Şimdi Ara

Microsoft sağlam kazandı: Surface, Xbox ve Windows başlıca gelir kaynakları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
0
Favori
760
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2019’un üçüncü çeyreğindeki ekonomik verileri yatırımcılarıyla paylaşan Microsoft, 30,6 milyar dolar ciro yaptı. Bu cironun 8,8 milyar dolarını ise net gelir olarak açıkladı. Geçen yıl aynı çeyreğe kıyasla ciroda %14 artış gören Microsoft, net gelirde ise %19 artış yaşadı. Azure Cloud ve Office ürünleri geliri arttırmada önemli bir pay oynasa da asıl taşıyıcılar Xbox, Surface serisi donanımlar ve tabii ki Windows oldu. 
    Firmanın oyun kolu da gelir grafiklerinde yerini korumaya devam ediyor. Oyun gelirinde %5 artış görüldü fakat Xbox’ın düşen donanım geliri ile birbirini nötrledi. 
    xCloud oyun yayını hizmetiyle ilgili olarak hâlâ tarih vermeyen Microsoft, Google’ın Stadia’sına rakip olacak. Yakın zamanda kendi oyun sisteminin ilk demosunu yapan Microsoft, şirketin oyun sorumlusu Phil Spencer’a göre E3’de büyük şeyler yapacak. 
    Windows konusuna baktığımızda, önceki çeyrekte küçülen alan, bu kez tekrar sıçradı ve Microsoft’a göre bunun arkasındaki sebep beklenenden daha fazla olan iş bilgisayarı talebi. Bu talebin yükselişinin, firmaların bilgisayarlarını yükseltti sonucunu ortaya çıkarıyor. 
    Windows OEM Pro geliri ise %15 gibi büyük bir sıçrama yaşadı. Pro olmayan sürümler ise %1 geriledi. Microsoft’un bu konudaki yorumu ise işlemci arzının artmasıyla birlikte hem tüketici hem de iş odaklı talebin yükselmesi şeklinde oldu.
    Yıldan yıla kıyaslandığında işletmelere yönelik bulut ve Office hizmetleri firmanın gelirini yükseltmede büyük rol oynadı. 
    %12 artış yaşayan kategori dahilinde Office 365 iş aboneliği 180 milyon aboneyi geçti. Kişisel Office 365 abonelerinin sayısı ise 34,2 milyon olarak açıklandı. Microsoft CEO’su Satya Nadella bunlara ek olarak iOS ve Android için Outlook uygulamasının 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığını belirtti.  
    Sunucu ürünleri ve bulut hizmetleri ise en büyük yükselişi yaşayan kategoriler oldu. Toplamda %27 artan gelirler, sadece Azure perspektifinde %73 arttı.

• Surface Pro kullanıcısı olarak, Surface bölümü kesinlikle hak ediyor yüksek geliri, diğer kısımları bilemem. Yalnız tablet modunun biraz daha reklamını yapmaları gerekiyor. Çok fazla kullanıcı Windows 8'den beri olan tablet modundan bi' haber ve Windows 10'un tablet olarak kullanımında çok kötü olduğundan şikayetçi. Windows 8 kadar olmasa da, Windows 10 tablet modunu açınca müthiş bir tablet deneyimi sunuyor.

Ayrıca hala UWP Windows Gezgini gelmedi. Hem geliştiricileri mağazaya çekmeye çalışıyorlar, hem de kendileri tam olarak mağazaya girmiyorlar.
  • Microsoft Surface Pro kullanıyorum. Fiyatını kesinlikle hakediyor. Taşınabilirliği, dokunmatik ekran kalitesi, kalem kullanımı, type cover klavyesi ile Mac'lerle asla yakalayamayacağınız bir deneyim sunuyor. Windows stabil değil diyenler gelsin bunu kullansın.

• Canım çekti gidip bir surface pro’mu alsam :) çok pahalı bana göre ihtiyacım olmadığı içindir o :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ee microsoft kazanmış sana ne oluyor ki sanki sen kazandın..
  • Satya Nadella akıllı bir adam, Steve Ballmer varken Microsoft zorlandı hatta gelirleri düştü ama o da geçiş sürecini iyi idare etti.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • alaz1903 kullanıcısına yanıt
    "Windows stabil değil diyenler"..
    Evet Windows stabil değil dengesiz bir şirket ürünüdür. Microsoft'un ajan sokup batırdığı şirketler vardır ve başta Lumialar olmak üzere hakkında sözler verip yüz üstü bıraktığı milyonlarca kullanıcının canını yakmıştır. Bir gün yaptıklarının bedelini ödeme zamanı gelecektir. Windows 7 kullanıyorum güncellemelerin hiçbirisi yok güncelleme yaptığımda bilgisayar kapanıp kalıyor sistem geri yükleme bile kurtaramıyor format atmak zorunda kalıyorum. Güncelleme yapmasam bazen RAM şişiyor bilgisayarı kullandırtmıyor. Güncelleme görevini sildim tamamen de öyle kurtuldum bu beladan. Benzer şekilde Windows 10'da bile sürünen bilgisayarlar var. Adamlar kullanıcıları beğenmediği halde zorla güncelleme yaptırmaya çabalıyor. Bu firma şu üründen kâr edememeye başlasın bu segmenti de terkeder kullanıcılarını da umursamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sreylare -- 26 Nisan 2019; 10:34:9 >

• Civitas Terrana kullanıcısına yanıt
    Koduğumun Hintlisi dediğin adam şirketi uçuşa geçirdi.
    Koskoca Microsoft'u sadece mobil bölümden ibaret sanmayın, girin Azure'a deneme üyeliği açın ne demek istediğimi anlarsınız.
    İnsanlardaki donanım açlığı internet hızlarının artması ve pinglerin azalması ile son bulacak. Son kullanıcının donanım açlığını Azure gibi cloud servisler işleme ve stream yaparak bitirecekler. Chrome book tarzı bilgisayarlar bile her işimizi görür hale gelecekler. Esas gelecek orda...

• Peki Lumia'ya nolmuş; gören, bilen var mı? Eheheheheh.

• Windows 10 ile itibarını kurtarması Microsoft için iyi oldu. Sırf bu yüzden yeni bir Windows çıkartmaktan korkmaya başladılar. Açık ara Win7 ve Win10 dışındaki son dönem bir çok işletim sistemi ne yazık ki çöptür. Ama bu iki işletim sistemi stabil çalışması, kullanışlı olması ve kullanıcının bir çok işlemini kolaylıkla yapabilmesini sağlayacak şekilde dikkatlice tasarlanmış olması Windowsu hala vazgeçilmez yapan ilk unsur. Bu güven duygusu ile ürettiği değer ürün ve yazılımlar markaya artı değer katıyor bu kesin.

• Civitas Terrana kullanıcısına yanıt
    Bence Microsoft şu anda bekle-gör modunda akıllı telefon platformunda. Unix'te yaptığı gibi fırsatını bulduğunda tepelerine binecek. Android'in gidişi hiç iyi değil (yazılımcı olarak söylüyorum), adamlar iyice çorba ettiler tüm API'leri, bir yeri düzeltip ötekini bozuyorlar, Android Studio tam bir zebella oldu ne ram yetiyor ne SSD ne işlemci... Java'yı bırakıp Kotlin'e geçecekler, kaç kişi itibar edecek tek bir platformda anlamlı bir programlama diline? Ben masaüstünde, sunucuda, web'te backend'de Kotlin kullanan görmedim, niyetli olan da yok.

• Surface Pro kullanıcısı olarak, Surface bölümü kesinlikle hak ediyor yüksek geliri, diğer kısımları bilemem. Yalnız tablet modunun biraz daha reklamını yapmaları gerekiyor. Çok fazla kullanıcı Windows 8'den beri olan tablet modundan bi' haber ve Windows 10'un tablet olarak kullanımında çok kötü olduğundan şikayetçi. Windows 8 kadar olmasa da, Windows 10 tablet modunu açınca müthiş bir tablet deneyimi sunuyor.

Ayrıca hala UWP Windows Gezgini gelmedi. Hem geliştiricileri mağazaya çekmeye çalışıyorlar, hem de kendileri tam olarak mağazaya girmiyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: seyfi84

Bence Microsoft şu anda bekle-gör modunda akıllı telefon platformunda. Unix'te yaptığı gibi fırsatını bulduğunda tepelerine binecek. Android'in gidişi hiç iyi değil (yazılımcı olarak söylüyorum), adamlar iyice çorba ettiler tüm API'leri, bir yeri düzeltip ötekini bozuyorlar, Android Studio tam bir zebella oldu ne ram yetiyor ne SSD ne işlemci... Java'yı bırakıp Kotlin'e geçecekler, kaç kişi itibar edecek tek bir platformda anlamlı bir programlama diline? Ben masaüstünde, sunucuda, web'te backend'de Kotlin kullanan görmedim, niyetli olan da yok.
    Google java ile olan işbirliğini bitirdiğini ve kotline destek vereceklerini belirtti. Yani native yazılan büyük çaplı uygulamalar geçmek zorunda hatta geçmiş bile olabilirler.

Zaten hali hazırda bankacılık uygulamaların bir çoğu geçmiş bulunuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• monarch25 M kullanıcısına yanıt
    birader ne diyorsun? C/C++ ile yazılan uygulamaya native denir, kim büyük çaplı native program yazmış da Kotlin'e geçirmiş? Google bankacıları finans sektörünü ilgilendirmez, o alanda IBM'in borusu öter sadece, ve IBM java diyor.

• sreylare kullanıcısına yanıt
    Windows 10 bir üründür, işletim sistemidir. Surface ile kullanırsan son derece stabil ve kullanıcı dostu bir arayüzü vardır. Microsoft ise bir üreticidir, eleştirirken aradaki farkı bilelim. Mobil işletim sistemi için Microsoft'a sallayacaksan hep beraber sallayalım. İlk Lumia kullanıcılarındandım ben.
    Son olarak "ram şişiyor" gibi bir gerekçeyle bilgisayarındaki güncellemeleri kapatan biriyle teknoloji konuşmam ben. Güncelleme en önemli şeydir benim için. Güncellemelerden şişen, kapanan, başlatma problemi yaşayan bir cihazım olmadı bugüne kadar. Ya doğru düzgün "şişmeyen" bir cihaz kullanırsın ya da güncellemelerden mahrum olmanın getirdiği güvenlik açıklarıyla yaşarsın. Tercih senin.
  • alaz1903 kullanıcısına yanıt
    Konuşmayın siz bilirsiniz. Düzgün cihaz konusunda konuşmak istemiyorum. Herkesin maddi durumu eşit değil. Ben de isterim 9400H işlemcili yeni bir dizüstü ama yok. Para yok ucuz ürün de yok. Güvenlik açıkları da umurumda değil neyim var ki öğrenecekleri? Zaten Intel başta olmak üzere daha neler vardır zaten hakkımızda bilgi shibi olabilecekleri. Bir kere olsun Başlat butonunda direten Windows 8 de kullanmadım, güncellemeleri zorunlu tutan Windows 10 da. Windows 7'ye de meraklı değilim Vista ya da XP bana yeterdi yanında orijinal CD verselerdi. Benim kullanım açımdan bu ikisi daha sıkıntısızdı.
  • Başlığa bakınca inşaat izlerken hesap yapan adam geldi gözümün önüne.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.