Şimdi Ara

Fotoğraf filmleri küllerinden doğuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Giderek dijitalleşen dünyada geçmiş yılların popüler teknolojileri birer birer tarihe gömüldü. Bunlardan birisi de analog fotoğraf filmleri. Geçen yıl itibariyle büyük üreticilerin üretimi durdurma kararı aldığı analog filmler küllerinden doğuyor.

Küllerinden doğdu

Gerek akıllı telefonlar gerekse de dijital fotoğraf makineleri sayesinde artık analog film kullanma veya banyo yaptırma gibi alışkanlıklar tarih oldu. En azından geçen yıla kadar zira Z nesli denen teknolojiye alışık yeni nesil analog fotoğraf makinelerine ilgi duyuyor.

Ayrıca Bkz.Tom Clancy's Elite Squad mobil için duyuruldu

Kodak geçtiğimiz haftalarda Ektachrome analog fotoğraf film serisini yeniden üretmeye başlayacağını açıklamıştı. Fujifilm de bir duyuru yaparak geçen yıl rafa kaldırdığı Neopan 100 Acros analog filmi yeniden üreteceğini belirtti.

Neopan 100 Acros siyah beyaz film geçen yıl Nisan ayında üretimden kaldırılmıştı. Yeni film ise Neopan 100 Arcos II adını taşıyor. ISO 100 analog film 120mm ve 35mm formatlarında satışa sunulacak.

Neopan 100 Arcos II ilk olarak Japonya’da piyasaya sürülüyor. Gösterilecek ilgiye göre global pazarda da satışa sunulması muhtemel. Fujifilm yeni filmin etkileyici çözünürlük, keskinlik ve detaylar sunacağını belirtiyor.

• İstisnasiz her türlü eylemin cep telefonuna indirgenmesinden sonra kac kisi alacak ki

• Filmde çözünürlük olmaz ama kalite ve keskinlik olarak 35 mm'lik film ile çekilen foto kaç megapiksel e eşdeğerdir??

• quote:

Orijinalden alıntı: my54

Filmde çözünürlük olmaz ama kalite ve keskinlik olarak 35 mm'lik film ile çekilen foto kaç megapiksel e eşdeğerdir??
    Bunun net ve kesin bir cevabı olamaz, internette aratsan sayılar çıkar karşına ama aklı başında biri atıyorum 35mm= 10mp dememeli. Ancak elindeki iki cihazı alırsın karşılaştırırsın bu daha iyi çekiyor dersin veya belirli bir sensörle karşılaştırısın detay ve ışık analizi yaparsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .TT. -- 12 Haziran 2019; 21:1:45 >
  • my54 M kullanıcısına yanıt
    Filmin nano boyuttaki matris yapısına bakmak gerekir herhalde. Işığınn düşüp renk yarattığı her bir nokta piksel gibi değerlendirilmeli. Bu arada habere çok sevindim, bu sayede analog film alırken ödediğimiz astronomik rakamlar ortadan kalkar inş.

• Aslında fotoğrafla ilgilenen her kişinin yaşaması gereken bir deneyim analog fotoğrafçılık. Tab ettirmek için fotoğraf stüdyosuna verir yaklaşık 10 gün sonra falan alırdık fotoğrafları. Keşke şimdi olsa da banyo aşamasını görebilsek, yapabilsek... Belki elimizdeki makinelerin değerini daha iyi anlarız.
  • Ne gerek var gereksiz bi nostalji yapıyorlar, playstation da yaşanan hüsranla sonuçlanır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • üzgünüm ama cep telefonuyla sinema filminin çekildiği çağda analog film geçici bir heves sadece..
  • yakında hem analog hem dijital çekim yapan kamera nesli geliyor :)

analog derken insanların aslında üzerinde fazla müdahale edemediği bir kulvar olduğu için gerçek profesyonellerin PC ekranı üzerinde hile yapamadığı bir sanat kulvarı aslında bu !

• benim de alasım var ama türkiye'de makineler çok pahalı. antika niyetiyle satıyorlar fiyatı geçiriyorlar. geçen sahibinden'de gördüm, adam filmli makineye 1000 $ yazmış. sadece body. herkes çok abartıyor fiyatları

• Son zamanlarda niye eskiye dönüş var bu firmalarda anlamış değilim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Çıkaracak ürün bulamadıklarından ticarette nostalji dönemi başlıyor malesef...
    Moda sektörüne döndü hepten.

• kendi karanlık odası olan biri olarak çekilecek çile değil diyorum. film geliştirme ayrı,agrandizör ile basım ayrı dert. ayrıca çok fena da maliyetli. fotoğrafınızı dijital ortamda paylaşmak için veya baskı almak için de filmi taramanız lazım .bu da bir maliyet. baban kont dur,şatoda yaşıyorsun para problemin yoktur,o zaman kullanılır.
  • Karanlık oda olayına bir çözüm bulunup daha kolay develop edilse çok kolay tekrar yaygınlaşır.

İmax bütün filmleri 35mm filme kayıtediyor ve ortalama kalite 12k ya eşdeğer olduğu söyleniyor.

Hobi için fotoğraf çekenlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • filmli zamanı görmeyen gençler merak ediyor.başarılı olcağını zannetmiyorum.gencliğin filme merakı var.
  • ONY86 kullanıcısına yanıt
    gerçek fotografçılar + filmleri tarayıp digital ortama aktarıyorsunuz yani filmde kalmıyor...

• my54 M kullanıcısına yanıt

Filmin kendisi (gren yapısı vb) ve lense bağlı olmak üzere, 30MP'a yakın bir megapiksel veriyor olması lazım.

Edit: meğersem hortlatmışlar haberi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akzidenz -- 23 Ocak 2021; 12:15:50 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.