Şimdi Ara

Huawei kendi işletim sistemine geçerse Google 800 milyon kullanıcı kaybeder

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
2.580
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ABD ve Çin arasındaki gerilimin Huawei’ye etkileri herkes tarafından merakla takip ediliyor. Firmanın belki de en çok elini kolunu bağlayan nokta, cihazlarında kullandığı Android işletim sistemi oluyor. Her ne kadar halihazırda raflarda yer alan telefon modelleri sıkıntısız bir şekilde güncellemelerini almaya devam edecek olsa da Huawei’nin kendi işletim sistemine verdiği önemin artırdığı biliniyor. CNBC’ye konuşan Huawei yöneticisi Ren Zhengfei, Android’i terk etmeleri durumunda Google’ın gelecekte 700-800 milyon kullanıcı kaybedeceğini aktardı.

Android’in değiştirilmesi istenmiyor

Ren Zhengfei röportajında Google ile olan bağlarını ve Android işletim sistemini değiştirmek istemediklerini de söyledi. Android’i terk etmek firmanın büyüme hızını kötü yönde etkileyecektir. Ancak eğer işler bu noktaya gelirse Huawei’nin işletim sistemini değiştirmek için hazırlıklarına hızla devam ettiği biliniyor.

Huawei’nin işletim sistemi tercihinde ise birçok tahmin mevcut. Firmanın kendi HongMeng OS, Ark OS işletim sistemi isimlerine ek olarak Sailfish OS ve Rusya’nın Avrora OS işletim sistemleri de ihtimaller dahilinde gözüküyor.

Ayrıca Bkz.Oppo ekran altı kamera teknolojisini tanıttı

Huawei’nin yeni işletim sistemi hakkında iddialı bilgiler de ara ara gün yüzüne çıkıyor. Sızıntılar doğru çıkarsa Android uygulamalarını destekleyen, hızlı bir Huawei işletim sistemi görmemiz mümkün. Hatta Oppo, Xiaomi, Meizu gibi diğer Çinli firmalar da Huawei’nin geliştirdiği bu işletim sistemini kullanmaya karar verirse, Android’in karşısına önemli bir rakip çıkabilir.

• Diğer Çinli üreticiler geçerse cihazlarındaki fiyat avantajlarından dolayı Android ciddi kullanıcı kitlesi kaybeder, Google el mahkum servislerini bu işletim sistemlerine sunmak zorunda kalabilir. Neticesinde Android'in kemik kitlesi orta seviye cihazlardan oluşuyor ve bu pazar Çinlilerin hakimiyetinde.
    Kullanicilari sanki hepsi de farkli platforma gecek mi ki ?

Sahsen ucretli aboneliklerim var Google kaynakli olsun satin aldiigm abonelikler, uygulamalar vs var bunlari birakip farkli bir platforma gecemem baskalari da mantiken gecmez . Akil kari is degildir.

Google bir kaybi olmaz onbinler seviyesinde belki olur ... Platform degistirmek oyle kolay degildir bilhassa insanlar sirf Huawei goreceli magdur diye de tercih etmez .

Google aslinda tek kaygisi guvenlik acigi olacak bu tur platformlarin bir sekilde Google kalitesine guvenligine zarar verebilir diye endiselenmesidir.

Alphabet Sirket in derdi ince baska ...
    Yine aynı muhabbet arkadaşlar şunu unutuyorsunuz google ve servisleri zaten çin de yok dolayısıyla çin anlamında google ın çok kaybı yok bir de şu açıdan düşünün avrupa/geriye kalan dünya pazarı ki abd en büyüğü neredeyse tamamı abd kaynaklı yazılımlar olmadan (sadece sosyal içerik yazılımları bile olsa) bu telefonlara kim para verir? Sözün özü aklı başında hiç bir tüketici huawei nin android ekosisteminden çıkmasını istemez ama piyasanın gerçekleri de ortada umarım bir an önce bu iş tatlıya bağlanır da biz de rekabetin neden olduğu gelişmeleri olabilecek en uygun fiyata sahip olma şansına sahip oluruz.
    Amerikayi yeniden keşfetmeye gerek yok. Zaten google ve uygulamaları almış başını gitmiş. Yeni bir işletim sistemi çıkartsalar ne olacak ki. Bu OS'un bir sürü hatası çıkacak bunları anında düzeltemeyecekleri için kullanıclar Huawei telefonunu bırakabilir. Huawei bence yeni bir işletim sistemine kalkışamaz.
  • Kaç kişi Android i bırakıp geçer orası meçhul. Meçhul olan sadece işletim sistemi de değil uygulamalar!

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • çin devleti arkasında olduktan sonra ,
    çinde android yasaklayıp bunu teşvik etseler, önce çin içinde yayılma gibi politikalarla iş görebilir.

• ne olur geçmesin. google çok üzülmüştür.

• Kullanicilari sanki hepsi de farkli platforma gecek mi ki ?

Sahsen ucretli aboneliklerim var Google kaynakli olsun satin aldiigm abonelikler, uygulamalar vs var bunlari birakip farkli bir platforma gecemem baskalari da mantiken gecmez . Akil kari is degildir.

Google bir kaybi olmaz onbinler seviyesinde belki olur ... Platform degistirmek oyle kolay degildir bilhassa insanlar sirf Huawei goreceli magdur diye de tercih etmez .

Google aslinda tek kaygisi guvenlik acigi olacak bu tur platformlarin bir sekilde Google kalitesine guvenligine zarar verebilir diye endiselenmesidir.

Alphabet Sirket in derdi ince baska ...

• Diğer Çinli üreticiler geçerse cihazlarındaki fiyat avantajlarından dolayı Android ciddi kullanıcı kitlesi kaybeder, Google el mahkum servislerini bu işletim sistemlerine sunmak zorunda kalabilir. Neticesinde Android'in kemik kitlesi orta seviye cihazlardan oluşuyor ve bu pazar Çinlilerin hakimiyetinde.

• Çinli bunlar ne yapar eder yazılımında çakmasını yapar.

• Kaç kişi kullandığı sistemin adından, versiyonundan, güvenlik yamasından vs haberdarki. Bir anda toplu bir geçiş olmaz tabiki de herkes teknolojiyi yakından takip etmiyor kullanıp geçen çok kişi olur yeter ki uygulama desteği olsun. Kaldı ki satıldıktan sonra belirli bir kullanıcı kitlesinin olduğ yerde geliştiriciler de kayıtsız kalamazlar.

• Uygulama marketi Çinli için sorun olmaz. Her geliştirici kaç milyar insana mutlaka uygulama yapar.

• Yine aynı muhabbet arkadaşlar şunu unutuyorsunuz google ve servisleri zaten çin de yok dolayısıyla çin anlamında google ın çok kaybı yok bir de şu açıdan düşünün avrupa/geriye kalan dünya pazarı ki abd en büyüğü neredeyse tamamı abd kaynaklı yazılımlar olmadan (sadece sosyal içerik yazılımları bile olsa) bu telefonlara kim para verir? Sözün özü aklı başında hiç bir tüketici huawei nin android ekosisteminden çıkmasını istemez ama piyasanın gerçekleri de ortada umarım bir an önce bu iş tatlıya bağlanır da biz de rekabetin neden olduğu gelişmeleri olabilecek en uygun fiyata sahip olma şansına sahip oluruz.

• Amerikayi yeniden keşfetmeye gerek yok. Zaten google ve uygulamaları almış başını gitmiş. Yeni bir işletim sistemi çıkartsalar ne olacak ki. Bu OS'un bir sürü hatası çıkacak bunları anında düzeltemeyecekleri için kullanıclar Huawei telefonunu bırakabilir. Huawei bence yeni bir işletim sistemine kalkışamaz.

• Umarım Çinde yaşamayanlar çine uygulama & oyun geliştirebilir.

Şu anda Çin dışında yaşıyorsanız çinde şirketiniz yoksa malesef oraya oyun & uygulama yayınlayamıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 26 Haziran 2019; 18:13:20 >
  • Çin hem google meşeli bir çok hizmeti kapatıp kendi şirketlerinin android kullanmasına izin vermesi çelişki yaratıyor. Kendi ırkından olmayan kişileri zorla kamplara kapatıp çinli yapmaya çalışmaları vs bence beterini hak ediyorlar ya neyse. Usa vs çin arasında sıkışıp kaldım :)

• Şu bahsettiğin sürede Android 6dan 7 geçemeyen firmalara yeni işletim sistemini hemen ayarla geç demek garip değil mi :D onlarda biliyor hemen geçmeyi milyar dolarlık sektör en sağlam mühendisler bunun için uğraşıyorlar zaten sen sıkıldın diye işi hızlandırıcaklar mı :D zaten ellerinden geleni yapıyorlardır merak etme

• quote:

Orijinalden alıntı: Alperk87

Şu bahsettiğin sürede Android 6dan 7 geçemeyen firmalara yeni işletim sistemini hemen ayarla geç demek garip değil mi :D onlarda biliyor hemen geçmeyi milyar dolarlık sektör en sağlam mühendisler bunun için uğraşıyorlar zaten sen sıkıldın diye işi hızlandırıcaklar mı :D zaten ellerinden geleni yapıyorlardır merak etme
    Yazdigimi anlamamissin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DODANLI kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen yeni işletim sistemi için uygulama geliştirme Android ile aynı olur. Böylece Android geliştirici sadece küçük eklemeler yaparak yeni işletim sistemine de uygulamasını çıkartır. Bunun gibi birşey yapar iseler bence o problemi asarlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Nokia'nın kendi işetim sistemi yokmuydu
    windows kendi işletim sistemi değilmiydi
    huwai geçsede ya'da daha güzelini yapsa'da bunu insanlara kabül ettirmeği başarması imkansız değil ama çok zor...
  • Direk postayı koymuş.

Android i yasaklarsan Çin pazarını kaybedersin diye

Çin belki doğunun iki kalabalık ülkesi hindistan ve Endonezya ile de anlaşmaya çalışıyordur. Bu iki ülke ile işletim sistemi anlaşması yaparsa ve kendi uygulamalarıni destekleyecek sistemler yaparlarsa Amerika merkezli uygulamalar pazar kaybetmemek için mecbur destek vermek isteyeceklerdir.

Ama hindistan gibi İngiliz hayranı bir sömürü ülkesini ikna etmek zor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.