Şimdi Ara

Mars Keşif Uydusu'nun HİRISE kamerasından etkileyici krater görüntüsü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
413
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2005 yılında uzaya fırlatılan NASA’nın Mars Keşif Uydusu’na ait (Mars Reconnaissance Orbiter-MRU) HiRISE kamerası yakaladığı görüntülerle bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Uzay aracına ait kamera bu sefer de 17 Nisan tarihinde Kızıl Gezen üzerinde yeni oluştuğu tahmin edilen ve bir sanat eserini andıran krater görüntüsü yakaladı.

Tam tarihi kestirmek mümkün değil 

Gezegenin ekvatoruna yakın bir bölge olan Valles Marineris’te tespit edilen kraterin Eylül 2016 ila Şubat 2019 tarihleri arasında oluştuğu tahmin ediliyor. Araştırmacılar, yüzey fotoğraflarının uzun aralıklarla çekilmesinden ötürü kraterin tam olarak ne zaman oluştuğunun bilinemeyeceğini ifade ediyor.

Arizona Üniversitesi HİRISE ekibinde görev yapan araştırmacı Veronica Bray’e göre krater 15 ila 16 metre genişliğinde ve çarpma tesirinden etkilenen bölge ise yaklaşık 500 metre genişliğinde. Krateri oluşturan gök cisminin ise 1,5 metre genişliğinde olduğu tahmin ediliyor.

Bray’a göre çarpmaya neden olan kaya gezegen atmosferinde parçalara ayrılmamış ve yüzeye tek parça halinde çarpmış. Renkli olan fotoğrafta bazaltik kayaçlara ait oluşumların bulunabileceği, mavi renge kaçan oluşumların ise Mars yüzeyinin altında bulunduğu değerlendirilen buza ait olabileceği tahmin ediliyor.

Emin olmamakla birlikte Bray, nispeten sıcak bir yer olan Valles Marineris bölgesinde de bir miktar buz olabileceğini de belirtmiş.

• Siyaset olsa bizim üyeler burda asıp keserdi, bilim olunca kimse yanaşmıyor, bilgi sıfır :D

• Ben başlayayım. Boyamışlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Mars da üst yapacaklarda mars ın atmosferi yok gibi birşey önüne gelen göktaşı gelip çarpıyor ....düşünsenize bin bir uğraşla milyar dolarlık üssü inşa ediyorsun ertesi sabah gümmmmm....
  • mcebi001 kullanıcısına yanıt
    Düşen asteroitler genelde birkaç on metrelik küçük şeyler zaten.. Koca Mars'ın koca yüzey alanında oraya mı denk gelecek..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sıkıntı sadece göktaşı degilki öldürücü radyasyon yuzundende sürekli koruma alanında olunmalı ,ben oralarda üst kuracak olsam derin yarıklar var onların bir köşesinde toprak içine doğru yapardım ...ben tüm mars yüzeyindeki kızıl kum ve taş yığınlarının zamanında patlayan Olimpos dağı sebebiyle olduğunu düşünüyorum o yükseklikteki volkan patladığında atmosfer diye birşey bırakmaz mars bence bu yüzden korumasız kaldı tüm yüzeyi kaplayan fırtınalar da (deniz,organizma falan ) herşeyin üstünü örttü yani biraz derinlerde bakıldığı zaman mars yüzeyi bizi çok şok edecek, ha ben bilim adamı değilim bu söylediklerim sadece tahmin ..mars çok önemli bir gelecek vadediyor fakat normal vatandaş için değil bence.. Yoğun nüfus yavaslamazsa dünya eninde sonunda yaşanmaz bir yere doğru gidecek yada çok zenginleri tatmin edecek bir yer olmayacak o yüzden mars en yakın alternatif zemin olarak hazırlanacak bence ...

• mcebi001 kullanıcısına yanıt
    Sistemdeki gezegenler arasında en yaşanabilir olanı Mars.. Elimizdeki malzeme bu..

Ha Mars'tan bile daha dünyevi uydular yok mu? Var..

Ama mesafe fazla ve araçların daha çok veri getirmesi lazım..

• ARTHUR. kullanıcısına yanıt
    yanasanlarin coguda gene siyaset uzerinden vasat espiriler yapiyor.

• Duz Dunyacilar sessiz bu aralar. Kukla bir duzenin karsi algi olusturma projesindeler farkinda degiller . Yani Duz Dunyacilara tabirine takilmayin Duz Dunyaci lar otomatikman Kainat hakkinda bilinen herseyi red ediyorlar gezegenler sekilleri konumlari uzay denilen seyin icerigi vs :) .

Enteresanlar...

Gunes dogarken batarken perfesketif olarak batmiyormus yani ufaliyormus... Yerseniz ... Duz Dunya diye illa egim istiyorlar lakin egim olsa dunyanin capi ufacik olurdu :) Falan filan ...

Kure bir yuzeye veya bir cembere mikroskobik olcude yaklasilirsa zaten duzlesmis gibi algilanir ama bu duzdur manasina da gelmez :) ...

Ayrica bugune kadar gunes batarken tutulma esnasinda kullanilan siyah camlar gozluklerle dunyanin batarken dunyanin herhangib bir iklimde dahi olsa ufaldigini kanitlayan yok yani teleskobun ucuna bu siyah cam yapip yakinlastiranlar sozde batmadigini yani persektif olarak ufaldigini pratiksel olarak ispatlayamadilar ama sekillerle cizimlerle ALGI olusturuyorlar ama ortada bir tane delilleri de yok imkansiz da degil hani. Dunya nin heryerinden rica edilse yapilacak sozde bastan kanitsiz deney olacaktir gerci ...

Bir kesim ciddi ciddi gerci farkli algilatma derdindeler . Daha dogrusu birilerin emri var birileri de yerine getiriyor... Yalanlarin gercek oldugu algisi ...

Konuya donecek olursak : Elbette ham hali baskadir. Bazi tekniklerle reklendirme vs yapilir. Suan bakmadim ama illa ham hallerini de merak edenlere ulasabiliyorlar...

TIPKI kara delik gozlemlenmesindeki gibi ... Zaten haberde ifade ediliyor gorsel uzun araliklarla cekilmis....

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.