Şimdi Ara

TSMC, 3nm EUV çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
3.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yonga dünyasında üretim süreçleri 7nm sınırına dayandı ve sonrası için heyecanlı bir bekleyiş var. Döküm sektörünün lideri TSMC, üretim süreci teknolojilerinde 3nm seviyesine ulaşmış durumda. Çalışmalar memnuniyet verici.

Her şey yolunda

TSMC yönetimi, yatırımcılara yaptığı açıklamada 3nm süreci geliştirme çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini ve müşteriler ile denemelerde memnuniyet verici sonuçlar elde ettiklerini dile getirdi.

Ayrıca Bkz.Yonga üretim süreçleri geliştikçe Japonların hakimiyeti artıyor

3nm sürecinin henüz 5nm sürecine göre neler getirdiği bilinmiyor ancak TSMC olası tüm üretim teknolojilerini denediğini ve en iyisini elde ettiklerini belirtiyor. 3nm kesinlikle 5nm sürecinin devamı değil ve tamamen yeni bir yönteme dayanıyor.

Normalde 5nm süreci için 14 EUV katmanı kullanılıyordu. Bu sayının 3nm sürecinde daha da artacağı tahmin ediliyor. TSMC hem DUV hem de EUV teknolojisi ile 3nm üretimi yapacak. Şimdilik 3nm süreci için kesin bir tarih verilmiyor.

Samsung tarafında ise nano katman tabanlı Gate-All-Around MBCFET teknolojisi ile üretim süreçleri geliştiriliyor. 3GAAE adındaki süreçte Samsung da önemli aşamalar kat etmiş durumda.

• Memleketin böyle bir şirkete ihtiyacı var. Bir tane olsa çoğu kulvarda ülkenin önü açılır.

• Ama intelin 14-10nm si tsmc nin 3 bla bla bla.
  • Feyzuli kullanıcısına yanıt
    varsa 20-30 milyar doların ve kalifiye mühendislerin kuralım dostum :)

• cleancoder C kullanıcısına yanıt
    öhhösuriyelileröhhööö
  • https://www.anandtech.com/show/14666/tsmc-3nm-euv-development-progress-going-well-early-customers-engaged
    Kaynak vermeyi unutmuşsun.
    Çeviri konusunda daha titiz davranmanı öneririm.
    Hayırlı işler. Selam ve dua ile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tsmc uçtu gitti İntel 5 senedir hala 14 nm de.Her sene yapılan güncelleme İntel’e 5-10% sağlıyor eğer Macbook Pro işlemcilerinide TSMC üretirse Apple ın böyle bir planı vardı zaten uçar gider zaten 2-3 yıl içinde İntelin sektör devliğide bitecek.

• biri 3nm quantum çatallamasının sınır başlangıçı demişti
    umarım bir noktada takılıp kalırlar.

bizde silikon çağının en son geldiği nokta bu diye o teknolojiyi tanırız

şimdi sap gibi 32 nm kullanan biri olarak konuşuyoruz :D

• Konuda biri şu yorumu yapmış: "A hydrogen atom, for example, is about 0.1 nanometers, and a caesium atom is around 0.3nm. The atoms used in silicon chip fabrication are around 0.2nm. So you're going to have gates made up of about <50 atoms soon. That's amazing."

"Hidrojen atomu yaklaşık 0.1 nm ve sezyum atomu ise 0.3nm civarlarında. Silikon üretiminde kullanılan atomlar ise 0.2nm civarında. Yani bundan sonra 50 atomdan az çip geçitleri oluşturulabilecek. Bu inanılmaz"
  • Zen4 32/64 beyler ozaman yada 24/48 5nm zen 5 32/64 vay.

İntel 1080p nin (verse verse 9900k nin üstüne nekadar verecek?) arkasina çokta fazla siginamaz diğer konularda zaten gerideler fark gittikçe açılacak gibi devir Amd + tsmc devri anlaşıldı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 25 Temmuz 2019; 21:2:1 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nerzhul80

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Halkımızı bu kadar aşağılamaya gerek yok. Ben yurtdışında yaşadım. Benim gittiğim Birleşik Krallık'ta sadece 500.000 e yakın türk var. Bunların içinde bir sürü programcı, yazılım mühendisi, bilgisayar mühendisi vs. var. Nükleer fizik ile uğraşanları var. ABD'de bir sürü var. Ve Türkiye'de böyle insanlar hala var. Ama imkan verilmiyor. Gene üst tarafa geliyor yani.
  • Ha gayret 3nm'ye geçince belki Intel'in 14nm'sini geçebilirsiniz. 7nm 7nm dediler hala oyunlarda Intel'in gerisinde.

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Intel 22nm'de ilk 3D Tri-gate Transistors teknolojisini uyguladığında TSMC Finfet üretimi yapamıyordu, Intel AMD ve NVIDIA gibi bir şirket değil kendi fabrikaları ve teknolojisi var, karşılaştırma yaparken ona göre değerlendirin, Fermi mimarisi zamanında NVIDIA için batacak demişlerdi, sonra ne olduğunu gördük.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 29 Temmuz 2019; 17:38:39 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.