Şimdi Ara

Huawei krizi çözülüyor olabilir: ABD'li bazı kurumlar yasağı kaldırdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
1
Favori
3.726
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Huawei krizi çözülüyor olabilir: ABD'li bazı kurumlar yasağı kaldırdı

Çinli teknoloji şirketi Huawei, son iki haftadır oldukça sancılı bir süreçten geçiyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın bu ayın başlarında uygulamaya koyduğu kısıtlamalar nedeniyle birçok ABD'li şirket ve organizasyon tarafından ambargo uygulanan Huawei için çözümün kapıda olduğu belirtiliyor.

Düğüm çözülüyor

Yaşanan bu krizin bir dönüm noktasına yaklaştığını söylemek mümkün. Zira, Çinli teknoloji devi Huawei'ye sırtını dönen birkaç ABD'li dev organizasyon an itibarıyla şirketle tekrar işbirliği yapmaya hazır görünüyor. WIFI Alliance , Jedec ve SD Association organizasyonları kısa bir süre önce resmi ortakları arasından çıkardıkları Huawei'yi, web sitelerini güncelleyerek listelerine tekrar dahil ettiler.

Huawei krizi çözülüyor olabilir: ABD'li bazı kurumlar yasağı kaldırdı

Tüm bu organizasyonlar Google, Qualcomm ve Intel gibi birçok ABD'li teknoloji devinin izinden giderek, Huawei'ye karşı yaptırımları desteklemişlerdi. Çünkü ABD yasalarına göre bu zorunlu bir durumdu. Ancak yaşanan bu gelişme sonrasında  Huawei'nin ABD ile yeni bir anlaşma yapacağı ve bu anlaşmanın da kısa bir süre içinde resmiyet kazanacağı ifade ediliyor. Konuyla ilgili olarak iki cepheden de henüz bir açıklama gelmediğini de belirtelim.

• Başta yokladı, göz dağı verdi ama tabi bu yaptırımlara devam etmeyeceği belliydi.Abd de bu işten zarar görecekti. Diğer ülkeleri de unutmayalım.Bu olaylardan şu dersi çıkarmalıyız, yazılımı, donanımı, mimarisi, parçası vb. gibi şeylerin hepsini üretmemiz lazım.Öyle boş boş yerli milli demekle olmuyo. Bak adamların ne kadar şeye sahip olup nasıl yaptırımlar yaptığını görüyoruz. Çin etkilendi ama pek bir şey olmadı. Yarın öbür gün Türkiye'ye yapılsa buna benzer veya bunun dışında bir yaptırım o zaman ebemizi tersten görürüz.
    Aynen, helal olsun Çin'e. Ezdirmedi. Nadir element kartını sürünce anında geri vites. Nükleer reaktörlerden, X-Ray cihazlarına, cep telefonu ve bilgisayar teknolojisinden savunma sanayiine kadar stratejik sektörlerde kullanılan nadir elementlerin genel tekeli Çin'de. Buyur onlar olmadan ne kadar ne üretiyorsun abd?
    Bütün mesele menfaat. Huaweiye ambargo başlayınca 3 aya kalmadan anlaşacaklar diye yazmıştım, geçmiş mesajlardan bakabilirsiniz. Ticarette düşmanlık olmaz. ABD, ambargoyu sürdürdüğü sürece en çok zararlı çıkan ülkelerden biri olacaktı. Samsung zaten (kendi açıklamaları da doğruluyor) kan kaybediyor. Çinlilerin toplu boykot yapıp bütün firmalarının google ile anlaşmasını çekse ortada android mi kalacaktı sanıyorsunuz. Kim kullanacak o zaman androidi? Eğer teknolojik materyalleri/hammaddelerin çoğunu da çinden alıyorsa (haberler öyle diyor) zaten mecbur geri adım atacaktı. Abd zarar göreceği bir işe asla girmez.
  • Bu yine de hayli tehlikeli bir durum. Huawei yarın tekrardan oyunun dışında bırakılmaya çalışılabilir. Huawei kendi ışletim sistemine şayet güveniyor ise bu yolda ilerleyişini sürdürmelidir. Hiç değilse insanları kendi sistemiyle tanıştırarak, bu işin nabzını ölçebilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Rant dünyası, sen mi büyüksün ben mi!! İnsan oğlu evrimini biran önce tamamlamalı...

• Zaten global ve kapitalizmin hakim olduğu dünyada en önemli faktör serbest rekabet ve rekabetin engellenmemesidir. Bu yüzden bu tarz yasaklar hiç yerinde değildir. Üstüne üstlük bu yasaklar yasağı uygulayan ülkeye de çok ciddi zararlar vermeye muktedirdir.

• Biz buna geri vites diyoruz.

Sebebi ise bu haber olabilir;

Çin, ABD'yi nadir element ile tehdit etti
    ABD, nadir element ithalatının yüzde 70'ini Çin'den yapıyor.

• Başta yokladı, göz dağı verdi ama tabi bu yaptırımlara devam etmeyeceği belliydi.Abd de bu işten zarar görecekti. Diğer ülkeleri de unutmayalım.Bu olaylardan şu dersi çıkarmalıyız, yazılımı, donanımı, mimarisi, parçası vb. gibi şeylerin hepsini üretmemiz lazım.Öyle boş boş yerli milli demekle olmuyo. Bak adamların ne kadar şeye sahip olup nasıl yaptırımlar yaptığını görüyoruz. Çin etkilendi ama pek bir şey olmadı. Yarın öbür gün Türkiye'ye yapılsa buna benzer veya bunun dışında bir yaptırım o zaman ebemizi tersten görürüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madmahmutd -- 30 Mayıs 2019; 13:59:47 >
  • Bu durum Huawei ye ders olmuş durumda,artık kendi kendine yeten marka olmak için çalışmalarını hızlandırmak zorunda.Zalim liderler gücü elinde bulundurduğu zaman mantıksız kararlar ile global çapta insanları etkilemektedir.bkz : Donald Trump

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kımyasal -- 30 Mayıs 2019; 11:58:55 >
  • ABD her haydut gibi haracını alacak, işi kapatacak. kimbilir kaç milyar dolar kopardı.

• Aynen, helal olsun Çin'e. Ezdirmedi. Nadir element kartını sürünce anında geri vites. Nükleer reaktörlerden, X-Ray cihazlarına, cep telefonu ve bilgisayar teknolojisinden savunma sanayiine kadar stratejik sektörlerde kullanılan nadir elementlerin genel tekeli Çin'de. Buyur onlar olmadan ne kadar ne üretiyorsun abd?

• İyi bari artık yutupta her önüne gelen video çekmez işkembeden sallamaz

• Amerika bu sebeple geri adım atmış olabilir.
    Beyinsiz Trump bunu bile düşünememiş olabilir.
    https://www.bloomberght.com/cin-ticaret-savasinda-nadir-elementleri-silah-olarak-kullanabilir-2222347

• bir yerde anlasacaklar elbet. mevcut sistemden iki tarafda fazlasiyla kazaniyor. bazen surtusmeler, cekilen restler olsada daima bir orta yol bulunacaktir.

• Huaweinin işi çözülsede orta ve uzun vadede tedbirlerini alacağını
    B planlarını hazırlayacağını düşünüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ABD''nin şartlarına şunlar da dahil olur.
    -İşletim sistemini geliştirmekten vazgeç.
    -Kendi işlemcini gelirtirmeye yeltenme.

• madmahmutd kullanıcısına yanıt
    Daha ortada kesin bir şey yok fakat Huawei çok büyük zarar etmiş durumda. Çoğu ülke siparişleri iptal etmiş diye haberler vardı. Bence bir daha bu riske girmeyip kendi işletim sistemlerini geliştirsinler. Sadece işletim sistemi değil işlemci dahil olmak üzere pek çok konuda çözüm bulmaları lazım. Buna hazırlıksız olup abd ile ters düşmeyi göze alacak kadar aptal değillerdir umarım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

Aynen, helal olsun Çin'e. Ezdirmedi. Nadir element kartını sürünce anında geri vites. Nükleer reaktörlerden, X-Ray cihazlarına, cep telefonu ve bilgisayar teknolojisinden savunma sanayiine kadar stratejik sektörlerde kullanılan nadir elementlerin genel tekeli Çin'de. Buyur onlar olmadan ne kadar ne üretiyorsun abd?
    aynen zte ye yaptığını yapamadı, kısaca yemedi,

ha bu demek değilki huawei bu işlerin peşini bıraktı,

düşman niyetini belli etti bi kere,

huawei artık biran önce tamamı kendine ait platformunu oluşturur..
  • huawei görüyorum ve artıyorum deyince abd geri adım attı

• Huawei CEO’su geçtiğimiz günlerde ben niye Apple’ı boykut edeyim bir öğrenci hocasına karşı gelir mi minvalinden bir şeyler gevelemişti. Bunlar Huawei’in anlaşmaya varmak istediğinin işaretleriydi. Muhtemelen ABD gerekli şartları önlerine sürdü bunlar da kabul etmek durumunda kaldı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çin tokatlar.
  • madmahmutd kullanıcısına yanıt
    Turkiye'nin yaptirimlik neyi var ki onu anlamadim. Cin ile Turkiye'yi karsilastirmissin bir de :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.