Şimdi Ara

Microsoft, klavyelerde Office tuşu olmasını istiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
545
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yazılım devi son günlerde, PC klavyelerinde yer alacak bir Office tuşunun, ne kadar yararlı olacağı konusunda şirket çalışanlarına bir anket düzenlemeye başladı. Yapılan açıklamalara da bakılırsa, Microsoft'a göre uzun vadede Office düğmesinin bilgisayar klavyelerine eklenmesi şart.

Son düzenlemeler yapılıyor

Gelen haberlere göre Microsoft, klavyelerde yer alan Windows tuşundan sonra Office tuşu için de girişimlere başlamış durumda. Yapılan ankette Office tuşu ile beraber basılacak olan O, T, W, X, P, D, N, Y ve L gibi harflere çeşitli kısayollar eklenmesinin planlandığı anlaşılıyor. Buna ek olarak Office tuşu + S kombinasyonunu kullanarak da, belge paylaşımı yapılabilmesi gündemde.
    Şirket ilk olarak çalışanlarından aldığı geri bildirimlere bakarak, konuyla ilgili düzenlemelerini son haline getirecek. Tabii ki klavyelere eklenecek yeni bir düğme için Microsoft'un çabası veya isteği yeterli değil. Birçok donanım üreticisinin de ortak bir paydada buluşup, bu tuşla ilgili olumlu veya olumsuz bir karar almaları gerekiyor. Bakalım Microsoft'un bu yeni projesine hangi şirketlerden destek gelecek, önümüzdeki dönemde hep beraber göreceğiz.

• Hala yeni piyasaya çıkan dizüstülerde bile en çok kullanılan @ ve yeni yeni kullanılan # tuşları bile doğrudan konmuyor! Sürekli kombinasyon ile buluyorsun bu bile saçmalık. Klavyede kullanmadığım o kadar çok işaretin tuşu var iken en çok kullanılan bu işaretlerin tuşunun olmaması bence bir ayıp.

Ha bir de en sağ taraftaki numara tuşları bilgisayar açılırken kapalı konuma gelip num lock ile açman gerekiyor ya office'dem önce buna çare olsalar. Madem çalışmayacak niye oraya numara tuşu koyuyorsunuz, bu bile beynimi yakıyor yıllardır. Evet numlock tuşum sürekli kapalı açılıyor ve sayılara ihtiyacım olduğunda klavyede sayılar çalışmıyor, ne yaptıysam sürekli aktif edemedim. Bir yüzyıl sonra belki düzeltirler. Ama Office tuşu ekleyeceklermiş aman ne önemli.
  • Klavye sattıracaksa üreticiler dünden razı olurlar. Zaten ne yapacaklarını şaşırdılar yenilik suncağız diye.

• serafon kullanıcısına yanıt
    Valla kimse kıytırık office tuşu için klavye almaz sanmıyorum. Zaten çok klavyeden kısayol ihtiyacı olanın klavyesinde, istediği tuşa istediği programı ya da kısayolları atayabileceği macro tuşları vardır. Acınası bir reklam çabası olarak görüyorum.

• Bende borçlarımı ödemek istiyorum ama herkesin her istediği olmuyor

• Onun yerine m$ windows a custom hotkey özelliğini katsa daha rahat olmaz mıydı ahk gibi programlarla uğraşmasak herkes kendi hotkeyini ayarlayabilse?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sor bakalım biz Office tuşu istiyormuyuz? Office Lite sürümü olsun bedava sunulsun o zaman kabul. %90 kullanıcılar Office paketinin niğmetlerinden yararlanmıyor bile. Zaten buna da ihtiyaçları yok belki de.

• Başkalarından isteyeceğine kendi klavyelerine koysun bakalım tercih ediliyor mu. Kullananlar memnun olursa diğer markalar zaten koyar.

• Mİcrosoft bu sözüm sana: yav he he ..

• Hala yeni piyasaya çıkan dizüstülerde bile en çok kullanılan @ ve yeni yeni kullanılan # tuşları bile doğrudan konmuyor! Sürekli kombinasyon ile buluyorsun bu bile saçmalık. Klavyede kullanmadığım o kadar çok işaretin tuşu var iken en çok kullanılan bu işaretlerin tuşunun olmaması bence bir ayıp.

Ha bir de en sağ taraftaki numara tuşları bilgisayar açılırken kapalı konuma gelip num lock ile açman gerekiyor ya office'dem önce buna çare olsalar. Madem çalışmayacak niye oraya numara tuşu koyuyorsunuz, bu bile beynimi yakıyor yıllardır. Evet numlock tuşum sürekli kapalı açılıyor ve sayılara ihtiyacım olduğunda klavyede sayılar çalışmıyor, ne yaptıysam sürekli aktif edemedim. Bir yüzyıl sonra belki düzeltirler. Ama Office tuşu ekleyeceklermiş aman ne önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MonitörKertenkelesi -- 19 Haziran 2019; 11:42:25 >
  • RGB aydınlatmalı olmayacaksa hıc ugrasmasınlar :D

• Bu özellik yıllardır var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kesinlikle katılıyorum. En azından Excel ve word un lite versiyonu olmalı. İşte ne bilim menüde bazı kısıtlamalar olur yada çalışılacak sayfa sınırı 100 falan olur daha fazlasını isteyen paralı sürümü alır gibi olsa on numara olur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • KindElephant480 kullanıcısına yanıt
    shortcut'tan bahsetmiyorum, hotkeyden bahsediyorum varsa gösterirseniz bizde faydalanalım.
  • Numlock ayarı BIOS üzerinden yapılıyor yıllardır. Bir bakın isterseniz.

• Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Office tuşu için klavye al diyen yok zaten yeni klavyelere office tuşu konulacak. Sıklıkla office belgesi oluşturanların işlerini kolaylaştıracak. Size olumsuz anlamda sıfır etkisi olacak bir duruma bu kadar tepkili olmanız neden ki?

• alaz1903 kullanıcısına yanıt
    Hocam gereksiz reklam. Öncelikle rahatlıkla masaüstüne zaten kısayol atılabilir. Görev çubuğuna kilitlenebilir. Az çok işi bilen ise klavyeden istediği tuş kombinasyonuna macro atabilir. Bu böyle bir başlarsa sonu yok, klavyelerde reklam almaktan çarşamba pazarına döner. Kesin edge ikonlu tuşta ister microsoft. E facebook kendi ikonunu da bir tuşa isteyebilir, otomatik varsayılan tarayıcıya alt tarafı facebook.com açtıracak. Bunlar gerçek anlamda reklamdan öte kullanıcıya fayda sağlayacak çalışmalar değil. Bunlara kafa yoracaklarına yazılımları daha iyileştirmeye odaklansalar, mesela ie/edge ile neden başarısız olduklarını sorgulasalar. Win 10 ile microsoft tarihinin istatistikler ile sabit neden gelmiş geçmiş en başarısız işletim sistemini yaptıklarını sorgulasalar daha faydalı olur diye düşünüyorum son kullanıcı olarak. Öyle aşırı tepkili de değilim. Zaten klavye üreticileri de yanaşmamış anladığım kadarıyla ama olsa bile ben kafama uygun klavye alırım sonuçta. Microsoft office zaten uzun süredir kullanmıyorum. Onun yerine libre office alternatifini kullanıyorum.

• Biostan ayar yapsan da gıcık Windows açılışta numlock'u kapatıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CertainCrimes

Bende borçlarımı ödemek istiyorum ama herkesin her istediği olmuyor
    Microsoft'un istediği sanırım gerçekleşmesi daha muhtemel bir istek...
  • Fiziksel tuş yerine standart haline getirilmiş "tuş dizilimi ayarları" yapılması daha mantıklı. Önceden oluşturulmuş ayarlar seçilebilir böylelikle. Ayrıca ofis genele hitap eden bir uygulama değil. Bu yüzden, ofis kurulumu yapıldıktan sonra Windows kullanıcıya sorarak tuş atamasını gösterir ya da yeni bir atama yapmasını önerir.

• Resimde gördüğüm kadarıyla boşluk tuşu sağdan bir birim kısaltılmış alt gr ile Windows tuşunun arasına bir tane Office tuşu sıkıştırılmış. Belki sol tarafta da bir tane vardır.

Şimdi şöyle bir şey var. Laptop klavyelerinde yer darlığı nedeniyle sağ Windows tuşu olmaz ve boşluk tuşu biraz daha kısaltılmıştır. Elde edilen yer sayesinde yön tuşları shift tuşunun altına yerleştirilir. Bazı kompakt klavyeler de böyle laptop klavyesi düzeninde oluyor. Asıl sorun burada başlayacak Office tuşunu sığdırabilmek için zaten kısaltılmış olan boşluk tuşunu biraz daha kısaltacaklar. Kullanışlılığı azalacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.