Şimdi Ara

Bu SSD bir başka | 8TB kapasite, PCIe 4.0 desteği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    AMD'nin yeni nesil Ryzen işlemci ailesi ve X570 anakartları, kullanıcılara PCIe 4.0 desteği de getiriyor. Bu çerçevede piyasaya çıkacak ilk SSD'lerden biri de ADATA İmzası taşıyor. Bu model 8TB depolama kapasitesi ve 4000MB/sn üzeri veri transfer hızıyla göz dolduruyor. 

• QLC ise 8 TB 600-800$ arası gelebilir.

Samsung 4 TB QLC SSD'yi 490$ civarı satıyordu. EVO serisi ile karşılaştırınca 300$ civarı fark oluyordu. QLC'nin kendince kısıtlamaları var. Ama QLC'nin asıl amacı geleneksel Hard diskleri tahtından etmek olacak.

• Geriye mekanik ne kaldı, sırada ne var?
  • En büyük sorunumuz harddisklerdi, onlarda yeterli gelişmeyi gösteriyor.
    Bataryada da bu denli bir atılım olsa çok şey değişebilir.

• Ilk 4.0 li ssd ler pahali olur ki 3.0 li ssdlerden fersah fersah fark yaratmayacaklar.
    Coguda 3.0 stoklarin yongalari.ve max 4.xxxmb hizlara sahip olacaktir.stoklar azalinca yeni mimari yonga ve kontrolculerle 55xx ve ustu hizlarda ozellikle iops degerleri acisindan ucuk ssd leri alinabilir seviyelerde gorebiliriz.
    Bu ssd nin tercih edilebilirligi uygun fiyatiyla ortaya cikacak usd/capacity dengesi.oda zor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teknoloji ilerliyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Adata aniden bozulan ssdleriyle benim için LG telefon kıvamında.her yerde aynı şikayetler var

• Hala 2 tb hdd almak için fiyat hesabı yapıyoruz. 5-6 sene de önce de öyleydi. Ya teknoloji hdd konusunda yavaş ilerleme gösteriyor ya da biz gitgide fakirleşiyoruz

• 960 evo ve 860 evo kullanmis biri olarak nvme ssdlerle sata ssdler arasinda bir fark göremedim nvme ssdlerin fiyatlari sata ssdlere yaklasmadikca bilgisayari sadece eglence amacli kullanan biri olarak nvme ssdler sadece bir heves olarak kalir alirsiniz aa arada bir fark yokmus ki deyip verdiginiz paraya yanarsiniz.
    Bugun 860 evo 500gb 500 liraya yakin fiyata bulunabiliyor 970evo ise 750 liraya bulunabiliyor aradaki 1.5 katlik farki kapasiteyi büyütmek icin kullanmak daha mantikli.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Gelişiyor yazdım ucuzladı yazmadım. Ayrıca o sana pahalı, elalem senin 60 TL değerinden alıyor.
  • 01myavuz 0 kullanıcısına yanıt
    "Gösteriyor mu?", potansiyeli çok yüksek bir depolama sistemini hala SATA ile kullanıyoruz. Bunun neresi gelişme? Ryzen 3xxx serisi için çıkan bir ana kartta 8 tane, tamı tamına 8 tane SATA portu var.

• lterlemez L kullanıcısına yanıt
    Son 15 GB/sn okuma yazma hızı tanıtıldı, iops desen 300 000 lerin üzerine çıkmış. Sata kullanmak zorunda değilsin yeni nesil anakartlarda m2 sata var oda yetmedi PCIEXP x16 var, yani gelişme var sen paradan haber ver.
  • emirhanayh E kullanıcısına yanıt
    Pro Müzik, video, 3D ve grafik amaçlı 970 EVO NVMe kullanan biri olarak SATA yerine NVMe için fazladan ücret ödediğime pişman oldum. Pro amaçlı kullanımda bile SATA SSD'lerle arasında pek fark yok normal kullanıcılar için MVMe israf.
  • poko001 P kullanıcısına yanıt
    Daha önceden Samsung 950 Pro Nvme kullanmıştım. Sonradan tüm diskleri Sata ssd olacak şekilde değiştirdim. Şu an 860 Evo kullanıyorum. Performans olarak kayda değer bir getirisi olmayacağını bilmeme rağmen yine de Nvme ssd bakıyorum. Tüketimin bir parçası olduk :)

1Tb Sx8200 pro düşünüyorum. 970 Evo Plus fiyatı fazla yüksek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01myavuz

Son 15 GB/sn okuma yazma hızı tanıtıldı, iops desen 300 000 lerin üzerine çıkmış. Sata kullanmak zorunda değilsin yeni nesil anakartlarda m2 sata var oda yetmedi PCIEXP x16 var, yani gelişme var sen paradan haber ver.
    Kaç tane takabiliyorsun, kaç liradan alabiliyorsun? Var da ne işe yarıyor arkadaş? Bunlar veri depolama ve kullanma donanımları, ayrıca SATA gibi yapmadıkları için pahalıya satıyorlar M.2'leri. ASUS'un son ana kartında (Ryzen 3xxx serisi için) 8 tane SATA portu var ya 8 tane. Tamam arkadaş, o zaman siz daha yüksek potansiyele sahip iken SATA'da çakılıp kalmış SSD'ler ile kazıklanmaya devam edin.
  • oup59 kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarı ne amaçla kullandığınızı bilmiyorum fakat NVMe'lerin 3500MB gibi transfer hızları sunmasının pratikte bir avantajı neredeyse yok. Yüksek boyutlu dosyalara hızlı disk erişimi gerektiren video kurgu işlemlerinde bile NVMe'nin bariz bir faydasını görmedim. NVMe'lerde yüksek boyutlu dosya okuma ve yazma işlemleri oldukça hızlı fakat bunun dışında pratikte farkın %10-15 civarını geçeceğini sanmıyorum.

Örneğin RAR extract yapılacak SSD ile NVMe arasında fark olmuyor çünkü Winrar tek CPU çekirdeği kullanıyor extract işleminde SATA SSD'nin hızına bile ulaşamıyor. Yazılım kurulacak aynı şekilde NVMe gayet hızlı olsa bile installer tek çekirdek kullandığından yüksek hızda kurulum yapılamıyor. Bir çok yazılım kullanım esnasında disk okuma yazma işlemlerinde tek çekirdek kullandığından NVMe'nin hızının bir anlamı kalmıyor.

NVMe almadan önce "3500MB hız ile SATA'lardan 6-7 kat hızlı kullanabirim" diyordum şimdi "nerede bu 3500MB farkı ?" diyorum.

• poko001 P kullanıcısına yanıt
    Samsung 950 Pro almadan önce de pratikte çok bir kazanım olmayacağını biliyorum. NVME işleri o zaman daha yeni idi ve denemek istemiştim sadece. Yine alırsam pek bir performans getirisi olmayacağını bilerek alacağım zaten. Belli başlı birkaç kullanım senaryosu ve benchmark haricinde son kullanıcı için pek bir anlamı yok.
  • Benim gibi normal kullanıcılar için SSD den farkı; kablo kalabalığı ve yer derdinden kurtarıyor tek avantajı bu.
  • Uzun yazma ömrü olmadıkça, PCI-e 5.0 olsa neye yarar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.