Şimdi Ara

Fiyat-performansa oynayan AMD stratejisi tarih oluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
2.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Zor geçen bir dönemden sonra yeniden toparlanan AMD elbette bunu fiyat-performans stratejisinin tüketici tarafında kabul görmesine borçlu. Radeon RX ve Ryzen markalarının her seviyeden kullanıcı çekmeyi başarması gelirleri artıran en önemli etken oldu. Ne var ki AMD bunu daha fazla sürdürmek istemiyor.

Uygun fiyata elveda

Computex 2019 fuarında soruları cevaplayan MSI patronu Charles Chiang, ortakları AMD’nin geçmiş yıllardaki fiyat-performans odaklı çizgisinden yavaş yavaş uzaklaşmaya başladığını belirtti. Chiang özellikle bu yıldan itibaren AMD’nin kendilerine üst seviyeye oynamak istediklerini ilettiğini vurguluyor. Elbette AMD’nin ortakları da bileşen üretiminde üst seviyeye oynamak zorunda kalacak.

Ayrıca Bkz.Haftaya A101 marketlerde Xbox One S konsolu var

Özellikle X570 anakartlar ile yeni teknolojilerin sunulması bunda etkili. AMD’nin çipset başına önceki yıllara göre daha fazla fiyatlandırma yaptığı belirtiliyor. Ayrıca çipsetin TDp değeri de önceki nesillere göre fazla.

Yüksek fiyat etiketlerinin tüketici tarafında nasıl algılanacağı merak konusu ancak sonuçta Nvidia da üst seviyede çok başarılı işler yapıyor ve gelirin önemli bölümünü buradan elde ediyor.

Sürekli fiyat-performans oynamak bir süre sonra Ar-Ge veya pazarlama gibi alanlarda yeteri kadar bütçe ayıramama sonucunu doğuruyor. Bu nedenle de teknoloji rekabetinde geride kalma söz konusu. Hatırlanacağı üzere Xiaomi de fiyat-performans çizgisinden vazgeçmiş ve Redmi adıyla ayrı bir marka oluşturmak durumunda kalmıştı. Bakalım yeni stratejinin ilk ürünleri neler olacak?

• Hiç de öyle bir durum yok. 500 dolar 12/24 işlemci için çok iyi bir fiyat. İntel tarafında bir karşılığı yok. Adamlar illa ki kar etmek için fiyatları düzenlediler hayır kurumu değil sonuçta. X570 anakartlar da üst seviye sistem toplayan insanları hedef alıyor intelin nalsıl 2-3bin liralık anakartları varsa Amd de bu segmentte söz sahibi olmak istiyor yoksa 800kiralık anakartlar bile 3800x'ü rahatlıkla çalıştıracak.
    1700x ve 2700x aldım bu işlemciler 329 dolardan piyasaya çıktı yanlışım varsa düzeltin, 3700x 329 dolardan çıkacağı söyleniyor çekirdek başı oladak 3700x in fiyatından hesaplarsak 40$ x 12 = 480$ / 3800xün fiyatından hesaplarsak 50$ x 12 = 600$ ve 3900x in şu an beklenen fiyatı 499$ sadece çekirdeklere göre karşılaştırma yapmamın sebebi özünde hepsi aynı x olmayan model çıksa ona göre bile hesaplayabilirdik hepsi aynı derecede oc oluyor aynı çekirdek aynı frekansta hepsi aynı
    şimd de bilen biri bu işlemcilerin performans olarak intel karşılığı fiyatlandırmasını yazabilirse görürüz ne fark var arada AMD nin kendi içinde bile fiyat farkı koymadığı görülüyor ben cahil biri olarak basit bir karşıkaştırma yaptım ve işlemciler piyasaya çıktıktan bikaç ay sonra kara cuma vs bir sürü indirim görecek :) 1700x aldım2700x aldım yeteri kadar ucuzlarsa 3700x bile alabilirim neden mi çünki CROSSHAIR-VI-HERO anakartım destekleyecek :) 1700x için çıkmış x370 çipsetli kartım 2700x in tüm performansını göstermesine olanak sağlıyor hiçbir handikapı yok aynısı yeni cpu içinde olursa neden olmasın
    şimdi biri bana açıklasın amd nerde zam yaptı ?
    Athlon ve Phenom dönemini yaşamadıysanız, evet AMD sizin için ezik olabilir Intel'in pazarlama bölümü çok iyi iş çıkarıyor. Yıllardır i5 denildiğinde herkesin kafasında bir görüntü oluşuyor ama Phenom II X4 965 BE () dediğimiz zaman kimse anlamıyor. Hem Intel hem AMD kullanıcısıyım. Intel TDP değerleri düşük olduğu için hoşuma gidiyor, dizüstünde Intel tercihim ancak günün sonunda hem performansı hem de özellikleri bakımdan AMD sistem topluyorum sürekli.
  • AMD, intel ve nvidia ya karşı ezik olduğu için hep fiyat/performansa oynuyor. Fırsatını bulsa öyle bi iteler ki.

• Boşuna demiyorlar rekabet iyidir diye yoksa at koştururlar...

• Haberi açmadan ekrem71 olduğunu anladım. Rakibinin 1000 dolardan sattığı işlemciyi 500 dolardan satıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiç de öyle bir durum yok. 500 dolar 12/24 işlemci için çok iyi bir fiyat. İntel tarafında bir karşılığı yok. Adamlar illa ki kar etmek için fiyatları düzenlediler hayır kurumu değil sonuçta. X570 anakartlar da üst seviye sistem toplayan insanları hedef alıyor intelin nalsıl 2-3bin liralık anakartları varsa Amd de bu segmentte söz sahibi olmak istiyor yoksa 800kiralık anakartlar bile 3800x'ü rahatlıkla çalıştıracak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1700x ve 2700x aldım bu işlemciler 329 dolardan piyasaya çıktı yanlışım varsa düzeltin, 3700x 329 dolardan çıkacağı söyleniyor çekirdek başı oladak 3700x in fiyatından hesaplarsak 40$ x 12 = 480$ / 3800xün fiyatından hesaplarsak 50$ x 12 = 600$ ve 3900x in şu an beklenen fiyatı 499$ sadece çekirdeklere göre karşılaştırma yapmamın sebebi özünde hepsi aynı x olmayan model çıksa ona göre bile hesaplayabilirdik hepsi aynı derecede oc oluyor aynı çekirdek aynı frekansta hepsi aynı
    şimd de bilen biri bu işlemcilerin performans olarak intel karşılığı fiyatlandırmasını yazabilirse görürüz ne fark var arada AMD nin kendi içinde bile fiyat farkı koymadığı görülüyor ben cahil biri olarak basit bir karşıkaştırma yaptım ve işlemciler piyasaya çıktıktan bikaç ay sonra kara cuma vs bir sürü indirim görecek :) 1700x aldım2700x aldım yeteri kadar ucuzlarsa 3700x bile alabilirim neden mi çünki CROSSHAIR-VI-HERO anakartım destekleyecek :) 1700x için çıkmış x370 çipsetli kartım 2700x in tüm performansını göstermesine olanak sağlıyor hiçbir handikapı yok aynısı yeni cpu içinde olursa neden olmasın
    şimdi biri bana açıklasın amd nerde zam yaptı ?

• AMD ile ilgili bir haberi Erdi abi yapmıyorsa inanmamak lazım

• BumberShoot B kullanıcısına yanıt
    bu yoruma katılmamak elde değil magazin haberciliği ile gerçek habercilik arasında bir çizgi duruyor Erdi abi

• quote:

Orijinalden alıntı: neronidas

AMD, intel ve nvidia ya karşı ezik olduğu için hep fiyat/performansa oynuyor. Fırsatını bulsa öyle bi iteler ki.
    Athlon ve Phenom dönemini yaşamadıysanız, evet AMD sizin için ezik olabilir Intel'in pazarlama bölümü çok iyi iş çıkarıyor. Yıllardır i5 denildiğinde herkesin kafasında bir görüntü oluşuyor ama Phenom II X4 965 BE () dediğimiz zaman kimse anlamıyor. Hem Intel hem AMD kullanıcısıyım. Intel TDP değerleri düşük olduğu için hoşuma gidiyor, dizüstünde Intel tercihim ancak günün sonunda hem performansı hem de özellikleri bakımdan AMD sistem topluyorum sürekli.

• Bana basligi soyle, sana editorun kim oldugunu soyleyeyim.

Ekrem71, birak artik yapamiyorsun iste, olmuyor...

• Fanboyların istediği bu değil miydi? Yıllardır buralarda "Amd doğru düzgün üst seviye bileşeni yoğğğ yeağğ" demiyorlar mıydı? Ahan şimdi istediğiniz bileşenler geliyor ama size kötü bir haberim var, banka hesbaında veya cebinde bu ürünleri alabilecek kadar paran var mı? Yok tabi ki oturup bilgisayar başında grafik çubuklarına bakması zevkli demi sayın fanboy. Çıkacak bileşenlerden alırsın artık forumda da incelemelerini de bekliyoruz tabi ürün alabilmek için sıcak fırsatlardan çıkabilirsen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 9 Haziran 2019; 15:0:45 >
  • onkuba kullanıcısına yanıt
    İşlemcilerden değil anakarttan bahsediyor haber ve MSI CEO’sunun verdiği röportaja dayanarak yapılan bir haber bu. Ekrem’in ne suçu var anlamış değilim. Kaldı zaten şu anda da X470 anakartlar ile Z390 kartların fiyatları çok farklı değil.

• quote:

AMD, intel ve nvidia ya karşı ezik olduğu için hep fiyat/performansa oynuyor. Fırsatını bulsa öyle bi iteler ki.
    Babasının firması gibi marka savunan fanboylar hiçbir firmanın “aman şu oyunculara çok ucuza güçlü donanım satalımda oynasınlar yeağğ” kafasında olmadığını bilmesi lazım.

Bugün intel piyasayı domine eder ve aynı şekilde fiyatı, yarın amd piyasayı domine eder ve aynı şekilde fiyatı.

• quote:

arkadas teknolojiyi takip etmiyor heralde

• neronidas kullanıcısına yanıt
    Bence AMD, bir süreliğine ezik durumuna düştü ama bence hiçbir zaman acınacak seviyede olmadı. Ayrıca, AMD burada hep ikinci firma konumunda kaldı (piyasaya giriş şekli nedeniyle) ve Intel'in piyasa tacizlerine de maruz kaldı (hala da kalıyor). Bir iki işlemcisi hariç, tüm işlemcileri yapılması gerekeni hep yaptı.

Phenom serisi iyi iş çıkardı, hala da çıkarıyor. Turion 64 (hala iyi bir şekilde çalışıyor), A6 3400M (hala iyi bir şekilde çalışıyor), Phenom II 925 (hala iyi bir şekilde çalışıyor) ve son olarak FX8320 kullanıcı bir bilgisayarcı olarak, memnun kaldım ben AMD'den.

Özellikle, işlemci karşılaştırılacak ise i3 ve altında Intel almak yerine kesinlikle AMD alınır, i5 seviyesi ve üstü için tercih meselesi ve kesinlikle tartışmaya değecektir. F/P olarak, AMD her zaman iyi bir konumda oldu ve karşılığını da fazlasıyla veriyor.

• Sadece fiyata oynayacaklar yani :))))

• fiyatlarda hala bir değişim yok temel olarak. haberi yapan arkadaşın magazinciliği sadece. 3 yıl öncede en üst seviye işlemcisi 500 dolardı hala 500 dolar fiyatlarda artış olmamasına rağmen haberi yapan arkadaş zam varmış gibi şişirmiş

• gidip bu fiyatlara atlamayın bekleyin kdv indirmi ve amd indirimlerinde çok saglam r9 3900x alınır aynı bügün r5 2600 e oldugu gibi 900 tl seviyelerinde rahatça bulunuyor 3000 işlemciye hemen atlamamak lazım
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.