığında step-and-scan sistemi satın almıştı.

• "firmanın hali hazırda 300 metrekarelik 2 küçük fabrikasının bulunduğunu ve 28-65 nm aralığındaki üretimin net gelirin %40-49’una tekabül ettiğini göz önünde bulundurursak "

"tianjin 300mm fab" "bejing 200mm fab" vs yazıyor görselde. Fabrikaların 300 metrekare olduğu fikrine nasıl ulaştınız? 300 metrekareye market açarsınız anca yonga üreten bir yer nasıl 300 metrekare olsun 200mm 300mm dedikleri fabrikanın işleyebildiği silikon waferin çapı fabrikanın metrekaresi değil.
  • 300 metre kare bir fabrika için biraz ufak diğilmi belki yanlışlık vardır

• "firmanın hali hazırda 300 metrekarelik 2 küçük fabrikasının bulunduğunu ve 28-65 nm aralığındaki üretimin net gelirin %40-49’una tekabül ettiğini göz önünde bulundurursak "

"tianjin 300mm fab" "bejing 200mm fab" vs yazıyor görselde. Fabrikaların 300 metrekare olduğu fikrine nasıl ulaştınız? 300 metrekareye market açarsınız anca yonga üreten bir yer nasıl 300 metrekare olsun 200mm 300mm dedikleri fabrikanın işleyebildiği silikon waferin çapı fabrikanın metrekaresi değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alex5 -- 21 Ağustos 2019; 22:13:4 >

• İşlemciye arka kapı koyma maliyeti ne kadar acaba
    Çinliler veri hırsızlığını çok sever. Fikir mülkiyeti diye bir şeyden haberleri yok da

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alex5 kullanıcısına yanıt
    quote:

One interesting thing that SMIC said about its 14 nm FinFET volume ramp is that it expects the process to have a significant revenue contribution already by the end of the year. Meanwhile, keeping in mind that right now SMIC only has two relatively small 300-mm HVM fabs (which are currently used for 28 nm – 65 nm nodes) that are heavily utilized generating 40 ~ 49% of the company’s revenue (in Q1/Q2 2019), it is difficult to imagine SMIC making loads of 14 nm chips in 2019.

• northwood kullanıcısına yanıt
    Arkadaşın düzeltmesi doğru.
  • quote:

Orijinalden alıntı: northwood

quote:

One interesting thing that SMIC said about its 14 nm FinFET volume ramp is that it expects the process to have a significant revenue contribution already by the end of the year. Meanwhile, keeping in mind that right now SMIC only has two relatively small 300-mm HVM fabs (which are currently used for 28 nm – 65 nm nodes) that are heavily utilized generating 40 ~ 49% of the company’s revenue (in Q1/Q2 2019), it is difficult to imagine SMIC making loads of 14 nm chips in 2019.
    Ben de onu diyorum işte

SMIC only has two relatively small 300-mm HVM fabs = SMIC 300-mm HVM (işleyebilen) göreceli küçük iki fabrikaya sahip.

Fabrika 300 metrekare demiyor. Metrekare hiç demiyor zaten. mm = milimetre. metrekare = m^2... Fabrika diğerlerine göre göreceli olarak küçük ve 300 milimetrelik wafer işliyor . O göreceli "küçük" fabrikaların yemekhaneleri bile 300 metrekareden büyüktür zaten fabrikaların resimlerini koymuşlar

Bu mesela

TJ 200mm Fab

Process:0.35µm~90nm

Design Capacity:50K (8”)

Location:No.19 Xinghua Avenue, Xiqing Economic Development Area, Tianjin, China

Bu fabrika 200 metrekare olabilir mi? Zaten metrekare ifadesi hiçbir yerde geçmiyor. Bahsedilen 200 300 değerleri hep milimetre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alex5 -- 21 Ağustos 2019; 23:11:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Alex5

Ben de onu diyorum işte

SMIC only has two relatively small 300-mm HVM fabs = SMIC 300-mm HVM (işleyebilen) göreceli küçük iki fabrikaya sahip.

Fabrika 300 metrekare demiyor. Metrekare hiç demiyor zaten. mm = milimetre. metrekare = m^2... Fabrika diğerlerine göre göreceli olarak küçük ve 300 milimetrelik wafer işliyor . O göreceli "küçük" fabrikaların yemekhaneleri bile 300 metrekareden büyüktür zaten fabrikaların resimlerini koymuşlar

Bu mesela

TJ 200mm Fab

Process:0.35µm~90nm

Design Capacity:50K (8”)

Location:No.19 Xinghua Avenue, Xiqing Economic Development Area, Tianjin, China

Bu fabrika 200 metrekare olabilir mi? Zaten metrekare ifadesi hiçbir yerde geçmiyor. Bahsedilen 200 300 değerleri hep milimetre

Alıntıları Göster
    Bir yanlış anlaşılma olmuş düzelttim.
    Başınızı duvarlara vurmayın hocam gerek böyle şeyler için

Dört işlem bilmediğini belli etme. Çinlilerin küçük fabrikası diyorsa, atölye kadar birşeydir. Sen yoksa karşı mı çıkıyorsun yüce rabbimizin bize lütfettiği bu büyük bilgi kaynağı dururken? Herkesten doğrusunu DH bilir, DH yayıncılığın en zirvesidir, yazılan herşey doğrudur. Aksi çıkan da nankör bir troldür. Bunu böyle aklına yaz.
  • northwood kullanıcısına yanıt
    Eyvallah hocam. Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Ben fakirlikten hep kafamı duvarlara vurduğum için alışığım - alışkanlık olmuş. Sizle ilgili size özel bir durum değil o
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Ben northwood hocanın yazılarını beğeniyorum. Genelde en kaliteli en rahat okunan yazılar ondan geliyor. Burada küçük bir karışıklık - dalgınlık olmuş sadece. İnsanız hepimiz böyle anlık hatalar yapabiliriz. Büyütmeye gerek yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alex5 -- 21 Ağustos 2019; 23:42:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alex5

Eyvallah hocam. Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Ben fakirlikten hep kafamı duvarlara vurduğum için alışığım - alışkanlık olmuş. Sizle ilgili size özel bir durum değil o
    Yok hocam takıldım size sadece :)

@ Ben northwood hocanın yazılarını beğeniyorum. Genelde en kaliteli en rahat okunan yazılar ondan geliyor. Burada küçük bir karışıklık - dalgınlık olmuş sadece. İnsanız hepimiz böyle anlık hatalar yapabiliriz. Büyütmeye gerek yok
    Estağfurullah hocam gözlerimi yaşarttınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi northwood -- 21 Ağustos 2019; 23:51:42 >
    Kendisi mütevazidir de aynı zamanda. Söylemiş miydim?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.