Şimdi Ara

Facebook, Windows Phone uygulamalarını sonlandırıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Windows telefonlar için resmi Facebook ve Facebook Messenger uygulamaları 30 Nisan'da emekli olacak ve böylece kullanıcıların bu hizmetlere tarayıcıdan bağlanmaktan başka seçenek kalmayacak.

Instagram da desteğini çekiyor

Engadget'in haberine göre, Facebook, Microsoft'un mobil işletim sistemini kullanan akıllı telefonlar için tüm uygulamalarını sonlandıracak ve yalnızca Android ve iOS'a odaklanmaya devam edecek. Ancak duyuru şaşırtıcı değil. Zira bu haftanın başlarında Instagram uygulamasının da 30 Nisan'da kapatılacağı açıklanmıştı. Resmi Windows Phone Instagram uygulaması şimdi kullanıcılara, yaklaşan son tarih hakkında bilgi vermek ve web sitelerine yönlendirmek için bir uyarı gösteriyor.

Son birkaç yıldır uygulama geliştiricilerin Windows Phone desteğini sonlandırmaları ve Android ve iOS platformuna odaklanmaları, Microsoft'un mobil işletim sisteminin çok da başarılı olmadığını ortaya koyuyor. Eğer siz de Windows Phone kullanıcısıysanız, 30 Nisan'dan itibaren Facebook hizmetlerine sadece tarayıcı ile erişebileceksiniz.

• yaw gerçekten bilmediğimden soruyorum ;
    yüz binlerce mühendisi olan bir şirket nasıl telefon sistemi yapamaz ?
    bu ios eşi benzeri olmayan bir buluş mu gerçekten ?
    kimse şu adamların karşısında rakip sistem çıkaramıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dere.beyi -- 6 Nisan 2019; 16:43:25 >
  • Instagramdan sonra face sıra Whatsaapda

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • dere.beyi kullanıcısına yanıt
    iOS iyi bir yazılım. Fakat sorun Samsung ve diğer top satış yapan şirketlerin kolaycılığa kaçıp arayüz yapar geçeriz deyip Android'i tercih etmesindeydi, diğer yazılım seçenekleri hep göz ardı edildi. Uygulama geliştiricileri de bu durumdan nasibini aldı haliyle.

Microsoft'un sorunu sadece Lumia serisiyle Apple gibi donanım-yazılım uyumlu cihazlar üretmek varken Android gibi third-party telefon üreticilerine yer verdi, belki piyasayı böyle domine edebiliriz diye düşündü. Nokia kendilerine yeterdi zaten her segmentte cihaz üretebiliyolardı. Uygulama geliştiricilerini kendine çekemedi. Mesela örnek olarak neredeyse market olarak yeni olan Epic Games parayı basıyor exclusive oyun bile getiriyor, isteyince oluyor.

• instagram çoktan çekmişti zaten böyle olacağı belliydi
  • windows storedaki instagramı indirin kendinize acıyın...
  • Bende kullandım iki sene önce ama olmayacağı daha'da önceden belliydi, Bir iki özellik için kullandım ama olmadığı yetmezmiş gibi verilen sözlerde tutulmadı, Güzel olabilecek bir sistemdi ama yapmadılar veya yapamadılar, Hala inat edip kullananlar varmı gerçekten acaba merak ediyorum.

• dere.beyi kullanıcısına yanıt
    Windows Phone iki farklı çözümü kendi yöntemiyle birleştirmeye çalışan ve üreticisi tarafından bile doğru düzgün destek görmeyen, her sürümünde köklü değişimler geçiren bir sistem oldu. Android gibi farklı üreticilerin kendi cihazlarında bu sistemi kullanmalarına izin verildi ama kapalı bir kutu olarak, yani üretici birkaç uygulama eklemek dışında özelleştirme yapamıyordu, ayrıca sistemin iOS gibi donanım kısıtları da çok netti, piyasada farklı segmentlerin sağlanmasının önüne geçiyordu. Yani anlayacağınız Microsoft, bilgisayar sektöründe tutturduğu modeli mobilde denedi ama tutmadı. Sonra gelelim büyük güncellemelere. Microsoft ürünlerini çabuk rafa kaldırabilen, bir gün içinde alınan kararla köklü değişiklikler yapıp eskisine desteği çekebilen bir firma. Windows Phone'un neredeyse her büyük güncellemesi uygulama geliştiricilerin eski uygulamalarını çöpe atmalarına neden oldu, bu büyük güncellemeler mevcut cihazların güncellenmesinin de önüne geçti. Yani WP7 ile aldığınız bir cihazı WP8'e güncelleyemediniz, geliştiricilerin WP7'e yazdıkları uygulamalar WP8'de çalışamaz oldu, aynı şekilde WP8'e yazılan da WP7'de çalışamıyordu, kullanıcı olarak ortada bırakıldınız; geliştirici olarak da çok kullanıcısı olmayan ismi aynı ama kendisi farklı iki ayrı sistem için uygulama geliştirme maliyetine girmek durumunda bırakıldınız. Anlayacağınız, Microsoft bilgisayar sektöründeki modeli mobile uygulamaya kalktı, tutmadı ve masaüstü Windows'daki sürekli destek modelini de mobile tutturamadı. Keza iOS'un rakibi Android olarak gösterilebilir ama ikisi de farklı stratejilerle geliştiriliyor. iOS, Apple'ın amacı değil bir aracı, geliştirdiği donanımlarla tam uyumlu bir şekilde yazarak stabil ve hızlı bir cihaz ortaya koyarak müşteri elde etmek, bu cihazlar üzerinden yine ağırlıklı olarak AppStore, Apple Music gibi kendi ücretli servislerine kullanıcı tabanı oluşturmak. Android ise bir grup şirketin çabaları ile geliştirilen ve amacı farklı donanımları kapsayabilmek olan bir işletim sistemi yani amacı sektörün eline hazır geliştirilmiş bir sistem sunabilmek. Google ve Samsung gibi firmalar da bu sistemi bir araç olarak kullanıyorlar. Samsung kendi donanımlarını ve bazı servislerini bu sistem aracılığı ile kullanıcılarına satma imkanı buluyor, Google ise Android sayesinde bugünkü Google olabildi, sunduğu 100'lerce ücretsiz servisleri bu sistemlerde önyüklü olarak dağıtarak büyük bir veritabanı oluşturabildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yorumculuklar -- 6 Nisan 2019; 21:8:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyi

yaw gerçekten bilmediğimden soruyorum ;
    Bürokrasi.
  • Hocam o kdr fazla alınmış lisans var ki birşey üretirken kullanmadan yapmak mümkün değil. Düşünün Google bile androidte oracle para veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyi

yaw gerçekten bilmediğimden soruyorum ;

Söyle düşün; Audi elektrikli araba yaparsa kabul görür ve tutar ama dacia yaparsa tutmaz.

İlk yapan tutar, ikinci yapan daha çok tutar ama üçüncü yapan ya az tutar ya da tutmaz. Üçüncü olmak her zaman daha zordur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizdeki Windows phone dan uzun süre önce kaldirmistik. Browser dan daha seri çalışıyordu.

• Puitu kullanıcısına yanıt
    Facebook tarayıcıdan da düzgün çalışmıyor. Tuşlu telefonlar için olan mbasic.facebook.com üzerinden kullanmak zorunda kalıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 8 Nisan 2019; 11:31:2 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pisliklerini temizlemişler. Uygulamayı yazmak yerine s.çtıkları için yerinde bir karar.

• Puitu kullanıcısına yanıt
    Zaten facebook, windows phone uygulamasını apiler üzerinden engelledi. Artık uygulama connection failed diyor. Mecburen kaldırdık telefonlardan. Keza messenger de benzer şekilde apiler üzerinden engellendi.

Yakında instagram da benzer şekilde apiler üzerinden engellenecek. Ne resmi ne de gayriresmi uygulamalar çalışmayacaktır. Her ne kadar Facebook 3. parti uygulamalardan bahsetmese de apiler engellenince onlar da güme gidecektir.

• ipli jeton kullanıcısına yanıt
    Windows phone Eco sistemi tarihin tozlu raflarında yerini alıyor bendeki 535 i nostaljik olarak saklıyorum. Telefonu daha çok reklamsız YouTube için kullanıyorum.

• ipli jeton kullanıcısına yanıt
    Geçin android e kurtulun hocam.
  • Geçecem de nasıl bilmiyorum. Alınabilir telefonların fiyatı 5 haneli rakamlara dayanmış.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.