Şimdi Ara

## ATi R600XTX'in Son Detayları - R600XTX vs. 8800 Ultra 3DMark 2006 ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
3.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi R600XTX'in Son Detayları - R600XTX vs. 8800 Ultra 3DMark 2006 ##

Bildiğiniz gibi dün itibariyle ATi'nin R600XT veya model ismi ile Radeon HD 2900XT'nin test sonuçları ortaya çıktı. Fakat ATi'nin GeForce 8800GTS modellerini karşı hazırladığı Radeon HD 2900XT modelinin yanı sıra kullanıcıların asıl merak model ise 1GB GDDR4 bellek ile gelecek R600XTX / Radeon HD 2900XTX modeli.

AMD-ATi'nin asıl bombası olacak Radeon HD 2900XTX'in artık saat hzıları da kesinleşti gibi. Gelen bilgilere göre, Radeon HD 2900XTX'in grafik işlemcisi 800MHz, 1GB'lık GDDR4 bellekleri ise 2200MHz'de çalışacak. Tabii kart 512-bit bellek veri yoluna sahip olacak ve yaklaşık 230-watt güç çekecek. AMD-ATi ikisilisi bu modeli olabilecek en kısa süre içerisinde lans edebilmek adına yoğun bir çalışma içinde oldukları da yine gelen bilgiler arasında. Tabii hız aşırtılmış saat hızları ile GeForce 8800GTX'i yakalama potansiyeline sahip olan Radeon HD 2900XT'nin piyasaya çıkmasına paralel olarak Nvidia'da GeForce 8800 Ultra modelini lanse edecek.

AMD-ATi'nin Radeon HD 2900XTX ve Nvidia'nın GeForce 8800 Ultra modellerine yönelik ilk 3DMark skorları da ortaya çıkmaya başladı. Gelen bilgilere göre, 4 çekirdekli QX6800 işlemcisinin kullanıldığı sistemlerde ATi Radeon HD 2900XTX yaklaşık 13,5K+ alabilirken aynı sistem ile Nvidia'nın GeForce 8800 Ultra modelinin ise yaklaşık 14K yapabileceği belirtiliyor. Tabii aradaki ufak farkı etkileyebilecek en önemli unsur ise büyük bir ihtimalle firmaların kartları piyaaya sürdükleri an itibariyle hazır olan en güncel sürücüler olacak. Zira gelen haber/söylentiler doğru çıkarsa Radeon HD 2900XTX ve GeForce 8800 Ultra peformans tarafında kafa kafaya olacaklar gibi.

Tabii kartların üretim miktarları ve tavsiye edilen son kullanıcı fiyatları ise tartışışması gereken ayrı bir konu olarak dikkat çekiyor. Bu arada daha önceki haberlerimizde artan saat hızlarına paralel olarak Nvidia'nın 8800 Ultra modeli üzerinde yeni bir soğutma ünitesi kullanacağını belirtmiştik. İşte bu yeni soğutmaya ait olduğu iddia edilen bir resimde ortaya çıktı buyrun,

## ATi R600XTX'in Son Detayları - R600XTX vs. 8800 Ultra 3DMark 2006 ##

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 25 Nisan 2007; 16:36:24 >

• 8800ultra bana göre fiyasko ile sonuçlanacaktır...

testlerde düz hd2900xt 13.5 k alıyorsa
    8800ultra fabrika çıkışlı zaten o/c li : 14k alıyorsa buda gösteriyorki HD2900XTX karşısında bozguna ugrayacaktır.......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EXPANDER -- 25 Nisan 2007; 15:29:49 >
  • nvidia korkudan ne yapacagini sasirdi
  • Bi bakın bakalım 8800 ultra overclockla 16X AA yı 24X yapabiliyormuymuş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: EXPANDER

8800ultra bana göre fiyasko ile sonuçlanacaktır...

8800ultra fabrika çıkışlı zaten o/c li : 14k alıyorsa buda gösteriyorki HD2900XTX karşısında bozguna ugrayacaktır.......

Orada kanımca yazım hatası var ve o kart 2900xtx dir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: engineer97s

quote:

Yazım hatası falan yok.HD 2900XT QX6800 ile default halde 13547 skor alabiliyor.Biraz overclockla da 14K yı rahat rahat geçiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zommby -- 25 Nisan 2007; 16:11:29 >
  • ATI bir geldi pir geldi, efsane geri mi dönüyor ne
  • daha düzgün bir driverı bile yok..buna rağmen böyleyse..
  • quote:

Orjinalden alıntı: antiyoba

Bi bakın bakalım 8800 ultra overclockla 16X AA yı 24X yapabiliyormuymuş.

çok iyi yerden yakalamışsın
  • quote:

Bence kartlar cıkmadan erkenden bozguna ugratmak dogmamış cocuga don biçmeye benzer çünkü ;

quote:

Orjinalden alıntı: FX57
    ATi RadeON hd 2900XT yaklaşık 13,5K alabilirken aynı sistem ile Nvidia'nın GeForce 8800 Ultra modelinn ise 14K yapabileceği belirtiliyor. Tabii aradaki ufak farkı etkileyebilecek en önemli unsur ise büyük bir ihtimalle firmaların kartları piyaaya sürdükleri an itibariyle hazır olan en güncel sürücüler olacak. Zira gelen haber/söylentiler doğru çıkarsa Radeon HD 2900XTX ve GeForce 8800 Ultra peformans tarafında kafa kafaya olacaklar gibi.

Burda neler olacagını cıkmadan kestirmek zor anlasılıyor,ayrıca 8800 'ün 14k alacagı tahmin ediliyormus.

• Ben de merakla iki gündür oraya buraya bakıyorum nette. Vardığım sonuç:

Birileri benchmark ve fiyat uyduruyor. Ortada net bişi yok. Benchmark diye yayınlanan şeylerde screenshot bile göremedim.
    Kart alacak olanlara tavsiyem madem beklediler, 3 hafta daha beklesinler. Ati HD 2xxx serisi çıktıktan sonra karar versinler.

Not: 8800 Ultra'ya ait olduğu öne sürülen soğutucu daha çok Photoshop'a ait gibi görünüyor
  • Arkadaşlar habere göre, 13,5K'lık skoru alan Radeon HD 2900XTX modeli
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Arkadaşlar habere göre, 13,5K'lık skoru alan Radeon HD 2900XTX modeli

Emin misin.

http://www.dailytech.com/Overclocking+the+R600/article7044.htm

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: engineer97s

quote:

Yazım hatası falan yok.HD 2900XT QX6800 ile default halde 13547 skor alabiliyor.Biraz overclockla da 14K yı rahat rahat geçiyor.

Çıktıda kullandım gibi bir hava sezdim

• quote:

quote:

Arkadaşlar habere göre, 13,5K'lık skoru alan Radeon HD 2900XTX modeli

Emin misin.

http://www.dailytech.com/Overclocking+the+R600/article7044.htm

Başkasının yaptığı veya yapacağı testlere eminim veya emin değilim diye kişisel bir cevap vermem ama skorları belirten haber burada,
    http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=678&Itemid=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 25 Nisan 2007; 16:39:10 >

• Zaten daha önce çıkan ve bizimde forumda paylaştığımız bir haberde R600XTX'in gecikmesinin en büyük sebepleriden biri olarak kartın 512MB GDDR3 belleğe sahip Radeon HD 2900XT modeli ile hemen hemen aynı skorları alması hatta kimi zaman bu kartında gerisine düşmesi gösteriliyormuş ki AMD-ATi bu durumu düzeltebilmek adına sürücüler üzerinde çalışıyormuş.
  • quote:

Zaten daha önce çıkan ve bizimde forumda paylaştığımız bir haberde R600XTX'in gecikmesinin en büyük sebepleriden biri olarak kartın 512MB GDDR3 belleğe sahip Radeon HD 2900XT modeli ile hemen hemen aynı skorları alması hatta kimi zaman bu kartında gerisine düşmesi gösteriliyormuş ki AMD-ATi bu durumu düzeltebilmek adına sürücüler üzerinde çalışıyormuş.

Haklısın.Kanımca GDDR4 ramlerle skoru artırmayı umuyorlardı ama umdukları gibi çıkmadı anlaşılan..
  • Bence dx10 performansları daha önemli. 8800 de 2900 de sonuçta her dx9 oyunu uygulamayı en üst seviyede rahatlıkla çalıştırabilir. tahminimce 2900xtx shader unit farkı nedeniyle daha performanslı olacak dx10 da. siz ne düşünüyorsunuz bu shader unit mevzusunda.
  • His Excalibur X2900XTX Iceq4 Turbo ne zaman cikacak
  • En iyisi son kullanıcı testlerini görmek. Yorum için erken
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.