Şimdi Ara

Hastane bilgisayarlarına bulaştırılan virüsler, doktorların yanlış kanser tanısı koymalarına neden oluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
1.430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçirdiğiniz bir rahatsızlık sonucu hastaneye gittiniz ve bir dizi tahlil sonucunda da kanser olduğunuzu öğrendiniz. Oldukça sarsıcı bir durum. Peki gerçekte basit bir rahatsızlık geçirdiğinizi ve kanser tanısı konulmasına da bir bilgisayar virüsünün neden olduğunu söylersek?

İsrail’deki araştırmacılar, hastalıkları teşhis etmek için kullanılan kritik tıbbi görüntüleme ekipmanlarında ve bu görüntüleri ileten ağlarda ciddi bir zayıflığa dikkat çekmek için çeşitli kötü amaçlı yazılımlar geliştirdiklerini açıkladılar. Bu virüsler, hastane bilgisayarlarına sızdırılarak, hastaların tetkiklerinde değişiklikler yapıyor ve sağlıklı bir insanı örneğin akciğer kanseri olmuş gibi gösterebiliyor.

Sağlık sektörü tehlike altında

Kötü amaçlı yazılımları oluşturan İsrail Ben-Gurion Üniversitesi Siber Güvenlik Araştırma Merkezi'nden Yisroel Mirsky, bu virüslerin politikacı veya başkanlık adayı olan kişilerin ciddi sağlık sorunları varmış gibi gösterilmesini ve yarıştan çekilmelerini sağlamak için kullanabileceğine dikkat çekiyor. Zira, Hillary Clinton'ın 2016 ABD başkanlık çalışmaları sırasında yaptığı halka açık konuşmalarda tökezlemesi ve öksürmesi, ciddi sağlık sorunlarınn olduğuna dair söylentilere yol açmış ve sağlık raporu almasına neden olmuştu.

Yapılan bir çalışmada bu kötü amaçlı yazılımlar tarafından değiştirilen gerçek BT akciğer taramalarında, üç üst düzey radyologun yanlış teşhis koydukları açıklandı. Virüs tarafından üretlien sahte kanser nodüllerine radyologlar tarafından yüzde 99 oranında kanser tanısı koyuldu. Kötü amaçlı yazılımların kanserli nodülleri taramalardan çıkarmaları sonucunda da, radyologlar kanserli hastaların yüzde 94'ünün sağlıklı olduğu sonucuna vardılar.

Bu çalışmalara katılan Kanadalı radyolog Nancy Boniel ise konuyla ilgili olarak: "Şok geçirdim ve halının altımdan çekildiğini hissettim." dedi. Aynı kötü amaçlı yazılımların beyin tümörleri, kalp hastalıkları, kan pıhtıları, omurga yaralanmaları, kemik kırıkları ve bağ yaralanmaları konusunda da doktorları yanlış yönlendirebileceği ifade ediliyor.

• Bu neyin kafası

• neyin kafası bu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kafa neyin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kafası neyin bu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bari oradan uzak durun be kitapsızlar..

• Clinton başkanlık yarışından çekilmemek için sağlık raporu almak zorunda kalmış. Offf diyorum offff.

• Allah belalarını versin

• böyle bir şey kimin işine yarar diye sorunca ilk akla gelen "ilaç firmaları" oluyor.
  • Allah ıslah eylesin "kafası" derdine düşen üstteki birkaç kör cahil. Kim bilir kaç kişi yanlış tanı sonucu kimoterapi ve ağır ilaçlara maruz kalıyor hiç öyle düşündünüzmü? Ama celladı peşine gözü kapalı koşan bu millete ne demeli!

• İnsanoğlu... her türlü pislik beklenir.

• Zero Days belgeselini izleyin ve Devlet destekli bir virüsün neler yapabileceğini görün.

• Adam bunalıma girer intihar bile eder sorumsuz Hak hukuk bilmez hayvandan aşağı yaratıklar

• conqerant C kullanıcısına yanıt
    Ben de kendi çapımda programlama yapıyorum; amma velakin hiç böyle virüs yazma işine girmedim, girmem de. Hayır yani anlayamıyorum bu hackerlar niye böyle bir virüs yazma ihtiyacı hisseder ki? Yapana da bir faydası yok.

Ransomware (fidye virüsü) olsa neyse, o zaman derdim ki yazan kişi insanları tehdit ederek gelir elde etmeye çalışıyor. Ama bu tıbbi cihazlara virüs bulaştırmanın bir amacı da yok.
  • Tabii ki de İsrail dener, bulur, uyarır ama uygulamaz(!)

• Bunları alıp günlerce aç susuz odada bırakmak lazım...
  • Virüssüz de hatalar oluyordu artık herkes kanser olur.

• her tıbbın dini vardır bugün ki tıp ise dinsizdir desek abartmış olur muyuz?
  • kafası bu neyin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.