Şimdi Ara

Microsoft modern işletim sistemi vizyonunu açıkladı: Geleceğin Windows'u nasıl olacak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
2.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Microsoft modern işletim sistemi vizyonunu açıkladı: Geleceğin Windows'u nasıl olacak?

Microsoft, bu yılki Computex fuarında yapılan duyuruların bazılarını detaylandıran bir blog yazısı yayınladı. Yazılım devi "modern işletim sistemi" vizyonundan bahsettiği yazısında, böyle bir platformun temeli olarak gördüğü bazı önemli noktaları açıkladı.

En kritik konulardan biri modern bir işletim sisteminde güncellemelerin nasıl yapılacağıyla ilgili. Şirket güncelleme deneyiminin görünmeden arka planda yapılması ve tamamen sorunsuz olarak gerçekleşmesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca Bkz.Global akıllı telefon satışları ilk çeyrekte düştü: Samsung lider, Huawei ikinci
    Computex'te konuşan Microsoft Tüketici ve Cihaz Satışlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Parker, gelecekteki Windows sürümlerine atıfta bulunmak yerine modern bir işletim sisteminin neler içermesi gerektiğine değindi.

Deneyimli yöneticiye göre güncelleme deneyiminin sorunsuz ve kesintisiz olarak anlık gerçekleşmesi gerekiyor. Ancak herkesin bildiği üzere Windows 10 henüz bu noktaya ulaşmaya çok uzak. Zira her yeni Windows 10 güncellemesi birçok hatayı da beraberinde getiriyor.

Microsoft modern işletim sistemi vizyonunu açıkladı: Geleceğin Windows'u nasıl olacak?

Güvenli ve daima bağlı

Microsoft, modern bir işletim sisteminin varsayılan olarak güvenli olması gerektiğini söylüyor. Yazılım devine göre bu, uygulamalar gibi diğer bileşenlerin işletim sisteminden ayrılması ile mümkün olabilir.

Diğer bir konu da modern bir işletim sisteminin kullanıcının Wifi ve 5G bağlantısı ile daima internete bağlı olmasını sağlaması. Bu bildiğiniz üzere Microsoft'un ARM tabanlı Windows 10 için sıklıkla gündeme getirdiği bir kavram.

Şirketin gelecekteki işletim sistemi vizyonunda buluttan ve yapay zekanın gücünden yararlanan yeni deneyimler sunmak da var. Ayrıca çok yönlü giriş desteği de planlanıyor. Yani kullanıcılar modern işletim sistemi üzerinde klavye ve fare dışında kalem, ses, dokunma ve hatta bakışlarıyla kontrol sağlayabilecek.

• Dünyanın en değerli markasina mi bu yorum? Bu kafayla zor ama 1 trilyon $ değerinde. Hele hele win10 yorumlarına gülüyorum. Microsoft ürünlerini ms dos 6.22 versiyonundan beri kullanan ( tüm windows sürümleri + server ürünleri + Azure ) bir kullanici olarak yiğidi öldürelim ama hakkini da verelim.

Hakket bi Pardus vardi di mi?
    Güvenlik güncellemeleri ok, görünmeden arka planda yapılsın lakin para veripte satın alınan işletim sistemine kullanıcının istemediği özellikler ya seçmeli olarak sunulmalı ya da hiç yüklememe tercihini yapabilmeli. Ben başlat kısmına reklamlar gelsin istemiyorum, bir tarayıcı varsayılan yapacağım zaman 40 kere bak edge kullan desin istemiyorum. Microsoft'ta kullanıcıya saygı yok. Bu kafayla ancak rakip çıkana kadar at koşturur. Rakibi yok, yine bile kendini geçemiyor, senelerin win 7 si hala çok daha tercih ediliyor, bunca dayatmaya hatta açık açık zorlamaya rağmen. Resmen win 10, microsoft'un açık ara en başarısız işletim sistemi oldu. Bu istatistiklerle ortada. Tarihinin en başarısız işletim sistemini niye, nasıl yaptık diye önce bir sorgulamaları lazım. Yaparlarsa adam gibi bir şey bırakırım Win7'yi.
    aklımda tek bir soru var:

arayınca bulacak mı?

insanlar sırf çalışıyor diye iyi diyor. 8'e bakarak çok iyi, geçenlerde 8 kullanmak durumunda kaldım ve zamanında kullanmış biri olarak çok uğraştım.

ama 10'un da "çalışabiliyor" olmak dışında konsept olarak muazzam hataları var.

yeni ayarlar, klasik denetim masası, ve denetim masasının da derinlerinde olmak üzere minimum 3 ayar katmanı var. nerede bir ayar yapacağım önce ayarlar açıyorum, sonra sağda onun alt menüsü tek satır yazı olarak duruyor, onu tıklıyorum klasik arayüzde denetim masasında buluyorum falan.

böyle olunca kategorizasyon falan kalmıyor, tekillik yok, tam anlamıyla istikrarsızlık.

skype yüklü bilgisayarda misal, kişilerle entegre değil, ms outlook varsa onunla konuşuyor kişiler deyince başka bir dünya açılıyor.

daha bunun gibi şimdi aklıma gelmeyen bir sürü uyumsuzluk ve entegrasyon sorunu.

he platform olarak kabul görüyor mu görüyor, oyunlar burada programlar burada vs. ama tüm bunlar tek başına bir işletim sistemini iyi yapmaz, "kullanılır" yapar.
  • Güvenlik güncellemeleri ok, görünmeden arka planda yapılsın lakin para veripte satın alınan işletim sistemine kullanıcının istemediği özellikler ya seçmeli olarak sunulmalı ya da hiç yüklememe tercihini yapabilmeli. Ben başlat kısmına reklamlar gelsin istemiyorum, bir tarayıcı varsayılan yapacağım zaman 40 kere bak edge kullan desin istemiyorum. Microsoft'ta kullanıcıya saygı yok. Bu kafayla ancak rakip çıkana kadar at koşturur. Rakibi yok, yine bile kendini geçemiyor, senelerin win 7 si hala çok daha tercih ediliyor, bunca dayatmaya hatta açık açık zorlamaya rağmen. Resmen win 10, microsoft'un açık ara en başarısız işletim sistemi oldu. Bu istatistiklerle ortada. Tarihinin en başarısız işletim sistemini niye, nasıl yaptık diye önce bir sorgulamaları lazım. Yaparlarsa adam gibi bir şey bırakırım Win7'yi.

• Demordernizasyon Konusunda Bu Kadar Başarılı Bir Şirketin Modernizasyondan Bahsetmesi Çok Enteresan. Hala İyi Bir İşletim Sisteminin Nasıl Olması Gerektiğini Araştırıyor Microsoft. İnsanlar Yıllardır Linux la Mac Os u Birleştirip Üstüne de Biraz Windows 7 Serpiştirince Mükemmel İşletim Sistemi Çıkacağını Bilirken Bunlar Bırakın Aramaya Devam Etsinler. Bu Kafayla Zor Microsoft.

• Ben de hala windows 7 kullanıyorum. Tek sebebi windows 10 a tam olarak hakimiyet kuramıyor oluşum. Win 10 güncellemeyi bile beceremeyen berbat bir işletim sistemi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kullanmaya devam edin. En basitinden ikinci bir WannaCry vakasından sonra buraya nasıl dosyalarımı decrypt ederim diye yazarsınız.

İyi kullanımlar

• Dünyanın en değerli markasina mi bu yorum? Bu kafayla zor ama 1 trilyon $ değerinde. Hele hele win10 yorumlarına gülüyorum. Microsoft ürünlerini ms dos 6.22 versiyonundan beri kullanan ( tüm windows sürümleri + server ürünleri + Azure ) bir kullanici olarak yiğidi öldürelim ama hakkini da verelim.

Hakket bi Pardus vardi di mi?

• 8.1 i yeniden piyasaya sürün olsun bitsin tek fark 2. seçenek olarak classic shell menü koyun.

• Modern dayatma nasıl olmalı bence başlık çoğu insan mecbur kullanıyor. İstemediği görmekten tiksindigi alternatif yollar aradığı candy crush sagalar edgeler bilmemneler

• Debian'ı düzenleyip ben de işletim sistemi yaparım. Olay Pardus değil. Linux ve dağıtımları. Oyunlar için windows, gerisi için linux.

• Microsoft modern işletim sistemi vizyonunu açıkladı: Geleceğin Windows'u nasıl olacak?

"en sonunda herseyi duzelttik."

• Şahsen Windows 10'dan memnunum. Geçenlerde yayınlanan 1903 sürümüyle daha stabil oldu. Yeni gelecek işletim sistemi için söyledikleri hedeflere bakarsak 2-3 yılı var.

• Ekosistem her türlü tercih ve isteğe göre os sunuyor, elbette ihtiyacına göre herhangi birini kullanabilirsin. Fakat ms in tü kaka bir şirket olduğu anlamina gelmiyor. Ballmer sonrasi Nadella ilac gibi geldi, bakış açısını değiştirdi. 5000+ sayıda pc ve laptopun her gun kullanıldığı bir şirketin yazilim gelistirme müdürü olarak şunu rahatca ifade etmek isterim: kurumsalda ki os deneyimi ve başarıları göz ardi edilemez.

son kullanici olarak ise saygi duyarim. benim çıkışım cahilce yorumlara.

• maximreality kullanıcısına yanıt
    Haklısın. Son kullanıcı için Windows çok iyi. En azından uğraşmayı bilen ve meraklı olanlar Linux'u denemelerini öneririm.

• Şu yapay zeka balonu da bi türlü patlamadı gitti. Google android'de yapay zeka yapay zeka dedi şu an tek yapabildiği parlaklığı ayarlamak.

• "Microsoft, modern bir işletim sisteminin varsayılan olarak güvenli olması gerektiğini söylüyor. Yazılım devine göre bu, uygulamalar gibi diğer bileşenlerin işletim sisteminden ayrılması ile mümkün olabilir."

Bulut üzerinde çalışan uygulamalardan bahsediyor sanırım.Geçmiş olsun.Zaten gizlimiz saklımız kalmadıydı, şimdi artık ne var ne yok Amerikan hükümetinin elinde olacak.Fiziksel olarakta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 29 Mayıs 2019; 21:34:36 >
  • güncellemeler nasıl görünmeden arka planda yapılabilir ki?
    illaki fark edilir. Hızdan, sistem kaynaklarının kullanımından vs. Sonra yine söveriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

"Microsoft, modern bir işletim sisteminin varsayılan olarak güvenli olması gerektiğini söylüyor. Yazılım devine göre bu, uygulamalar gibi diğer bileşenlerin işletim sisteminden ayrılması ile mümkün olabilir."

Bulut üzerinde çalışan uygulamalardan bahsediyor sanırım.Geçmiş olsun.Zaten gizlimiz saklımız kalmadıydı, şimdi artık ne var ne yok Amerikan hükümetinin elinde olacak.Fiziksel olarakta.
    Bulut değil sandboxed uygulamadan bahsediyor. Android ve ios gibi yani.
  • Ben linuxu çok sevdim 2 işletim sistemim var ama çoğunlukla ihtiyaç dan dolayı windows kullanıyorum. Eğer aynı program ve oyunlar linuxda çalışsa hiç dönmem Windows a ama elimiz mahkum

• maximreality kullanıcısına yanıt
    Evet Bi Pardus Var Onunla Biraz Vakit Geçir Hocam Bak Bakalım Windows 10 a Görmek İsteyecek Misin Sonrasında. Evet Değeri Çok Yüksek Microsoft un Ama Windows 7 den Bu Yana Kullanıcıları Hep Üzen Microsoft Var. Dikkatini Çekmek İsterim Aynı Kafayı Windows Phone da da Kullandı Ama Alternatifi Vardı ve Kullanıclar Tarafından Nasılda Silindi Gitti. Bugün Windows Kullananlar Oyun Oynayamacaklarını Yada Yabancılık Çekeceklerini Bildikleri İçin Linux a yada Diğer İşletim Sistemlerine Geçmiyorlar. Ama Bir Düşünsene Yarın Bunları Yapabilecek Bir Alternatif Çıkarsa (ki Bunun Zor Olduğunu Hepimiz Biliyoruz Ama Farzet) İşte O Zaman Microsoft u Ne 1 Trilyon Dolarlık Piyasa Değeri Nede Office ve Serverları Kurtarır.

• 10 Yıla Yakın Zamandır Bilgisayarımda Windows 7 Kullanıyorum. Daha Bir Kez Bile Virüs Bulaştırmışlığım ve Bu Yüzden Tekrar Sistem Kurmuşluğum Yok. Dikkatli Kullanan ve Güvenlik İçin Gerekli Araçları Kullanan Bir Kullanıcı Hertürlü Korunabiliyor. Windows 10 Vardı da Beni O Kurtardı Diyebileceğin Durumlar 1000 de 1 Ancak Çıkar. Sen Antivirüs ünü Kurup İyi Şekilde Yapılandırmazsan Onu Geçtim Antivirüs Uygulamasına Yılda 60-70 TL Vermeye Üşenen Birisiysen Kusura Bakma Windows 99 da Kullansan Faydası Olmaz

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.