Şimdi Ara

Raspberry Pi 4 bazı USB-C kablolarla sıkıntı yaşıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Raspberry Pi vakfının önemli gelişmeler içeren Raspberry Pi 4 modeli geçtiğimiz haftalarda tanıtıldı. Çift monitör desteği ve farklı RAM seçenekleri ile gelen Raspberry Pi 4, o zamandan bu yana raflardaki yerini almış durumda. Ancak son birkaç gündür kullanıcıların cihazı bazı USB-C kablolarla kullanamaması gündemde.

Raspberry Pi 4 ses adaptörü olarak görülüyor

Raspberry Pi 4, vakfın USB-C girişiyle çalışan ilk modeli. Yapılan araştırmalarda Pi 4’ün USB girişindeki hatalı devre tasarımının buna sebep olduğu ortaya çıktı. Her “CC” pini için ayrı 5.1K ohm direncin bulunması gerekirken, Raspberry Pi 4’ün USB-C girişinde tüm pinlerin tek bir direnci paylaştığı fark edildi. Dolayısıyla bazı USB-C kablolar Raspberry Pi 4’ü ses adaptörü aksesuarı olarak görüyor.

Raspberry Pi’ın kendi USB-C adaptöründe ve bazı kablolarda bu tarz bir sorun yok. Çünkü sorunun yaşandığı kablolalar e etiketli USB-C kabloları. E etiketi, Type-C kablonun bir veya iki ucunda özel çiplerin bulunması manasına geliyor. Bu kablolar güç yönetimi, aksesuar modları ve çeşitli iletişim özelliklerine imkan tanıyorlar. Yani Raspberry Pi 4’ü e etiketi olmayan bir kablo ile kullanmanız sorununuzu çözecektir. Genellikle e işaretli Type-C kablolar dizüstü bilgisayarların yanında geliyorlar.

Ayrıca Bkz.2021 iPhone modelleri çentiksiz ekran ile gelecek

Raspberry Pi 4 için yapılacak donanım revizyonuyla, gelecek modellerde bu sorunun giderilmesi sağlanacaktır. Ancak şu an Raspberry Pi 4 sahibiyseniz veya almayı planlıyorsanız orijinal Raspberry Pi 4 şarj cihazını almanız veya uyumlu USB-C kablo bulmaya çalışmanız yararınıza olacaktır.

• Çift micro hdmi çok gereksiz olmuş. Onun yerine bir tane sata portu konsaymış, çok daha makbule geçermiş. Hiç olmaz ise, biraz daha fazla imkanı olan, orta düzey veya altında bir ssd ile sd kartı yavaşlığından kurtulabilirdi.

• USB 4.0 li olsaymis .

• lterlemez L kullanıcısına yanıt
    SATA 3.0, USB 3.0'dan hizli degil. SATA icin USB donusturuculer var ve fiyatlari gayet uygun. SATA portu bence cok gereksiz olurdu cunku herkes SATA kullanmayacak, SATA kullanmak isteyen USB SATA donusturucusu alip kullanabilir. m2 SSD portu koymuslar, daha ne olsun? RAM'leri moduler olsaydi daha guzel olurdu ama.

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    USB 4.0 destekleyen cihaz yok ki henuz. Belki USB-C uzerinden ThunderBolt 3 destegi olsa guzel olurdu ama o da biraz ucuk olurdu. Onceden dedigim gibi, RAM'leri moduler olsa cok guzel olurdu ama.

• bundan sonra ne yapacakmışız !?
    yeni çıkan bir şeyin üstüne mal gibi atlamayacakmışız !?
    aradan bi 3 ay geçtikten sonra forumlara bakacak,
    ve ona göre alacakmışız :)

• csh kullanıcısına yanıt
    ThunderBolt 3 USB Type-C fiziksel arayüzünden bağlanıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: interwap

ThunderBolt 3 USB Type-C fiziksel arayüzünden bağlanıyor.
    Ayni seyi diyoruz zaten. Ama ThunderBolt 3 destegi biraz ucuk olur Raspberry Pi icin bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

bundan sonra ne yapacakmışız !?
    yeni çıkan bir şeyin üstüne mal gibi atlamayacakmışız !?
    aradan bi 3 ay geçtikten sonra forumlara bakacak,
    ve ona göre alacakmışız :)
    Cok onemli birsey degil, zaten insanlar Raspberry Pi'i kendi adaptoruyle kullaniyor genelde, yada bir cihaz tasarimi icin kullanacaksa buna dikkat ederler. Kucuk bir detay tabi ama eger yeni revizyonda birkac aya kadar duzeltilecekse Raspberry Pi 4 siparis etmek icin bekleyebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: csh

SATA 3.0, USB 3.0'dan hizli degil. SATA icin USB donusturuculer var ve fiyatlari gayet uygun. SATA portu bence cok gereksiz olurdu cunku herkes SATA kullanmayacak, SATA kullanmak isteyen USB SATA donusturucusu alip kullanabilir. m2 SSD portu koymuslar, daha ne olsun? RAM'leri moduler olsaydi daha guzel olurdu ama.
    Yine de bilemedim. Bence SATA daha mantıklı geliyor.
  • bununla internetten film izlenir mi yoksa donar mı acaba?

USB her ne kadar SATA'dan daha hızlı olsa da paylaşımlı yapısı nedeniyle gecikmesi SATA'ya nazaran daha yüksektir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bahsedilen hata. USB CC pinleri ayrık olması gerekirken birleştirilmiş.
    Raspberry Pi 4 bazı USB-C kablolarla sıkıntı yaşıyor

Bu arada USB-C girişinde veri bağlantısı da varmış. Host mu receptable mı bu?
    Başka bir alternatif GPIO üzerinden besleme vermek. GPIO 5V ile Type-C 5V hatları ortak. Sorun çıkacağını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 12 Temmuz 2019; 11:21:4 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    bu gün bunu kim kullanacak ki dediğimiz şey
    yarın olmazsa olmaz en düşük standartlardan biri oluyor nedense hep !!!
  • lterlemez L kullanıcısına yanıt
    Çift HDMI'a ben de anlam veremedim. Benim Mac mini'de HDMI ve DVI çıkışı var, ikisini aynı anda hiç kullanmadım, Rasppi ufacık cihaz kim çift monitör kullanacak? Bu arada 2012'de Rasppi ilk çıktığı yıl aldım, hala kullanıyorum, Raspberry Pi Model A'yı (Ethernetli model)
    Maliyet lisans meselesine karsi USB 4.0 mis gibi kesin cozum olacaktir ;) . Bence bu cihaz alinmaz illa alinacaksa beklenen donanimsal revize edilmis olanlari tercih etmek gerekir. Ayrica yeni firmware guncellemesi de cikmis veri transferinde hiz dusuk diye ! Asiri isinmaya karsi da ve nasil yapmislar derseniz hizini durusmusler :/ . Ama heat sink ile iyi sogutma ile bunu asabiliyorsunuz ama neden boyle cozumler olsun ki ?

Pi firmasi icin esasli bir devrim olsa da ciddi sorunlari var . Bence revize olani degil de direk Pi 5 i beklemek daha akillica olacak.

• İzlenir. Raspberry'ler ile hoş bir multimedya sistemi kurulabilir.Film izleme, emülatörleri ile oyun oynama vs.

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Maliyet lisans meselesine karsi USB 4.0 mis gibi kesin cozum olacaktir ;) . Bence bu cihaz alinmaz illa alinacaksa beklenen donanimsal revize edilmis olanlari tercih etmek gerekir. Ayrica yeni firmware guncellemesi de cikmis veri transferinde hiz dusuk diye ! Asiri isinmaya karsi da ve nasil yapmislar derseniz hizini durusmusler :/ . Ama heat sink ile iyi sogutma ile bunu asabiliyorsunuz ama neden boyle cozumler olsun ki ?

Pi firmasi icin esasli bir devrim olsa da ciddi sorunlari var . Bence revize olani degil de direk Pi 5 i beklemek daha akillica olacak.
    Raspberry Pi yaygin kullanilan, dolayisiyla yazilim destegi cok fazla olan bir cihaz. Bundan dolayi Banana Pi, Odroid, Intel Atom tabanli board, Rock Pi gibi cihazlardan ayriliyor. Belki bircok benzeri cihazin daha fazla arti yani olabilir fakat Raspberry Pi'in en onemli ozelligi populer olmasi.
    Raspberry Pi 5 cikana kadar Raspberry Pi 4 gayet guzel kullanilabilir. Eksik yanlari herseyin var zaten, onemli olan bizim icin yeterli olan yanlari.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

bu gün bunu kim kullanacak ki dediğimiz şey
    yarın olmazsa olmaz en düşük standartlardan biri oluyor nedense hep !!!
    Calismayan bir ozellik degil ki buradaki bir hata, standart olacak birsey de degil. Sadece USB uzerinden guc girisi yapilirken bazi kablolar problem cikariyor, o kadar. Evde kullanmak icin alinacak bir Raspberry Pi icin cok da buyuk bir problem degil sonucta ama duzeltilecekse beklemeyi tercih ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Çift HDMI'a ben de anlam veremedim. Benim Mac mini'de HDMI ve DVI çıkışı var, ikisini aynı anda hiç kullanmadım, Rasppi ufacık cihaz kim çift monitör kullanacak? Bu arada 2012'de Rasppi ilk çıktığı yıl aldım, hala kullanıyorum, Raspberry Pi Model A'yı (Ethernetli model)
    Bir laptop urettiginizi dusunun Raspberry Pi kullanarak. Klavye yerine de bir monitor koydugunuzu dusunun, uzerine de dokunmatik yuzey. Bir kullanim alani bu olabilir.
    Nintendo DS gibi bir cihaz da cok guzel yapilabilir ornegin. Cift monitor cikisinin bir baska kullanim alani bu ornegin.
    Baska bir kullanim alani: HTPC gibi bir cihaz yaptiniz, uzerine de kucuk bir TFT LCD ekran koydunuz. Bunun icin de bir HDMI cikis kullanilabilir, diger HDMI cikis ise televizyona baglanir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.