Şimdi Ara

NVMe 1.4 ve NVMe-oF 1.1 duyuruldu: DRAM'siz SSD'ler için iyileştirmeler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    NVMe standartının özelliklerini belirleyen NVM Express Inc. Konseptin 1.4 numaralı yeni versiyonunu duyurdu. Yeni sürüm hem performans hem de güvenilirlik adına geliştirmelerle NVMe sürücüleri bir adım daha öteye taşıyacak.

Rebuild Assist sayesinde veri kurtarma operasyonlarının daha basit hale getirildiği sürüm kalcı olay kaydı sayesinde olası sorunların kaynağının tespitini de pratikleştiriyor. Yeni NVM setleriyle ve IO saptayıcısıyla daha yüksek performansın yanı sıra yüksek kaliteli hizmete imkan tanıyan yeni standartla SSD’lerin performansı daha da üst seviyelere çıkacak.

Host Memory Buffer'da iyileştirme 

Asimetrik ad alanı erişimi geliştirmesi sayesinde veriye erişimde en uygun yolların sağlanması iyileştirilirken NVMe 1.2 ile hayatımıza giren Host Memory Buffer sisteminde de yeniliğe gidilerek DRAM’siz SSD’lerin yaşadığı gecikme sorununun giderilmesi amaçlanmış. HMB’deki yenilik tasarımsal açıdan da sürücülerin kompleks dizaynını daha kolay üretilebilir ve geliştirilebilir hale getirecek.

NVMe-oF 1.1 

Endüstriyel kanatta ise NVMe-oF 1.1 duyuran birlik stabilite ve IO işlemlerinde iyileştirme vadediyor. TCP veri aktarımı özelliğiyle veri merkezlerindeki mevcut TCP/IP ağ alt yapısıyla da uyumlu olan NVMe over fabric 1.1’in endüstriyel alanda daha hızlı kullanıma geçmesi bekleniyor.

• hdd ler çağın gerisinde kaldı dedik şimdi pci 3 yetmedi 4 lazım diyoruz bu kadar hızın ev kullanıcısı açısından pek bir faydası olmuyor küçük parçalı dosyalarda iops değerlerini arttırsınlar.

• haydee 512 gb 970 evo plusu yeni aldıydık yetişemiyoruz yav

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • RAM disk kullanıyorum ve bu yeni diye size yutturulan şeyin 10 kat hızlısı var elimde :)

TCLinux :D

• Toshiba BG3 nvme 1.2.1 donannım bellek aralığı hex'ten ondalığına çevirince iki değer arasındaki fark 16383 yaklaşık 16mb cache olarak kullandığı sistem belleği çıkıyor.
  • a6 5300'le mi kullanıyorsun playstyle ?
  • şu ramdiski nasıl kurarız maliyeti nedir, açıklayıcı bilgi verebilir misin. Herkes kullanmadığından ya anakart özel vede bolca ram almak gerkli galiba.
  • yav he he
  • technic26 T kullanıcısına yanıt
    TCL linux kullanıyorum ama kişiselleştirilmiş iso şeklinde !

tiny core linux http://forum.tinycorelinux.net/

gimp i açmak 1 saniye bile sürmüyor

aynı şekilde aklınıza gele bilecek diğer programlar

internet tarayıcıları ışık hızında ! :)

ne HDD ne SSD iso'yu 4gb lık SD kart üzerinden çalıştırıyorum.

sistem ram sınırı olduğu için

açılışta 3 farklı linux yapılandırması var

ileride 16gb ve üzeri ram alma durumum olursa tek bir iso paket sistemi oluşturabilirim

elektrik kesilirse veri kaybını nasıl önlüyorsun sorusuna

ilk ayarları yaptıktan sonra iso imaj oluşturduktan sonra zaten ayarlarla fazla bir işiniz yok !

bu tüm işletim sistemleri için aynı mantık ekran kartı ses çıkış ve standart yüklemeler

kullandığınız programın SAVE dosyalarını istediğiniz gibi HDD veya SSD ye yönlendire biliryorsunuz

tek eksisi güncelleme noktasında tekrar iso oluşturmanız o da en fazla 5 dk ya alıyor ya almıyor yeni bir iso oluşturmak için

sistemde reseti basıp ilk kurulum stabilliğinde tekrar açılış yapıyor.

ortalama 45 saniye açılışta bekliyorsunuz ama çalışma hızı hak getire ! :)

• Executor Arhentir E kullanıcısına yanıt
    TCL linux kullanıyorum ama kişiselleştirilmiş iso şeklinde !

tiny core linux http://forum.tinycorelinux.net/

gimp i açmak 1 saniye bile sürmüyor

aynı şekilde aklınıza gele bilecek diğer programlar

internet tarayıcıları ışık hızında ! :)

ne HDD ne SSD iso'yu 4gb lık SD kart üzerinden çalıştırıyorum.

sistem ram sınırı olduğu için

açılışta 3 farklı linux yapılandırması var

ileride 16gb ve üzeri ram alma durumum olursa tek bir iso paket sistemi oluşturabilirim

elektrik kesilirse veri kaybını nasıl önlüyorsun sorusuna

ilk ayarları yaptıktan sonra iso imaj oluşturduktan sonra zaten ayarlarla fazla bir işiniz yok !

bu tüm işletim sistemleri için aynı mantık ekran kartı ses çıkış ve standart yüklemeler

kullandığınız programın SAVE dosyalarını istediğiniz gibi HDD veya SSD ye yönlendire biliryorsunuz

tek eksisi güncelleme noktasında tekrar iso oluşturmanız o da en fazla 5 dk ya alıyor ya almıyor yeni bir iso oluşturmak için

sistemde reseti basıp ilk kurulum stabilliğinde tekrar açılış yapıyor.

ortalama 45 saniye açılışta bekliyorsunuz ama çalışma hızı hak getire ! :)

• Spinata S kullanıcısına yanıt
    müsait bir zamanda youtube videosu yaparsam bakar ve bu yorumu oraya da yazarsın
  • Executor Arhentir E kullanıcısına yanıt
    A4-5300
  • Usta arkadaşlar herşeye BF5 ,GTAV ,PUBG kaç saniyede açıyor ,oyunlarda donma oluıyormu mantığı ile baktığı için seni pek anlayacaklarını sanmıyorum neden bahsettiğin hakkında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 26 Temmuz 2019; 9:30:49 >
  • Kopyala yapıştır yaparım sıkıntı olmaz

Sen yeter ki videoyu koy.
  • şimdi ramdiskin de 130GB bir 4k videoyu editleyelim mi? :P :P

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    video editleme işlemi linear denilen sıralama bir işlemi olduğu için
    video editlemeden fazla bir fark elde edilmez !,

ram disk özellikle farklı dosya yapılarına farklı dizinlerde anlık erişim anlamıyla profesyonel çözüm anlamına gelir.
  • windows ile yapmak mümkün mü? 32 gb ramli iş istasyonunda bile 100 civarı parçada çizim yaparken pc kıvranıyor. Hatta windows açılışı bile 2 dk geçiyor. Autocad ve solidworks, max kullanıyorum.
  • technic26 T kullanıcısına yanıt
    genelde işletim sisteminin swap alanını iptal edebiliyorsanız sistem ram e yüklenmeye çalışır.

ram disk alanı oluştura biliyorsanız ! swap alanı ve kullandığınız uygulamaların geçici temp tarzı depolama alanı yeri olarak ram sürücü dizinini göstere biliyorsanız bu da bir çözüm.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.