Şimdi Ara

iOS uygulama geliştiricileri, Android geliştiricilerinden yüzde 64 daha fazla kazanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
315
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hiç kuşku yok ki, uygulama mağazaları Apple ve Google için en önemli gelir kaynaklarından biri. Bu konularda araştırma yapan şirketlerden biri olan Sensor Tower, mobil uygulama pazarının genel mali durumuyla ilgili bir rapor yayınladı ve geliştiricilerin iOS ve Android platformunda ne kadar para kazandıklarını karşılaştırdı.

iOS kullanıcıları daha fazla para harcıyor

Mobil uygulama analiz şirketi Sensor Tower'a göre, App Store geliştiricileri, brüt gelirde Google Play Store geliştiricilerine oranla yüzde 64 daha fazla kazanç elde etti. 2019 yılının ilk çeyreğinde, en iyi 100 App Store yayıncısı 83.8 milyon dolar gelir elde ederken, Google Play'in en iyi 100 uygulama yayıncısısı ise 51 milyon dolar kazandı.
    Raporda bu rakama katkıda bulunan çeşitli nedenlere de dikkat çekiliyor. Uygulama kalitesi, kullanılabilirliği ve iOS kullanıcılarının abonelik tabanlı uygulamalara para ödemeye, Android kullanıcılarına oranla daha yatkın olmaları bu sonuca etki eden önemli faktörler olarak gösteriliyor. Rapor, Apple App Store’unun tüketici harcamaları konusunda lider olduğunu belirterek sonlanıyor.

• İOS kullanıcılarının satın alma eğilimi Android platformuna göre baya yüksek. Açıkçası bunun nedenini bende tam bilmiyorum. Ancak farklı bir konuya değinmek istiyorum.

Programcıların çoğu Java biliyor, java bilmeyenler ise çoğu C# (%70 javadır) bilmekte. Android uygulama geliştirme programı olan Android studio ise windows, linux, macos yani tüm işletim sistemlerinde var. Doğal olarak normal bir programcı ekstra maliyet harcamadan çok kısa sürede uygulama geliştirmeye başlayabilir.

İos ta isim durum biraz sıkıntılı. Objective C ya da swift denilen ios dışında hiç bir platformda kullanılmayan dili öğrenmek gerekiyor. Bununla birlikte bir macos bilgisayara sahip olmak gerekiyor. Bu da ekstra maliyet ve zahmet gerektiğinden piyasada İOS programcı sayısı Android' e göre daha az.
  • Normal ücretli uygulamalar olsun abonelikli uygulamalar olsun reklamlı uygulamalar aktifler. Android tarafta korsan ve reklam engelleme imkanları daha fazla.

• İOS kullanıcılarının satın alma eğilimi Android platformuna göre baya yüksek. Açıkçası bunun nedenini bende tam bilmiyorum. Ancak farklı bir konuya değinmek istiyorum.

Programcıların çoğu Java biliyor, java bilmeyenler ise çoğu C# (%70 javadır) bilmekte. Android uygulama geliştirme programı olan Android studio ise windows, linux, macos yani tüm işletim sistemlerinde var. Doğal olarak normal bir programcı ekstra maliyet harcamadan çok kısa sürede uygulama geliştirmeye başlayabilir.

İos ta isim durum biraz sıkıntılı. Objective C ya da swift denilen ios dışında hiç bir platformda kullanılmayan dili öğrenmek gerekiyor. Bununla birlikte bir macos bilgisayara sahip olmak gerekiyor. Bu da ekstra maliyet ve zahmet gerektiğinden piyasada İOS programcı sayısı Android' e göre daha az.
  • Selçuk ALAGÖZ kullanıcısına yanıt
    anlamayacak birşey yok. iosta her programın ücretsiz versiyonu yok. haliyle programı kullanabilmek için satın almak zorundasın. kırılmış sürümünü de internetten indiremezsin. androidde istediğini yap. ister ücretsiz kur. ister kırılmış sürümünü internetten indir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk ALAGÖZ

İOS kullanıcılarının satın alma eğilimi Android platformuna göre baya yüksek. Açıkçası bunun nedenini bende tam bilmiyorum. Ancak farklı bir konuya değinmek istiyorum.

eskiden mobil uygulama yapan birisiydim değiştiyse bilemiyorum ama şunları da ekleyeyim:

androidde bir kere 20 dolar verip sonsuza kadar androide uygulama çıkarıp yayınlayabiliyorsunuz.
    androidde uygulamanın onaylanması çok kısa sürüyor.
    iosta yıllık 100 dolar ödemek gerekiyor uygulama çıkarmak için.
    iosta uygulamanın onayı uzun bir süreçten geçiyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.