Şimdi Ara

'İsminizi Mars'a gönderin' projesine Türkiye damga vurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • NASA'nın geçtiğimiz hafta başlattığı "İsminizi Mars'a gönderin" projesine tüm dünyadan büyük ilgi var. Şu ana kadar yaklaşık 5 milyon kişi NASA'nın resmi internet üzerinden kaydını yaptırmış durumda. Uzay ajansının paylaştığı verilere göre başvurulara Türkiye damgasını vurmuş.

NASA'nın yayınladığı dünya katılım haritasında Türkiye çok büyük bir farkla birinci sırada yer alıyor. Toplamda 5 milyon katılımcının 2 milyondan fazlası yalnızca Türkiye'ye ait. Listede Türkiye, 1 milyardan fazla vatandaşa sahip olan Hindistan'ın önünde bulunuyor. Ayrıca Mars 2020 misyonunun sahibi ABD'nin de dört katı fazla katılımcıya sahip.

Mars 2020 misyonuyla isminizi Mars'a göndermek istiyorsanız buradan sizler de kaydınızı yaptırabilirsiniz. İsim, soyisim, ülke, posta kodu ve e-posta adresinizi girmeniz yeterli olacak. Kayıtlar 30 Eylül 2019'da sona eriyor.

Milyonlarca isim bozuk para büyüklüğünde bir mikroçipe yazılacak

NASA, isimleri Mars'a göndermek için elektron ışını ile işleme teknolojisinden faydalanıyor. Araştırmacıların ifadelerine göre isimler, 75 nanometre genişliğindeki metinler halinde bir bozuk para büyüklüğündeki silikon çiplerin üzerine yazılacak. NASA, bir milyondan fazla ismin bir mikroçipe sığdırılabileceğini söylüyor. Mikroçipler cam bir koruma altında Mars'a fırlatılacak.

NASA daha önce benzer bir projeyi InSight görevinde de gerçekleştirmişti. Yaklaşık 2 milyon kişinin ismi InSight uzay aracıyla birlikte Kasım 2018'de Kızıl Gezegen'in yüzeyine iniş yaptı. İsmini gönderenler arasında ayrıca Türkiye'den de on binlerce katılımcı vardı.

Haziran 2020'de fırlatılacak olan Mars 2020 gözlem aracı, yaklaşık altı aylık uzay macerasının ardından Şubat 2021'de Kızıl Gezegen yüzeyine iniş yapacak. 

• 47 ağaç diktim TEMA aracılığı ile.
    Sayısını bilmediğim kadar çok fidan diktim arkadaşlarımla.

Şuan büyümüş, koca ağaç olmuş, gölgesinde insanların oturduğu, meyvesini insanların yediği bir dut fidesi diktim 20 yıl önce.

Yani demek istediğim bu dünyadan geçip gidince geriye bir şey kalacak. En basiti ağaç. Yaptırdığın bir çeşme, okuttuğun bir çocuk, yetiştirdiğin evlatların. İnsan ölünce hiç olmaz. İnsan hiçbir zaman hiç değildir.

Mars'ta bir toz tanesinde adının yazmasından çok çok daha değerli şeyler var. Duyar kasmaya gerek yok ama. Ben de adımı yazdırdım. Sadece diktiğim bir fidana denk olmadığının farkında olarak yazdırdım.
  • Türkiyede ne kadar işsiz var kanıtı !

• Dalette kullanıcısına yanıt
    ne alaka? formu doldurmak 20 sn sürüyor. tıkla isim yaz gönder bitti. yaptığın bu yorumla aynı vakti alıyor.

• Bizimkilere instagramda facebookta paylaşıp hava atacak bir şey olsun yeter. Yazanların yarısının ne formu doldurduğunu bildiğinden bile emin değilim :))

• Artık siyaset, politika vs. insanları ne kadar bıktırdıysa dünyanın öbür ucu değil evrenin derinlikleri anca kesiyor.

• nerede boş iş var türkler orada sonra arabanın en iyisine bineyim, en güzel evlerde oturayım derler. bom boş bir milletiz
  • Zamaninda AKN kalksin diye BTK icin topladigimiz imza kampanyasi vardi aylarca bekledik miktar artsin diye kimse takmadi yani. Burada su anlasiliyor bizim ulkeden bir cacik olmaz kardesim.

• Teşekkürler Türkiye...

- NASA

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dalette kullanıcısına yanıt
    bir de bedavacılık durumu olabilir milletimiz bedava bir şey bulursa yumulur :) ama bu kadar sayı içinde az da olsa memlekette bilime meraklı insanın olduğunu görmek güzel bir şey.

• Ne kadar boş işlerin adamı olduğumuzun kanıtı olan haber.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • NASA 'isminizi Mars'a götürdüm' diye borçlandırırsa hiç şaşırmayın :D

• NASA’ya rakip uzay ajanslarının olduğu ülkeler (Hindistan hariç) nüfusa oranla listede yok neredeyse. Kıskananlar hiç kayıt yapmamış, hiç olmayıp hayalini kuranlar rekor kırmış.

• reklamı iyi yapıyor nasa, işsizlik bence..

• Bir katılımcı: Bedava kumanya vereceklermiş dediler doldurdum formu.

• sosisvesalam S kullanıcısına yanıt
    Bizim millet kadar meraklı millet yok zaten; kaza,dövüş, indirim, beleş herhangi bir şey...görsün yeter ki gözünü aç-kapat kuyrukta bulursun(!) Bunun dışında bir de sahiplenme vardır; yani ürünü icat eden bu kadar savunmaz..!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 27 Mayıs 2019; 2:28:5 >
  • TITAN kullanıcısına yanıt
    Güldürdünüz hocam valla :)) Başvuru yapanların çoğu bilgisiz laf olsun diye yapıyor ama şu bir gerçek ki milletimiz istiyor bilimde övünmeye açız.

• Taşa, toprağa, ağaca ve tarihi eserlere adını yazan milletten beklenecek bir davranış.

• Vay be :D . Olaya bir de ulkelerin nufusuna oranla bakilirsa Cin, Hindistan ve Amerika yi bile sollamisiz :) ...

• Storylerin bitki örtüsü Nasa bileti oldu
    Nerde gereksiz bir iş varsa bizim millet orda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alemin kralı diye bilet yazdıran gördü bu gözler gerçekten katılan kişi sayısının o olduğuna inanıyor musunuz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.