Şimdi Ara

Samsung, dünyanın ilk 108 MP kamera sensörünü tanıttı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
7.925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Xiaomi’nin, Samsung ile iş birliği yaparak 108 MP kamera sensörlü telefon üreteceğini sizlere aktarmıştık. Bugün ise 108 MP’lik Samsung kamera sensörünün tanıtımı yapıldı. ISOCELL Bright HMX sensörü için Samsung tarafı da Xiaomi ile olan iş birliklerinin altını çiziyor.

ISOCELL Bright HMX özellikleri

ISCOCELL Bright HMX, halihazırda raflarda olan 64 MP ISOCELL GW1’e benzer şekilde 0.8µm görüntü sensörü olarak karşımıza çıkıyor. Ancak sensör boyutu 1/1.33 inçe yükseliyor. Çektiğiniz fotoğrafların çözünürlüğü 12032 x 9024 piksek oluyor. Geniş boyutu sayesinde sensörün düşük ışıklı ortamlarda daha fazla ışık alması sağlanıyor. Tetracell teknolojisi, piksel birleştirme yöntemiyle birlikte 27 MP çözünürlüğünde daha net fotoğraflar ortaya çıkarmayı sağlıyor.

Smart-ISO teknolojisi ise adından da anlayabileceğiniz üzere ortamın ışığına göre ayarlanan düşük ISO değerleriyle, canlı fotoğraflar çekmemize yardımcı olacak. Son olarak ISOCELL Bright HMX’in 6K (6016 x 3384) çözünürlüğünde 30 FPS video kaydetmek için kullanılabileceği belirtildi.

Ayrıca Bkz.OnePlus marka televizyon Eylül ayında tanıtılacak

Daha önce de aktardığımız üzere, 108 MP’lik bu kamera sensörü ilk olarak Xiaomi modellerinde kullanılacak. Bazı duyumlar 108 MP kamerayı Mi Mix 4’de göreceğimize yönelik. Samsung’un ISOCELL Bright HMX sensörünün seri üretimine önümüzdeki ay başlayacağını düşündüğümüzde, biraz daha beklememiz gerektiğini söylemeliyiz.

• Bu sensörler zoom veya detay için değil zaten. Piksel bindirme ile iso başarımını artırmak için. Fotoğrafta değil ama video çekiminde zoom yapmak için de başarılı olur.

Tabii ki bu boyuttaki sensörü 12mp yapsalardı o zaman piksel bindirme gibi şeylere gerek kalmadan da iso başarımı çok fazla olurdu. Hareketli cisimlerde telefonlar hala çok başarısız çünkü piksel bindirme yapmadan iso başarımı çok düşük. Hareketsiz sahnelerde muazzam fotoğraflar çekilebilirse bile düşük ışıkta hareketli bir şeyin fotoğrafını net ve kaliteli şekilde çekebilmek hala imkansız. Sebebi de küçük piksel boyutu.
  • Sensörün büyüklügü çok iyi değil mi? Neredeyse nokia 808 de kullanılan sensörün botuyu kadar. Samsung madem bunları üretecek gücün var niye hala note 10 da 1/2.55" lik sensor kullaniyosun? En azindan s10 dan birazda olsa farki var derdik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7A2BAFC2B -- 12 Ağustos 2019; 11:19:52 >
  • Sensörün büyüklüğü inanılmaz. Gündüzleri aşırı iyi iş çıkaracaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu büyüklükteki sensöre daha makul örneğin 24 mpx çözünürlük getirilmiş olsaydı hem gece çekim başarımı hem gündüz çekimi tepeye oynardı.

• Şu an mevcut telefon kameralarında acayip bir megapiksel şişirmesi var gibi. yok 32 yok 45 yok 35 mp diyor ama çektiğin fotoğrafa telefondan olsun pc den olsun baktığında az bir yaklaştırmada oluyor sana minecraft. Evet biliyorum olay tabii ki sadece megapiksel değil ama o kadar yüksek yazdıkları oran gündüz çekiminde bile çektiğimiz fotoğrafa yakınlaştırıp baktığımızda ne hale geliyor görüyoruz. Giriş, orta veya amiral gemisi fark etmiyor hepsinde böyle bu.

• Muazzam foto çekecektir bu tecrübe nezaman nasip olacak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu sensörler zoom veya detay için değil zaten. Piksel bindirme ile iso başarımını artırmak için. Fotoğrafta değil ama video çekiminde zoom yapmak için de başarılı olur.

Tabii ki bu boyuttaki sensörü 12mp yapsalardı o zaman piksel bindirme gibi şeylere gerek kalmadan da iso başarımı çok fazla olurdu. Hareketli cisimlerde telefonlar hala çok başarısız çünkü piksel bindirme yapmadan iso başarımı çok düşük. Hareketsiz sahnelerde muazzam fotoğraflar çekilebilirse bile düşük ışıkta hareketli bir şeyin fotoğrafını net ve kaliteli şekilde çekebilmek hala imkansız. Sebebi de küçük piksel boyutu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 12 Ağustos 2019; 14:1:49 >
  • İsterse milyon megapiksel olsun... Şovdan başka bir şey değil. Gereksiz.

• Samsung Xiaomi'yi test merkezi gibi kullanıyor. Kendi telefonuna koymaya cesaret edemediği parçaları Xiaomi'ye iteliyor.

Koy kendi telefonuna, patlama yap. Ama kim bilir ne eksikler var.

• Note 11 de kesin deliksiz centiksiz ekran olacak bu bahsi gecen kamera olacak daha iyi bir pil teknolojisi olacak ve 5g default teknolojisi olacak yapay zeka dahada gelisecek ve optikzoom olayida gelisecek kisacasi note 11 de beklenen bircok ozellik olacak zaten artik tummodeller birbirine cok yaklasti oyuzden onumuzdeki sene eklenecek ne ozellik varsa ekleyecekler diye dusunuyorum

• It's something normal.

• Dostum benim yazdığım şeyle nasıl bir bağlantı kurdun?

• Kamerayı yapıyorsunuz da şu optik zoom olayınıda geliştirseler artık telefonlarda
  • quote:

Orijinalden alıntı: strathmorea

Şu an mevcut telefon kameralarında acayip bir megapiksel şişirmesi var gibi. yok 32 yok 45 yok 35 mp diyor ama çektiğin fotoğrafa telefondan olsun pc den olsun baktığında az bir yaklaştırmada oluyor sana minecraft. Evet biliyorum olay tabii ki sadece megapiksel değil ama o kadar yüksek yazdıkları oran gündüz çekiminde bile çektiğimiz fotoğrafa yakınlaştırıp baktığımızda ne hale geliyor görüyoruz. Giriş, orta veya amiral gemisi fark etmiyor hepsinde böyle bu.
    Böyle sorunlar yaşanmaması için gerçekten kamera üzerine kurulmuş telefon modelleri lazım, Şuanki telefonlar kamera konusunda şişirmeden ibaret bahsettiğin yakınlaştırıldığında bozulma olayını çok az yaşadığım iki model var biri Nokia N8 biride Lumia 1020 sensörlerinin büyük olması nedeniyle çekilen fotoğraflarda çok fazla detay çıkarıyorlardı şuanki mercimek sensörlerin en büyük avantajı dinamik aralık başka bir artısı yok bana göre, Yukarıdaki modellere kullanmadığım başka modellerde eklenilebilir 808 gibi.

• Telefon hafızaları gene sıkıntı olmaya başlayacak galiba

• Dpi 72 olduğu sürece bir halt olmaz. Canon 6d kullanıyorum 21mp ama yaklaş yaklaş detay kaybolmaz. Telefon sensörleri sisirmeden ibaret.

• quote:

Orijinalden alıntı: ezimuse

Dpi 72 olduğu sürece bir halt olmaz. Canon 6d kullanıyorum 21mp ama yaklaş yaklaş detay kaybolmaz. Telefon sensörleri sisirmeden ibaret.
    Hocam o model cihazla bırakda detay kaybolmasın zaten Gerçi önündeki lensde önemli, Lumia 1020 ile çektiğim fotoğraflarda yakınlaştığım zaman dahi fazla detay kaybolmuyor şuanki cihazlardan hala çok üst düzeyde bence bu konuda, Sensör büyümedikçe Mp artışının bi önemi yok bana göre
  • Glorfindel1907 kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam boyut önemli. Lumialarda da haac denilen mikrofonlar vardı çok iyiydi. Hala o seviyeye erişmediler. Kamera da ayni gıdım gıdım veriyorlar.

• Yalan

• strathmorea kullanıcısına yanıt
    minecraff )))

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.