Şimdi Ara

iPhone satışları düşüyor Apple Watch satışları artıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Geçtiğimiz yıl itibariyle akıllı telefon pazarında düşüş trendine giren Apple halen bundan kurtulabilmiş değil. Farklı gelir kanalları oluşturmaya çalışan firma giyilebilir ve hizmet tarafında düşüşü dengelemeye başladı.

Apple ne kadar iPhone sattı?

Yapılan açıklamaya göre yılın ikinci çeyreğinde Apple’ın toplam geliri 53.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yıl bazında bir değişiklik olmadı. Net gelir 10 milyar dolar gerçekleşerek yüzde 10 oranında düşüş yaşadı.

iPhone satışları ise 26 milyar dolar olarak gerçekleşti ve yüzde 12 düşüş yaşadı. 2012 yılından beri ilk kez iPhone gelirleri toplam gelire oranla yüzde 50 altında kaldı.

Ayrıca Bkz.AMD geçen yıla göre büyük düşüş yaşıyor

Son dönemde piyasaya çıkan iPad mini 5 ve yeni iPad başarılı satışlar yaparak serinin toplam gelirini 5.02 milyar dolara çıkardı. Artık yüzde 10 olarak gerçekleşti.

Firmaya en fazla kazandıran bölümlerden birisi Diğer kategorisi oldu. Apple Watch, AirPods ve HomePod ürünlerinin olduğu kategori 5.53 milyar dolar gelir ile yüzde 50 civarında bir sıçrama yaptı. Bunda Apple Watch satışlarının büyük katkısı var.

Diğer kazançlı bölüm ise Servisler bölümü. Apple Music, Apple News+, Apple Pay gibi platformları barındıran bölüm 11.5 milyar dolar gelir elde etti ve yüzde 10 civarında arttı. Apple’ın hedefi gelecek yıl geliri 50 milyar dolara çıkarmak.

Çin’de yaşanan düşüş sürerken toplam gelir 9.16 milyar dolar oldu. Avrupa’da da düşüş var ve gelir 11.93 milyar dolar oldu. ABD başta olmak üzere diğer bölgelerde ise gelir bir miktar artış gösterdi.

• Apple watch ve airpods Apple'ın çıkardığı gerçekten iyi ve yenilikçi ürünlerdir. Pahalı olmasına rağmen çok iyi satış rakkamları var. Aslında bu durum iPhone'un ilk zamanlarına benziyor. Rakiplerinden daha pahalı olsa da her yönüyle iyi ve stabil olduğu için çok satıyordu. Zamanla rakipleri daha iyi ürünler çıkardı ve pazar payını aldı. Gelecek sene olmasa da ilerleyen yıllarda saat ve kulaklıkta da benzer gelişmeler olacak. Apple'ın gücü Iphone'a dayanıyor. Iphone'nu olmayan insanlar Apple watch ve Airpods tercih etmiyor. Iphone satışlarının düşmesi gelecekte diğer ürünleri için de Apple'ın potansitel müşteri kaybetmesi demek.
    Apple bu gerçeği fark etmiş durumda fakat Iphone fiyatlarını düşürüp Apple kullanıcı sayısını arttırmaktansa mevcut Apple kullanıcılarından daha fazla kazanç elde etme peşinde. Tipik amerikalı kar maksimizasyonuna odaklanmış şirket stratejisi. Bence uzun vadede bu strateji ile kaybedecek.
  • apple da o kadar nakit var sadece mobil işlerde değerlendirmesi yanlış, apple eğer araba üretirse kesinlikle iphone gibi sansasyon yaratır.

• Apple watch ve airpods Apple'ın çıkardığı gerçekten iyi ve yenilikçi ürünlerdir. Pahalı olmasına rağmen çok iyi satış rakkamları var. Aslında bu durum iPhone'un ilk zamanlarına benziyor. Rakiplerinden daha pahalı olsa da her yönüyle iyi ve stabil olduğu için çok satıyordu. Zamanla rakipleri daha iyi ürünler çıkardı ve pazar payını aldı. Gelecek sene olmasa da ilerleyen yıllarda saat ve kulaklıkta da benzer gelişmeler olacak. Apple'ın gücü Iphone'a dayanıyor. Iphone'nu olmayan insanlar Apple watch ve Airpods tercih etmiyor. Iphone satışlarının düşmesi gelecekte diğer ürünleri için de Apple'ın potansitel müşteri kaybetmesi demek.
    Apple bu gerçeği fark etmiş durumda fakat Iphone fiyatlarını düşürüp Apple kullanıcı sayısını arttırmaktansa mevcut Apple kullanıcılarından daha fazla kazanç elde etme peşinde. Tipik amerikalı kar maksimizasyonuna odaklanmış şirket stratejisi. Bence uzun vadede bu strateji ile kaybedecek.

• Samsung ne zamandır batılı?

• iPhone dan önce de akıllı telefon vardı. eeee? bu kadar basit mi? bu nasıl bir cehalet. sadece ilk yapmak değil en iyisini yapmak asıl kazandırır ve farklılaştırır seni. Bu da Apple'nin en başarılı tarafı.

• Her Apple konusunda senin sinirli yorumlarını görüyorum. Sebebini çok merak ediyorum, Apple'a karşı bu kadar kızgınlık neden?
  • Baya baya içinde biriktirmişsin. Buraya bunları sebepleriyle yazman bir nevi seni rahatlatmıştır diye umuyorum. Her yoruma pek fazla kafayı takma, herkes önüne geleni yazar. Sonuçta burası forum ortamı. Her şirkette bir kusur olabiliyor. Fanatiklere de hiç anlam veremem zaten. Salla gitsin.
    Bu arada bende eski android, yaklaşık 1 seneden fazladır ios kullanıcısıyım. Bana şu an en stabil gelen ios oldu. Fanatiklik yapmayı hiç sevmem. Cihaz neyse açık açık söylerim. Kullanmadığım cihazlar hakkında yorum yapmadan kaçınırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yenilik demek icat yapmak demek değil. Her yıl yeni daha gelişmiş cep telefonları geliyor. Yok cep telefonu on yıl önce icat edildi diye cep telefonlarında yapılan yeniliklere yenilik demeyecek miyiz? Sürekli gelişmiş her yönü ile iyileşmiş telefonlara iyi demeyecek miyiz?

Apple watch çıktığından bugüne kadar hala da en iyi akıllı saatlerden. Kullanıcı yorumları da profesyonel incelemeler de aynı sonucu gösteriyor. Apple watch'un donanımı ve özellikle yazılımında rakiplerinde olmayan veya rakiplerinden üstün olan özellikler var. Apple watch en iyisi midir? tartışılır. Zaten en iyisidir diye yazmadım iyi diye yazdım. Apple watch'a yenilikçi ve iyi demeyeceğiz de hangi ürüne diyeceğiz?

Airpods için de aynı durum geçerli. Earbud tarzı kulaklıklar vardı ama istikrar, ses ve konuşma kalitesi, telefon ile entegrasyon, pratik şarj olma ve kullanım gibi unsurları dahil edip bütünsel olarak bakınca airpod'un en iyilerden olduğu açıktır. Eğer airpod'un parçalama (teardown) analizlerini incelersen Apple'ın airpod özel pil ve şarj teknolojisi kullandığını görürsün. Belki o teknolojilerin ilk kullanan da Apple değildir. Açıkçası o kadar detay bilmiyorum. Bildiğim ise Airpods çıktığında bütünsel olarak en iyi en yenilikçi earbuds'lardandı. Hala da öyle.

Ben ne Iphone, ne Apple Watch, ne de Airpods kullanıyorum ama Apple wach ve Airpods'un son yıllarda Apple'ın çıkardığı en iyi ve yenilikçi ürünler olduğunu bilecek kadar teknolojiyi yakından takip ediyorum. Kendim kullanmasam da arkadaşlarımın deneyimini biliyorum.

• demirparcasi D kullanıcısına yanıt
    Aynı işletim sistemini, ürünleri vs. yapan APPLE değilde x bir marka olsa bu kadar fanboyluk yapamazdın, yerden yere vururdun.
    Biz artık marka bağımlısıyız.
    ihtiyaçlarımızı değil, istediklerimizi alıyoruz. Üretmeden tüketiyoruz.

Not: İphone kullanıyorum
  • VitesKolundakiTesbih V kullanıcısına yanıt
    Ne fanboy'luğu. Önceki mesajımda zaten Apple'ı eleştiriyorum.
    Marka bağımlısı değilim. Çıkarıma uygun ne olursa onu kullanırım. Çevremdeki çok insan da bana danışır ürün alırken onlara da tavsiye ederim.

Bir Iphone kullanıcısına yeni Iphone almasını tavsiye ettiğim gibi başka Iphone kullanıcısına Huawei tavsiye etmişimdir.
    Bir Iphone kullanıcısına Apple Watch tavsiye ettiğim gibi bir başkasına Xiomi Mi Fit aldırmışımdır.

Bugünlerde sadece para sıkıntısı olmayan veya tam bir Apple ekosistemi kullanıcısına Iphone tavsiye ediyorum. Yoksa Iphone almak saçmalık. Hele insanların ekonomik zorluk yaşadadığı telefon fiyatlarının bu kadar arttığı bir dönemde üçte bir fiyata Iphone ile rekabet edebilecek belli açılardan daha üstün ürünler var.

Apple Watch da saati prestij amaçlı kullananlara tavsiyem. Zaten saat hep pahalı bir aksesuar, gösteriş ürünüydü. Apple watch da bunu en iyi şekilde yapan akıllı saat. Akıllı saat olarak da çok iyi ama insanlar akıllı saati gerçekten kullanmıyor ki. Kullanan insan sayısı gerçekten az. Ama Apple Watch olanlarda yüksek memnuniyet seviyesi olduğunu söyleyebilirim.

Airpods bence en iyi earbuds'lardan. Fiyatı yüksek olması haricinde hiçbir ciddi sorunu yok. Ama rakip firmaların earbudsları da çok pahalı. Kısa süre B&O earbuds'ı ve Airpods'u kullanmış biri olarak Airpods daha ucuz ve daha iyi. Çinli firmalar hem ucuz hem de iyi benzer kullaklıklar çıkarttılar ama yaygınlaşmadı. JBL, Bose, Sennheiser, B&O gibi markalarla karşılaştırınca Airpods pahalı olmuyor. Ama ben bu tip kullaklıkları bir türlü sevemedim. Kulağımdan düşüyor, bu kadar pahalı bir ürünü kolaylık kaybedebilecek olmam beni tedirgin ediyor. Genelde hala kablolu kulaklık kullanıyorum. Arada klasik bluettooth. Klasik bluetoothlarda çok iyi OEM ürünler bile var 50 -60TL'ye.

• Her sene aynı telefonu önümüze cilalayıp koyarlarsa olacağı bu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İnsanların çok eski değilse ve Apple tarafından zorlanmıyorsa yeni model bir iPhone'a geçme ihtiyaçları olmamalı zaten. Watch ise görece yeni bir ürün ve kategori olarak akıllı telefonlar kadar hızlı kabul görmedi. Tabletler ise yine Apple gibi firmalar yüzünden bilgisayar gücüne erişebilmişken yazılım yönleri eksik bırakılarak bilgisayar satışlarının da kalması istendi. Aslında bakıldığında, cast destekli TV, tablet ve akıllı saat (fotoğraf çekmek dışnda) günlük hayatta bilgisayara ve telefona olan ihtiyacı giderebilir.

• Faramir kullanıcısına yanıt
    Parasi yetmiyodur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mantıklı, bence de anroid telefon apple watch kombini mantıklı f/p

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.