Şimdi Ara

LG'nin OLED TV'leri göz konforu sertifikası aldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Günlük hayatta televizyonlarımızın ekranına bakmak için harcadığımız zaman göz önüne alındığında, göz sağlığımızın bu durumdan ne denli etkilendiğini de düşünmek gerek. Bu noktada LG'nin ürettiği OLED televizyonların göz konforu sertifikası aldığını öğrenmek, bir sonraki televizyon seçimi için size fikir verebilir.

Değerlendirmeleri başarıyla geçti

Teknoloji devi LG yaptığı son açıklama ile Almanya merkezli TÜV Rheinland denetim ve sertifikasyon şirketinden, OLED teknolojisine sahip televizyon modelleri için göz konforu sertifikası (Eye Comfort Display) aldığını duyurdu. Bu sertifikayı almak için cihazların mavi ışık içeriği, görüntü titremesi ve yüksek kalitede görüntüleme gibi testlerden geçmiş olması gerekiyor.
    LG yöneticilerinden Chang-Ho Oh konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda: "TÜV Rheinland tarafından verilen sertifika, LG Display'in OLED TV panellerinin artık uluslararası olarak göz sağlığı için yararlı ekranlar olarak tanındığı anlamına geliyor. Tüketicilerin artık OLED TV'leri daha güvenle seçebileceklerini tahmin ediyoruz." ifadelerini kullandı.

• aynen. kaliteli tv ler gerçekten göz sağlığını olumlu yönde etkiliyor. ben de 46c6000 ve diğer odada 39 inç axen var. 39 inç axen i izleyince gözlerim yanmaya başlıyor. 46c6000 i istediğim kadar izleyeyim çok az bir etkisi oluyor. anlaşılmıyor bile.
    şunu öğrendim. görüntü yansıması çok iyi olan tv ler göze daha az zarar veriyor.
    aşağıdaki resimde sağdaki tv daha az zarar verir,soldaki ise daha çok zarar verir. bu tecrübelerime dayanarak vardığım sonuç.
  • 8K OLEDi ülkemde alan insan cüzdanında da bir ferahlık ve konfor yaşar. Arka cepte duruyorsa oturduğunda belli etmez hiç varlığını.

• görüntü kalitesi en iyi tvlerden bakalım micro led gelince lg oledleri tahtından edebilecek mi

• sosisvesalam S kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle eder. Hatta ben OLED yerine QLED’i tercih ederim. Çünkü LG’nin ürettiği OLED panelde RGB yerine RGBW dizilim kullanılıyor. 4K diye satılan ürünleri gerçekte 3K.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Görüntü kalitesi ve ergonomi olarak oled tvler daha iyi. Üretim teknolojisinin gelişmesi ve burn in gibi sorunların aşılmasıyla arkadan aydınlatmalı paneller büyük ihtimal tarihe karışacak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • aynen. kaliteli tv ler gerçekten göz sağlığını olumlu yönde etkiliyor. ben de 46c6000 ve diğer odada 39 inç axen var. 39 inç axen i izleyince gözlerim yanmaya başlıyor. 46c6000 i istediğim kadar izleyeyim çok az bir etkisi oluyor. anlaşılmıyor bile.
    şunu öğrendim. görüntü yansıması çok iyi olan tv ler göze daha az zarar veriyor.
    aşağıdaki resimde sağdaki tv daha az zarar verir,soldaki ise daha çok zarar verir. bu tecrübelerime dayanarak vardığım sonuç. LG'nin OLED TV'leri göz konforu sertifikası aldı

• Oled tvlerde özellikle de LG ailesinde Logo yanması kronik sorunu var. Ayrıca oled tvler çok kaliteli görüntü vermesine rağmen aşırı parlaklık veriyor bu da gözü yoruyor %30 parlaklık bile yeterli diyebilirim oled tvlerde.

2K ve 4K olayı ise tamamen pazarlama stratejisi 1K 1920x1080 ise 2K bunların iki katıdır. Yani 4K'lar gerçekte 2K, 8K'lar ise gerçekte 4K'dır.

• hakikidaredevil kullanıcısına yanıt
    Görüntü kalitesi olarak göze daha hoş geliyor ama detay kayıpları farkediliyor. Verdiğim videoda OLED ile LED larşılaştırılmış. Renk üretimi olarak OLED daha güzel görünüyor fakat 1:44’teki görüntüye dikkat edilirse sol alt köşede çimlerin olduğu bölümde OLED’de bariz bir detay kaybı var ve daha karanlık bir görüntü veriyor. Oysa Sony’de hiçbir detay kaybı görülmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 5 Temmuz 2019; 15:36:15 >

• tobepeople kullanıcısına yanıt
    4K gerçekte de 4K’dır.

1080*1920=2073600 (1K)
    1440*2560=3686400 (2K)
    2160*3840=8294400 (4K)

4K çözünürlüğün piksel sayısı 1K çözünürlüğün piksel sayısının tam dört katına denk gelmektedir. O yüzden de 4K’dır. Fakat 2K dediğimiz çözünürlük bu bağlamda 2K’ya denk gelmemektedir. 2K denilen çözünürlük 1K’nın 1.77 katıdır. Yani aslında FHD’nin iki katı bile değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

4K gerçekte de 4K’dır.

1080*1920=2073600 (1K)
    1440*2560=3686400 (2K)
    2160*3840=8294400 (4K)

4K çözünürlüğün piksel sayısı 1K çözünürlüğün piksel sayısının tam dört katına denk gelmektedir. O yüzden de 4K’dır. Fakat 2K dediğimiz çözünürlük bu bağlamda 2K’ya denk gelmemektedir. 2K denilen çözünürlük 1K’nın 1.77 katıdır. Yani aslında FHD’nin iki katı bile değildir.
    Yanlış.
    Bir kere k nedir anlamını bilmek lazım. K ingilizcede 1000 demektir. Yani kilo anlamına gelir. 1000 gr= 1kg
    O yüzden yatay piksel sayısına göre belirlenir 1k. Yani bu duruma göre 1024 piksel ile başlayan paneller 1 k olarak geçer. Misal
    1k = 1280x720 1k'ya yakın olduğu için 1k olarak değerlendirilir.
    2k ise 1920x1080'dir. Bu da 2000 'li değerlere çok yakın olduğu için 2k olarak geçer. 4k ise, gerçekte 4096 pikseldir. Aslında olması gereken 4096x2160'dir. Ama paneller 16/9 olduğu için 4k için standart piksel , 3840x2160 oluyor. Umarım anlatabilmisimdir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• O manzarayı koca televizyonla kapatan aklı seveyim...
  • Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Hocam çözünürlük kısmına takılmışşınız fakat bu sorun büyük ihtimal kısa süre içerisinde 8k + tvler ile son bulacak. Bahsettiğiniz videodaki detay azlığı ise oled TV'nin hdr yeteneğiyle alakalı gibi.

Bunun haricinde oled tvler bana daha doğal bir çözümmüş gibi geliyor. İnsanlar kontrast oranına siyahlar daha siyah işte diye bakıyor ama içinde hiç siyah olmayan bir görüntüde dahi oled tvler renk derinliği açısından göze daha hoş geliyor.

• GT_55 kullanıcısına yanıt
    K’nın 1000 demek olduğunu biliyorum ama tam olarak standardını bilemem. İsimlendirmeye çok da dikkat edildiğini sanmıyorum. Sonuçta bir yerde pazarlama stratejisi. Dediğiniz gibi FHD aslında 2K ama piyasada standart çözünürlük olarak kabul gördüğü için genelde 1K olarak geçiyor. Ki yanlış bir tanımlama olduğı da açık. Buna göre 1K aslında HD’nin karşılığı oluyor. 720p yani. 2K dediğimiz QHD çözünürlük de bu durumda 2.5K oluyor. Yanlışım varsa düzeltin.

• hakikidaredevil kullanıcısına yanıt
    OLED kesinlikle daha iyi fakat LG ve Samsung gerçek RGB dizilimli bir OLED yapmıyor. Maliyetler yükseldiği için kaliteden ödün veriyorlar. Oysa büyük ekranda gerçek bir RGB’li OLED olsa şu anki gördüğümüzden çok daha iyi bir görüntü olurdu. Gerçek RGB dizilimine sahip son OLED ürünler Galaxy S2 ve G Flex’tir.

Aşağıdaki videoda RGB ve RGBW karşılaştırması yapılmış. Sırayla kırmızı, yeşil ve mavi renkleri tek tek açıyor. Buraya kadar sorun yok. Fakat RGBW ekranlarda beyaz alt piksel de olduğu için 20. saniyede beyaz rengi açarak diğer renklerle birlikte kullanmaya başlayınca RGB’ye göre renk tonlarında bariz sapmalar meydana geliyor. Bu da renklerin gerçek tonlarında gösterilmesine mani oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Kesinlikle eder. Hatta ben OLED yerine QLED’i tercih ederim. Çünkü LG’nin ürettiği OLED panelde RGB yerine RGBW dizilim kullanılıyor. 4K diye satılan ürünleri gerçekte 3K.
    Piyasadaki hiçbir tv gerçek 4K değil zaten UHD TV diye geçiyor 4K demelerinin sebebi tamamen pazarlama stratejisi ama sen bu tür şeylere kafanı yorma yoksa sittin sene 4K ya geçemezsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel gelişmeler fakat Türkiye'de bu tarz TV'leri almayı geçtim, alınsa bile içerik ciddi sıkıntı. Bu TV'de ne yapacaksın Netflix mi açacaksın? Adam akıllı IMAX 2160p BluRay 7.1 Atmos içerikler 90GB üzeri oluyor. Türkiye'de bu tarz BluRay satan bir yer var mı? Benim bildiğim yok. Yani arabayı satıp alsan bile içerik ile uğraşılmaz. Kabaca iş yine torrent'e kalıyor. İçerik bakımından faydalanmak için daha çok zaman var. Zaten şu anda alınmaz çünkü belli bir standartı oturmamış. Zamanında 4K için ben de buna benzer bir hata yaptım. İlk yaygınlaştığında hemen gidip aldım. Şu anda ise aldığım paraya neler var neler.
  • Yooo., Bende 4K var.. sen neyin kafasını yaşıyorsun? 4K tv yapmsk zor mu geldi? Sony 10 sene 5,5 inç 4K tel yaptı da tv yapmak mı zor oldu.. neyin kafası bu? Yaş mı küçük o yüzden mi basmıyor acaba???

• K=1000 birimdir; 1K ise 1080p'nin kısaltmasıdır, o da 1920x1080 çözünürlüktür. Son hane gerçek pikseli belirliyor 720p ise HD dir 1280x720 çözünürlüktür ve 1 K bile değildir. Bu yüzden pazarlama stratejisidir dedim ,2K çünkü HD 1 K olmamasina rağmen 1440p yi 2 K adlandırdılar. Aslinda 2xHD diyebiliriz sadece ona.. Ya da 1,5K diyebiliriz. Özetle bilmeden yanlış şeyler yazmışsınız, doğrusunu belirtiyorum ama hala anlamıyorsunuz. Özetleyeyim, 2 K denilen gerçekte 1,5 K, 4K denilen gerçekte 2 K ve 8 K denilen gerçekte 4 K'dır. Yani en son uzantı 4320p olmalıdır 4K olması için ilk uzanti da 1920x4!

ODTÜ elektronik mezununa bile inanmiyorsunuz her ne kadar 2 yıllık olsa da!

• Yukarıda GT_55 isimli üyenin mesajı mevcut.

quote:

Bir kere k nedir anlamını bilmek lazım. K ingilizcede 1000 demektir. Yani kilo anlamına gelir. 1000 gr= 1kg
    O yüzden yatay piksel sayısına göre belirlenir 1k. Yani bu duruma göre 1024 piksel ile başlayan paneller 1 k olarak geçer. Misal
    1k = 1280x720 1k'ya yakın olduğu için 1k olarak değerlendirilir.
    2k ise 1920x1080'dir. Bu da 2000 'li değerlere çok yakın olduğu için 2k olarak geçer. 4k ise, gerçekte 4096 pikseldir. Aslında olması gereken 4096x2160'dir. Ama paneller 16/9 olduğu için 4k için standart piksel , 3840x2160 oluyor. Umarım anlatabilmisimdir.

Yatay piksel sayısı deniyor. Bu durumda 1980 piksel 2K olarak kabul edilebilir. Sadece 20 piksel için 1K demek doğru olmaz.

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    QLED yani millete yutturulmaya çalışılan çakma OLED.. QLED bildiğiniz LED tv dir.. LED lambalar küçültülmüştür. kendiliğinden ışıkları yoktur.. panele arkadan ışık gelir panel tepki gösterir.. OLED olayı bambaşka bir teknolojidir.. tıpkı Plazma tv gibi farklı bir görüntüleme sistemidir.. paranıza kıymayın düz LED TV alın en azından samsung aldatmacına kanmadığınızı gösterirsiniz.. eğer samsung'un QLED'i o kadar iyi ise.. OLED adına benzeyen, QLED adını bırakıp dürüstçe ve tüketiciyi aldatmadan Quadro LED olarak satış yapsında göreyim..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.