Şimdi Ara

iOS uygulamalarının yüzde 99’u gizli izleyici barındırıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Bugün kullanıcılardan elde edilen kişisel veriler özellikle reklamcılık alanında büyük önem taşıyor. Bu nedenle şirketlerin en çok önem verdiği konulardan birisi olabildiğince çok kullanıcı verisi tutmak oluyor. Bunun da en kolay yolu uygulamalar.

Hemen tümünde var

Günlük hayatta sayısız uygulamayı sayısız kereler kullanıyoruz. Bu istatistik geliştiricilerin uygulamalara kullanıcıları takip edecek çeşitli kodlar entegre etmesine neden oluyor. Bunların bir kısmı bilinirken çoğu ise gizli bir şekilde çalışıyor.

Ayrıca Bkz.LEGO’nun NASA temalı yeni setleri hazır

Wall Street Journal tarafından yapılan bir araştırmaya göre iOS uygulamalarının yüzde 99’u gizli izleyiciler barındırıyor ve bu izleyiciler Facebook başta olmak üzere üye olmasanız bile bilgilerinizi gönderiyor.

Araştırma aslında bir gazetecinin Curious World adındaki uygulamanın çocuğuna dair pek çok veriyi Facebook’a gönderdiğini keşfetmesiyle başlamış. Üstelik Facebook’un 13 yaş altındaki çocuklara ait verileri toplamaya izin vermemesine rağmen.

İki kişilik ekip sonrasında çok bilinen 80 uygulamayı mercek altına almış ve 79 tanesinde gizli izleyiciler keşfetmiş. Bu izleyiciler Facebook, Google gibi pek çok platforma gizlice veriler gönderiyor. Her uygulamada ortalama 4 tane izleyici bulunduğu tespit edilmiş. Curious World uygulamasında 7 tane, Sephora uygulamasında ise 13 izleyici bulunmuş. Bu izleyicilerin arama davranışlarını bile topladığı belirtiliyor. Uygulamaların sözleşmelerinde ise kişisel verilerin müşteri deneyimini geliştirmek amacıyla toplandığı ifade ediliyor.

Aslında ücretli sürümlerini ücretsiz olarak sunan uygulamalarda bu tarz kişisel verilerin toplanması çok garip karşılanmıyor. Bununla birlikte ücretli versiyonlarda da aynı toplama sisteminin devam ettiği vurgulanıyor. Yani para da ödeseniz bundan kurtulamıyorsunuz.

Bununla birlikte bugün başlayacak olan WWDC 2019 konferansında Apple’ın veri toplama konusunda bazı ciddi adımlar atacağı ifade ediliyor. Özellikle çocuklara yönelik uygulamalarda veri toplama kodlarının kısıtlanacak.

• Yurtdışından alıp uzun süre kullanıyor sonra da neredeyse aldığım paraya burada satıyorum. Döngü tekrarlıyor...

Senin gibi bir telefon alıp sorunlarla uğraşıp 2 sene kullanamadan paramı çöpe atmıyorum.

Forumdaki velet sayısı arttıkça bilip bilmeden sallayanların sayısında büyük bir artış oldu...

Edit: eleştiri dediği de haberi bile okumayan birinin apple kitlesine laf atması ha.
  • Geçenlerde spotifydan bir şarkı dinlemiştim. Ardından youtube a girdiğimde aynı şarkıcının başka bir şarkısı önerilenler listesinin en başındaydı.

• Ee bunlar her platformda var?

Ayrıca uygulamalara facebook gibi medyalardan giriş yapacağınız zaman hayvan gibi yazarlar izin veriyor musun diye...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Elmanın içi kurt dolu.

• Hani apple ve IOS cok guvenli idi? :-)
  • Tabi ABD şirketleri herkesi dinleyip, izleyebilir. Ama Çin’li şirketler dinleyemez. İstihbarat toplamayan ülke mi var? Ne yazık ki; Bilim çağında bilgiyi elinde tutan güçlüdür. Tüm ülkeler buna yatırım yapıyor. Hepimizin cebinde bilgi toplamak için bir telefon var.

• Bu durum uygulama gelistiricisinin istegine bagli. Zaten her platformda var. iOS'un ayricaligi nedir? Demek ki gozunuzde iOS en guvenlisi. Cunku bu olayin onda da olmasi bazi kisileri sasirtmis.

Kayit tutmuyorum diye belirten VPN sirketlerinin uygulamalari sanki bir web browser gibi sitelere baglaniyor. Veri gonderiyor/aliyor. Firewall'a neler neler dusuyor...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Apple'ın kullanıcı gizliliğini önemsediğini sananlar nerede acaba? Buna ne cevap verecekler?

• Insanlarin zihniyetleri bu kadar pis ve ac gozlu oldukca kullandiginiz yediginiz ictiginiz velhasil hayatinizdaki hic bir seyde guven aramayin..

• En guvenlu platform bılgılerınızı sonuna kadar ogrenen platformdur 😂 kullan gec ıste fazla takılma

• Trump esas casusu görmüyor gidiyor sırf satışları Apple'ı geçti diye huawei'e savaş açıyor.. gitsin Apple'a ambargo uygulasın... Tabi yerse......

• Acaba bir ülke de Apple'ı ülkesinde yasaklar mı ki?

• ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D50B08F8B -- 23 Aralık 2020; 13:43:1 >
  • Bay Robot kullanıcısına yanıt
    Benim profilime gir yorumlarımı oku asıl kendinin bir şey bilmeden "bok" atan biri olduğunu anlayacaksın. Apple sadece 2 satır kodla tüm bu gizli izlemeleri engelleyebileceği halde engellemiyorsa kendi çıkarı vardır. Apple kendi izlemiyor onun yerine seni izleyen uygulamalardan izleme verilerini satın alıyor. Hiçbir firma benim babamın firması değil. Yemişim Apple ı Google ı. Az makul mantıklı olun hayata at gözlüğü ile bakmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bay Robot

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Bi telefona o kadar bayilinca en ufak elestiride boyle hakaret etmeniz gerekiyo heralde

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yurtdışından alıp uzun süre kullanıyor sonra da neredeyse aldığım paraya burada satıyorum. Döngü tekrarlıyor...

Senin gibi bir telefon alıp sorunlarla uğraşıp 2 sene kullanamadan paramı çöpe atmıyorum.

Forumdaki velet sayısı arttıkça bilip bilmeden sallayanların sayısında büyük bir artış oldu...

Edit: eleştiri dediği de haberi bile okumayan birinin apple kitlesine laf atması ha.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bay Robot -- 4 Haziran 2019; 0:38:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay Robot

Yurtdışından alıp uzun süre kullanıyor sonra da neredeyse aldığım paraya burada satıyorum. Döngü tekrarlıyor...

2 senede alip çöpe mi atiyorum sorunlardan dolayı puahha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Qiqi -- 4 Haziran 2019; 0:40:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• HİÇBİR BİLDİRİMDE BULUNULMADAN SİLİNEN YORUMUMU AYNEN EKLİYORUM.

Ya hu siz ne laftan anlamaz okuduğunu anlamaz cahil insanlarsınız. Haberi okudun mu apple değil uygulamalar topluyor. Ama yok okumadın tabii anca bok atayım derdindesin...

Sizin gibi marka, işletim sistemi, şirket fanları belli bir olgunluğa daha doğrusu beyin olgunluğuna ulaşamamış oluyor gerçi anlayışla karşılamak gerek...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.