Şimdi Ara

Egzersizin depresyon üzerindeki olumlu etkileri araştırılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Egzersizin depresyon üzerindeki olumlu etkileri araştırılıyor

Depresyondan muzdarip kişilerin, bol fiziksel aktivite yapması öneriliyor. Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda aktivite artışının depresyon üzerindeki etkilerini daha yakından inceliyor. İncelemelerin ise gelecekte geliştirilecek tedavi yöntemlerine öncülük etmesi bekleniyor.

Iowa State University kurumunda Yardımcı Profesör Jacob Meyer tarafından yürütülen araştırma için depresyon tanısı almış 17 kadın denek kullanıldı. Deneklerden bisiklet üzerinde 30 dakikalık bir egzersiz periyodunu içeren 2 oturumluk aktivite testleri yapılması istendi.

Oturumlardan biri orta yoğunlukta, diğeri ise deneklerin tercih edeceği yoğunlukta yapıldı. Deneklerden her oturum öncesinde ve sonrasında kan örnekleri alındı ve her oturum bitişinden itibaren 10. ve 30. dakikalarda kadınların duygu durumları ve anksiyete seviyeleri değerlendirildi.

Değerlendirmeler sonucunda aktivitelerin, deneklerin duygu durumlarında geçici olarak iyileşme sağladığı, orta yoğunluğa sahip oturumunise duygu durumda daha güçlü etkiler bıraktığı ve daha uzun süre boyunca etkisini sürdürdüğü gözlemlendi.

Yoğun aktivite ile kandaki endokannabinoid seviyeleri artış gösteriyor

Yapılan araştırma neticesinde sadece ''orta yoğunluktaki egzersiz'' oturumunun kandaki endokannabinoid seviyelerini artırdığı tespit edildi.

Endokannabinoid olarak adlandırılan yapılar ''cannabinoid'' olarak adlandırılan ve vücut tarafından doğal olarak meydana getirilen; daha önce yapılan araştırmalar neticesinde beyinde bulunan bağlantıları güçlendirerek ağrı ve depresyon seviyelerini azalttığı gösterilen moleküllerin birleşiminden meydana geliyor.

Ayrıca ''endocannabinoid'' moleküllerinin intestinal enflamasyonları azalttığı ve obezite üzerinde olumlu etkisi olduğu düşünülüyor.

Brain-derived neurotrophic factor (BDNF) veya Beyin kaynaklı nörotrofik faktör

Sonuçlara göre depresyonda olup egzersiz yapan kadınların brain-derived neurotrophic factor (BDNF) olarak adlandırılan faktör düzeylerinin yükseldiği belirlendi.

BDNF faktörü nöronların büyümesini düzenleyen bir çeşit protein olarak biliniyor. Depresyondaki kişilerin kan serumlarında bu faktör; düşük olma eğilimi gösteriyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre fiziksel aktivite depresyon üzerinde olumlu etki göstermekle birlikte tedavi için tek başına yeterli olmuyor ve depresyon şüphesi olan hastaların mutlaka uzman bir hekimden profesyonel destek lamları gerekiyor.

• Daha önce kaç defa etkili denmişti zaten. Ben bizzat ağır spor ile depresyonu sıfırlamış biriyim, tabi 10 gün bıraktım anında tekrar hortladı illet. Sonuçta hiç bir insan ömür boyu yoğun antreman yapamaz elbet dinlenmeli, hasta olunca sporu bırakıyorsun, sakatlanıyorsun bırakıyorsun yani ömrünün sonuna kadar durmaksızın spor çok zor. Tabi yürüyüş bir spor ama ne kadar yoruyor insanı? bir yerden sonra daha yoğun zor spor programı yapmanız gerekiyor, yoksa etkisi çok az oluyor depresyon üzerinde. Sonuç olarak her sabah pes ederek uyanıp daha kötüsünden kurtulmak için tekrar tekrar spor yapan biri olarak tavsiyem spor yaparken sanki zorundaymışsınız gibi yapmayın hayatınızın bir parçası olarak görün, hedef koyun örnek kas yapmak gibi.
  • Daha önce kaç defa etkili denmişti zaten. Ben bizzat ağır spor ile depresyonu sıfırlamış biriyim, tabi 10 gün bıraktım anında tekrar hortladı illet. Sonuçta hiç bir insan ömür boyu yoğun antreman yapamaz elbet dinlenmeli, hasta olunca sporu bırakıyorsun, sakatlanıyorsun bırakıyorsun yani ömrünün sonuna kadar durmaksızın spor çok zor. Tabi yürüyüş bir spor ama ne kadar yoruyor insanı? bir yerden sonra daha yoğun zor spor programı yapmanız gerekiyor, yoksa etkisi çok az oluyor depresyon üzerinde. Sonuç olarak her sabah pes ederek uyanıp daha kötüsünden kurtulmak için tekrar tekrar spor yapan biri olarak tavsiyem spor yaparken sanki zorundaymışsınız gibi yapmayın hayatınızın bir parçası olarak görün, hedef koyun örnek kas yapmak gibi.

• KaleyDeskop kullanıcısına yanıt
    O zaman yıllar içerisinde bu süreç seni makine gibi bir yapmıştır... Doğru mu?

• Sporun faydali olmasi icin, vücudun sportif aktiviteyi kas-iskelet sistemine yüklenen bir stress olarak algilamamasi lazim. Bunun icin birinci sart iyi beslenmedir, ikincisi ise düzenli spor yapma aliskanligi. Her spor yaptiginizda kas, eklem ve bag dokulari yipranir ve sonrasinda vücut tarafinda yenilenir. Mevcut halde yenilenme icin gerekli yapitaslari vücudunuzda varsa ne ala, yoksa spor size faydadan cok zarar verir.

• Konu dışı bunu beğenmedi.

• Araştırılmasına gerek yok, olumlu etkisi kesinlikle var
    Spor ve egzersiz yapınca kendini daha dinç, daha güçlü, daha özgüvenli hissediyorsun
  • Egzersiz demisken sporun her turlusu guzel, ama ilgi alaniniz ne olursa olsun ozellikle erkeklerin agirlik calismasi lazim.

Ne kadar agir calisirsaniz kaslariniz o derece gelisir ve gucunuz artar, boylece erkekler icin bir numarali hormon olan vucudun dogal testesteron uretimini de artirmis olursunuz. Testesteron yaslanmayi geciktirir, psikolojinizi guclendirir, libidonuzu artirir ve daha bir cok faydasi var. Ayni zamanda fit bir vucuda sahip olarak oz guveninizi de artirabilirsiniz..

• Ben de ara sıra barfiks felan çekip mutlu oluyorum sonra aynada yüzüme bakınca tüm moraller sıfırlanıyor anında

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

O zaman yıllar içerisinde bu süreç seni makine gibi bir yapmıştır... Doğru mu?
    şöyle söyleyeyim 165 kiloya düştüm karın bölgemde baklavalarım 4 kilometre öteden görülecek şekilde büyük :) tabi benim amacım asla kas yapmak vs değildi, 1 yıl sonra etradımdakiler ne olmuş böyle vucudına deyince fark ettim, şimdi ise hem sağlık hemde kas için spor yapıyorum, bugün 1.5 saat ağırlık çalıştım ölü gibi oturuyorum, ama öyle rahatladım ki depresyon ve kaygılarım neredeyse sıfırlandı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu amerikalıların tüm araştırma sonuçları ilaçsız bir şekilde yarım kalıyor her nedense. Sinapslar güçlendiriliyor, ağrı seviyeleri dindiriliyor ama yetmez, 'o reçete o dosyaya girecek'.
    Maaşallah hep de amerikalılar buluyor böyle şeyleri, biz bulsak 'öyle tedavi yok' derler. Ne güzel, al gülüm ver gülüm dünyası.
    BDNF de beyin büyüme hormonu, çeviriyi düzgün yapsak daha güzel olacak. Uyaranı da vücudun çalışan sinir ödül mekanizması, endokanabinoidler. Bu kadar iki kere iki dört bir konuda çalışma yayınlamaları çok alem. Ahmak yerine konuluyoruz.
  • KaleyDeskop kullanıcısına yanıt
    Kral sen şimdi 165 kilosun ve baklavalar 4 km öteden görünüyorsa...

Sen Hulk'sun o zaman?
  • Ahahaha, ben de ne söylemedim ne söylemedim diye dertleniyordum: bu salaklar presinaptik-postsinaptik sinirlerin katekolaminle çalıştığını yazmayı unutmuş. Böyle şablonların içine edeyim ben!
  • eh işte kendi çapımda hulk gibiyim ama psikolojim thor gibi güçsüz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Boş durmamak depresyona büyük ölçüde olumlu etki ediyor zaten; spor yapmak, kitap okumak, dizi izlemek, çizim yapmak vb.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.