Şimdi Ara

WhatsApp, Windows Phone desteğini sonlandırıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
4.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnternet dünyasının en popüler iletişim platformlarından biri olan WhatsApp, web sitesinden yaptığı açıklamayla uzun süredir gündemde olan Windows Phone desteğini sonlandıracağı söylentilerini doğruladı.

Eski Android ve iOS sürümleri de sırada

Facebook'un sahibi olduğu şirket, 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren Windows Phone işletim sistemi kullanan cihazlar için desteğini sonlandıracağını açıkladı. Aynı durum gelecek yıldan başlayarak Android ve iOS'un eski sürümleri için de geçerli olacak. WhatsApp'ın bu kararı şaşırtıcı değil zira Windows Phone, Microsoft'un unutulmaya yüz tutmuş mobil işletim sistemi olarak değerlendiriliyor.
    Diğer işletim sistemi sürümlerine gelince, Android 2.3.7 ve daha eski bir sürümü çalıştıran cihazlar artık 1 Şubat 2020'den itibaren WhatsApp'ı kullanamayacaklar. iOS 7 ve daha eski sürümlerde çalışan hiçbir aygıt da aynı tarihte WhatsApp ile uyumlu olmayacak. Bu işletim sistemini çalıştıran cihazlara sahip kullanıcılar ise WhatsApp'ı kullanmaya devam edebilmek için, cihazlarını yeni bir akıllı telefon modeline yükseltmeleri gerekecek.

• Alakasız ve düşünülmeden atılmış bir yorum. iOS 7'nin yani iPhone 4'ün desteği çekilecek, 2010'da çıkmış bir cihaz. Aynı dönem rakipleri Samsung Galaxy S, HTC Desire/Desire HD/Evo 4G/Nexus One, Motorola Droid X, SE X10, LG Optimus One gibi cihazlar resmi olarak 2.3 Gingerbread'ten ötesini görmemiş ki mesela HTC Desire 2.2 Froyo'da kaldığı için WA desteği 2016 sonunda bitmiş. WhatsApp uygulama desteği ömürü olarak arada bir fark yok.

Ortada uzun ömürlülük falan da yok. Mecburiyetten uygulama geliştiricileri daha eski sürümlere destek veriyorlar çünkü üreticiler mesela 2010 cihazına yazılım olarak desteğini erken bırakmış, hatta olduğu gibi bırakmış desek daha doğru. Bilmeyen birisi yazdığını okusa Android'in artı bir özelliği sanır halbuki durum vahim...
    Haklısınız hocam. Buralarda göremediğimiz, internete de giriyor, whatsapp çalışıyor diye Windows Phone cihazlarını kullanan bir sürü insan var.
    Ülkemiz gibi akıllı telefonun gittikçe ulaşması zor bir cihaz haline geldiği ulkeler*de destek kesilince bazı insanlar kulanamayıveriyim yaa çok da önemli değil diyecektir.

Tabi amiral gemisi olmayan telefonlara çöp diyen baba parasıyla yaşayan insanların olduğu forumda bunu kimseye anlatamazsın.

*Ülkeler dedim de bizden başka akıllı telefonun lüks olarak görüldüğü başka ülke yoktur herhalde.

Teknoseyir'de Levent abi başından geçen ama ibretlik bir şeyi anlattı. Hastaneye gidiyor diyorlar uygulamamız var onu indirip oradan randevu al da gel. Tahlil çıkıyor onun uygulaması var telefonundan bakabilirsin. Velhasıl çoğu banka akıllı telefon uygulaması olmadan internet bankacılığına girdirmiyor. Kaldı ki bu uygulamalar güncel işletim sistemi değilse zaten çalışmıyor. Ki elindekini güncellesen bile eski performansı gidiyor, firmalar yenisini satmak için yeni sürümde bilerek yavaşlatıyorlar.

Artık herkesin cebinde güncel bir akıllı telefon olduğu varsayılıyor. Adam direkt uygulamamımızı yükle ordan yap diyor. Uygulamayı çalıştıracak akıllı telefonun var mı diye kimse sormuyor, çünkü akıllı telefonlar lüks değil bir zaruret artık. Herkeste var kabul ediliyor.
    Sonra da insanlar telefonu yenileyince zırt pırt telefon değiştiriyor oluyor. Sonra vatandaştan birşey istemeye gelince akıllı telefon bir ihtiyaç, vatandaştan vergi almaya gelince akıllı telefon bir lüks.

Bir yandan insanları akıllı telefon almak zorunda bırakıyorsun, vergisini almaya gelince bu lüks bir şey bundan fazla vergi alayım diyorsun.
    "WhatsApp’ın son sürümü iOS 8 ve üstünü istiyor. iOS 8 ne zaman çıktı? 2014 eylülünde. Android tarafından bakarsak 2.3 ve üzerini istiyor. 2.3 ise 2010 aralıkta çıkmış bir sürüm."

İşte bu düz mantık bakışının yukarıda neden mantıksız olduğunu anlattım. Android'te geriye dönük daha fazla desteklemesi bir şey ifade etmiyor. iPhone 4, iOS 4 ile çıkmış eğer Android cihazlar gibi bir iki güncelleme alıp iOS 4 veya 5'te kalsaydı ona göre destek vereceklerdi. Değişen şey Android'lerin ekstradan yazılım desteği alamaması. Ayrıca iPhone 4'te de Android 2.3'te olduğu gibi 1 Şubat 2020'ye kadar kullanma zamanı vermişler. Android'te de güncel sürüm Whatsapp için Android 4.0.3 istiyor. Xperia 10'da Mart 2010'da piyasaya sürülmüş bir cihaz, iPhone 3GS ne alaka.

Olay Apple'ın daha çok yazılım desteği vermesinden dolayı uygulama SDK'larını daha güncel iOS sürümlerde tutmasından kaynaklı. Yani Samsung Galaxy S'in Android 2.3'le çalışan WhatsApp'ıyla iPhone 4'ün iOS 7'de çalışan WhatsApp'ı bir değil.
    Yok öyle bişey, Iphone 4 diyorsun ama benim iphone 5 bile bir senedir ne uygulamalara ne appstore'a giremiyor. Ayrıca, artık güncelleme denen balonu zorunlu olmadıkça yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Güncellemeler cihazları yavaşlatıp batarya performansını düşürmekten başka bir işe yaramıyor.
  • Ne güzelmiş telefon üreticileri ile beraber emükleyecekler vatandaşı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • İşte bu Windows phone kullananların umrunda olan bir haber

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Abidik gubidik kimsenin kullanmadığı sistemlere bile hala destek veren whatsapp'ın Windows phone'dan desteğini çekmesi bana dürüstçe bir hamle gibi gelmedi.

Yeni akıllı telefon almak bu şartlarda nasıl olacak bilmiyorum. Malum androidde 1500 2000 liradan aşağı düzgün işe yarar bi telefon yok. İphone'u saymıyorum bile.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazık, Lumia 525'i sırf bu yüzden yedek tutuyordum. WhatsApp da olmazsa tuşlu telefondan farkı kalmaz.

• Android Gingerbread desteğini bile WP'den daha uzun tutmuşlar. HP Elite x3, Lumia 950 gibi cihazlarda çalışmayacak uygulama birçok dandik cihazda daha çalışmaya devam edecek, şaka gibi 😂

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerbuyucu -- 10 Mayıs 2019; 22:55:5 >
  • Cihazların yazılımsal desteği açısından değil de işletim sisteminin geriye dönük uygulama desteği açısından bakarsak Android iOS’tan daha uzun ömürlü.

• ipli jeton kullanıcısına yanıt
    Sonuna kadar katılıyorum hocam. İnsanların adını bile unuttuğu Symbian telefonlara geçen seneye kadar destek veren WhatsApp Windowsa bu kadar erken destek kesmesi hiçte iyi niyetli değil. En az 2 sene daha destek vermesi gerekirdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Cihazların yazılımsal desteği açısından değil de işletim sisteminin geriye dönük uygulama desteği açısından bakarsak Android iOS’tan daha uzun ömürlü.
    Alakasız ve düşünülmeden atılmış bir yorum. iOS 7'nin yani iPhone 4'ün desteği çekilecek, 2010'da çıkmış bir cihaz. Aynı dönem rakipleri Samsung Galaxy S, HTC Desire/Desire HD/Evo 4G/Nexus One, Motorola Droid X, SE X10, LG Optimus One gibi cihazlar resmi olarak 2.3 Gingerbread'ten ötesini görmemiş ki mesela HTC Desire 2.2 Froyo'da kaldığı için WA desteği 2016 sonunda bitmiş. WhatsApp uygulama desteği ömürü olarak arada bir fark yok.

Ortada uzun ömürlülük falan da yok. Mecburiyetten uygulama geliştiricileri daha eski sürümlere destek veriyorlar çünkü üreticiler mesela 2010 cihazına yazılım olarak desteğini erken bırakmış, hatta olduğu gibi bırakmış desek daha doğru. Bilmeyen birisi yazdığını okusa Android'in artı bir özelliği sanır halbuki durum vahim...

• Hepsini kapsıyor hocam.
    Açıklamada Windows powered phones diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 13 Mayıs 2019; 10:10:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Alakasız ve düşünülmeden atılmış bir yorum. iOS 7'nin yani iPhone 4'ün desteği çekilecek, 2010'da çıkmış bir cihaz. Aynı dönem rakipleri Samsung Galaxy S, HTC Desire/Desire HD/Evo 4G/Nexus One, Motorola Droid X, SE X10, LG Optimus One gibi cihazlar resmi olarak 2.3 Gingerbread'ten ötesini görmemiş ki mesela HTC Desire 2.2 Froyo'da kaldığı için WA desteği 2016 sonunda bitmiş. WhatsApp uygulama desteği ömürü olarak arada bir fark yok.

Alıntıları Göster
    WhatsApp’ın son sürümü iOS 8 ve üstünü istiyor. iOS 8 ne zaman çıktı? 2014 eylülünde. Android tarafından bakarsak 2.3 ve üzerini istiyor. 2.3 ise 2010 aralıkta çıkmış bir sürüm. İşletim sistemi sürünü olarak bakarsan uygulamala 9 yıl önceki Android sürümlerini desteliyor ama iOS’te en fazla 5 yıl. Dikkat ettiysen üstte de belirttiğim gibi cihazların güncelliği değil işletim sisteminin geriye dönük desteğinden bahsettim. Güncel WhatsApp’ı kurabileceğin en eski iOS cihazı iPhone 4s ve bu ürün 2011 çıkışlı. X10 dediğin cihaz 2009’da 1.6 ile çıkmış daha sonra Sony’nin güncelleme konusunda fikir değiştirmesiyle 2.3’e güncellenmiş bir cihaz.

https://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x10-2964.php

Google’ın ilk telefonuna bakalım. Nexus One 2010’da 2.1 ile çıktı ve 2.3’ü aldı. Yine WhatsApp çalıştırılabiliyor. Dengi olan iPhone 4’te şu an WhatsApp kullanamıyorsun.

https://www.gsmarena.com/htc_google_nexus_one-3069.php

10 yıl önce çıkmış X10 2.3.3’ü gördüğü için WhatsApp çalıştırabiliyor. 10 yıl önce çıkan iPhone 3Gs’de WhatsApp kullanamazsın. Yavaştır takılma donma yapar ama çalışıyor mu çalışıyor. Üreticilerin kısa süren yazılım desteğine rağmen Android cihazlar işletim sisteminin sunduğu uygulama desteği sayesinde kendileri güncel olamasa da güncel birçok uygulamayı kendisiyle aynı zamanda çıkmış olan iPhone desteklemezken destekleyip çalıştırabiliyor.

iOS cihazların yazılım ömrü ve güncelliğinin daha uzun olduğunu biliyorum. Bence sen düşünerek okusan iyi edersin. Bahsettiğim şeyler farklı. Senin o yazdıklarını forumda 100 kere yazmışımdır.

• Haklısınız hocam. Buralarda göremediğimiz, internete de giriyor, whatsapp çalışıyor diye Windows Phone cihazlarını kullanan bir sürü insan var.
    Ülkemiz gibi akıllı telefonun gittikçe ulaşması zor bir cihaz haline geldiği ulkeler*de destek kesilince bazı insanlar kulanamayıveriyim yaa çok da önemli değil diyecektir.

Tabi amiral gemisi olmayan telefonlara çöp diyen baba parasıyla yaşayan insanların olduğu forumda bunu kimseye anlatamazsın.

*Ülkeler dedim de bizden başka akıllı telefonun lüks olarak görüldüğü başka ülke yoktur herhalde.

Teknoseyir'de Levent abi başından geçen ama ibretlik bir şeyi anlattı. Hastaneye gidiyor diyorlar uygulamamız var onu indirip oradan randevu al da gel. Tahlil çıkıyor onun uygulaması var telefonundan bakabilirsin. Velhasıl çoğu banka akıllı telefon uygulaması olmadan internet bankacılığına girdirmiyor. Kaldı ki bu uygulamalar güncel işletim sistemi değilse zaten çalışmıyor. Ki elindekini güncellesen bile eski performansı gidiyor, firmalar yenisini satmak için yeni sürümde bilerek yavaşlatıyorlar.

Artık herkesin cebinde güncel bir akıllı telefon olduğu varsayılıyor. Adam direkt uygulamamımızı yükle ordan yap diyor. Uygulamayı çalıştıracak akıllı telefonun var mı diye kimse sormuyor, çünkü akıllı telefonlar lüks değil bir zaruret artık. Herkeste var kabul ediliyor.
    Sonra da insanlar telefonu yenileyince zırt pırt telefon değiştiriyor oluyor. Sonra vatandaştan birşey istemeye gelince akıllı telefon bir ihtiyaç, vatandaştan vergi almaya gelince akıllı telefon bir lüks.

Bir yandan insanları akıllı telefon almak zorunda bırakıyorsun, vergisini almaya gelince bu lüks bir şey bundan fazla vergi alayım diyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 30 Eylül 2019; 11:25:55 >
  • Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    "WhatsApp’ın son sürümü iOS 8 ve üstünü istiyor. iOS 8 ne zaman çıktı? 2014 eylülünde. Android tarafından bakarsak 2.3 ve üzerini istiyor. 2.3 ise 2010 aralıkta çıkmış bir sürüm."

İşte bu düz mantık bakışının yukarıda neden mantıksız olduğunu anlattım. Android'te geriye dönük daha fazla desteklemesi bir şey ifade etmiyor. iPhone 4, iOS 4 ile çıkmış eğer Android cihazlar gibi bir iki güncelleme alıp iOS 4 veya 5'te kalsaydı ona göre destek vereceklerdi. Değişen şey Android'lerin ekstradan yazılım desteği alamaması. Ayrıca iPhone 4'te de Android 2.3'te olduğu gibi 1 Şubat 2020'ye kadar kullanma zamanı vermişler. Android'te de güncel sürüm Whatsapp için Android 4.0.3 istiyor. Xperia 10'da Mart 2010'da piyasaya sürülmüş bir cihaz, iPhone 3GS ne alaka.

Olay Apple'ın daha çok yazılım desteği vermesinden dolayı uygulama SDK'larını daha güncel iOS sürümlerde tutmasından kaynaklı. Yani Samsung Galaxy S'in Android 2.3'le çalışan WhatsApp'ıyla iPhone 4'ün iOS 7'de çalışan WhatsApp'ı bir değil.
  • Hadi ya bu habere üzüldüm bizim 535 in emekliligine az kaldi.

• Lumia cihazları hep içimde ukte kaldı. Oysa ki ben çok sevmiştim mesela destek verilse ve Salak MS batırmasa android ve IOS arasında güzel bir yere konumlanabilirdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Alıntıları Göster
    Yok öyle bişey, Iphone 4 diyorsun ama benim iphone 5 bile bir senedir ne uygulamalara ne appstore'a giremiyor. Ayrıca, artık güncelleme denen balonu zorunlu olmadıkça yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Güncellemeler cihazları yavaşlatıp batarya performansını düşürmekten başka bir işe yaramıyor.

• Yazık oldu :(

• Windows phone telefonların arayüzüne bayılıyorum. Keyfe keder lumia 920 satacak varsa pm atsın :)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.