Şimdi Ara

## AMD Athlon İsmini Bırakıyor Mu - Phenom? ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD Athlon İsmini Bırakıyor Mu - Phenom? ##

AMD'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni nesil K10 mikroişlemci mimarisini artık bilmeyen/duymayan yoktur. Bilindiği gibi yeni mimariye sahip olan işlemciler şimdiye kadar sunucu tarafında Barcelona masaüstü tarafındaysa özellikle yıldızlara verilen başta Agena olmak üzere değişik kod adlarıyla anılıyorlardı. Fakat yurt dışında çıkmaya başlayan bazı habelere göre, AMD yeni nesil işlemcileri ile isim değişikliğine de gidebilir.

Firmanın Athlon markasını da bilmeyen yoktur. K7 mimarisi ile kullanmaya başladığı Athlon ismi/markası an itibariyle son derece güçlü bir konuma sahip hatta öyle ki Athlon markasının AMD'nin bile önüne geçtiğini söyleyenler var. Fakat gelen haberlere göre, AMD yeni nesil işlemcileri ile birlikte Athlon isminin kullanımını bırakarak adeta efsane kahramanlardan Phantom'a gönderme yaparak ürünlerinde Phenom ismini kullanabileceği söyleniyor. Hatta çekirdek sayısı ve modeline göre işlemciler Phenom X2, Phenom X4 ve Phenom FX olarak isimlendirilecekmiş.

Çıkan haberlere / söylentilere AMD tarafından henüz bir cevap veya yorum gelmiş değil. Bilindiği gibi Intel'de yeni nesil Core mimarisini kullanan işlemcileri ile 14. yaşını kutlayan Pentium markasına pasif görev vererek merkeze çekmiş ve Core 2 Duo - Core 2 Extreme - Core 2 Quad "Conroe" isimlendirmelerini modellerinde kullanmaya başlamıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 26 Nisan 2007; 6:23:50 >

• İmi cismi problem değil,şu işlemcinin performansını görsek,o zaman anlaşılır phantom mu phenom mu Haber için teşekkürler hocam
  • Phenom... güzel gelmedi bana ya Athlon çok daha iyi idi. Ama tabi önemli olan ismi değil performansı
  • Phenom guzel hemde daha orjinal bir isim
  • Phenom ii olmuş
    Hem söylemesi Athlon'dan daha kolay
  • zamanında p4 2.4 140 dolaarken amd 2500+ ve msı kt400 board lamıştım aynı paraya ve hala kullanıyorum. benim amdden beklentim fiyat olarak gene aldıgım gibi olursa neden almayayım ama malesef fiyat farkı yok ve intel performans olarak önde. birde athlon ismi güzel kalsın öyle
  • yeni işlemcilerim bi "fenomen" olacak dercesine "phenomenon" kelimesinin kısaltmasini kullanmiş AMD. bence athlon dan daha uygun Türkçe söylenişe, kulağa da daha hoş geliyor.
  • fx57 biliyorum beni zevmezsin ama amd yeni işlemci adını "phenomenon" kelimesine atfetmiş olamaz mı. türkçe karşılığı fenomen, harika, olağanüstü şey. böylesi daha olası geldi de bana. hani phantom da güzel ama ama uyduramadım birtürlü

düzenleme: ben yazana kadar aynısını mithrelis de yazmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elmedin -- 26 Nisan 2007; 9:56:34 >
  • Yok ya Pheonm Phenomenon "karmaşa, karışıklık, çok karmaşık ama müthiş olay vs." den keliyor olmasın. Yani AMD şu an 8 Core mu yokta multi CPU+GPU mu ne yapacağını bilemediği için bu adı vermiş olabilir.

Yani bu işin sonu muallakta gibisinden bi söz !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yimmasabi -- 26 Nisan 2007; 10:22:19 >
  • intelin merom una benzemiş, daha güzel isimler bulunabilir
  • Höyt nickimi çalma Amd
  • athlon iyiydi phenom yakışmamışş

• Bence AMD nin aradığı çözüm çok uzakta değil,kısaca " FOS " koysunlar mesela FOS X4 gibi.

AMD kendine gel, 2007 elden gitti, 2008 de yaşarsın umarım.
  • phenom yerinde phantom daha iyi olur bence,yada athlon 2
  • bekliyecez isminin ne onemi var performansi iyi olsun isterse ismi kazma olsun
  • Arkadaşlar isim konusu kesinleşti - AMD Athlon ismini bırakıyor. Firmanın yeni nesil tüm işlemcileri Phenom ismi ile gelecek.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gelu

bekliyecez isminin ne onemi var performansi iyi olsun isterse ismi kazma olsun

Fena değil, "KAZMA FX"

Bence gpu,cpu melez karışımlarını çıkrsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1080p -- 26 Nisan 2007; 16:45:23 >

• kıskanmayın lem intelciler. amd nin bordları bi ucuzlasaydı diğerleri önemli değil..
  • athlon a alıştıktı ya bunada alışacağız
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.