Şimdi Ara

WhatsApp'da casus yazılım yüklenmesine izin veren güvenlik açığı bulundu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • WhatsApp'ın kullanıcı güvenliği konusunda öne çıkardığı özelliklerinden biri de uçtan uca şifreleme diyebiliriz. Bu özellik gönderilen ve alınan iletilerin tamamen şifrelendiği anlamına geliyor ve böylece bilgisayar korsanlarının araya girmeleri ve okumalarını önlüyor. Ancak bu özelliğin çok da güvenli olmadığı ortaya çıktı.

İsrail hükümetiyle birlikte çalışıyorlar

The Financial Times'ın yeni bir raporuna göre, WhatsApp geçtiğimiz günlerde, NSO Group adlı bir şirket tarafından geliştirilen kötü amaçlı kodun, iOS ve Android cihazlardaki WhatsApp uygulamasına bulaşmasına izin veren bir güvenlik açığı olduğunu açıkladı. Bu kod temelde bilgisayar korsanlarının, kurban olarak seçtikleri kişinin cihazlarında casusluk yapmalarını sağlıyor.
    WhatsApp bu casus yazılımın, hükümetlerle çalıştığı açıklanan bir şirket olan NSO Group tarafından cihazlara bulaştırılmak istendiğini açıkladı. Şirket konuyla ilgili olarak tüm bilgileri paylaşmak için birçok insan hakları kuruluşuna da bilgi verdiğini de duyurdu. Bu güvenlik açığının kaç cihazı etkilediği belirsiz, ancak dünya çapında 1.5 milyar kullanıcısı olan WhatsApp uygulaması için yüzde 1 oran bile oldukça yüksek bir rakam. Tüm bunlara ek olarak, şirketin bu hatayı düzelttiğini ve uygulamanızın güncel olduğundan emin olmanız gerektiğini de belirtelim.

• Telegramda olup Whatsapp’ta olmayan 55 özellik. Güvenlik açığı da yok, açık kaynak kodlu ve sunucular farklı ülkelerde.

1) Her platformda aynı anda kullanılabiliyor olması, PC, Tablet, Mac, Telefon hatta iPod vs.

2) Görüntü ve videoların kalitesini düşürmeden gönderilebiliyor olması. Mobil internet kullanımı için isteğe bağlı düşük boyutlu gönderme seçeneği de var. Whatsappta özgün dosya gönderme sınırı sadece 16Mb, Telegram sınırsız.

3) Kişiselleştirilebilir arayüze sahip olması.

4) Tüm mesaj ve içeriklerin cihazların tümüne ortak inebiliyor olması.

5) Kayıtlı mesajlar özelliği ile içerik depolama hizmeti.

6) Sesli görüşme özelliğinin diğer platformlardan daha akıcı olması.

7) Karanlık mod ile gözü daha az yorması.

8) EXE dahil tüm dosya türlerinin gönderilebilmesi.

9) Herhangi bir video linkinin video açılmasına gerek kalmadan izlenilebilmesi.

10) Grup üye sayısı sınırının 2000000 olması.

11) Gizli sohbetlerde ekran görüntüsü alınamaması.

12) Gizli sohbet imkanı.

13) Belirlenen süreye göre mesajların otomatik olarak silinebilme seçeneği.

14) Sticker desteği.

15) Parmak izi ile koruma seçeneği.

16) Sohbetlerdeki kelimeleri reklam veri tabanına kaydetmemesi. Böylece kişisel reklam saldırısından kurtulma.

17) Sunucuların farklı ülkelerde bulunma imkanı, bu sayede en yakın veri merkezinden hızlı hizmet alımı, kesintisiz iletişim.

18) Farklı cihazlardan sohbet geçmişinin tümüne ulaşabilme imkanı.

19) Sınırsız kapasitede veri saklama hizmeti.

20) Arka planda veri indirme hizmeti.

21) Masaüstü uygulamasının native olması. (Telefonun internete bağlı olması gerekmiyor)

22) Gruptaki diğer kişiler, eğer siz onların rehberlerine ekli değilseniz numaranızı göremezler. Çünkü numara yerine kullanıcı adı kullanımaktadır Telegram.

23) Gruplarda mesaj sabitleme ve üyeler için gelişmiş izin ayarları.

24) Bot desteği.

25) Tüm mesajları ve mesajlarda gönderilen dosyaları sunucudan çekerek yedekleme imkanı. Üstelik yedek klasöründeki html dosyası ile tüm sohbetleri aynı formatta görüntüleme

24) Eğer rehber izni vermezseniz, numara, ad, soyad ile kişi ekleyip sadece onunla mesajlaşabilirsiniz.

25) Gruplarda ve kanallarda anket gönderebilme imkanı.

26) Anlık çeviri imkanı. Yabancı bir dilde sohbet etmek çok daha pratik.

27) Otomatik olarak video oynatım.

28) Çoklu numara ve hesap desteği

29) Numarayı silmeden geçici olarak hesabı dondurabilme.

30) Uygulama içi tarayıcı özelliği, websitelerini otomatik görme, hatta sayfalardaki videoları otomatik oynatma.

31) Gizli sohbetlerde istenilen zamanda istenilen mesajı her iki taraftan da silme özelliği.

32) Mesajlar başkasına iletilirse mesaj sahibinin haberi olur.

33) Profil resminin kime görünüp görünmeyeceğini belirleyebilme.

34) Video mesajlarını ve Gif’leri tam indirmeden önce izleyebilme.

35) Sticker ve Gif arama özelliği.

36) Sadece emoji içeren mesajların daha büyük görünmesi.

37) Uygulama içi ayar arama özelliği.

38) Çoklu numara veya hesap ekleme özelliği kullanımında herhangi bir hesaba rehbere erişme veya bildirim alıp almama seçeneği ekleyebilme.

39) Video izlerken yana cihazı yana çevirip otomatik olarak tam ekrana geçebilmesi.

40) Siri veya Hey Google ile uygulama içi erişim

41) Sesli mesajların art arda dinlenilebilmesi.

42) Resim ve fotoğrafları algoritmik sıkıştırma tekniği ile gönderebilme seçeneği.

43) Mesaj iletim sınırının bir kişi ile sınırlı olması böylece spam mesajlarının önüne geçilmesi.

44) Karanlık moda ek gece mavisi, gündüz ve gündüz klasik seçeneklerinin olması.

45) Uygulama içi animasyonların kapatılabilmesi.

46) Sesli görüşmelerde daha az veri kullanımı seçeneğinin olması.

47) Uygulamaya özel proxy atama seçeneğ.

48) İki adımlı kimlik doğrulama seçeneğinin bulunması.

49) Sohbetlerde gönderilmiş olan ödeme ve adres bilgilerini içeren mesajların otomatik olarak silinebilme seçeneği.

50) Özel sohbetlere özgü link ön izleme seçeneğini kapatabilme özelliği.

51) Gelen resimler önizlenebilir, Whatsapp gibi ayrıca indirmeniz gerekmez.

52) Dosya paylaşım sınırı yok Whatsappın 30 dosya paylaşım sınırının olması gibi

53) Profil fotoğrafı için kırpmaya gerek bulunmuyor.

54) Güvenlik açığı yok, program açık kaynak kodlu ve sunucalar farklı ülkelerde bulunuyor.

55) Sohbete özel şifreleme seçeneği, sadece istediğiniz sohbetlere şifre koyabilirsiniz.

56) Kimlerin Online olduğunu toplu listeden görebilme.
  • Telegramda olup Whatsapp’ta olmayan 55 özellik. Güvenlik açığı da yok, açık kaynak kodlu ve sunucular farklı ülkelerde.

1) Her platformda aynı anda kullanılabiliyor olması, PC, Tablet, Mac, Telefon hatta iPod vs.

2) Görüntü ve videoların kalitesini düşürmeden gönderilebiliyor olması. Mobil internet kullanımı için isteğe bağlı düşük boyutlu gönderme seçeneği de var. Whatsappta özgün dosya gönderme sınırı sadece 16Mb, Telegram sınırsız.

3) Kişiselleştirilebilir arayüze sahip olması.

4) Tüm mesaj ve içeriklerin cihazların tümüne ortak inebiliyor olması.

5) Kayıtlı mesajlar özelliği ile içerik depolama hizmeti.

6) Sesli görüşme özelliğinin diğer platformlardan daha akıcı olması.

7) Karanlık mod ile gözü daha az yorması.

8) EXE dahil tüm dosya türlerinin gönderilebilmesi.

9) Herhangi bir video linkinin video açılmasına gerek kalmadan izlenilebilmesi.

10) Grup üye sayısı sınırının 2000000 olması.

11) Gizli sohbetlerde ekran görüntüsü alınamaması.

12) Gizli sohbet imkanı.

13) Belirlenen süreye göre mesajların otomatik olarak silinebilme seçeneği.

14) Sticker desteği.

15) Parmak izi ile koruma seçeneği.

16) Sohbetlerdeki kelimeleri reklam veri tabanına kaydetmemesi. Böylece kişisel reklam saldırısından kurtulma.

17) Sunucuların farklı ülkelerde bulunma imkanı, bu sayede en yakın veri merkezinden hızlı hizmet alımı, kesintisiz iletişim.

18) Farklı cihazlardan sohbet geçmişinin tümüne ulaşabilme imkanı.

19) Sınırsız kapasitede veri saklama hizmeti.

20) Arka planda veri indirme hizmeti.

21) Masaüstü uygulamasının native olması. (Telefonun internete bağlı olması gerekmiyor)

22) Gruptaki diğer kişiler, eğer siz onların rehberlerine ekli değilseniz numaranızı göremezler. Çünkü numara yerine kullanıcı adı kullanımaktadır Telegram.

23) Gruplarda mesaj sabitleme ve üyeler için gelişmiş izin ayarları.

24) Bot desteği.

25) Tüm mesajları ve mesajlarda gönderilen dosyaları sunucudan çekerek yedekleme imkanı. Üstelik yedek klasöründeki html dosyası ile tüm sohbetleri aynı formatta görüntüleme

24) Eğer rehber izni vermezseniz, numara, ad, soyad ile kişi ekleyip sadece onunla mesajlaşabilirsiniz.

25) Gruplarda ve kanallarda anket gönderebilme imkanı.

26) Anlık çeviri imkanı. Yabancı bir dilde sohbet etmek çok daha pratik.

27) Otomatik olarak video oynatım.

28) Çoklu numara ve hesap desteği

29) Numarayı silmeden geçici olarak hesabı dondurabilme.

30) Uygulama içi tarayıcı özelliği, websitelerini otomatik görme, hatta sayfalardaki videoları otomatik oynatma.

31) Gizli sohbetlerde istenilen zamanda istenilen mesajı her iki taraftan da silme özelliği.

32) Mesajlar başkasına iletilirse mesaj sahibinin haberi olur.

33) Profil resminin kime görünüp görünmeyeceğini belirleyebilme.

34) Video mesajlarını ve Gif’leri tam indirmeden önce izleyebilme.

35) Sticker ve Gif arama özelliği.

36) Sadece emoji içeren mesajların daha büyük görünmesi.

37) Uygulama içi ayar arama özelliği.

38) Çoklu numara veya hesap ekleme özelliği kullanımında herhangi bir hesaba rehbere erişme veya bildirim alıp almama seçeneği ekleyebilme.

39) Video izlerken yana cihazı yana çevirip otomatik olarak tam ekrana geçebilmesi.

40) Siri veya Hey Google ile uygulama içi erişim

41) Sesli mesajların art arda dinlenilebilmesi.

42) Resim ve fotoğrafları algoritmik sıkıştırma tekniği ile gönderebilme seçeneği.

43) Mesaj iletim sınırının bir kişi ile sınırlı olması böylece spam mesajlarının önüne geçilmesi.

44) Karanlık moda ek gece mavisi, gündüz ve gündüz klasik seçeneklerinin olması.

45) Uygulama içi animasyonların kapatılabilmesi.

46) Sesli görüşmelerde daha az veri kullanımı seçeneğinin olması.

47) Uygulamaya özel proxy atama seçeneğ.

48) İki adımlı kimlik doğrulama seçeneğinin bulunması.

49) Sohbetlerde gönderilmiş olan ödeme ve adres bilgilerini içeren mesajların otomatik olarak silinebilme seçeneği.

50) Özel sohbetlere özgü link ön izleme seçeneğini kapatabilme özelliği.

51) Gelen resimler önizlenebilir, Whatsapp gibi ayrıca indirmeniz gerekmez.

52) Dosya paylaşım sınırı yok Whatsappın 30 dosya paylaşım sınırının olması gibi

53) Profil fotoğrafı için kırpmaya gerek bulunmuyor.

54) Güvenlik açığı yok, program açık kaynak kodlu ve sunucalar farklı ülkelerde bulunuyor.

55) Sohbete özel şifreleme seçeneği, sadece istediğiniz sohbetlere şifre koyabilirsiniz.

56) Kimlerin Online olduğunu toplu listeden görebilme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Theologist -- 14 Mayıs 2019; 12:54:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Hocam o da bunun laciverti, ne diye övüyorsunuz bu kadar anlamıyorum...

• Theologist kullanıcısına yanıt
    Telegram yada Watsapp uygulamasının güvenli olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Watspp'a ABD ulaşıyordur Telegram'a Rusya...
    İkisi de hükümetleriyle sorun yaşıyormuş gibi gösteriliyor ki inandırıcılık sağlansın..

• susesa S kullanıcısına yanıt
    Telegram open-source

1. Telegram açık kaynak kodlu, dolayısıyla bir ülkeye ait değil. 2. serverları rusya'da değil ingiltere, singapur ve bir iki ülkede daha. 3. telegram Rusyada yasak ve ilk programcısı Pavel Durov'un 2014'ten beri rusyaya giriş yasağı var.

biraz araştırmak lazım iddialarda bulunmadan önce.

Kardeşim güzel düşünce fakat ben sana sorarım, sence kaç kişi bu kadar bu kadar hayatı açık yaşamak istiyor mesajları kaydetmek guruplardaki online gözükmeleri. sözüm o ki biraz insanlar fitne fesat seviyor herkesi kötü tarafı vardır onun için bir mavi tık (whatsapp) olay olurken online olmalrı bilmem neleri görmek herkese uygun bi durum değil herkesin özeli var kimse herşeyini ifşaa etmeyi sevmiyor ondan çokta tutatlı değil programlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: blood.army

Kardeşim güzel düşünce fakat ben sana sorarım, sence kaç kişi bu kadar bu kadar hayatı açık yaşamak istiyor mesajları kaydetmek guruplardaki online gözükmeleri. sözüm o ki biraz insanlar fitne fesat seviyor herkesi kötü tarafı vardır onun için bir mavi tık (whatsapp) olay olurken online olmalrı bilmem neleri görmek herkese uygun bi durum değil herkesin özeli var kimse herşeyini ifşaa etmeyi sevmiyor ondan çokta tutatlı değil programlar.
    O özelliği de kapatmak kişinin elinde, zorunlu değil yani, bir seçenek.

• addidas_85 kullanıcısına yanıt
    açık kaynak nedir bir araştırın anlarsınız neden övdüğümüzü. Biri facebook adında özel şirkete ait, içerisinde ne gibi algoritmalar olduğunu bilmiyoruz, bildiğimiz ve ıspatlanmış tek şey whatsapp içinde kesinlikle konuşmanız içinde kelimeleri filtreleyen algoritma olduğu. Bu kelimelere göre size reklam yönlendiriyor. Diğerleri ıspatlanmamış olduğu için dile getirmeyeceğim, araştırırsanız neler olabileceğini bulabilirsiniz.
    telegram ise kaynağı ortalıkta olan, dolayısıyla nedir ne değlidir, ne iş yapar herşeyi belli olan bir yazılımdır. bir şirkete veya bir ülkeye ait değildir ve asla olamaz. Linux gibi dünyanın her tarafından insanlar kod yazıp gönderirler bu kodlar telegram toplumu tarafından oylanıp özelliklere eklenir. Ayrıca içine "olması gereken" dışında bir algoritma ekleyemezler. fark da tam olarak burada

özelliklerini tartışacak olursak, ferrari ile fiat 'ı karşılaştırmak gibi olur zaten de konu bu değil.

Sorunda o zaten kapattığın zaman ben kendimizden toplumuzdan örnek veriyorum bunun açılabildiğini bildiğin için manyak psikopat sevgililerin sonu malum ihanet eden karı kocalar. gizlice mesajları indir gönder telefonuna... etc. sayılır neyse ben sadece bizim gibi gergin topluma gitmez abi ki kaldı ki lokmacılar gibi onlarca uygulamaya gerek yok bence en mantıklısı Wechat dediklerinizin çoğu var birde çinin mesajlarını okuyor olmasının dışında efsane güvenilir bir program. Ödeme para gönderme her şeyi yapabiliorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: blood.army

Sorunda o zaten kapattığın zaman ben kendimizden toplumuzdan örnek veriyorum bunun açılabildiğini bildiğin için manyak psikopat sevgililerin sonu malum ihanet eden karı kocalar. gizlice mesajları indir gönder telefonuna... etc. sayılır neyse ben sadece bizim gibi gergin topluma gitmez abi ki kaldı ki lokmacılar gibi onlarca uygulamaya gerek yok bence en mantıklısı Wechat dediklerinizin çoğu var birde çinin mesajlarını okuyor olmasının dışında efsane güvenilir bir program. Ödeme para gönderme her şeyi yapabiliorum.
    Pek bişey anlaşılmıyor yorumunuzdan.

Tıpkı mavi tık olayı gibi, online görünme özelliğini de kapatabilirsiniz.
  • 435 4 kullanıcısına yanıt
    Aynı dediğin gibi araştırdım. Açık kaynak kodlu olması veri güvenliğini garanti eden bir durum değil .İlaveten, Singapurdaki serverin Rus hükümeti kontrolünde olması durumu olasılık dışı mı? Başka ülkelerde paravan şirketlerle server almak çok mu zor? Durov olayının iyi polis kötü pols oyunu olmadığını nereden biliyorsunuz?

Madem mevzuyu açtınız beni bu görüşe iten sebebi anlatayım. Elnusra suriyede haberleşme için güvenli olduğu görüşüyle telegram kullanıyordu. El nusra komutanları geçtiğimiz yıllarda rus ve rejim jetleriyle patır patır öldürüldüler. bu durumun telegramdan kaynaklı olduğunu tahmin ediyorum ve bu sebeple iddiam bu. Bunun doğru olduğunu ben ıspatlayamam siz de yanlış olduğunu ıspatlayamazsınız.

Geçtiğimiz günlerde amerikada maria butina diye bir kadın rus ajanlığından hüküm giydi ama kadın yaptığı açıklamada elde somut delil olmadan siyasi bir karar alındı diyor. Hadi ispatlayın.... Geçtiğimiz günlerde Türkiyede iki BAE ajanı yakalandı diye bir haber vardı, hadi ispatla ajan olduklarını... Biri cezaevinde intihar etti diyorlar, hadi ispatla intihar olduğunu..... Çinin Supermicro, Huawei gibi markaları ajanlıkla suçlanıyor hadi suçlu olduklarını yada olmadıklarını ispatla....

Demem o ki ajanlık faliyetlerinin ispatı diye bir şey çok zor. Ben de ispatlayamam ama teorik olarak mümkün. ben hükümetlerin "ülke menfaati" putu icabı bu tarz pisliklere teşne olduklarına inanıyorum. Onlar için tek kriter imkan ve Rusya ABD Çin gibi ülkelerin bu imkanı var dolayısıyla muhakkak yaparlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: susesa

Aynı dediğin gibi araştırdım. Açık kaynak kodlu olması veri güvenliğini garanti eden bir durum değil .İlaveten, Singapurdaki serverin Rus hükümeti kontrolünde olması durumu olasılık dışı mı? Başka ülkelerde paravan şirketlerle server almak çok mu zor? Durov olayının iyi polis kötü pols oyunu olmadığını nereden biliyorsunuz?

Madem mevzuyu açtınız beni bu görüşe iten sebebi anlatayım. Elnusra suriyede haberleşme için güvenli olduğu görüşüyle telegram kullanıyordu. El nusra komutanları geçtiğimiz yıllarda rus ve rejim jetleriyle patır patır öldürüldüler. bu durumun telegramdan kaynaklı olduğunu tahmin ediyorum ve bu sebeple iddiam bu. Bunun doğru olduğunu ben ıspatlayamam siz de yanlış olduğunu ıspatlayamazsınız.

Geçtiğimiz günlerde amerikada maria butina diye bir kadın rus ajanlığından hüküm giydi ama kadın yaptığı açıklamada elde somut delil olmadan siyasi bir karar alındı diyor. Hadi ispatlayın.... Geçtiğimiz günlerde Türkiyede iki BAE ajanı yakalandı diye bir haber vardı, hadi ispatla ajan olduklarını... Biri cezaevinde intihar etti diyorlar, hadi ispatla intihar olduğunu..... Çinin Supermicro, Huawei gibi markaları ajanlıkla suçlanıyor hadi suçlu olduklarını yada olmadıklarını ispatla....

Demem o ki ajanlık faliyetlerinin ispatı diye bir şey çok zor. Ben de ispatlayamam ama teorik olarak mümkün. ben hükümetlerin "ülke menfaati" putu icabı bu tarz pisliklere teşne olduklarına inanıyorum. Onlar için tek kriter imkan ve Rusya ABD Çin gibi ülkelerin bu imkanı var dolayısıyla muhakkak yaparlar.
    Bu saydıklarınız telegram kullanmamaya engel değil.

ne yapalım bip mi kullanalım?

• astegon kullanıcısına yanıt
    haklısınız engel değil. Sadece güvende olduğumuz hissinin serap olduğunu bilerek kullanalım demek istedim.
    Hocam kimse IM programlarının kullanıcı yararına olduğunu savunmuyor zaten. Ona bakarsanız apple da iMessage ile takılıyor. Kendi ekosistemi arasında konuşuyor. O da çok güvenli değil.

Uzatmayayım cross-platform instant messaging konusunda whatsapp lider. keşke insanlar telegram kullansa. Keşke...
  • Bir özellik de ben söyleyeyim;

57) Kullanıcı arkadaş sayısı : 0

• Hocam 3310 telefon kullan kafa rahat olsun 😍😎😂

• quote:

Orijinalden alıntı: karikaturizma

Bir özellik de ben söyleyeyim;

57) Kullanıcı arkadaş sayısı : 0
    Benim rehberimde de 155 kişi Telegram kullanıyor, bu çevrenizdeki kitlenin ne kadar bilinçli olduğunu da gösteriyor bence...
  • Yine İsrail. Yer gök açık, kapalı kapı kalmadı.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.