Şimdi Ara

Nvidia GTX 1650 ve Intel 9750H testte | Monster Abra A5 16.3

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
2
Favori
3.462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Monster'ın Nvidia'nın yeni ekran kartı modeli GTX 1650 ve Intel'in yeni 6 çekirdek 12 izlekli işlemcisi Core i7 9750H ile donattığı Monster Abra A5 v16.3 testte.

Bilgisayarın öne çıkan özellikleri: (detay için tıkla

Intel Coffee Lake Core i7-9750H
    4GB GDDR5 Nvidia GTX1650 128-Bit
    15.6" FHD 1920x1080 IPS Mat LED Ekran
    8GB (1x8GB) DDR4 2666MHz
    256GB M.2 SSD Sata 3 

• Droplar net tek kanal bellek yüzünden oluyor

• -Tekrar teste tutulursa , ekran renk gamutu hakkında bilgi verilebilir mi ?
    -i5'li versiyonu piyasaya sürülür mü (fiyatı daha da aşağı çekmek için...)

Teşekkürler

• 2 sene önce monster almıştım. Dvd olmayan bilgisayarın sürücülerini dvd ile yollamışlardı. Tamam internetten indirelim de 10 tl'lik 8 gb usb belleğe koyup yollasanız şık olmaz mı diye şikayette bulunmuştum. Sonra usb bellekle gelmeye başladı monsterlar:)

• 1650 beklediğimden daha iyi bir gpu olmuş ama ekran kartlarının çıkış fiyatları çok yüksek. 1200-1500 lira arası değişen fiyatlar var. Rx570'ler 800 lira civarı fiyata alınabiliyorken bu karta bu para fazla. Bari 1050 Ti fiyatlarını 1000 lira altına düşürseler de Nvidia almak isteyenlere uygun fiyatlı bir alternatif çıksa...

İnceleme için teşekkürler.
  • Helal olsun Monster'a, her ne kadar 8. nesile göre çok büyük iyileştirme yapmasa da 9. nesil H işlemcileri de, şu anda tam olarak 1050 ve 1050 ti'a karşı nasıl bir performans sergileyeceğini bilmediğim, videoda belki cevabını bulacağım ama 1050 ti'dan bile daha güçlü olduğunu, 1060 seviyesine yaklaşacağını, belki de daha güçlü olacağını tahmin ettiğim GTX 1650'yi de Türkiye'ye ilk getiren firma olması ve bu konfigürasyonu diğerlerinin 1050 ti sattığı paraya satması oldukça takdire şayan, videodan sonra bir edit geçerim belki :)

İlk 5 dakika editi: Monster cihaz görünümü gitten gide geliştiriyor, eskiden Clevo firması kasa olarak ne veriyorsa onu kullanıyordu fakat artık tamamen kendi kasa dizaynına doğru bir gidiş var gibi. Cihazın genel görüntüsü oldukça güzel ve kaliteli bir his oluşturmuş, sadece fan ızgaralarının oralardaki yeşil detaylar her ne kadar göze hoş görünse de biraz oyuncağımsı bir yapı katmış, ekran çerçeveleri güzel bir şekilde incelmiş fakat kasanın kalın olduğunu görüyoruz, 2.5 santim kalınlık her ne kadar eskiye nazaran ince gibi dursa da günümüzde artık oyun bilgisayarları 2 santimin altına doğru bir iniş sergilemekte. Alt bölümde artık bataryanın gömülü olmadığını görüyoruz, harddisk, ssd ve ram slotlarına ulaşabilmek için tüm kasayı sökmek gerekli fakat Monster buna zaten izin veriyor, son günlerdeki görüşmelerim neticesinde özellikle Lenovo ve Acer'ın da tüm kasanın sökülmesine ve ssd, harddisk ve ram değişimlerine/yükseltmelerine izin verdiğini öğrendim, ülkemize biraz geç gelse de güzel gelişmeler bunlar. Monster'ın bir önceki neslinde (Abra 14) kasanın altında malesef sağ tarafta yer alan Subwoofer'dan kurtulması isabet olmuş, o Subwoofer fazla sağ tarafta olduğu için stereo deneyimini baya bir baltalıyordu, RGB klavyede sevmediğim bir şey varsa o da "beyaz" seçeneğin olmaması olarak gösterilebilir. Umarım Monster 2000'lerin başından kalma gibi görünen o yazılımını düzeltmiştir de beyaz seçeneğini eklemiştir :)

Devam editi: kutu dizaynı oldukça güzel, MSI'ın dizaynlarını andırıyor, o sürücülerin geldiği flash disk eskiden klasik Toshiba beyaz flash diskin üzerine siyah bir monster logosu eklenerek geliyordu, artık belli ki özel yaptırıyorlar, güzel bir ayrıntı olmuş :) Bilgisayar ilk açıldığında Mesut abi Samsung M.2 SSD olduğunu söyledi ama Crystal Disk'ten basit 500 küsür megabaytlar görüldü, bu ise Sata 3 arayüze sahip bir SSD kullanıldığını gösteriyor, markası Monster tarafından belirtilmese de belki yine Samsung'dur ama konfigürasyonda 115 TL farkla Samsung'un 3000 mb/s okuma, 1300 mb/s yazma hızına sahip yine 256 GB olan PM981 NVMe SSD'sine geçiş yapılabiliyor ki bence oldukça mantıklı bir seçenek...

Bitiş editi: Oyun izlemeyi oldum olası sevmemişimdir fakat Mesut abi biraz yorgun herhalde, oldukça ruhsuz bir anlatım var oyunlar sırasında, 1650'nin neredeyse tüm oyunlarda Full HD'de en yüksek ayarlarda bile her daim 40 fps'nin üzerinde kalacağı kesin gibi, önümüzdeki yıllar boyunca can sıkmayacak bir ekran kartı belli ki, tabi ki Ray Tracing açma gibi bir komediye başvurmamak gerekiyor :) 1050 Ti'dan yüksek performans verdiğine kesin gözüyle bakabiliriz. Fakat mobil 1060'ın altında görünüyor. Yine de 6300 bandında alınabilir, geleceğe yönelik ve şimdilik de biraz daha iyi performans alma adına ikinci bir 8 GB ram mutlaka eklenmeli. Monster eklesin ben uğraşmayayım derseniz 350 TL gibi bir fark isteniyor. Dışarıdan alacağınız 8 GB 2666 Mhz bellek de en ucuz 325 TL civarında olduğu için bu işi de Monster'a yaptırmak oldukça mantıklı duruyor. En azından birebir aynı marka model belleğin takılacağından emin oluruz. Monster burada marka ve gecikme belirtmemiş, malesef bir oyun firmasına yakışmayan bir hareket fakat kendilerine yazdığımızda tam olarak marka model ve gecikme bilgisi vereceklerinden eminim.

Sonuç olarak fiyatını dikkate aldığımızda şu anda saf haliyle 6300 TL, 3000/1300'lük hızlarıyla NVMe SSD'ye yükseltilmiş ve 8 GB ekstra ram eklenerek 16 GB ram yapılmış haliyle 6770 TL bu cihaz için oldukça uygun duruyor. Umarım Türk Liramız daha fazla değer kaybetmez de zam görmek zorunda kalmayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 23 Nisan 2019; 18:28:6 >

• Bu model için değil ama genel olarak kullanıcı aleyhine bir durum var yalnız. Çok satılan en alt model Abra a5 v13 versiyonundan bahsediyorum. i5 8300h gtx 1050 4gb versiyonu 4600 civarı iken yeni seride işlemci i5 9300h yapılmış ve gtx 1050 3gb vram modeli kullanılmı?, üstüne de 500 TL zam yapılarak 5200tl olmuş en ucuz model. Normal bir kullanıcı için 8300h ve 9300h arasında pek fark yok.

Genel amacı ve sloganı oyuncu olan bir markada mevcut ekran kartını kırpıp ( baz modelden bahsediyorum) zaten yeterli olan işlemciyi yükseltme kararını anlamak güç. Ayrıca fiyat 5200 seviyelerine gelince marka anlamında daha ağır toplar da devreye giriyor ve monster'ın tercih edilebilirliği azalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paxal -- 23 Nisan 2019; 19:10:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: paxal

Bu model için değil ama genel olarak kullanıcı aleyhine bir durum var yalnız. Çok satılan en alt model Abra a5 v13 versiyonundan bahsediyorum. i5 8300h gtx 1050 4gb versiyonu 4600 civarı iken yeni seride işlemci i5 9300h yapılmış ve gtx 1050 3gb vram modeli kullanılmı?, üstüne de 500 TL zam yapılarak 5200tl olmuş en ucuz model. Normal bir kullanıcı için 8300h ve 9300h arasında pek fark yok.

Genel amacı ve sloganı oyuncu olan bir markada mevcut ekran kartını kırpıp ( baz modelden bahsediyorum) zaten yeterli olan işlemciyi yükseltme kararını anlamak güç. Ayrıca fiyat 5200 seviyelerine gelince marka anlamında daha ağır toplar da devreye giriyor ve monster'ın tercih edilebilirliği azalıyor.
    Bu benim de dikkatimi çekti ve hoşuma gitmedi fakat bu yapılmasa ve eski konfigürasyon tutulsa bile bir zam yapılacağı kesindi çünkü o konfigürasyon dolar 5.30 civarında iken o fiyattaydı, dolar oldu 5.84 ve yukarı doğru koşuşu durmayacak gibi. Bu yüzden "bari 9. nesil koyalım da, zammın bir açıklaması olsun" demişler gibi :D Yine de ekran kartından giden 1 GB'ın bir açıklaması yok... Bu arada o 13.5 kasası ölü olmuş çünkü birebir aynı fiyata aynı konfigürasyonlu ama çok daha ince çerçeveli en son nesil 16.1 kasası var, daha hafif ve daha ince olması da cabası..

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    6700

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agahefendi10 -- 18 Ocak 2020; 0:10:43 >
  • Açıkcası bu kasadaki yeşil detaylar biraz abartılmış gibi. Monster 8.nesil işlemciden 9.nesile geçeceğine o fiyat farkını ekran kartı için kullansaymış daha makul olurmuş. İ5-8300h, gtx 1060 için bile yeterli bir işlemci. i5-8300h+gtx1650 abralar için iyi gidermiş. Klavyede 4 bölgeli aydınlatma da gitmiş. Yeni A7 kasa fena görünmüyor daha sade.

Yazılım kısmında monster pek bir şey yapmıyor satın aldıkları üretici(clevo-tongfang) veriyor yazılımı, monster sadece kendi logolarını ve yazılımın türkçeleştirmesini yapıyor. RGB klavyeler de net bir beyaz yok genelde, açık mavimsi beyaz var en yakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y-prime -- 23 Nisan 2019; 18:45:28 >
  • Ben 13.1 versiyonuna sahibim. Yazılım yazmak içim uzun süre bilgisyar aradım. En sonunda bunu aldım visual studio yada eclipse eski bilgisyarımda da çalışıyordu ama android studio çok yavaştı.şu an 5 ay kullandım ve çok mutluyum.
    Eksiklerinden bahsetmek gerekirse adaptörü sürekli yanımda taşımamak için bir tane yedek adaptör alayım dedim telefondan bir adaptör için 300 lira para istediler yuh diyorum alt tarafı şarz makinesi bir de mağazalarında çok güzel mauselar var ama mause vermiyorlar pc nin yanında.

Bu arada hp pişmanlıktır.i7 li hp alacağınıza i5 li normal notebook alın.sürekli thermal throtlinge giriyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 23 Nisan 2019; 20:51:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: y-prime

Açıkcası bu kasadaki yeşil detaylar biraz abartılmış gibi. Monster 8.nesil işlemciden 9.nesile geçeceğine o fiyat farkını ekran kartı için kullansaymış daha makul olurmuş. İ5-8300h, gtx 1060 için bile yeterli bir işlemci. i5-8300h+gtx1650 abralar için iyi gidermiş. Klavyede 4 bölgeli aydınlatma da gitmiş. Yeni A7 kasa fena görünmüyor daha sade.

Yazılım kısmında monster pek bir şey yapmıyor satın aldıkları üretici(clevo-tongfang) veriyor yazılımı, monster sadece kendi logolarını ve yazılımın türkçeleştirmesini yapıyor. RGB klavyeler de net bir beyaz yok genelde, açık mavimsi beyaz var en yakın.
    Yazılım yazmak için kullananlar da fazla olduğundan böyle bir karar vermiş olabilirler. Bunun yerine sizin dediğiniz gibi oyuncular için farklı iş için alanlar için farklı modeller çıkarsalar daha iyi olurmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 23 Nisan 2019; 19:17:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: paxal

Bu model için değil ama genel olarak kullanıcı aleyhine bir durum var yalnız. Çok satılan en alt model Abra a5 v13 versiyonundan bahsediyorum. i5 8300h gtx 1050 4gb versiyonu 4600 civarı iken yeni seride işlemci i5 9300h yapılmış ve gtx 1050 3gb vram modeli kullanılmı?, üstüne de 500 TL zam yapılarak 5200tl olmuş en ucuz model. Normal bir kullanıcı için 8300h ve 9300h arasında pek fark yok.

ben söylediğiniz modeli 4200 liraya almıştım.
  • javaprof kullanıcısına yanıt
    evet onu bende düşündüm yazılım video render tarzı işler için güzel fakat hepsi bu şekilde gelmiş. Bahsettiğim konfigrasyondan da bir yada iki model koysalar peynir ekmek gibi satarlardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: agahefendi10

6700
    Bir tezi çürütmek için "Bu tez olmamış" demek işe yaramaz, antitez ortaya koymak gerekir. Bu bilgisayara değmez dediğiniz 6770 TL'ya karşısına koyacağınız cihazları görelim ki ciddiye alalım... Bu arada 6770'e 3000 mb/s yazma, 1300 mb/s okumaya sahip NVMe SSD'ye yükselttik ve 16 GB ram yaptık bu cihazı, ona göre cihaz getirin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 23 Nisan 2019; 20:24:40 >
  • Şu video laptopların nasıl bir ölü yatırım olduğunu bir kez daha gösterdi; mayıs 2018'de türkiye çıkışlı sıfır açılmamış kutu olarak 1400 TL'e aldığım 8700K ile cinebnech r20'den 4000 puan alıyorum. Kullandığım soğutucu ise zamanında 250 TL'e aldığım NH-U14S.

Nvidia GTX 1650 ve Intel 9750H testte | Monster Abra A5 16.3
    https://store.donanimhaber.com/cf/43/ae/cf43ae4ac6228e5ef8eeacda153ca293.jpg

Videoda ise 9. nesil adı altında satılan yine coffee lake mimarili 6/12 işlemci throttle yaptığı için ancak 2350 puan alabilmiş.

Laptoplar sokağa atılan paradan başka birşey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 23 Nisan 2019; 22:13:45 >

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    Ya aslında dediğim bu paraya bu özellikler çöp gibi kalıyor. Muadil olarak daha ucuz bir ürün yok belki ama her halükarda bu para verilmez demem istedim ben.

• cinebench puanı benim 8750h ın 3000 e yakındı burda throttlestop yardımıyla belki undervoltla iyi bir puan alır diye düşünüyorum elime geçsin laptop deniycem ısınma sorunu olmaz umarım 4 fan çıkışıyla. bazı insanlar da laptop istiyor yatağına uzansın oyun oynasın oraya buraya götürsün ev pc'si tabi daha ucuz laptobu toplama şansımız olmuyor ama laptobun da kolaylığı estetiği bir başka
  • İlgili Monster Notebooklar fiyat açısından şu anda alınacak gibi değiller. Fiyat olarak 1660Ti'li modeller, 1650'li modeller seviyesine gelirse ya da 6000 tl civarında düz 1660'lı modeller piyasa çıkarsa alınabilir notebooklar olur.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.