Şimdi Ara

AMD RX 5600 hazırlığında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
981
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    AMD yıllardır üzerinde iyileştirmeye gittiği GCN mimarisini nihayet terkederek sil baştan tasarladığı RDNA’yı tasarladı. Yeni kartlar RTX 2060 Super ve RTX 2070 Super’e karşı konumlandırılmış durumda. Dolayısıyla ksııtlı bütçede sistem toplamak isteyenlerin gözü uygun fiyatlı modelleri aradı.

Gelen sızıntılara göre firma giriş segmentine yönelik hazırlık içerisinde. Compubench’te gün yüzüne çıkan Navi 14 GPU’lu çözüm 24 CU içerisinde 1536 adet işlem birimini barındırıyor. Ek olarak GPU’nun 1900 MHz’lik tepe frekansta görev yaptığı da testten öğrendiğimiz bir diğer detay.

GTX 1660'ın karşısına geçecek 

Şu an için daha fazla detayına erişemediğimiz kartın fiyat ve performans kanadında GTX 1660’a karşı konumlandırılacağını söyleyebiliriz. Fiyat da rakibine yakın bir seviyede belirlenecektir.

Dolayısıyla 200 dolar civarı bir rakamdan söz edebiliriz. Eğer performansı iddialı gelirse ki RDNA’nın ilk örneklerine bakacak olursak bu konuda ümitli olabiliriz, güzel bir fiyatlandırma ile yeni RX 570-580 modelleri yolda demektir.

• Sonunda beklediğim haber. Her sene en az 6 kartın aynı eskiden olduğu gibi çıkması gerekiyor. Bu sene 4 kart da idare eder. Seneye iplerin iyice kopacağı umuduyla seneye 6 kart çıkarırlar inşallah diyelim. Benim için daha da iyisi 8 kart. Çünkü o zaman orta seviyede bolluk bereket oluyor bugün RX570 alamayan adamın vay haline düştü RX560a dağlar tepeler kadar performans kaybetti. HD7000 zamanında 7870XT alamıyorsan 7870 o yoksa 7850 olmadı mı paşam 7790 diye bol bol seçeneğimiz olurdu. HIS 5770 IceQ 5 Turbo diye bir ekran kartı vardı onuda bütçesi hiç olmayanlar alıyordu ikinci eli falanda vardı ki o yine döneminin çok güzel bir kartıydı.

Şimdi RX570 aldın aldın başka seçenek yok bin liraya. 1050ti onun yanına yaklaşamıyor performans olarak zaten. Fiyat desen 570e tepeden bakıyor orası da ayrı saçmalık. Verdiğim paranın hakkını alayım dedin mi yok işte en makul seçenek 1 tane.

Şöyle AMD bol bol seçenek pompalasa da sabahtan akşama kadar tartışsak şenlik olsa. 7850 alıp bios atıp 7870 yapıp üstüne de overclock yapıp 7870leri geçenler vardı ya

Biraz heyecan lazım bu pazara bak işlemcide hakkını teslim edelim ben bu seneye mi heyecanlansam seneye mi heyecanlansam yeni sokette süpriz gelir mi ona mı heyecanlansam bilemiyorum.

Ama ekran kartında Radeon grubunu aldığından beri adamlar ağız tadıyla tokat atamadı. Hep rekabet hep fiyat düşürttürme tamam bunlar da çok güzel ama isminin hakkını vermesi için işlemcide yaptığını yapması gerekir. Senelerdir bekliyoruz ben beni terk eden sevgilimi bu kadar beklemedim el insaf
  • "Ama Ray Tracing yok Ray Tracing çok önemli oyunlar da devrim yapıyor..."

AMD RX 5600 hazırlığında

• İki tane kartla rakibinin dört kartını alınmaz hale getirdi, bakalım bu kart çıktığında neler olacak.
  • amd bu sene hem 3000 serisiyle hem 5000 serisiyle on numara iş yaptı. siz asıl önümüzdeki sene seyreyleyin gümbürtüyü.
  • AMD RX 5600 hazırlığında

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sonunda beklediğim haber. Her sene en az 6 kartın aynı eskiden olduğu gibi çıkması gerekiyor. Bu sene 4 kart da idare eder. Seneye iplerin iyice kopacağı umuduyla seneye 6 kart çıkarırlar inşallah diyelim. Benim için daha da iyisi 8 kart. Çünkü o zaman orta seviyede bolluk bereket oluyor bugün RX570 alamayan adamın vay haline düştü RX560a dağlar tepeler kadar performans kaybetti. HD7000 zamanında 7870XT alamıyorsan 7870 o yoksa 7850 olmadı mı paşam 7790 diye bol bol seçeneğimiz olurdu. HIS 5770 IceQ 5 Turbo diye bir ekran kartı vardı onuda bütçesi hiç olmayanlar alıyordu ikinci eli falanda vardı ki o yine döneminin çok güzel bir kartıydı.

Şimdi RX570 aldın aldın başka seçenek yok bin liraya. 1050ti onun yanına yaklaşamıyor performans olarak zaten. Fiyat desen 570e tepeden bakıyor orası da ayrı saçmalık. Verdiğim paranın hakkını alayım dedin mi yok işte en makul seçenek 1 tane.

Şöyle AMD bol bol seçenek pompalasa da sabahtan akşama kadar tartışsak şenlik olsa. 7850 alıp bios atıp 7870 yapıp üstüne de overclock yapıp 7870leri geçenler vardı ya

Biraz heyecan lazım bu pazara bak işlemcide hakkını teslim edelim ben bu seneye mi heyecanlansam seneye mi heyecanlansam yeni sokette süpriz gelir mi ona mı heyecanlansam bilemiyorum.

Ama ekran kartında Radeon grubunu aldığından beri adamlar ağız tadıyla tokat atamadı. Hep rekabet hep fiyat düşürttürme tamam bunlar da çok güzel ama isminin hakkını vermesi için işlemcide yaptığını yapması gerekir. Senelerdir bekliyoruz ben beni terk eden sevgilimi bu kadar beklemedim el insaf

• Nvidia alınmaz artık.
  • RDNA mimarisi sil baştan yapılmış bir mimari değil. GCN'deki temel yapı devam ediyor. Ancak CU yapısı değişmiş durumda. Bir çeşit Fermi >> Kepler geçişi gibi. Ama onun ötesinde diyebiliriz.

Yeni kartlar 2060s ve 2070s'e karşı değil, eski modellere karşı konumlandırılmıştı. Nvidia son dk çalım attı ama f/p tarafını pek tutturamadı. Yine de performansa bakarsak, 5700'ler bu habere göre konumlandırıldıkları rakiplerine yeniliyorlar demektir.

Yeni kartları 580 ve 570'e benzetmek de biraz talihsiz bir ifade olmuş. Kendileri çok da başarılı olamamış yeniden isimlendirme olan kartlardı. O kartların özgün hali olan 480 ise baya başarısız bir kart olmuştu. O yüzden 5600'leri benzeteceğimiz son kart Polaris olmalı. Hatta Allah benzetmesin diyelim.

5600'lerden beklentimiz tabi ki de 1660'ları net biçimde geçebilecek, en azından rahat bir şekilde mücadele edebilecek şekilde ve uygun fiyatlarla gelmeleri. 5700'leri gördükten sonra da neden olmasın dedirtiyor.

Bir de 5700'leri görünce çok gaza gelenler var ama şuan 5700'ler o kadar iyi durumda değil. Ya da rakipsiz durumda değiller. Hatta tam tersine performans tarafında kendilerinden üstün rakipleri var. 400 dolar seviyesinde kartlar bunlar. F/P alt segmentteki kadar önemli olmaz burda. Tabi önemli veya değil, eksikleri de var. O yüzden 5700'lerin tek yeni ve önemli tarafı, gerçek anlamda rekabet edebilecek ürünler olarak sunulmuş olmaları. Son 5 yıldır Amd tarafında pek görmediğimiz için bu güzel bir durum, o kadar. Tersini düşünelim, mesela Nvidia daha fazla güç tüketip ısınan ve sesli çalışan kartlarla Amd'nin karşısına çıkmış olsaydı ve Amd'deki bazı teknolojileri desteklemiyor olsaydı. Tek sunduğu şey f/p olsaydı ve o da rakibin çok uzağında olmasaydı. Ne kadar beğenirdik? Amd gpu tarafında yıllardır başarısız olduğu için 5700'lerle çok büyük bir iş başarmış gibi görülüyor ama 7nm gpular daha azını yapsaydı o zaman şaşırmak gerekirdi. Karşısındakiler hala 12/14/16nm gpular. Çok uçmayalım yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 16 Temmuz 2019; 19:54:24 >

• aschil kullanıcısına yanıt
    Deme öyle. Üüzülüüüyooorummm...

• 570-580'e başarısız kart diyor.

• 5700 xt aldım harika bir kart. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Boşuna Nvidia kartlara o kadar para vermenize gerek yok artık. Böyle giderse yakın zamanda amd nvidia ile de sıkı rekabete girecek demektir.

• nvidiaya gerek kalmaz
  • 5700 bence çok ideal bir kart ve oyunlarda +100fps'yı görüyor kartım biraz tuzlu bize göre ama nvidia daha tuzlu.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.