Şimdi Ara

İmmobilizer ne işe yarıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
18.827
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• anahtar olmadığı zaman aracın çalışmasını engelliyor.

düz kontakla falan çalıştırılamıyor yani. marş motoru basıyor ancak ateşleme olmuyor.

ayrıca kapıları açıp 1 dakika içinde kapılardan birini açmazsanız geri kitliyor. vs. vs. vs.

kısaca hırsızdan korumaya yardımcı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

anahtar olmadığı zaman aracın çalışmasını engelliyor.

düz kontakla falan çalıştırılamıyor yani. marş motoru basıyor ancak ateşleme olmuyor.

ayrıca kapıları açıp 1 dakika içinde kapılardan birini açmazsanız geri kitliyor. vs. vs. vs.

anahtarı aracın içerisinde bırakınca da kitliyor mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: oneMoreaCupofCoffee

quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

anahtar olmadığı zaman aracın çalışmasını engelliyor.

anahtarı aracın içerisinde bırakınca da kitliyor mu?

immobilizer sadece motoru kilitli yo bn bildiğim çünkü bizim arabada var kapılarla ilgili bi işlevi yok sadece anahtar içinde bulunan çip beyin tarafından okunmadan göstergede bulunan anahtar sembolü sönmüyor ve motor çalışmıyor
  • immobilizer:motor kilitleme sistemi..

immobilizer sistemli bir motor orjinal anahtarı dışında başka bir anahtarla çalıştırlamaz...aynı özellikteki anahtarla aracın kapıları açılabilirsiniz(ford araçlarda deneyebilirsiniz..herhangi bir ford focus anahtarı diğer bir focus un kapısını açar ama kontağı açamaz)..

bu sistem sadece motorun çalıştırılmasını engelleyen bir sistemdir..anahtarla yapılabilen diğer aktivitelere bir engeli yoktur....
  • elbbette immobilizerın işlevini biliyorum. yukarıda ccaparlı arkdaş kapılarıda kitler anahtarı içeride unutsanız demişte acaba dedim bilmediğim bi yönü daha mı var. yokmuş meğer öğrendim eyvallah
  • quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

immobilizer:motor kilitleme sistemi..

immobilizer sistemli bir motor orjinal anahtarı dışında başka bir anahtarla çalıştırlamaz...aynı özellikteki anahtarla aracın kapıları açılabilirsiniz(ford araçlarda deneyebilirsiniz..herhangi bir ford focus anahtarı diğer bir focus un kapısını açar ama kontağı açamaz)..

bu sistem sadece motorun çalıştırılmasını engelleyen bir sistemdir..anahtarla yapılabilen diğer aktivitelere bir engeli yoktur....

bu focus konusunda ciddi olamazsın gerçektende acıyo mu yaa ozmn focus sahiplerinin araba da bıraktığı eşyalar büyük tehdit altında ford nsl böle bişii görmemiş olabilir ki hayret
  • Sağolun arkadaşlar şimdi ne olduğunu anladım:)
  • quote:

elbbette immobilizerın işlevini biliyorum. yukarıda ccaparlı arkdaş kapılarıda kitler anahtarı içeride unutsanız demişte acaba dedim bilmediğim bi yönü daha mı var. yokmuş meğer öğrendim eyvallah

yazımı dikkatli okumamışsınız. anahtarı içinde unutrsanız diye bir şey demedim ki.

benim arabada öyle gözlemledim ve immobilizer a yordum.

diyelimki arabaya bineceksiniz, uzaktan anahtara bastınız, kapılar açıldı. ama o sırada telefon çaldı mesela ve konuşmaya başladınız(bu esnada kapılardan hiçbirini buna bagaj da dahil açmadınız.). kapılar 1 dakika sonra kilitleniyor tekrardan.

ama kilidi açtıktan sonra kapılardan biri açılmış olsun, hiç bir zaman kendini kilitlemiyor. öylece bekliyor.
  • YANLIŞ HATIRLIYORSUN...
    HİÇBİR FOCUS ANAHTARI BAŞKA BİR FOCUSUN KAPISINI AÇIP KAPAYAMAZ...
    AYNI ARACA, AİT YEDEK (ÇİPSİZ) ANAHTARLAR ARACI ÇALIŞTIRMAK DIŞINDA HER GÖREVİ YAPABİLİR. SADECE ÇİPLİLER ÇALIŞTIRABİLİR...
    SEN BUNU ANLATMAK İSTEDİN HERHALDE...

quote:

herhangi bir ford focus anahtarı diğer bir focus un kapısını açar ama kontağı açamaz)..
  • hey gidi broadwayler..anahtarı kaybetseniz komşununki yuzde 50 açardı
  • quote:

Orjinalden alıntı: avukatkemal

hey gidi broadwayler..anahtarı kaybetseniz komşununki yuzde 50 açardı

hakkaten ya kuzenin broadway aynı sitede çok yakın aile dostlarının broadwayi açıyordu
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: avukatkemal

hey gidi broadwayler..anahtarı kaybetseniz komşununki yuzde 50 açardı

hakkaten ya kuzenin broadway aynı sitede çok yakın aile dostlarının broadwayi açıyordu

Tam aile arabası:)))
  • Merhaba
    Ford arabalarında her ford anahtarı birbiri açmaz.Açması bazı focuslarda başıma geldi ama yinede çok zor bir ihtimaldir.
    Ama şunu bilmenizde fayda var her ford focus anahtarı kilitler ama açmaz.

quote:

immobilizer:motor kilitleme sistemi..

• Bazen tam bir baş belası, saçlarını yolduruyo insanın..Bekle dur o ışık sönecek diye, anahtarı paçama sürtüp duruyorum..:))) Bazen niye takılıyoki o ışık, sönmek bilmiyo bi türlü..
  • immobilizerlı araç sahiplerine bir tavsiye;

anahtarınız kırılırsa sakın çöpe atmayın, yeni anahtar yaptırırken içinden çipi çıkartıp yeni anahtara takarsanız

yoksa bir sürü uğraşmak zorunda kalırsınız

gözünü sevdiğimin çinlileri yedek anahtarların içine yer bile yapmışlar çipi koymak için orjinal gibi olmuyo ama oluyo yinede
  • ne işe yarıyor sorusuna farklı bir cvp olarak kaskodan indirim almanızı sağlıyor diyebilirim :)
  • immobilizer sistemi motor ecu suna sinyal gonderen bi sistem. siz kontağı cevirmeden once sistem anahtardan gelen sinyalin doğru olup olmadığını algılayarak aracı çalıştırır yada çalıştırmaz. bu tamamen elektronik bir sistem. arabanın kapılarını açık kapayan kumanda ise ap ayrı bi olay. immobikizerli bir arabaya yedek bir anahtar aldığınızda önce motor ecusuna aracı çalıştırabilmek için bir tanıtım yapılır bir de anahtar kumandalı ise kapıları açıp kapama ile ilgili ayrı bir tanıtım daha yapılır.

küçük bir not; yeni motor blokaj sistemine sahip bir arabanız varsa ve master anahtar denen genelde siyah olan anahtarı kaybettiniz mi yandınız. arabayı once cekiciye yukleyip sonra servise goturup genel 15-25 gun yurt dışından parça bekleyip en az da 1500 ytl para bayılıp bir guzel rahatlatsınız :)

karamsar oldu ama sonuç dikkat edin master anahtarı kaybetmemeye cunku o olmadan yedek anahtarla baska anahtar tanıtımı mümkün olmuyor.
  • bence immobilizer aracın çalınmasını engellemesi bakımından alarmdan daha etkili bir yöntem ama yine de zaman zaman düşünüyorum; bırakın orta halli araçları ( bir şekilde anhatarın ele geçirilmesi ihtimali dışında ) üst sınıflardaki araçları mercedes, BMW vs. nasıl çalabiliyorlar ? Böyle düşününce kendi aracın için endişeleniyorsun...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.